Green Book je inšpirovaný skutočným príbehom odohrávajúcim sa v šesťdesiatych rokoch v Amerike, ktorá nebola prívetivým miestom najmä pre pretrvávajúci rasizmus. Tony Lip (Mortensen) je taliansko-americký vyhadzovač z robotníckej triedy, ktorý príjme prácu šoféra pre Dr. Dona Shirleyho (Mahershala Ali), vysoko vzdelaného pianistu afroamerického pôvodu. Dvaja úplne odlišní ľudia sa tak spolu vydávajú na dvojmesačné koncertné turné do miest na juhu, kde je rasizmus ešte hlbšie zakorenený. No pred nimi samotnými sa otvára cesta k zmysluplnému a jedinečnému priateľstvu. (Continental film)

Kamiiik

K naprosto dokonalému Černobílemu světu a výborným Skrytým číslům tu máme další podařený snímek - Zelenou knihu. Tyto tři filmy mají stejné téma, téma popisující rasistickou prohnilost americké mentality 50.-60. let. Zelená kniha tuto trojici filmů ještě trochu více vyzdvihuje a ukazuje, jak moc byl svět zkažený. K odděleným zachodkům se zde přidávají příklady jako zákaz zkoušení obleků, jedení v bělošské restauraci, černošské motely a podobně. Co je ale nepochopitelné, jak tisíce bělochů chodí na koncerty Dona Shirleyho, obdivují ho, ale jakmile nehraje na klavír, je pouze další černou hubou bez osobních práv. Pěkně vykreslené pocity Dona Shirleyho, jaké je nikam nepatřit. A k tomu ještě Mahershala a Viggo dohromady fungují na jedničku. Také se mi líbí, že i na tomto snímku se podílela má oblíbená Octavia Spencer, zde však byla pouze jednou z výkonných producentů. ()

Hanys_

Strašlivě předvídatelný, naštěstí tak nějak lidsky příjemný road trip. Ali perfektní a zralý na další sošku a Viggo tady dělal konkurz na Kmotra nebo co to sakra bylo? Farrelly tímhle dramatem dost překvapil a fakt, že tohle nebyla fikce, vlastně taky. ()

SpaceOdyseus

Skvela road movie, ktera dokazuje, ze i super tezke tema unese feelgood film. Paradni Viggo a to, ze rasismus je spatny aaano, se da rict lehce, zabavne a pristupne (koukam na tebe Crash). ()

aquiver

Film roku to určitě není, nejlepší film Petera Farrellyho však ano. Snímek, ve kterém se nic zásadního nestane, je veselý, hollywoodsky obroušený, šablonovitě předvídatelný, a neoriginální - Řidič slečny Daisy byl lepší. Bílý je tu podvodník a rváč, který se musí napravit, černý je bohatý, slušný a gay. Herci i dialogy jsou ale dobré a na nich to stojí, režijně žádný výjimečný počin, ale natočené je to slušně. Sbližování postav, rasismus, pár drobných témat lehce dotčených, nečekejte však víc než nenáročnou oddechovku - dobrou, ale vznikají i zásadnější a hlubší filmy... 75 % ()

Blondsky

Čekal jsem dost, ale dostal jsem víc. Parádní jízda s opravdu s dvěma fantastickými herci, kteří si to neuvěřitelně užívají. Dokonalá práce. 94%. ()

patrikus

Krásný film, čistý, bez výhrad. Žádná exibice, vyvážený inteligentní příběh, který nepostrádá nic, co by měl ideální film mít. Bravo! Kam se hrabe Bohemian Rhapsody. Zasloužený Oscar pro Farrellyho, který se posunul úplně jinam! ()

HonzysKISS

Strašně jsem se tomuhle snímku vyhýbal, zdál se mi hrozně přeceňovaný a politicky korektní. Docela jsem se mýlil. Kdybych věděl, že je to o hudbě, podíval bych se na něj hned. Je to moc zajímavý film. Nejlepší je, jak se vždycky všichni na bělocha dívají jako na idiota, že vozí černocha. Třeba scénka s polonegrem byla snad nejlepší. Zasmál jsem se občas hezky, ale úplně jako komedii bych to neviděl. Spíš takové odlehčené drama. ()

kolemjdouc

Mortensen tady dostal prostor a řádně ho využil a s ním i diváci.Ten jeho srdcařský moula je fakt famozní!!! Ale ve druhé půlce tomu ubrali šťávu.Ale jen trochu dalo se čekat že ten raketový rozjezd nemůžou udržet.Vynikající scénář ,výborná kamera a režie.Perfektní zobrazení doby, kdy se příběh odehrával.Vtipné hlášky a mizerný nevýrazný dabing.V originálu zní řeč úplně zřetelně. ()

Adramelech

Čekal jsem, že půjde o zfilmování stejnojmenného bestselleru od Muammara Kaddáfího. Vždyť jeho Zelená kniha vyšla i v českém překladu – dva díly plus jeden díl komentářů. Všechno to jsou spíše tenké knížky formátu A 6, takže do jednoho celovečerního filmu by se to vešlo. Místo toho jsem se dočkal čeho? Filmu o nějakém černošském klavíristovi! Tomu říkám zklamání. Copak si filmaři nedokážou poradit s nebeletristickou literární předlohou? Dobrý režisér a schopný scénárista by to zvládnout měli. Takto si filmové umění udržuje odstup od řady významných plodů lidského ducha, což je škoda. Filmovou verzi Zelené knihy bych ještě oželel, když byla zfilmována aspoň Zelená kobyla od Marcela Aymého (1959), ale co stěžejní filosofická díla Immanuela Kanta, Ludwiga Wittgensteina nebo Martina Heideggera? Kde jsou jejich filmové verze? Pádnou odpovědí škarohlídům, kteří si myslí, že jejich převedení z literární podoby do jiné umělecké formy není možné, dal již Michal Ajvaz v knize Cesta na jih, kde popisuje provedení baletu Kritika čistého rozumu podle knihy Immanuela Kanta. Představení má ve shodě s oddíly Kantova díla tři akty, které se jmenují Transcendentální estetika, Transcendentální analytika a Transcendentální dialektika. Takže to jde, a ne, že ne. ()

mclenin

Inteligentné, zábavné a aj napriek pomerne jednoduchému a "otrepanému" motívu svieže. Je to presne ten typ filmu, ktorý diváka od začiatku chytí a "vypľuje" späť do reality až pri záverečných titulkoch s príjemný pocitom na duši až sa má chuť "tetelit blahem". Viggo Mortensen aj Mahershala Ali výborní. Plnokrvná feel good story s feelingom Woodyho Allena. ()

valasek.m

Naprostá pecka, je to další film o rasismu, ale tohle téma je tu zpracováno velice dobře, nikam to člověka netlačí. Bravurní scénář i dialogy, nic nechybělo ani nepřebývalo, úžasné postavy a hlavně skvěle vybrané obsazení dvou hlavních protagonistů, Viggo Mortensen si svou nominaci na Oscara 100procentně zasloužil, neuvěřitelný výkon a v tom mu sekundoval též skvostný Mahershala Ali. Prozatím jedna z TOP letošních oscarovek. ()

Warle

Velice feel good road movie, které dominuje perfektní Aragorn po 15 letech. Na Oscara to podle mě nestačí, ale chápu, že se dotýká velice citlivého důvodu a proto to mělo z 90% vyhráno. Zrovna u Farrellyho bych nečekal, že natočí takhle "wannabe" vážný flm. Inu v celku to je vlastně obrovský kýč. Ale kdo by neměl rád kýče. 80%. ()

angloumene

Zelená kniha je naprosto průměrný snímek ztvárnění zcela nadprůměrně. A to je to, co davy baví že jo. Téma diskriminace je tentokrát totálně okleštěné a navíc zabalené do hedvábného kapesníku. Také obě hlavní postavy tancují jakýsi sladěný valčík, který nedává možnost ani jedné vstoupit do šedé zóny lidské přirozenosti. Ačkoliv jde o snímek se spoustou make-upu, jehož hlavním cílem je oklamat diváka a jednoduše být líbivý, tentokrát se to opravdu povedlo. Ano přiznávám, párkrát jsem se i zasmála. Je mi to líto, ale musím uznat, že v Zelené knize určitá kvalita je. ()

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

Mark Wahlberg jako muž od rodiny

18.08.2022

Spolupráce mezi streamovací službou Apple TV+ a společností Skydance Media pokračuje dál. Nedávno měl na službě premiéru animovaný snímek Štěstí a teď přichází zpráva, že Apple získal také chystanou… (viac)

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

Mortensen zpět u režiséra Zelené knihy

13.06.2020

Po kontroverzní, ale jinak úspěšné výhře Oscara za nejlepší snímek pro Zelenou knihu se herec Viggo Mortensen a režisér Peter Farrelly rozhodli pro další spolupráci. Farrelly už nějakou dobu chystá… (viac)

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

Jojo Rabbit vyhrál diváckou cenu v Torontu

16.09.2019

Další Oscarový adept je na světě. Diváckou cenu na festivalu v Torontu si totiž čerstvě odnesl snímek Jojo Rabbit režiséra Taiky Waititiho (Thor: Ragnarok). Snímek se odehrává v nacistickém Německu a… (viac)

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

Mahershala Ali si vyzkouší sci-fi

28.02.2019

Pár dní po jeho druhé oscarové výhře za roli v Zelené knize se Mahershala Ali (Temný případ, Moonlight) upsal dalšímu ambicióznímu projektu. Zahraje si hlavní roli v nezávislém sci-fi snímku… (viac)