Neuveriteľný, no skutočný príbeh ženy, matky, manželky a vedkyne - Marie Curie-Sklodowskej. V biednych podmienkach drevenej kôlne, s deravou strechou - honosne nazvanej laboratórium, znáša výpary, žiarenie, pred ktorým sa nechráni a kde celé hodiny mieša železnou tyčou vriacu masu- sa jej podarí získať decigram čistého rádia. Úspech sa dostaví v roku 1902. Týmto objavom rádia navždy zmenila tvár vedy. (Magic Box)

barteca

Vykreslit M. Curie jako arogantní feministku posouvá dílo do sféry účelové agitky. Dilema zneužití vědeckých objevů není zobrazeno moc zdařile. R. P. byla nejpřesvědčivější v roli mrchy v  I Care a Lot, jinak ji nemusím.  Těšila jsem se na něco jiného.... ()

anatheman

Je skvělé, že se někdo snažil natočit film o jedné z největších vědkyň v dějinách. Rosamund Pike se role Marie C-S zhostila na jedničku a jistě můžeme snímek vnímat jako one woman show. Velký klad rovněž představuje skutečnost, že se zde vyskytují různé mini-sekvence mapující klíčové okamžiky 20. století pojící se s užitím radioaktivity. Nicméně přiznávám, že tyto sekvence mají zprvu poněkud rušivý efekt, jelikož logicky přímo nesouvisí s životem Marie C-S. Ale jak říkám, oceňuji ten nápad. Rovněž mohu pochválit i soundtrack, který působí adekvátně "vědecky". Jinak celkově musím říct, že film sám o sobě není tím, co by vás absolutně přilepil k obrazovce. Několikrát jsem zkrátka kontroloval čas a i přes relativní krátkost se snímek docela táhne. Zároveň se mi zdá, že Radioactive občas neví, čím chce být. Nebo abych byl přesnější - rozebírá se tu docela dost témat a snad akorát to týkající se vědy je uspokojivě dořešené. Snímek tedy doporučují 3 japonská města z 5. ()

BOURQUE

Životopisný film o Marie Curie-Sklodowska, ktorá medzi vedkyňami má do dneska výnimočné postavenie. Jej životný príbeh určite zaslúži film, ktorý by mal byť hlavne inšpiratívny. To, čo dostaneme od Marjane Satrapi, by som však nenazval inšpiratívnym filmom. Režisérka natočila o živote Marie Curie-Sklodowskej pomerne priemerný film, koketujúci s úrovňou jednoduchého TV filmu. Problémom je to, že ani scenár, ani herecké výkony nedokážu vystúpiť z komfortnej zóny. Najviac pozornosti pochopiteľne dostáva (nielen vedecký) vzťah s jej manželom Pierre Curie (Sam Riley ho stvárnil celkom presvedčivo). Minimálne tu zdôrazňuje film ten fakt, že ako dobre dopĺňali jeden druhého – po smrti Pierra (jej okolnosti film necháva otvorené) Marie už nikdy nebola tou osobou ako predtým. Vedecká stránka príbehu je na priemernej úrovni, objavenie rádia sú miestami prevádzané obrazmi z budúcnosti (vojenské účely–Hirošima, lekárske prostredie–liečba rakoviny), ktoré v danom kontexte príbeh spíš prerušujú a ich pridaná hodnota je diskutabilná. Z hereckej stránky Rosamund Pike (ktorú stále považujem za dobrú herečku) robí čo môže. Bohužiaľ (napriek jej snahe) postave Marie nedokáže dať takú hĺbku, ktorú by zaslúžila. Nehovorím, že je to jej chyba, spíš to, že jednotlivé veci, ktoré sú tomu potrebné, jednoducho nepadli do seba. Film postráca silnejšie vedľajšie postavy. Ku konci filmu jedine Anya Taylor-Joy dokáže niečím prispieť na tejto fronte. Film „Radioactive“ vďaka postave Marie Curie-Sklodowskej mal veľký potenciál, ale možno okolnosti, možno iné veci, nepriali k tomu, aby z toho bol vo svojom žánru nadpriemernejší film. Predpokladám, že niekedy v budúcnosti sa dočkáme oveľa komplexnejšieho a hlbšieho filmu o živote jednej z najlepších a najväčších vedkýň ever. Osobné hodnotenie: 74% (***) ()

lemonova

Bohužiaľ, tento film nenaplnil ani z polovice potenciál, ktorý mal v rukách. Jediné, čo z toho celého ostalo, boli dobré herecké výkony, ktoré ale nemali veľmi čo stvárniť. A veľmi mi chýbalo, že nešiel viac do hĺbky v zobrazení samotnej práce Marie. Akoby tvorcom stačilo čerpať z wikipedie. Namiesto toho zvolili odbočky do budúcnosti, ktoré dramaturgicky rozbíjali jej osobný príbeh. Pre mňa bola voľba takéhoto štýlu rozprávania dosť nepochopiteľná. ()

oli009

Přesně takhle si představuju biografický film. Ideální mix soukromého a profesního života, který brilantně balancuje mezi odborností a laickostí, takže je přístupný i širšímu publiku, ale zároveň nepůsobí lacině. Kvalitní snímek, který jak již někdo psal se sice vyznačuje tradičním schématem, ale oživuje ho netradiční pojetí, díky kterému má vysokou přidanou hodnotu skoro až edukativního rázu (ano, mluvím o oněch historických vsuvkách, které objev radioaktivity zasazují do širšího kontextu). Film, který má šťávu a spád, takže naprosto nechápu, jak někoho při docela skromné stopáži mohl nudit. Já bych naopak uvítala klidně o pár minut navíc, abychom se u některých událostí mohli zastavit o něco déle a některé vztahy prozkoumat hlouběji (tady mám na mysli především vztah Marie a jejích dvou dcer). Zvlášť když vezmu v potaz vynikající herecké výkony a potěšení v podobě Anyi-Taylor Joy na závěr. ()

ViktorS

Po štvrťročnej karanténe je toto prvý film, na ktorý som išiel do kina. Nečakal som od neho veľa, keďže som o ňom pred týždňom ani nepočul, ale nebolo to tak zlé. Dosť sa mi páčilo ako bol dej sem-tam prerušený nejakou scénou, ktorá nám ukazovala to, čo Sklodowskej objav v 20. storočí vo svete spôsobil. Film na mňa však nejako extra nezapôsobil avšak niekomu kto sa viac zaujíma o život Sklodowskej sa film bude myslím páčiť viac. ()

E lan

Slušný počin o jedné výjimečné ženě. Vcelku obstojné ztvárnění, herecké výkony a malinko pokulhávající nebo spíše toulající se scénář. ()

Maximilianus

Bola tu vidieť snaha o niečo väčšie,  dojemné,  emočné, ale pôsobilo to, že tvorcovia chceli dat toho do filmu co najviac a potom to pôsobilo skratkovito, a aj keď sa mi celkom páčili odkazy na budúcnosť,  k čomu všetkému objav Marie Curie a jej manžela viedol, bolo to plané a nudné. 6,4/10. ()

rivah

Zvláštní film, od počátku na hraně mezi idealizovaným feministickým pojetím a obdivem k Marii Sklodowské a jakýmsi přemýšlivým zasněním nad jejím osudem a tvorbou. Každopádně je film určen širší veřejnosti a přitom se neuchyluje k laciné líbivosti, což je nutno ocenit. (max.70%) ()

Toshio

Promrhaná šance. Marie C-S není materiál na jeden film. Hlavně prosím tu dámu z Íránu, aby se nepokoušela točit film o Einsteinovi. ()

Amonasr

Zajímavě pojatý snímek, který se zpočátku tváří jako tuctový životopisný příběh, aby se postupně rozvinul do moderního narativního tvaru, kde se současnost prolíná s minulostí i budoucností, dokumentární přístup s ryze uměleckými postupy, osobní život Curieových s obrovským významem jejich objevů pro život i pro jeho destrukci, tak jak to u podobně přelomových objevů bývá. Film, jehož poselství stojí za přemýšlení i za uchování v paměti. ()

dkas

Velmi povedené. Konečně jsem si doplnil životopis a jako člověk přicházející do kontaktu s radiací (jen už vím, jak se k ní chovat a jak se chránit) jsem si to náležitě užil. I jako vzdělávací dílo můžu doporučit. ()

Cermicek

Hele já se fakt snažil neusnout! Už jen kvůli Rosamundě. Ale ono se to táhlo jak nudle.. První půlka celkem dobrý, pak to ale sklouzlo dost do sekvence nuda-šeď-šeď. Konec vymáklej, ale víc jak na tři to nemá! A ani jsem se nic novýho, řekl bych, o madam Sklodowské nedozvěděl..🤷‍♂️ ()

Saesulkun

Filmové ponaučení: 1. Je fajn, že se u radioaktivity dá být TVpasivní. 2. Budapešť neumí zahrát ani Prahu ani Paříž. 3. Některé význačné osobnosti by si zasloužily, aby se o nich natočil dobrý a zajímavý film, ale ne každý má holt to štěstí. Někomu musí stačit 2 Nobelovky. ()

shade000

Po asi treťom pozretí zisťujem, že ten film sa mi páči čím ďalej tým viac. Rosamund Pike hrá skvele a úprimne koniec sa mi aj vďaka úžasnému soundtracku so skladbou Etincelle páči najviac... ()

xzajox

Na začiatok je treba pochopiť jedno. M.Curie bola génius. A ako to u géniov býva, v iných oblastiach majú medzery, ktoré doháňajú, ako to vedia najlepšie - rozumom. Hovorím o medziľudských vzťahoch, o chápaní citov, či komunikačnej neohrabanosti a priamosti. V tomto bode prichádza ako aj úžasný herecký výkon R.Pike, tak aj skvelá práca scenáristov. Postavu som im zožral celú aj s fľaštičkou rádia. Ostatné je fajn. Výborná atmosféra prelomu 19./20.storočia, snaha o vedeckú presnosť (radšej diváka nenudia prebytkom faktov), historickú presnosť a tiež priamy a nepriamy dopad na udalosti potom. Dejová rovina prekážok, ktoré ako žena v tých časoch musela prekonávať je možno už trochu obohraná, no stále nenudí. Vyčitať by som filmu mohol len zopár drobností. Hlavne mi vadilo, keďže nie som zdatný z histórie fyziky, že som nevedel určiť, aké vedomosti vtedy vedci mali. Poznali radiáciu, ale nie rádioaktivitu. Poznali už vtedy či nepoznali röntgen? Druhá vec je Einstein. Určite sa s ním Curiovci stretli, veľká škoda, že ho do deja nevsunuli aspoň na chvíľku - určite odporúčam seriál Génius pre širší kontext, Einstein to tiež nemal ľahké. Radioactive určite odporúčam. Je to kvalitný film. 83% - 4* ()

baclajean

Film ma takpovediac nadchol, príbeh Marie Curie a jej manžela Pierra je vyrozprávaný znamenito a p ocelý čas sprevádzaný výborne vybranou hudbou. Sam Riley zahral dobre, no Rosamund Pike by si za tento svoj výkon podľa mňa zaslúžila minimálne nomináciu na Oscara. ()