Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

Richie24

Konečně zase jednou Oscara získal opravdu skvělý film! Jediné, co mne mrzí, je skutečnost, že sošku nedostal vedle Mahershaly Aliho (neříkám ale, že to v jeho případě nebylo zaslouženě!) i (znovu) naprosto famózní Viggo Mortensen. Ten ale bohužel musel ustoupit předem jasnému vítězství "Freddieho" Maleka. Green Book je ukázkou toho, jak má vypadat přenos příběhu, co se skutečně odehrál, na stříbrné plátno. Hluboký, opravdový, uvěřitelný. A navíc zábavný. Za mě to na 5 ***** dává bez debat. Peter Farrelly překonal sám sebe. A já mu za to děkuji! ()

Franta285

Můj nejoblíbenější film roku 2018(i když se do českých kin dostal až roku 2019). Je zajímavé jak často k dobrému filmu stačí spojit dva odlišné charaktery nějakou situací a vybudovat na tom příběh o tom jak se od sebe oba učí a stávají se z nich přátelé. Musím ale říct že Intouchables, film s podobnou premisou je podle mě ještě lepší. ()

Helldo

Hřejivý pocit v hloubi srdce doprovázejíce celý film dává jasné znamení jakým způsobem hodnotit. Žádné přehnané tlačení na pilu, žádné ždímání zřejmě se nabízejích s tématem svázaných konotací, to ponecháno v rukou diváka, což je nutno říci po delší době znovu svěžím překvapením. Stylem podobné Nedotknutelným a celkovou kvalitou, hereckými výkony především, prakticky na téže úrovni. ()

Brusíček

Skvělý film, od začátku až do konce, Viggo předvedl, že je to Pan Herec, který nezůstal jen Aragornem... Ostatní role byli také dobré, a celkový dojem z filmu je pro mě mimořádný. Ten "retro" nádech mě fakt baví! Další projekce, nutná. 95%. ()

Narciska

Zcela prvoplánové, chyběla tomu přirozenost, spontaneita, bylo znát, že je to prostě odříkané podle velmi vyumělkované předlohy, která měla za cíl vyvolat předem promyšlenou reakci a možná dojít si přímou cestou pro Oscara. Řidiče jsem Aragornovi s nafouklým břichem nevěřila, a to jsem se snažila, jeho filmový kolega hrál i přes velkou rozdílnost charakteru vlastně podobně prkenně, ale nejspíš to vedle špatného scénáře byla chyba hlavně režie, totéž platilo i o ostatních hercích alias nástrojích pro výsledný dojem. Pro mě naprosto zbytečný film, s nijak originálním obsahem a schematickým způsobem podání. Líbil se mi střih a nejvíc přechody mezi jízdou a ubytováním. ()

Ombak▼Penari

Dlouhé dlouhé předlouhé, především první polovina vyloženě volala po zkrácení anebo zahuštění, ale ve výsledku z toho je příjemně vtipný a oduševnělý snímek, kde se vztah obou postav krásně pozvolna vyvíjí až do poetického vánočního finále. Mortensen i Ali výborní až skvělí. ()

Kulda24

Pro mě nejlepší film a snad jediných pět hvězdiček, co jsem tento rok dal. Ta chemie mezi hlavními postavami, to mi zkrátka vyráží dech. Viggo v hlavní roli jako italský žrout, no ten byl vynikající a kdyby získal Oscara, tak se vůbec nezlobím, ale to samé samozřejmě platí i o Alim. Asi se to nebude líbit každému, ale pro mě žádný jiný lepší film tento rok nebyl a proto dávám plný počet. 90% ()

Rockerman

Být v roce 1962 v Americe černý homosexuál, to není zrovna dobrá kombinace na to, aby se člověk cítil bezpečně a je úpně jedno, že jste vynikající klavírista. Není to originální, ale je to nádherný příběh s úžasným Viggem i Mahershalem. Budu držet všechny palce, co mám aby Zelená kniha získala tu prestižní zlatou sošku. Hodnocení je velice jednoduché. ()

anatheman

Možná příliš "oscarové", možná trochu "kýč", ale... je to zkrátka skvělý film. Příjemná oddechovka s přirozeným přesahem. Mortensen a Ali výborní. Prostě pět a tečka. ()

hazaba

Výtečná komedie, kde exceluje jak Viggo se svým buranským přístupem tak Mahershala se svým korektním přístupem. Dva protiklady se skvěle doplňují. A právě proto působí v celé té vtipné víceméně road movie veškeré projevy rasismu naprosto mrazivě. ()

Majkak

Hodně vtipných dialogů, konflikty nejdou na dřeň, naopak jsou pojaty sametově. Moc dramatu jsem tam nenacházela, spíš tu kultivovanou komedii. Samozřejmě občas něco zabolí, v jádru se totiž film opírá o reálně žijící osoby a dobové reálie (černoši nesměli u bílých na záchod, a obdobné „vychytávky“). Pokud je někde naznačena bída, nerve to srdce, spíš si člověk musí znovu přeříkat, že být tehdy černý, to byl dost průšvih. A to byl rok 1962. Kultivovaný, neprovokující film s připomenutím, že rasismus nebyl dobrý nápad. Jediným nedostatkem je malinko nadsazená délka. ()

Rathalos

Krasna dramedy podla skutocnej udalosti o uzasnom priatelstve medzi dvoma rozdielnymi chlapmi,belochovi a cernochovi v dobe,ked to medzi tymito dvoma rasami bolo na bode mrazu,co sa tyka vztahov,Viggo Mortensen a Mahershala Ali podali perfektne herecke vykony,necudujem sa uspechu tohto filmu,zasluzene,odporucam kazdemu...:-) ()

agassi68

Rozprávka pre dospelých má v prvej polovici fakt skvelú atmosféru. Úplne vás pohltí Amerika 60 tych rokov. Postupne však sklzuje až do vôd skoro gýčovitých. Viggo v tejto vypasenej podobe mi pripomenul De Nira v Raging Bull . Celkovo je to síce nadpriemerný film, no percentá mu pribudli najmä vďaka Oscarom.. ()

Wallis3

Vyměkl jsem a k těm postavám si vybudoval vřelý cit. Obřichatělý Tony Držka-Mortensen a sympatický Doc. Shirley-Ali byla prostě sympatická dvojka. ()

jenjan

Lepší jeden osvícený diktátor vkusu (kterého ovšem nemusíte následovat), než miliony zoufalých egomaniaků.. Smál jsem se a brečel, co víc si přát.. ()

lemonova

Obsahuje spoiler. Niektoré momenty filmu boli až príliš "výchovné" (napríklad scénu, v ktorej pracujúci na poli prerušia prácu a mlčky hľadia na Dona Shirleyho, podfarbenú za srdce berúcou hudbou, by som vystrihla. Každý príčetný divák si tieto paradoxy uvedomoval aj bez podobných tlačení na pílu) Ale celkový pocit z filmu bola pre mňa čistá radosť. Užívala som si ho, bavila som sa, bola som rozčúlená, ohromená aj dojatá. Tento príbeh mal silu a na jeho konci som mala chuť zatlieskať. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)