Jáchyme, hoď ho do stroje!

• Československo Velký den Františka Koudelky (pracovný názov) (viac)
TV spot
Československo, 1974, 95 min

Réžia:

Oldřich Lipský

Luděk Sobota, Marta Vančurová, Věra Ferbasová, Josef Dvořák, Ladislav Smoljak, Zdeněk Svěrák, Karel Novák, Václav Lohniský, Eva Fiedlerová, František Husák (viac)

František Koudelka (Luděk Sobota), svojrázny smoliar z Chvojkovíc, odíde zo zamestnania v miestnom JRD a vydá sa z rodnej viesky do Prahy, kde nastúpi do moderne riadeného autoservisu vedeného svojráznym vedúcim Kafríkom. Ten ho spoločne s podnikavým psychológom Kláskom varuje pred braním úplatku s tým, že každý štvrťrok opustí nedobrovoľne brány závodu niektorý zo zamestnancov, aby práve kvôli problémom s braním úplatku skončil na psychiatrickej klinike docenta Chocholouška. V Prahe však hrdinu nečakajú len problémy s úplatkami, ale aj láska. V bistre, kam sa občas chodí najesť, predáva občerstvenie sympatická predavačka Blanka. František sa do nej zamiluje. Chcel by ju požiadať o schôdzku, ale proti sebe má nielen svoju vlastnú nesmelosť, ale aj ráznu tetušku, ktorá má dohliadnuť na to, aby František v Prahe nezdivel. Našťastie, je vybavený vedecky zhotoveným kondiciogramom, ktorý ako spoľahlivý sprievodca životom radí mladíkovi, kedy má svoje šťastné dni alebo, naopak, dni kritické, kedy by sa radšej nemal do ničoho púšťať. S pomocou kondiciogramu dokáže mladý muž prekonať nielen všetky životné nástrahy, ale aj vlastnú nesmelosť. (TV JOJ)

marek29

Klasika s každému dobře známými hláškami jako "nebudeme se pouštět do žádnejch větších akcí", které už zlidověly a i já ji pojal za svou. No klobouk tomu dává stréc z Moravy na konci, kterej přeje "všecko nélepší s tym Pertinexem" zatímco mávajíc návštěvě, jim Tatra sjíždí do rybníka, kde na začátku filmu Koudelka utopil traktor.. :D Není to pecka na 5 hvězd, ale fajn film na oddech po delší době. 4 z 5 ()

Tominni

Co dodat? Nestárnoucí klasika filmové komedie, kterou znám skoro nazpaměť a přesto se vždy znovu podívám. Životní role Luďka Soboty. Takže kdo by dnes ještě neznal nejlepší judistický oddíl STS Chvojkovice Brod, kdo by neznal docenta Chocholouška a nebo toho Donalda, co má slézt z toho lustru? ()

johnny01

Originální komedie s mnoha legendárními hláškami a scénami (např. opakování ceremoniálu), kde vyniká především doktor Chocholoušek. Ne příliš uvěřitelná je láska mezi hlavními postavami, rovněž konec filmu mohl být lepší. ()

PlayEasy

Výsledky z ostatních webů: IMDb - 7,6/10 | Rotten Tomatoes - ? | FDb.cz - 82,1% | Geniální Lipsko-Svěrákovsko-Smoljakovská situační komedie, která si i v prostředí strojíren za normalizace dovedla udržet svou vysokou úroveň a neobyčejnou inteligenci. Mistrovské gagy a plno hlášek jen neodvratitelně potvrzují kvalitu a nesmrtelný humor Jáchyma."Tak kdepak je ten prďola, co tady čepuje to pivo?" 90% ()

savatage

Luděk Sobota (dovolím si říct) v mé nejoblíbenější roli, ve které vévodí špičky České kinematografie. Kdo neviděl přichází o hodně, kdo viděl, ví o čem mluvím. "Neber úplatky, neber úplatky, nebo se zblázníš" doktor Chocholoušek, bude mít práci. ()

Xpojntman

Tak pane Koudelka, vy jste u nás teprve týden, takže vám mzda dělá 305,50. Ale máte tu nějaké srážky: vysušení, vylovení, odbahnění? Tomu nerozumím… ()

brzozin

Fantastický, laskavý a inteligentní svěrákovský humor v legendární komedii z neveselých se dob, kdy se točily veselé filmy. ()

ostravak30

Další z těch nezapomenutelných legendárních komedií, které nestárnou. Těch hlášek, které zlidověly. Těch legendárních scének. Je to jeden z filmů, který jsem viděl stokrát a zase si ho nějaké sobotní nebo nedělní odpoledne pustím a stejně mě nikdy neomrzí. Tohle Smoljak se Svěrákem uměli a právem patří mezi nejlepší tvůrce komedií v naší historii. ()

Pitryx

Tak tento snímeček si pouštím minimálně jednou ročně. A pak znovu jako zvukovou kulisu k práci. A znovu a zase se u toho bavím a je mi dobře na duši. Takových komedií mělo být natočeno více. A samozřejmě, že některé hlášky občas využívám. Mám rád tento film a pan Sobota je v něm dokonalý. ()

Hawaj

Zjevení z mého dětství, které nikdy nevyprchalo a ani trochu nezestárlo. Excelentní podívaná s naprosto legendárníma hláškama a gagama. ()

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

František Peterka 1922 - 2016

František Peterka 1922 - 2016

25.11.2016

Ve věku 94 let zemřel herec František Peterka. Narodil se do rodiny bankovního úředníka a modistky. Narozdíl od svých kolegů, kteří museli v rodině bojovat o své místo na divadelních prknech, u něj… (viac)