Chata

(festivalový názov)
  • Česko Chata (viac)

Mrazivá noční můra Chata od režisérů snímků Dobrou, mámo sleduje rodinu, která se vydává strávit víkend na odlehlé chatě v horách. Když je však otec (Richard Armitage) nečekaně nucen odjet za prací, zůstává jeho nová přítelkyně Grace (Riley Keoughová) se snoubencovými dětmi Aidanem (Jaeden Martell) a Miou (Lia McHughová) uprostřed zasněžené krajiny sama. A také se vzpomínkami na znepokojivou minulost. Psychologické drama je důmyslně zinscenovanou hrou o hranicích mezi realitou, vzpomínkami a šílenstvím. (Cinemax)

HiddenDragon odpad!

No tyvole. Tyvole! 100 minut zivota v luftu. Dlouho jsem nevidel vetsi ptakovinu. Tohle neni horor, ale cistokrevna uondana, tuplovane nudna magorina a reziser i kameraman by se meli jit lecit. Rakusani ocividne neumi delat filmy. Tohle by natocil i student. Asi chteli, aby to pusobilo realisticky, ale to nestaci. Nejsou zde temer zadne triky, pouze neskutecne zdlouhave zabery a vetsinu casu jen 3 herci. S tou realisticnosti je to ale napovazenou. Detem se zabije mamka a prvni, co otce napadne, je nechat je samotne na Vanoce se svou milenkou kdesi "na Sibiri"? O vyberu milenky uz ani nemluvim. Kdyz jedu na vikend na chalupu, vezu si vic veci nez tahle ctyrclenna rodina dohromady na svatky. Jak se mohl "Thorin" Armitage snizit k takovymu braku, nechapu. Zadny spad, zadna pointa, pouze par magoru na platne... Vubec s tim, lidi, neztracejte cas. ()

WathanajX

Dlouho jsem nebyla tak na vážkách s hodnocením jako u tohoto filmu. Z jedné hvězdičky přes odpad až po pět, a nakonec k finálním dvěma jsem se posouvala celý film a stejně pořád si nejsem jistá, jestli jsem zhodnotila dobře... Klady: Jo přiznám se nechala jsem se oblbnout a zlákat postavou Richarda Armitage. A lituji, že ve filmu nedostal více prostoru. Nakonec vlastně nemám, co moc pochválit snad jen dokonale zvolené prostředí chaty uprostřed zasněženého NIC. Jinak mám z filmu opravdu smíšené pocity a líbili se mi vesměs jen některé scény ke konci filmu. Zápory: Chtěla jsem se koukat na horor což měl film i v popisku. Spíš si, ale myslím, že se jednalo o psychologické thrillero – drama (pokud něco takového existuje). Ale budiž mráz po zádech mi lezl často ale nevím, jestli z prostředí filmu a nebo jestli z napětí či co… První skoro hodinu by se dalo říct, že se vlastně film nikam nehýbe. Pak nastane zajímavá část, ze které jsem byla dost nadšená, která bohužel ale končí následuje rozuzlení a konec. Pecka… Film má mimo jiného extrémní počet děr, nevyřešených příběhů a spoustu dalších věcí co mě štvaly. Postavy jsou zajímavé hlavně tedy Grace ale nějak tvůrci zapomněli zmínit co že byla vlastně zač? Kde se v rodině vzala, co znamenala její minulost, proč brala prášky atd.? U téhle postavy nakousali takových věcí, že mi Grace přišla jako 4 různí lidé v jednom. Když nad tím teď přemýšlím tak tyhle nesmysly byly vážně do nebe volající. Nesmyslné se mi také občas zdály i záběry na různé předměty u kterých jsem vážně nevěděla, jak s filmem souvisí. Celkově mi toto dílo přijde nedotažený a moc rozkouskovaný. I přes velmi malý počet postav prostě nějak nedrží pohromadě. Tady je holt vidět nezkušenost tvůrců, kteří nějak zapomněli v průběhu filmu, co že to vlastně točí, jaké vymysleli postavy a vlastně ani netušili, jak by to mohlo končit. A proto mám nejspíš po zhlédnutí tak rozporuplné pocity… Hodnocení: (2*) za Richarda Armitage a mrazivou atmosféru ()

borec999

Správne záhadné a mysteriózne, kvalitne zahrané (Riley Keough a Jaeden Martell z IT) a atmosfericky veľmi slušné. Navyše v nádhernom,zasneženom,klaustrofobickom prostredí.  Najviac však na Chate oceňujem, ako sa scenáristi s nami hrajú prostredníctvom rôznych prízrakov, snov a flashbackov, a tak môžeme každou minútou hádať čo sa vlastne celý čas deje a prečo(sú všetci mŕtvi? všetko je len v niekoho hlave? preplo hlavnej hrdinke s pochybnou minulosťou spojenou s členstvom v náboženskom kulte? alebo je za tým nejaký duch?) pričom sa priznám že som na správnu odpoveď neprišiel a záverečné, realistické, jednoduché a i pomerne logické odhalenie ma príjemne prekvapilo. Podobne ako tvrdý a nekompromisný záver, v ktorom je atmosféra tak hutná že by sa dala krájať a dianie na obrazovke prinajmenšom dosť nepríjemné. Omnoho lepšie ako prvotina dua Fiala-Franz Dobrú noc Mami a jeden zo zaujímavejších hororov roku 2020. PS: Vec v TV potešila :) 80% ()

Han22

Chata je nebetyčná pseudoartová pičovina u které jsem chcípal nudou a přestože jsem byl vyspanej, tak usnul na 4 hodiny. O co jde? Otec dvou dětí si najde novou ženu, což neunese jejich máma a zastřelí se. Půl roku na to si táta umane, že děti budou novou mámu prostě mít rádi a nechá je s ní v chatě uprostřed ledové pustiny na prázdniny. Takže tu máme nesympatické děti, nesympatickou macechu s minulostí přeživší z náboženského kultu a nic se neděje. Po hodině zmizí všechny věci a opět se nic neděje, jen k tomu začne spousta modlení a katolických blábolů. Člověk čeká na geniální pointu, která ospravedlní tu šílenou nudu a všechny ty 4hvězdičkové hodnocení a ono z toho vyleze přesně to, co mě napadlo už někde v půlce filmu. Nebudu spoilovat, každý dostal co si zasloužil, jen to vlastně nebyl horor. 1* za pár pěkných záběrů a tu Věc co tam sledují bych si pustil 10krát radši. PS: Je tu zmiňovaná Čarodějnice nebo Děsivé dědictví - ano! přesně stejné nudné přeceňované sračky a Slunovrat? No mám se na co těšit. ()

Sayko

Není horor jako horor. Toto psychologické drama S. Fialy a V. Franz se snaží útočit na divákovu psychickou stránku a poměrně se jim to podařilo. Pochybné myšlenky o hlavních hororových prvcích jako je obraz Panny Marie, divné prášky nebo dokonce panenka hlavní postavy ze začátku v divákovi vzbuzují myšlenky na klasickou jumpscare podívanou Jamese Wanna. To se ale zhruba po patnácti minutách snímku rychle změní a film začíná mít úplně jiný spád. Divák se začne bát i výstřelů z pistole, v některých chvílích dokonce hodného psa smetáka. Výbornou kamera Thimiose Bakatise doplňuje ještě lepší herecký výkon nové hollywoodské hvězdy Jaedena Martella, také známého ze snímku To. I přes tyto všechny klady mi na snímku chyběl drive, ta rychlost, která by diváka hnala dopředu a vyvolávala v něm pořád nové myšlenky o co vlastně na té chatě jde. /MFFKV2019/ ()

MatejNosal

Po vizuálnej a atmosférickej stránke takmer dokonalé, no to je asi tak všetko čakal som teda väčšie psycho. Začínalo to podobne ako hereditary tak som dúfal aj v podobný psycho priebeh, bohužiaľ sa nedostavil a pointa predvídateľná ako z filmu zo 60. rokov. Ale je možné že sa k filmu ešte vrátim a to hlavne v zimných časoch vďaka úžasnej atmosfére, ktorou je film prešpikovaný. (65%) ()

HArna

Za mě zklamání, určitě jsem čekal víc a na tohle se těšil. Atmosféra skvělá, herci taky. Snad poprvé jsem mimo Středozem viděl Thorina a má i přes menší roli rozhodně charisma. Ovšem ta nejlepší je Riley Keoug. Jenže celý je to k ničemu, když je závěr tak špatnej. 50% ()

Eraserhead

Průhledné až hanba! Těšil jsem se na nějaký ten zvrat a bohužel se ukázalo, že jím patrně má být to, co je velmi záhy zjevné. Vlastně jsem jen čekal, jestli ten úplný závěr bude takový, jak jsem očekával někdy po půl hodině filmu, kdy dali tvůrci nápovědu jak prase... a ono ano. Lepší než Čarodějnice, slabší než Visit, Slunovrat, natož Osvícení... zhruba na úrovni průměrného Děsivého dědictví. ()

kolemjdouc odpad!

to teda byla slátanina.Poslední společný zpěv u stolu?To by se snad s dětmi ani natáčet nemělo!Dva poslední náboje byly asi pro koho? ()

F.W.Colqhoun

Damit Childs burn it!!! SPOILERY. Když si maminka na cca 5. minutě vystřelí mozek z hlavy, jsme v bezprostřední blízkosti Hanekeho či Lanthimose. Scéna a celý hrozivě úhledný interiér chaty (i zmenšeného modelu) přehledně ilustruje známou skutečnost prokapávání stylegmat z vážné kinematografie do té žánrové a taky to, jak moc váš film vylepší, když si namluvíte skvělého kameramana. Na druhou stranu v tak vypráskaném žánru jako je paranoidní horor potřebujete trochu víc než dělat svědomitě domácí úkoly. Chata je ve všech ohledech jako perfektní stylové cvičení, které obsahuje vše, co máte jako dobrý divák čekat. Hovořím o obsáhlém výčtu očekávání, ne prosté  'chtít se bát' - např. naprostou nejistotu ohledně zdroje a povahy zla / absence Zla; strach z dětí; padesát odstínů rodinných sraček; slušnou práci s psychologií, matení náboženskými motivy a symboly; skutečně perfektní kubrickovskou kameru Thimiose Bakatakise; plnou ošatku různě přímých odkazů na [žánrovou] klasiku. Psa jménem [Mr] Grady. Neobsahuje ale prakticky nic, co nečekáte (nepočítaje v to nadbytečný doklad toho, že Elvisova vnučka umí hrát stejně skvěle jako vypadat). Co zbývá žánru, v němž je v podstatě nemožné natočit skvělý film, který bude plnit svá základní zadání? Kdo přijde na to, čeho se dnes bojíme? Kdo vyrobí nové strachy? Kdo překoná ty skutečné? Where's my doll. ()

Adramelech

Původně jsem pomýšlel na úplně jiný komentář, ale nešel napsat bez spoilerů a já bych nerad připravil o požitek ty, kteří tento film ještě neviděli. Místo toho tedy jen jedna otázka: Když v domě najednou začne nejít proud, napadne ženskou zkontrolovat bytový a domovní jistič? Na základě mé zkušenosti tvrdím, že každou to nenapadne. Jednou ráno, když se moje přítelkyně chystala jít do práce, mě probudilo nějaké klapání. Vylezl jsem z postele a kouknul, co se děje. Magistra stála u vypínače a dělala s ním klap – klap ve snaze rozsvítit lustr. Mrknul jsem do předsíně a nahodil jsem bytový jistič. Protože to nepomohlo, vyšel jsem z bytu na chodbu a nahodil jsem ještě domovní jistič. Pak jsem se šel dospat a během dopoledne jsem ještě vyměnil jednu prasklou žárovku v lustru. Večer jsem se zeptal, co se ráno dělo. Slečna nejprve rozsvítila lustr, který bliknul a hned zase zhasnul. Potom zapnula bytový jistič, ale když to nepomohlo, usoudila, že závada nebude v jističi. Vrátila tedy jistič zpět do polohy, v jaké ho našla, totiž do polohy vypnuto, a v domnění, že chyba bude ve vypínači, se jej pokoušela zprovoznit tím způsobem, že s ním opětovně klapala sem a tam. Existence domovního jističe jí nepřišla na mysl. Takže se nedivme ženě ve filmu, že si s tím výpadkem proudu nedokázala poradit, zvláště když v baráku, co je tam k vidění, byl patrně ještě další jistič k el. rozvodu v kotelně. ()

Klajnik

The Lodge je 100 minut sledování tvůrčí neschopnosti předvést něco slušného. Obsahově je to totiž naprosto prázdné. Postavy nezaujmou, tudíž mě nezajímalo, jak to s nimi dopadne. Mluvit o tomhle filmu jako o psychologickém dramatu/hororu, je směšné. Dvoum spratkům se nevyplatilo prankovat psychicky nestabilní macechu. Její přeměna je však naprosto levná, povrchní a blbá. Herci se nemůžou ani nijak zvlášť předvést. Samotný průběh je unylý a spolehlivě dokáže jenom nudit. Gradace neexistuje, protože dění ve filmu je jednak průhledné a druhak má naprosto břidké vedení. Nic z toho, co se ve filmu stane, nemá na diváka ani ten nejmenší dopad. Atmosféra neexistuje stejně jako myšlenka. Proč by tedy tenhle film měl někoho zajímat? Neni to strašidelné ani jinak zábavné. Je to jenom zbytečné. (Debílci, co to staví vedle Osvícení, Slunovratu, Čarodějnice nebo Děsivého Děditství, jsou mimo) ()

Flopik

Kto druhému jamu kope sám do nej spadne, alebe respektíve kto dráždi psychopata zle dopadne.Vynikajúce, atmosferické psycho s prvkami hororu. Chata bola skvelá, výborné prostredie a herci. Pointa bola celkom skoro prezradená a jednoznačná no som zato rád, určite lepšie ako zbytočne špekulovať o čo tam vlastne šlo.Koniec zbytočne predlžovaný ale páčil sa mi a normálne som Riley aj fandil(minimálne za toho psíka). U mňa solídne 4* . ()

MIMI.kry

Erudovaný psychiatr udělá vše pro to, aby do odlehlé chaty přivezl tři labilní lidi, mezi nimiž musí zákonitě vzniknout hodně velký konflikt s mnoha nebezpečnými riziky a pak ho nenapadne nic lepšího, než aby od nesourodé, ze strany dětí až nesnášenlivé trojice odjel o vánočních svátcích zpátky do práce. A hádejte co se stane! Nejzajímavější na tom bylo, že mi to přesto bavilo a s konečnou, bytˇ předvídatelnou pointou jsem byla spokojená. Spoiler: když už očistec, tak spravedlivě pěkně pro všechny. To, že zmagoří pubertální sirotci a nedomyslí následky svého činu a že zmagoří pacientka s pohnutou minulostí a s bludy, to by se dalo dotyčným odpustit. Největším viníkem zde byl otec, nad jehož počínáním člověk vrtěl hlavou od začátku do konce (nesmyslný rozvod, sňatek s pacientkou, sbližujte se na samotě a hlavně beze mě a předtím než odjedu, naučím ještě pacientku střílet z pistole.. Takového inteligentního fotříka aby jeden pohledal). :D ()

Maura

Nenávidím horory, ale toto je iná kategória. Skvelá práca s predsudkami a stereotypmi na strane publika, mrazenie a psychologická hra s divákom až do takej miery, že sa nedá rozoznať, čo je skutočnosť. Socha panny Márie už nikdy nebude tým, čo doteraz. Moderný ikonoklazmus v priamom prenose. Ponaučenie, že keď sa na scéne zjaví dom pre bábiky, neveští to nič dobré. A Riley Keough je dokonalá kópia svojej mamy, Lisy Marie Presley. Záverečná scéna príliš doslovná, aj dej má svoje muchy, ale stojí to za to. ()

TheSpearCZ

Tohohle hororu je taková škoda, protože to podle mě mělo největší potenciál za dlouhou dobu co si pamatuji, ale bohužel. Celá první polovina byla až překvapivě bezchybná, objevilo se tu v celém filmu pár nadějných lekaček (úvodní sebevražda celý highlight filmu) a nesmím opomenout také tíživou atmosféru, ale poté se ukázal problém špatně napsaného scénáře a celé jakoby se to rozplynulo pod nosem. Režiséři si asi chtěli hrát na duchovno a při psaní scénáře si dávali movie night, kde jelo pouze Osvícení, které samo o sobě se mi vůbec nelíbilo a samotná druhá polovina opravdu nestála za nic. Děcka v hlavních rolích také nepotěšila, bylo to zbytečně až moc uřvané od nich, což je opět problém špatného scénáře a přeměna hlavní postavy byla tak mdlá až to bolelo. Konec mě jen utvrdil v tom, že z tohoto hororu jsem právoplatně maximálně zklamaný. Čisté 2* ()

JM87

Wow. Tak tohle je solidní hnus u kterýho chápu to nízký hodnocení. Nechci prozrazovat děj, protože u filmu fakt nevíte na čem jste. Snad bych jen dodal pár výrazů. Chlad, hnus bahno. Za mě velice příjemný překvapení u kterýho ještě několik minut po shlédnutí přemýšlím nad samým filmem, nad tím co se tam stalo a jak se dají věci posrat. 95%. ()

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Ikonické londýnské studio Hammer Films bylo založeno v roce 1934, a ačkoliv se v prvních dvou dekádách své existence zaměřovalo na filmovou produkci na škále všech žánrů, nejikoničtější snímky, které… (viac)