Boj o moc

• USA Succession
USA, (2018–2023), 39 h 25 min (Minutáž: 56–85 min)

Tvorcovia:

Jesse Armstrong

Brian Cox, Jeremy Strong, Matthew Macfadyen, Sarah Snook, Kieran Culkin, Alan Ruck, Nicholas Braun, Hiam Abbass, Natalie Gold, Mary Birdsong (viac)

Seriál o bohatej dysfunkčnej rodine na čele s Loganom Royom (Brian Cox), generálnym riaditeľom jedného z najväčších mediálnych a zábavných konglomerátov na svete. Vzhľadom na Loganov pokročilý vek (v úvodnej časti oslavuje 80. narodeniny) všetci netrpezlivo očakávajú jeho skorý odchod do dôchodku. Každé z jeho štyroch dospelých detí sleduje svoje osobné záujmy, ktoré sa nie vždy zhodujú so záujmami ostatných súrodencov alebo samotného Logana... (HBO Max)

KevSpa

Ideální seriál pro ty, kteří trpí absťákem po skončení aktuální řady Billions. Succession se nese v podobném duchu, byť se mnohem více zaměřuje na rodinné třenice. Po trochu rozpačitějším začátku to nabralo neuvěřitelné obrátky. Kdo vydrží pár úvodních dílů, rozhodně neprohloupí. Mimochodem Jeremy Strong jako obvykle válí. Tuším, že druhá série už bude jedna velká jízda. 1. série - 90% ()

DaViD´82

"I love you, but you are not serious people." Dallas pro náročného sviňá... Ehm, diváka. Zbohatlíci s "daddy issues", kdy jeden každý se považuje za alfu (kterou není), si v nejvyšších patrech mrakodrapů vrážejí korporátní dýky do zad, intrikují, lžou, chčijí na(d) spodin(o)u (přeneseně i doslovně) a za americkými úsměvy žabomyší pikle kují. A je to skvělé. Tedy pokud je vám po chuti pragmaticky cynický odosobněný styl, kde není ani náznaku sympatických postav. Bohužel je to sráženo postavou Grega. Což je nejhůře napsaná i zahraná postava na poli veškeré zdařilé quality TV. Je jasné o co se s ní tvůrci snaží, ale tohle je jak zasadit Jar Jar Binkse do původní trilogie. Je až neuvěřitelné, že s ohledem na množství talentu za psacími stroji i před (a za) kamerou, tak nikdo z Nicholase "Goofyho" Brauna nevytáhl byť jednu jedinou scénu, kde by nepůsobil, jakože se teprve snaží pochopit neuchopitelný koncept "hraní". Jinak lze jen chválit, protože výkony ostatních (především pak tria Cox-Strong-Snooková a v pozdějších sezónách i Culkina a Macfadyena) jsou na úrovni, která naprosto upozaďuje veškeré výtky. A to včetně pozvolnějšího rozjezdu i nepřehlédnutelného faktu, že jakkoli první série nemá slabších epizod, tak by z toho nesporně šla vydestilovat minisérie bez ztráty čehokoli zásadního pro postavy/děj/intriky. Jakmile si to však sedne, tak nastává hodokvas intrik, pragmatismu, cynismu, osobních záští, ambicí a "rodinné lásky". O třech sériích pak platí v zásadě nemlich to samé. Stěžejní postavy a linie jsou hodny nejpřísnějších měřítek, ale na každou takovou linii/postavu připadá nějaká výplňová linie/postava. Což neznamená, že by i tak nebyla kvalitní výplň, ale pořád je to jen vata. A tak na každého Kendalla připadá jeden Connor, na každou kudlu-si-vrážející linii připadají eskapády Grega. Finální řada pak přeci jen již jde pouze "po mase a k jádru pudla", tam jsou ty nadbytečné postavy upozaděny. A je to ku prospěchu všem; divákům, seriálu i těm postavám samotným. | S1: 4/5 | S2: 4/5 | S3: 4/5 | S4: 5/5 | ()

dO_od

// Peníze ničí charakter. V tomhle seriálu ale ještě jako bonus dělají z lidí zábavné retardy. Jakmile si tedy člověk zvykne na to, že se občas ústřední postavy chovají jako kompletní idioti, a tím nemyslím jenom hloupě, ale místy vyloženě výstředně (rozlučka se svobodou je v tomhle vrchol), je to vlastně celkem solidní rodinný drámo s nekompromisním Coxem coby hlavním patriarchou vs. roztěkaným Jeremym Strongem coby marnotratným synem. Velký plus za téměř mockumentary kameru, která bezvadně koresponduje s tímhle světem peněz a dodává tomu punc něčeho zase trochu jiného, a taky hudbu, která ty nejvíc zásadní momenty tak parádně podtrhuje, že si je budete přehrávat v hlavě ještě o několik týdnů později. Jediný mínus první řady je tak v zásadě úvod, kde ten koncept nedrží pohromadě tak, jako v pozdějších epizodách, a postava Romana, která by si zasloužila o něco větší prostor a taky citlivější zacházení, když už trpí čímkoliv to je, čím trpí. 1. série - 8/10, 2. série - 10/10 ()

Slasher

Díky HBO za vtahující, výborně napsaný a zpracovaný svět těch nejbohatších z bohatých, kapitalistických zmrd-praktik a privilegovaných spratků. Bývalý VŠE student ve mně vyloženě plesá nadšením a kdybych býval tušil jak to bude dobrý a zábavný, díval jsem se mnohem dřív :) Zastaralý mediální impérium se zuby nehty snaží udržet u moci a za relevantní, přitom ale ničí samo sebe, což provází nekonečný proces stírání se, šikanování, pletich a podrazáctví v rodině. Krom dění, zvratů a prostředí boduje skvěle cynický a sarkastický smysl pro humor (proti vší morální dekadenci, prázdnotě a smutku na pozadí), řada dokonale obsazených a vysoce záživných anti-hero postav (miluju dvojici Greg & Tom), těší i luxus lokace, přelety nad NYC a krásný hudební motiv v průběhu celé série. Vzestupná tendence s tím, že S03 je zatím nejsilnější a vůbec nejvíc vybroušená. / S04 je pak ještě lepší, brilantní tah se smrtí a v podstatě každý díl zde byl silný zážitek. Kéž by určitá skupina lidí viděla i se sebe-reflexí. (x) "It’s war. Fuck off." 90% ♪♫ ()

Dadel

To jsem se zas nechal nalákat na extatické reakce některých nekritických konzumentů natahovaných seriálů. Vydržel jsem celých 20 hodin, které mi nikdo nevrátí. Přes slibný začátek to nakonec rozbředne jako většina "neuzavřených" seriálů, a obě sezony jedou podle osvědčeného mustru "8 hodin žvanění a natahování, něčím ten vysílací čas vyplnit musíme, pak ve dvou dílech trochu vyeskalujeme napětí, aby se lidi začali těšit na další sezonu, pak zas 8 hodin žvanění a natahování, něčím ten vysílací čas vyplnit musíme, pak ve dvou dílech trochu vyeskalujeme napětí, aby se lidi začali těšit na další sezonu, pak zas 8 hodin žvanění...". Přitom některé postavy jsou dobře napsané a seriál hezky ukazuje morální bahno vyšší společnosti, a kdyby to byla čtyřdílná minisérie, bylo by to super. Na další neuzavřený seriál se zas jen tak nepodívám. ()

choze

Tohle už není quality TV, ale hyperquality TV. Precizně vybroušený diamant, který během svých 4 sérií ani jednou nezakolísá a k jehož každé epizodě by se člověk měl obléct jako do opery a otevřít si kvalitní víno. Dysfunkční rodina nepatří mezi moje oblíbená témata, ale tuhle jsem si komplet zamiloval. Skvěle napsané a fantasticky zahrané postavy, napínavý děj a snappy vtipné dialogy. ()

TeeAge

Vrchol televizní tvorby. Nejdokonalejší duett rodinných vztahů s politicko-korporátními zájmy. Herecký koncert všech zúčastněných, natočený nejsvěžejším okem za kamerou za poslední léta, s invencí tvůrce Jesseho Armstronga. Jeremy Strong se mi šplhá do top10. Díky 4. sérií pro mě nejlepší seriál posledních 5 let. ()

Aky

Skloubení velkého byznysu s trably v rodině, ovoněné stopou politiky se zde nad míru podařilo. Všemu udává tón a kraluje tomu Brian Cox, který i přes sem tam neobratné dialogy vyprávění povyšuje nejmíň o dva schody výš. ()

Marze

Psychologická sonda do života nesympatických lidí. První tři hodiny seriálu je třeba se obrnit trpělivostí a vydržet ve společnosti lidí- řešících luxusní problémy. Seriál nabere obrátky až od půlky série a tehdy se teprve dostavuje návykovost na postavy. Je to něco mezi černou satirou o životě cynické bohaté rodiny a melodramatem o dysfunkčnosti této rodiny. Vidíme finanční intriky kravaťáků, ale děj je poměrně nepředvídatelný. Sdělení seriálu je to , že dějinami a obchodem nehýbají výjimečné talentované osobnosti, ale průměrní a flustrovaní lidé. Naštěstí autor neklesl k narážkám na Trumpa. Postava dcery Logana Shiv zápasí s volbou loajality k otci nebo se uplatnit u jeho protivníka, který kandiduje na prezidenta. Její snoubenec Tom je pěkně slizký. Nechybí zde melancholické a trapné části. ()

Arsenal83

Už dávno som nevidel tak dobrý seriál, kde nenájdete jednu sympatickú postavu. Skutočne ani jednu. Všetko je to samý slizák, podvodník, klamár, milionári, ktorí sa handrkujú o miliardy a obyčajní ľudia sú pre nich póvl. A napriek tomu sa to veľmi dobre pozerá, dialógy sú znamenité a prvá séria je určite za plný počet hviezd. Jediná škoda, že tá druhá sada bola už trochu nudnejšia, nejak sa ťahala, hoci jej záver sľubuje ďalší zaujímavý vývoj. Uvidíme. ()

Necrotongue

Seriál, který mě dokáže po čtyři série tahat něčím, co silně připomíná bažinu tvořenou směsí bahna, výsledného produktu kafilerie a nelegální skládkou žíravin, aniž by sklouzával do zbytečného sentimentu a patosu mě musel nutně bavit. Byla to přesně taková záležitost, u níž váhám mezi nevolností a zvráceným nadšením. No, a přestože si můj mozek nejednou "ublinknul", zvrácené nadšení zvítězilo na celé čáře. Vzhledem k povahovým vlastnostem jednotlivých postav jsem si sice za celou dobu nenašel žádnou oblíbenou figuru, ale to mi ani trochu nebránilo v tom, abych si osudy celé dysfunkční rodiny Royových dokonale užíval. / Poučení: Jak se asi žije lidem, kteří ztratí práci a v kapse jim nezbývá víc než několik miliard? ()

Morholt

Prvních pár dílů je trošku nemastných neslaných, ale když se pomalu začnou drát na povrch všechny pokřivené charaktery, parádně si to sedne a od poloviny série se jedná o našlapanou jízdu vrcholící perfektní svatbou. Jediné, co mi chybělo, byl občas nějaký kladný charakter, o který se tady nedá zavadit. ne že bych si potrpěl na správňáky, ale přeci jen tady těch sviní bylo moc. Herecky pecka a i když seriál láká na jiná jména, pro mě je největší hvězdou Jeremy Strong. 85% ()

BoPo

Sú hlavné a vedľajšie seriály. U hlavného máte očakávania, že bude atakovať 5*. U vedľajšieho očakávate fajn strávený čas bez ambícií atakovať akúkoľvek topku. Oddychovku bez ohľadu na žáner. Boj o moc sľubuje A (% hodnotenie, komentáre), ale poskytuje B. Skôr než prvoligové drama som dostal vydarenú satiru na bohatých a mocných. Postavy ako Tom a predovšetkým Greg sú chodiace paródie, neumožňujúce sa ponoriť do vážnych vôd naplno. Prvá séria, prvých 5-6 dielov si hovoríte, že bude problém dopozerať čo by len jednu sériu. Potom prvý raz zasadne k jednému stolu viac než 5 ľudí. Tieto momenty sú perlou celého seriálu. Začnete si užívať tie ego emočné šachy o moc a prachy. Čím viac dielov vidíte, tým viac prijmete triafanie sa do čierneho skrytým spôsobom a začnete si užívať zosmiešňovanie fungovania globálnych korporácií, odtrhnutosť milionárov od bežnej reality, ako aj ich totálnu sobeckosť, bez ktorej by v ich džungli neprežili ani deň. Rozuzlenie 4. série mi sadlo, opäť zopár skvelých slovných prestreliek plných emócií, ale úprimne už som bol unavený tým, ako nejaká postava po 50 x podrazila, oklamala inú postavu, a tá mu bola opäť ochotná dôverovať. ()

slunicko2

Neustálé lhaní a faleš mi zpočátku silně lezly na nervy. 1) Jak takhle mohou lidé žít? Podraz střídá podraz a všichni se u toho příjemně usmívají._____ 2) Postupně vynikne jakýsi až britský gervaisovský ironický pohled na věc, který spolu se zajímavými dialogy poskytuje zajímavý zážitek._____ 3) První řada má stylové zakončení a lze se nadíti toho, že další řada úspěšně naváže._____ 4) Přihoďme 40letého přitažlivého Jeremy Stronga (syn Kendall, chce převzít firmu) a 36letého rovněž přitažlivého Kierana Culkina (mladší syn Roman, princátko) a úspěch je nasnadě._____ 5) 11.11.2019 - Druhá řada je trochu lepší, než první, možná proto, že se už v tom množství postav orientuji. Třetí řada je už ohlášena. Tak si počkáme._____ 6) 21.1.2022 - dočkal jsem se. Třetí řada je, řekl bych, stále stejnější. Stále stejné týpky, stále stejné zápletky, které mě stále baví._____ 7) Shodou okolností jsem sledoval dílo společně se seriálem Panství Downton. Neskutečně bizarně působil rozdíl mezi uhlazenou angličtinou vyšších vrstev v Downtonu a vulgární moderní angličtinou současných amerických "vyšších" vrstev._____ 8) Těším se na čtvrtou řadu. ()

de_FACTO

S01+S02+S03: Takhle se píšou postavy. Kendall fuckin Roy; wow. Jeremy Strong ho tahá až na samou hranici. Brilantní. Succession aneb když je dysfunkce vysoce funkční. Tohle je opravdu lahůdka - jako ostatně říkají všichni. ()

Philcze

Luxus jako přirozený stav bytí, bez naleštěnosti a okázalosti, v prostředí, kde je upřímnost dýkou i štítem zároveň. Cokoliv řeknete, může a bude použito proti vám; cokoliv může být taktika, jak vás navždycky zakopat do země. Na vrcholu je to totiž plné ztracených existencí, pro které je pokrevní pouto k smíchu v porovnání s mocenskými pakty, toxickou kodependencí a parazitováním s cílem ukousnout si co možná největší krajíc z jednoho impéria špíny. A vlastně ani nezáleží na tom, jestli jste Number One Boy, prostřední spratek nebo nejmladší a k tomu jediná žena. Automaticky máte v životě nevyčerpatelný počet druhých šancí s doživotním odmítáním zodpovědnosti, ale vystoupit z šarády znamená čelit vlastní irelevanci a bezcílnosti. A tak hrajete dál. Protože když je představení to jediné, co v životě znáte, uděláte vše proto, aby nikdy nezhasla světla. 100 % ()

BugHer0

Jeden z nejzbytečnějších seriálů, které jsem kdy viděl. Přesto jsem z nějakého záhadného důvodu dokoukal celé dvě první řady. Hlavní poselství seriálu ve smyslu „nechutně bohatí lidé se chovají jako debilové“ bylo pochopitelné od první epizody, ale dál už mi to přišlo každý díl zbytečně natahované. Navíc jsem se po prvním díle těšil, že přijde Loganův konec a celý seriál se bude věnovat tomu, jak celé Waystar impérium převezme jeden z jeho potomků a povede ho rychle do záhuby, ale chyba. Logan tam straší celé dvě řady. Do toho mi hrozně vadily dialogy. Přišlo mi, že scenáristé mnohdy vyloženě tlačí na pilu a hlavně u Romana se snaží valit jednu přisprostlou hlášku za druhou, ale takhle pohotově ve skutečnosti nikdo nemluví, natožpak člověk, kterého mají všichni za blbce. Tím, že mi byla většina postav nesympatická, jsem měl problém se do seriálu pořádně vžít. Zpětně mi došlo, že to ve mně vlastně celé emočně nic nevyvolalo. Prostě seriál, na který koukáte, říkáte si, že musel stát hodně peněz, ale v paměti vám nijak zvlášť neutkví. Navíc bych asi i měl problém někomu vylíčit, o co v tom seriálu jde, protože je to ve výsledku jedno dlouhé roztahané tlachání o tom, kdo převezme rodinný podnik. ()

kagemush

Spolu s  Kdo je tady ředitel a Viceprezident(ka) zas něco , co mě  roztlemilo od lalůčku k lalůčku. Smál jsem se asi víc, než možná by bylo autorům milo (ale jo, taky mi občas bylo trapně koukat na ty figurky co ne a ne pohnou zeměkoulí, nebo aspoň s ultrapatriachátem-což už asi záměr autorů byl). Tuhle formu vyprávění žeru. Jen doufám , že třetí řada se zas nepřehoupne někam dál a dál, by z toho jednou zas nebyla nějaká ta Spice Op(e)ra (což se onehdy přihodilo jistým Biliónům). (-no a po shlédnutí třetí řady /ta je zatím jinak hodnocena hodně vysoko/ jsem jednu hvězdu ubral - už je to pro mě selanka na jedno téma, takže nová Dynastie (?) v novém hávu (?), --další řady mně minou) ()

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

Boj o moc a Medvěd si podmanili ceny Emmy 2023

16.01.2024

Proběhlé předávání cen Emmy se ocitlo v poněkud kuriózní situaci, když se slavnostní ceremoniál kvůli stávkám v Hollywoodu odsunul ze září 2023 na leden 2024. Navíc zde byly předávány ceny za seriály… (viac)

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

30.12.2023

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

Byly vyhlášeny nominace pro 81. Zlaté glóby

11.12.2023

V pondělí 11. prosince byly vyhlášeny nominace pro nadcházející 81. ročník slavnostního předávání Zlatých glóbů, které dosud každoročně pořádala Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (Hollywood… (viac)