Chata

(festivalový názov)
  • Česko Chata (viac)

Mrazivá noční můra Chata od režisérů snímků Dobrou, mámo sleduje rodinu, která se vydává strávit víkend na odlehlé chatě v horách. Když je však otec (Richard Armitage) nečekaně nucen odjet za prací, zůstává jeho nová přítelkyně Grace (Riley Keoughová) se snoubencovými dětmi Aidanem (Jaeden Martell) a Miou (Lia McHughová) uprostřed zasněžené krajiny sama. A také se vzpomínkami na znepokojivou minulost. Psychologické drama je důmyslně zinscenovanou hrou o hranicích mezi realitou, vzpomínkami a šílenstvím. (Cinemax)

Cappuccino

Vynikajúce, doslova mrazivé prostredie opustenej chaty a veľmi schopný záver. Problém som mal však so stredom filmu, kde som tápal, v kom alebo v čom mám hľadať ústredné zlo. Postupom času sa mi však v hlave začala tvoriť istá teória, ktorá sa ku koncu potvrdila, a tak som vedel, na čo upriamiť pozornosť, a ktoré scény si do sýtosti vychutnávať. ()

misterz

To pomalé tempo ma skoro uspalo. Samozrejme, niekedy nie je na škodu a dokáže umocniť divácky zážitok, no v tomto prípade keď človek dopredu vie čo a ako, tak to má opačný účinok. Chcelo to niečo nápaditejšie ako dejovú linku podľa zaužívanej štandardnej šablóny. Navyše mi hrozne liezol na nervy ten otec. Ja by som zavrel na psychiatriu v prvom rade hlavne jeho, podľa mňa mu zahučalo v lebeni viac ako tej jeho novej ženskej, keď nechal deti s cudzou osobou (a navyše v minulosti liečenou na psychiatrii a s ťažkou životnou traumou), a v prostredí, kde sa je ťažké dostať aj za dobrého počasia. Podpriemer. 40/100 ()

pornogrind

Průměrná psychologická podívaná, která doplácí na zbytečně dlouhou stopáž a horší herecký obsazení. Riley Keough zahrála jakž tak obstojně ale dětské role by si zasloužily určitě charizmatičtější obsazení. ()

Vančura

Celou dobu mě strašně iritovalo, kolik otázek ten film ponechává nezodpovězených - teprve čtvrt hodinu před koncem nastává konečně zvrat, který většinu předchozího děje vysvětluje, ale stejně jsem třeba moc nepochopil, proč matka dětí udělala to co udělala nebo jaký význam tam měla ta sekta, a měl jsem i extrémní problém uvěřit, že by otec nechal děti a milenku na takovém místě samotné, to je prostě blbost (kdyby se tam cokoli stalo, tak neměly šanci si zajistit rychlou pomoc). Celkově mi to moc nesedlo, podobně jako starší film od stejných tvůrců Dobrou, mámo, který má vlastně s Chatou dost společného, mě teď tak napadá. Btw. všechny záběry interiéru chaty mi přišly zoufale nestrašidelné, dá-li se to tak říct. Prostě chata, no (navíc dost komfortně zařízená - to taková Vlčí bouda, to byla jiná!). ()

Goldbeater

Chata je skvěle natočená po technické stránce (kameraman Thimios Bakatakis je mistr), má fajn hororovou atmosféru, vděčné prostředí sněhové pustiny a dobře pracuje s budováním napětí. Dějově je však dost průhledná, záhadu směřující k dějovému zvratu si poměrně rychle dokážeme rozklíčovat. Ono mi to vlastně ani tolik nevadilo, jen možná pak ne úplně dává smysl, čeho mělo být psychologickým terorem vlastně docíleno a proč nebyly promyšleny pravděpodobné důsledky, ale rýpat do toho moc nechci a rozhodně se nechci pouštět do spoilerů. Film jsem si užil, je to umně natočené a zejména Riley Keough je zde fenomenální - roztomilá a děsivá zároveň. Určitě můžu tento hororový snímek doporučit. [KVIFF 2019] ()

mzss1

(47%) CHATA, jo? Tak co tu máme? Někdo tu píše, že byť jen vzdáleně to připomíná to slavné Osvícení (které mi teda nesedlo – neosvítilo mě), ale nevím, nevím. První cca půlka filmu je teda dost tempem pomalá, nudná a ani postavy mě nebavily včetně šílené Grace, která mě teda začala trochu víc bavit v pozdější půli snímku. Na tomto můžu pochválit trochu tu tíživou atmosféru, nějaké nápady atd – i když opravdu jen decentně. Chápu, že je to další levný film, ale i tak by se z toho dalo vytřískat o něco více. Problémem je, že tu máme nastíněno několik scén, které nejsou ani dovysvětleny. I mi bylo jedno, jak to skončí, což je škoda, potenciál tu přesto byl. Nejvíc mě zaujala scéna na začátku, kdy se pravá matka těch dětí rychle a nemilosrdně zastřelí. Takže kdyby bylo víc takových scén, nezlobil bych se. Film mě nepohoršil, ale měl navíc … ()

kingik

Riley Keough, Jaeden Martell a Lia McHugh se nalézají v chatě obklopené mrazem a sněhem. Filmem velmi intenzivně postupuje cosi znepokojivého a velmi atmosférického, vše má ale nejasné kontury a ve výsledku je rozuzlení...nijaké. Severin Fiala a Veronika Franz určitě nenatočili typické a jednoduše posazené hororové drama. Celé to má podobu psychologicky složitější noční můry, kdy se ve filmu bohatě využívá každý zvukový vjem. A divák je postupně do těchto paranoidních hrátek intenzivně vtahován. Velký podíl na tom nese i trefně zvolená herecká sestava, která s přehledem diváka instruuje o tom, že jeho psychika utrpí solidní výkyvy. Režijně je film naprosto v pořádku. V odlehlé chatě strávíme nejméně 80% filmu. Vizuální kejkle mají také skvělou funkčnost. Scenáristicky to ale drhne, hlavně rozuzlení je příšerně divně podané. Jak film postrádal tempo, což nevnímám nutně jako zápor, tak byl najednou zčistajasna konec, což se tvůrcům náramně hodilo. Podstatně si tak zjednodušili cestu k jakémukoliv sáhodlouhému vysvětlování a původu paranoidních excesů. Klidně bych uvítal ještě desetiminutovku navíc, hlavně, aby film nepůsobil tak nemožně spěšně zakončený. Závěr prostě jedna velká bída. A také to nebylo nikterak extra žhavé, pokud jde o scenáristickou neprůhlednost a globální vypointovanost. Zkušenější divák mnohé úseky filmu bezpečně odhadne. Nevylučuje se ovšem, že tvůrci nastrčili okaté indicie pro rozšifrování záhady zcela úmyslně, přičemž pak rozhodně nelze závěr brát za neprozřetelné překvapení, což ale tak v podstatě vyznívá. Tvůrci si asi fakt mysleli, že závěr bude jedno velké překvapení. Krvavé efekty film nikterak neprosazoval. Na začátku si sice Alicia Silverstone prožene kulku hlavou, nadlouho je to jediný krvavý máz, který po ní na zdi zůstane. Kdo má rád záhady kolem mysteriózního kultu, o kterém je ve filmu ne nepodstatná zmínka, si přijde v určitém ohledu na své a utřídí si myšlenkové pochody filmu o něco kvalitněji. Mě ta psychologická spletitost docela bavila, ovšem nebyl jsem ukojen takovou měrou, abych filmu přidal na hodnocení. Nadprůměrná režie, skvělé herecké obsazení a nepříliš zdárně scenáristicky dotaženo. 6/10 ()

InJo

Zimní "chatový" psycho teror, který si vystačí se skromnými kulisami, hudbou a pár (skvělými) herci. Klíčový zvrat není vyloženě šokující, ale má logiku a úplný závěr je výborný. Pro fanoušky Osvícení, Věci nebo Chytilové Vlčí boudy povinnost. 75 % ()

Kudly4

Technická stránka a atmosféra jsou dvě věci, které nelze Chatě odepřít. Vše ostatní stojí za velký hovno. Z polospánku mě vždy probudil nesnesitelný křik a ještě více nesnesitelná hudba, která prostě začala řvát z ničeho nic a já stále snižoval a zvyšoval hlasitost jak idiot, to byl fakt horor. Za mě nudná, náboženská hovadina a více jak dvě * určitě nedám. (247. hodnocení) ()

Anderton

Rakúšanom aj Američanom už stáročia z kresťanstva slušne hrabe a tak niet divu, že autorská dvojica z Rakúska sa po "durchbruchu" Ich seh, Ich seh vydala do zeme neobmedzených možností a nakrútila tam horor presne podľa svojich predstáv so známymi menami, čiže aj so zámerom, aby ich dielo videlo väčšie množstvo ľudí než kultový debut. Richard Armitage tentokrát nebude zachraňovať Stredozem, ale poriadnu robotu bude mať v úvodzovkách len so svojou rodinou, čo je častokrát oveľa ťažšie. A scenár mu to rozhodne neuľahčuje. Fiala a Franz budujú príbeh podobne tajomne a atmosféricky, ako vyššie zmienený titul, ak si ale dáte na konci všetko dokopy, ide o veľmi odlišný film. A ak sa nad ním zamyslíte, tak zistíte, že je v ňom aj dosť čierneho, sarkastického humoru. Skrátka kto druhému jamu kope, sám do nej padá, niekedy aj spoločne s obeťou. Kamera, vedenie hercov, prostredie, to všetko je na vysokej úrovni, až som smutný z toho, ako kontroverzným filmom sa Chata stala. Rozhodne ponúka toho dosť na zamyslenie, ale lepšie je neočakávať žiadne nasilu šokantné zvraty, o tých tento film nie je. ()

Kothy

Hrozná nuda. Tohle že má být horor? Čekal jsem nějaké zajímavé rozuzlení, ale ne tohle... Děti jsou spolu se svou macechou zavřeny na horské chatě v zimě. Paranoia na sebe nenechá dlouho čekat a žačnou se dít divné věci. Jsou ale nadpřirozeného původu? Fakt to bylo slabé, i po stránce atmosféry. Ani obsazení není nic moc. "Kaj se za své hříchy!" ()

Filmmaniak

Spíš thriller s hororovými prvky, nikoli horor. Slibně rozehraná psychologická historka odehrávající se na pomezí skutečnosti, snů a halucinací trpí pomalým rozjezdem, po němž následuje postupně gradující hra s očekáváním, navnazující na nějaký úderný mysteriózní/hororový závěr. Finální rozuzlení je však překvapivě racionální a ukotvené v realitě, čímž vrhá stín pochybnosti na četné náhody a nepravděpodobné okamžiky, k nimž v průběhu snímku došlo, a které jeho hrdinům hrály do karet. Film rozhodně zaujme atmosférou, hereckými výkony a budováním pochyb a nejistoty, jeho pointa však není dostatečně uspokojivá, aby vykoupila to čekání na ni. ()

silentname

"The Lodge" je podľa mňa skutočne kvalitne napísaná psychologická tortúra hlavnej hrdinky. Trošku teraz načnem jednu vec. Keď som nedávno kritizoval film "The Turning", tak tento film by si mohol zobrať ako príklad. Lebo kým tam som mal pocit, že film absolútne pohorel, tu musím tie dramatické momenty vyzdvihnúť. Je úžasné sledovať Grace ako na ňu situácie dolieha a ako stále viac a viac prepadáva všetkému čo sa deje okolo nej. A hoci by som najradšej povedal čo sa vlastne deje, nebudem to z úcty divákom spoilovať. Napriek tomu, že bude celkom ťažké vysvetliť niektoré plusy tohto filmu. Riley Keough je veľmi presvedčivá a na rovinu poviem, že som je tú rolu absolútne zožral. Jaeden Martell a Lia McHugh sú takisto veľmi dobrí. Myslím si, že boli správne vedení a dokázali tomu dodať úprimné momentky. Richard Armitage tu moc nie je a vo filme pôsobí tak trošku do počtu. Myslím si, že je okey, no moc toho pre film neurobí. Na druhú stranu sa však film sústredí na to čo sa má. Poviem pravdu, že sú tu skutočne prekvapivé scénky. Priznám sa, že som nečakal k akému kroku sa Linda odhodlá. Prišlo to úplne nečakane a skutočne ma to trošku vydesilo. Atmosféra chaty funguje, zima je tuhá a skutočne sa mi film zaryl pod kožu. Ale myslím si, že niekedy na konci minulého roka by sa mi na to pozeralo lepšie, než koncom apríla. Problémom však je, že postupne pochopíte čo sa deje. A ostanete až fascinovaní ako ďaleko to všetko vlastne zájde. A ukazuje to aj, že niekedy by si ľudia mali dobre rozmyslieť to čo spravia. Lebo to môže mať skutočne veľmi nepríjemné následky. Myslím si, že od momentky ako sedí Grace so svojim psom na verande to bol skutočne zážitok. No v prvej tretine ma film celkom nudil. Potreboval čas na to, aby sa trošku zobudil a potom to išlo. Myslím si, že to mohlo byť silnejšie, no film ako taký funguje dobre. Ak chcete mrazivú temnú drámu (schválne nehovorím horor, lebo hororových prvkov je tu pomenej), tak toto by na vás mohlo urobiť dojem. Čeknite si film a uvidíte sami. Hodnotenie: B ()

Arsenal83

Na takú chatu by som nešiel. Všade zima, žiadne soby a ešte aj ten blbý ľad sa pod vami prelomí. Ale inak riadne psycho. Miestami príliš ukričané hlavnou herečkou, ale naozaj len zriedkavo, väčšinou tie delirické časti vychádzajú veľmi dobre. Takto si predstavujem horory nového typu. Väčší rozpočet, pár vylepšení (napríklad záver, ktorý by nejako prekvapil či šokoval) a bol by z toho kinotrhák. ()

Chrustyn

Artovější horory jsou stále v kurzu a Chata je jedním z nich. Film někde na rozmezí hororové klasiky "Ti Druzí" a hororů Arliho Astera. Bohužel prvotní zajímavá atmosféra se s přibývajícími minutami vytrácí a zbývá jen nevýrazná nuda. ()

Marze

Je to účinné a efektivní. Filmaři vymysleli těžký sporák emocí a nechali mírně vřít. Působivá byla divočina okolo chaty a izolovanost. Ještě působivější by byl horror s islámem - gore scény s podřezáváním krků, sebevražední atentátníci za šíření víry...Ale takový film nikdo nemá odvahu natočit, protože se Arabů všichni v Evropě bojí ()

Crocuta

Opět se vyplnilo pravidlo, když si myslíte, že to může být dobrý film a vidíte na Čsfd mizerné hodnocení místního dementa seroucího chronicky v komentářích hovna, vždycky to dobrý film opravdu je. ()

TheEvilTwin

Od dua Fiala/Franz se dalo čekat něco podobného jak jejich Dobrou mámo a s tím by člověk měl do filmu i jít. The Lodge bych rozdělil na 3 části - u první bude divák naříkat a zívat nudou, při odhalení, o co tady půjde, si bude zarytě zasedávat do sedačky a pomalu se do filmu ponořovat, a při závěru si tak maximálně povzdechne s HODNĚ rozpačitým pocitem, kdy na jednu stranu mu bude v hlavě vrtat: "To bylo jako všechno?" a na druhou zase hodně hluboko pocit "Wow". Nápad velmi dobrý, jen trochu kostrbatě podaný, jelikož po první odzívané hodině film diváka už těžko dostane do zapáleného módu s tím, že by si měl užit zbytek na 100%. Odhalení je šokující, hudba i atmosféra místy nahání husí kůži a závěr by byl taky výborný, jen zkrátka celá první část filmu je divácky strašně neatraktivní a nezáživná, že závěrečná dvacetiminutovka to už horko těžko zachraňuje... Ale sakra, vrtat mi tohle bude v hlavě ještě dlouho, nemůžu se zbavit pocitu, že některé scény filmu jsou v mých očích kvalitní filmařina a přesně můj šálek kávy. ()

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

Legendární britské studio Hammer čeká návrat

02.09.2023

Ikonické londýnské studio Hammer Films bylo založeno v roce 1934, a ačkoliv se v prvních dvou dekádách své existence zaměřovalo na filmovou produkci na škále všech žánrů, nejikoničtější snímky, které… (viac)