Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

blackJag

Nekomplikovaná pohádka pro dospělé plná ponaučení a porozumění. Dobře zahraný feel-good movie, který je příjemné sledovat (divák má pocit, že proti předsudkům tak vlastně dělá maximum), ale ostré hrany, po kterých by se mohly zanítit jizvy, zůstávají jen fata morgánou. 70% ()

orionn12

Green Book je další dokonale odvyprávěný film, kde se fantasticky doplňují dvě odlišné osobnosti. Podobně jako například ve filmu Nedotknutelní. Lidskost a přirozenost, která ze snímku panuje je fenomenální a úžasná. To, jak herci dokázali svojí řečí, svými pohyby, svojí osobností odehrát reálný příběh je až k neuvěření. Tleskám, tleskám, tleskám. Peter Farrelly si mě opět získal. Stejně jako on, tak i herci sem uložili kus svého srdce a je to na tom znát. 3 oscaři jen potvrzují má slova. Sice pro mě osobně těsné, ale těch 9/10 dám. ()

Dakken

Postavy mi pripomínali karikatúry miesto toho, aby boli vierohodné. Snímok sa snaží vykresliť rozdiely do tej miery, že to nedáva zmysel. Emócie medzi hlavnými protagonistami na mňa pôsobili silene a neautenticky, čo mi dosť kazilo dojem a až ma to sralo.  Sralo ma aj to, že to je jedno z najjednoduchších zobrazení rasizmu, aké som vo filme videl a to teda vôbec nie je kompliment. Zisk Oscara za najlepší film je pravdepodobne kvôli sociálnemu dosahu a nie kvôli kvalitnému spracovaniu. ()

Hollohlaway

Skvěle vyprávěno i zahráno.Mortensenův životaužívající si manik je vynikající. Není to nijak zvlášť patetické, určitě ne tolik jak by mohlo a narozdíl od některých místních jasnovidců si myslím, že se to v zemi zdejší bude líbit, protože dobrý příběh se líbí všude. Nádherná hudba šedesátých let to parádně podkresluje a pár drobných vtipů zaslouží ocenit. Řemeslně jsem v poslední době viděl jen málo lepších filmů. ()

Glowski

Zbytečně dlouhá road movie, tak dokonale vystavěná na několika motivech prolínajících se celým filmem, že budete schopni předvídat i některé repliky (to není nadsázka, ale fakt). Jihem Spojených států proveze diváka s dobrými úmysly, ale jen s minimem invence nad rámec očekávatelného sdělení, kterou navíc bojkotuje potřebou všechno doslovně vysvětlit i těm nejpomalejším v kině ústy postav zkrápěných deštěm. Nejhorší „Nejlepší film“ minimálně od roku 2014. ()

blackkocour

Řidič slečny Daisy naruby? Zelená kniha je milým společníkem, který vás pohladí na duši, ale na Oscara je až moc průměrný. Je však jasné, proč toho Oscara vyhrál. Musíme přeci být velký sluníčkáři a nenecháme vyprovokovat černé etnikum.. i přes to, že v nominacích byly ještě 3 takové filmy. Hele, v těch letech měli předsudky úplně všichni. To stejné, jako my máme předsudky a nenávist k cigoš.. teda, pardon k romům. Italián Tony, který je vůči ostatním rasám, zapálený rasista (opět podotýkám, v té době byl rasista každej), je propuštěn z práci vyhazovače z jednoho nóbl podniku. Pro svou rodinu chce to nejlepší, tak musí vydělat nějaké šušně, a jinak než žrát každý den 26 párků v rohlíku, musí dělat osobního šoféra černýmu hudebníkovi Donu Shirleyovi, kterému právě začíná dvouměsíční turné. Jeden je rasistický a druhý je až moc velký snob, který si nechce ušpinit ruce. Obou dvoum to po roadtripu skvěle šlape, a zkamarádí se. Sice úplně nesouhlasím s Oscarem, ale jinak je Zelená kniha příjemným překvapením, má to výborný scénář, kde hlavně Tony nejvíc hlaškuje, a pořád jen žere. Má to ale dost předvídatelný konec. Film se sociálním komentářem, kde se rasistický Ital zbaví svých předsudků. Classic Hollywood Story. ()

Forsberg11

Nápaditý a zábavný "road trip" dvoch nepravdepodobných spoločníkov v amerických 60. rokoch. Skvelý Viggo Mortensen vládne svojim nenapodobiteľným drsným šarmom a jeho buranský, americký Talian je mimoriadne autentický a uveriteľný. Skvelo mu však sekundoval aj charizmatický Mahershala Ali, ako geniálny klavírový virtuóz. Dej sa rozbieha pomerne pomaly a tak trocha "nezaujímavo", ale akonáhle sa tí dvaja presunú na rasistický juh, začne tá pravá zábava. V každom meste, ktoré navštívia striehnu stále nové nástrahy, problémy a dobrodružstvá. Nezmyselný rasizmus tej doby v najvyspelejšej krajine svete v celej svojej nahote. Miestami je to smiech cez slzy, miestami len ústa dokorán. No častokrát je to aj skutočne vtipné, úderné a mimoriadne trefné. Pre mňa sú Green Book dve hodinky slušnej filmovej zábavy, rozhodne odporúčam. 75 %!! ()

Maynard.

Krásný lidský příběh, ve kterém Aragorn nalezne ve svém nitru opravdu dobrého člověka :o). Jako, je hodně srandovní už jen to sledovat jak se Aragorn skoro celej film láduje různejma žvancema. Taky klobouk dolů, že v tědlech letech (je mu neskutečných 60) dokáže kvůli roli nabrat snad 20 kg, žádná sranda to pak schodit. Každopádně svou jednoduchou a při tom kompikovanou postavu sehrál oskarově. To stejný můžu napsat o jeho pánovi, kterej je černoch. Jo a spolu se vydávaj na turné po jihu USA, kde tou dobou vládne vostrá nenávist vůči černochům. Tím se tihle dva borci samozřejmě dostanou do spousty zajímavých situací. Já osobně mám hrozně rád film z tohodle prostředí, kde je krásně vidět, jak to černoši na jihu USA neměli (a asi pořád nemaj) jednoduchý. Tohle je natočeno s lehkou nadsázkou, takže sem se dostkrát fakt od srdíčka zasmál. Víc takovýdlech filmů, to je to co bych si přál :o)) ()

OughJay

Že za rok 2018 ještě něco silou příběhu předčí Bohemian Rhapsody a kvalitativně zamíří do tý nejvyšší filmový ligy, jsem fakt nečekal. Luxusní retro roadtripovka se 60's soundtrackem a laskavym humorem v člověku vzbudí vzpomínky na Forresta Gumpa mixnutýho s Untouchables a My Fair Lady. Jen tu nekulturního burana na cestě po rasistickym americkym jihu zkulturňuje černoch, kterej by v etiketě strčil do kapsy i Ladislava Špačka. Samozřejmě ale dojde i na situace, který vyřeší jen zákon silnějšího, a tak se ve výsledku musej tihle dva chtě nechtě spolehnout jeden na druhýho. Lepší duo se na scéně vážně dlouho nesešlo. Viggo Mortensen osvěžil svůj přízvuk z Východních příslibů a s charismatickym Mahershalou Alim naprosto oprávněně atakujou letošní Oscary. Předat co nejširšímu publiku nějaký morální standardy a zbořit stereotypy už se snažilo hodně filmů, jen málo jich ale bylo tak fantasticky a vtipně napsanejch a ještě míň tak skvěle zahranejch. V Zelený knize se to sešlo všechno najednou a navrch se člověku dostává i lekce z hudební historie (Don Shirley následně zavítal i na moje Spotify). Za mě nakonec film roku. Tony Lip: "I don't lie! Ever! I'm just good at talkin' people into... y'know, doin' things they don't wanna do... By bullshittin' 'em." Dr. Don Shirley: "And you're proud of that?" Tony Lip: "Well, it got me this job." ()

Reanimated

Viděno v Aeru, 22. února 2019. Nepamatuju film, kde by se kino celou dobu lámalo tímhle stylem... skvělá atmoška a parádní film. Kdo by to do Farrellyho řekl. V hlavní roli neuvěřitelný Viggo, kterému nahrával na smeč Mahershala Ali. Tomuhle filmu držím maximálně palce na letošních Oscarech. ()

Lukoboss

Film Nedotknutelní (teď myslím originál, ne tu USA nesmyslnou předělávku) oslovil masy - bohatej běloch si najme chudýho černocha, aby mu pomáhal atd., nakonec se samozřejmě sblíží a vymění si nějaký ty návyky. Doba se změnila, situace ve společnosti (především v USA) je jiná, takže bylo vhodný sáhnout po podobným tématu, akorát v otočeným gardu. Tady je bohatej a vzdělanej černoch, zatímco bílej buran a neurvalec mu dělá doprovod. Navíc v době, kdy to nepřipadalo v úvahu. Film je to pěknej, mimo poukázání na rasovou problematiku se setkáme i s mírnýma vtípkama, který to pěkně odlehčí. Role sedla především V. Mortensenovi, přišlo mně, že si roli užívá. Jinak je pravdou, že snímek nepřináší nic novýho a ocenění Oscarem je víc politická záležitost než filmová, což se bohužel v poslední době děje zcela běžně. Stačí se trefit do tématu a ona už nějaká ta soška spadne do klína. ()

Soweek

Pojďme dát stranou všechny ty diskuze o tom, jestli si Green Book Oscara zaslouží nebo ne a zaměřme se na samotný film. Green Book je film z kategorie "feel good movies" a typově se podobá asi nejvíce Intouchables, případně jakýmkoliv pozitivním filmům typu Láska Nebeská, Forest Gump atd. Na tématu rasismu to zcela určitě celé stojí, ale troufnu si říct, že to není hlavní náplní filmu. Viggo i Mahershala jsou prostě skvělí, oboum jsem roli uvěřil a táhnuli film po celou dobu. Suma sumárum se na to velice dobře kouká, ale za srdce mě to vyloženě nechytilo. ()

Sdoom

Fajn film, který neurazí, ale ani nenadchne. Dvě hodiny utečou docela rychle, o což se stará sympatická nesourodá dvojka v podání Mortensena s Alim. Co mi ale vadilo, bylo přílišné zjednodušení problematiky černochů na Jihu 60.let, na čemž chtěl tim evidentně stavět. Omílání scén s útlakem Dr. Shirleyho dokola a nevěrohodná proměna Tonyho z rasisty, který vyhazuje sklenice kvůli tomu, že se z nich napil černoch, v zarytého ochránce a podporovatele Dr. Shirleyho, to jsou asi dva hlavní aspekty, které celkové hodnocení srazily na 3 hvězdičky. (kino Cinema City, orig.) ()

psychoJoa

Na Zelenou knihu jsem do kina šla kvůli 3 věcem: 1. protože vyhrál oscary, 2. protože tam hraje Viggo a za 3. protože je film připodobňován k Nedotknutelným. 1. Po shlédnutí není divu, že jde o oscarový snímek. Děj plynul a plynul, divák se bavil, smál i ronil slzy, cítil se skvěle a najednou byl konec. Následovala cesta domů plná přemýšlení nad silným poselstvím filmu. 2. Viggo Mortensen byl fenomenální. Sympatická, zásadová postava, sice žádný myslitel, ale nejde ho nemít rád. 3. Vznik silného přátelství i přes rasovou nenávist je opravdu velmi podobný nedotknutelným, avšak nemůžu říct, který film je lepší nebo se mi více líbil. Každý má něco, každý má jiné, ale stejně důležité poselství. Nicméně oba snímky jsou o to cenější, že vypráví skutečné lidské příběhy. Jednodušeji řečeno: tenhle film stojí za to vidět! ()

JADIM

Zelená kniha vsádza hlavne na atmosféru, ale celkom jej to aj vyšlo. Zbližovanie dvoch rozdielnych osôb tu už bolo, ale tu sa do toho pridali šesťdesiate roky, čiže úspech u väčšiny zaručený. Celé sa to nieslo v takej vtipnejšej atmosfére, aj keď to v podstate až tak vtipné nebolo. Najzaujímavejšie na tomto filme bolo to, že keď už to bolo celkom nudné a mal som to chuť vypnúť, tak tam prišlo niečo, čo ma donútilo to pozerať ďalej. Na jedno pozretie celkom zaujalo. 7,5/10 ()

sedm.1

Naprosto dokonale zpracované road movie, které stojí čistě jen na ústřední herecké dvojici a jejich dialozích a je to fakt pecka! Žádné zběsilé tempo a přesto je to strhující, žádné mega vyhrocené dramatické situace a přesto emocemi film doslova překypuje, žádné vulgarity, narážky, ztrapňování a přesto musí vtipnost Zelené knihy dostat snad každého, žádné neobvyklé, přeplácané, zbytečně výrazné postavy a přesto si je nelze nezamilovat, prostě příjemné seznámení se s postavami, nastalou situací, nasedneme do auta a vypravíme se na neobyčejně obyčejnou cestu na jih Spojených Států Amerických, kde jde sice ze začátku především o vyzobrazení střetu dvou protikladných charakterů, kultur, životů a názorů, postupem času ale začínají hrdinové poznávat i sami sebe z té neznáme strany a nestačí se divit, kolik toho mají vlastně společného. Celý film je ovšem též otevřenou kritikou pokrytectví, maloměšťáctví, hlouposti a zbabělosti, ovšem též je toho docíleno formu nenásilnou, chytrou a odzbrojující, zkrátka scénář této podívané je absolutně bezchybný a zcela právem oceňovaný. Tvůrcům se nicméně i velmi přesvědčivě podařilo navodit atmosféru jak dané doby, tak prostředí i problému rasismu, a i vizuálně se jedná o velice podmanivou jízdu, a to doslova :-). Tím nejzásadnějším pro výsledný dojem a úspěch celé té podívané bylo ale každopádně obsazení Viggo Mortensena a Mahershala Aliho, kteří byli neskuteční, oba předvedli fantastický herecký koncert, nicméně za mě osobně měl Oscara dostat rozhodně Viggo a ne Mahershala, každopádně už jen kvůli těm dvěma stojí Zelená kniha opravdu za vidění. Já jsem zkrátka nadšený, jedná se o skutečně výjimečný a ojedinělý filmový zážitek, který by si neměl nechat vážně nikdo ujít. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)