Benedetta

• Francúzsko Benedetta (viac)

Schopnosť konať zázraky vynesie charizmatickej Benedette koncom 17. storočia výsadné postavenie v kláštore v Toskánsku. Keď jej slabosť pre mladú a živelnú Bartolomeu prerastie do nespútanej vášne, začína sa hra plná intríg siahajúca do vyšších poschodí talianskej cirkvi. (ASFK)

jack_scott

Příklad, kdy se nevyplatí dbát na recenze, a kdy je lepší nejlépe o filmu nic nevědět. Hlavní je ve filmu osobnost Benedetty, jako vysoce věřící ženy, která skrze bolest - a posléze jak zjistí - skrz orgasmy - jde za svým cílem být skutečnou nevěstou Ježíše. Ano, nebýt erotiky, tak samotné téma není pro bžné diváky nic moc., a film by to mase diváků neprodalo. Tím spíše, jak je ve filmu kladen důraz na samotnou víru, respektive souboj osobní víra versus církevní hierarchie, respektive chování a fungování církevní organizace v reálném světě. Verhoven je starý zkušený provokatér, takže vzniklo vynikající dílo, které zaujme nejen velmi pěkně podanou láskou - i fyzickou, ale u mě především velice kvalitním příběhem. Skvělá výprava, herecké výkony, a kvalitní zpracování jsou třešinkou na dortu. 90% a *****. ()

hrumsrt

Tak jsem tomu dal druhou šanci! Paul Verhoeven byl v devadestkách asi nejzajímavější režisér vůbec, když divákům naservíroval tituly jako Total Recall, Základní instinkt anebo Hvězdnou pěchotu. Všechno tohle jsou ikonické snímky svojí doby, které patří mezi to nejlepší z filmu vůbec a pravidelně rok co rok mám pocit, že jsou lepší a lepší.. Ovšem vrcholu Paul Verhoeven už došel a jeho další režijní kousky v 21. století už nejsou tak přelomové a u některých bych i vyloučil, že mohou časem dozrát. A pak je tu Benedettta.. Film jsem viděl už někdy koncem roku 2021, ale tehdy jsem tak neholdoval Verhoevenovi a ani jsem nepřemýšlel tak jako nyní, a proto jsem napoprvé snímek patřičně nedocenil... Benedetta je možná i vrchol Verhoevenova provokatérství. Tady se nejen nešetří s nahotou a erotickými scénami, ale kromě toho jde o tak masivní kritiku církve, že to snad muselo v Polsko jít na černou listinu.. Myslím si, že od 00's se Verhoeven více podvolil mainstreamu a někdy dokonce točil skoro a jen pro Akademii, dokud se ale po pětileté pauze nevrátil s Benedettou.. Příběh o vztahu dvou řádových sester v italském klášteře, který začne jako přátelský, aby se postupně překlenul k lesbické romanci. A že je to Verhoeven, můžeme tak nahlédnout několikrát přímo pod peřinu jejich vztahu a přímo sledovat, jak porušují pokání a oddávají se sebeuspokojování.. Už jen tímhle by dokázal leckoho rozohnit/potěšit, ale představa o lesbickém sesterském klášteře nestačí.. Ona totiž sestra Benedetta není jen nemravně hezká homosexuálka, ale taky začne tvrdit, že skrze ní promlouvá Ježíš a jeho slova přeměňuje do různých zázračných a nevysvětlitelných událostí. Je snad Kristovou vyvolenou?.. Kde Verhoeven rýpe do zkorumpovanosti a zkaženosti církve, tu na druhou stranu ukazuje mýtické projevy Benedettiny výjimečnosti.. A kde na jednu stranu vidíme dvě holky líbající svoje poprsí (Virginie Efiře nelze nezávidět výbavu), tu Benedetta dokládá svoji výjimečnost propíchnutými dlaněmi. Jde snad o obhajobu svého nepřípustného vztahu s druhou sestrou Bartolomeou, anebo je to zázrak? To je otázka, kterou se příběh snaží klást a nedá na ni do konce úplně jednoznačnou odpověď.. Film je oslavou velkoleposti filmového vyprávění a Verhoeven dokazuje, že i bez sebevětších sci-fi prvků, nebo akce dokáže vyprávět nesmírně dravou podívanou.. A co prvně vypadá jako stařecky dementní zvěčnění lesbického porna, dokázali tvůrci přehoupnout do jednoho epického příběhu. Divák nezná pravdu a do posledního záběru Vám Verhoeven nedá úplné rozhřešení.. Ale takovýhle obraz církve můžu! Nesmírně poutavé vyprávění, pokaždé velmi chytře okořeněno něčím nepřístupnějším, aby diváka zase udržel na svojí straně. Soudem vygradované finále je jen napínavou třešničkou. Zůstává tak jedním z nejlepších a taky nejpodlejších kousků z Verhoevenovy tvůrčí kariéry a opravdu stálo za to, že po letech zase došel s něčím novým. Až z toho nakonec je jeho druhý nejlepší film vůbec! Tohle je odvážné pohlazení pro všechny nekonvenční slídili, nadržence a anarchisty. 90% () (menej) (viac)

Gortyna

Docela doporučuju přečíst si na anglické Wikipedii heslo Benedetta Carlini. Pak vynikne, jaké motivy si Verhoeven, ve snaze o atraktivitu a líbivost, přimyslel. Z historického hlediska tam taky byl přehršel pomýleností. Ale Efira je krásná! ()

rigby

Hodně provokativní film. Ani tak ne erotickými záběry, jako souvislostmi, ve kterých byly použity. Film se mi moc líbil, nemohl jsem odtrhnout oči, i když chvílemi to bylo hodně za hranou. Ale podruhé už bych se asi nepodíval. I tak zůstane navždy zapsán v mých vzpomínkách. A za to ty dvě hodiny rozhodně stojí. 4+ ()

Felix22

Verhoeven je mistr, který se toho zkrátka nebojí a dokáže i v tak vysokém věku natočit drsný, nepříjemný a nekompromisní film, ze kterého ten cynismus přímo prýští. ()

hony23

Paul Verhoeven má i po 80 značný sexuální apetit a tak nám předkládá klášterní Základní instinkt o nadržených jeptiškách. Benedetta je celkem pěkná štěrbina, které ale za zdmi kláštera začne hrabat a tak přivítá příchod novicky Bartoloměi, se kterou se že svých halucinací vylíže navzdory šmírujíci abatyši. Protože jde o historický film, nechybí ani epidemie moru, církevní inkvizice a dojde i na závěrečnou grilovačku. Přesto hodnotím pouze průměrně, protože po většinu času se film táhnul jak Matoušovo evangelium. ()

fafejt001

TVL ,  tak  tohle  bylo  něco  !  Fakticky  síííla . Prostě  Verhoeven stále  umí  a  ví   ,   jak  na  to . Silné téma    , místy hodně  drsné ,   odvážné  scény    i  nečekané  zvraty  . Prostě  tohle  vás  rozhodně  nenechá  v  klidu  .   A  NAVÍC  PODLE  SKUTEČNOSTI . Takže  zde  plný  počet * * * * * . No  a  skvělá  Virginie . ()

Amalberga

Nejvíc mě zaujal samotný příběh, o Benedettě jsem nikdy předtím neslyšela. Herecké výkony dobré. Film by mohl být kratší, konec jsem už přetáčela, přišel mi neoriginální a kýčovitý. ()

Saxos

Katechismus jsem na základce neměl, nebe-peklo-ráj mě nebere. Při turistické návštěvě památek jakéhokoliv náboženství se ale chovám, tak jak mám. Benedetta pro jě neznámá osoba, ale životopisný film v tomto zpracování byl ok. Klady: herecké výkony; I když furt nedávám na stopáž nad 120, tady mě to uteklo a nevadilo; dokážu si představit ještě pár minut na konci navíc. Závěr: doporučuji. ()

cinemafil

Biják, kde se pozná mistr svého oboru v průběhu děje. Zápletka ze začátku nic moc. Stigmata, závist, ponížení, sebevražda, pomsta. Ta pointa je posledních 20 min. Je posedlá, je asi šílená... ale co kdyby. I nuncius chce mít jistotu. Kdo jí má. Když kolem hodoval smrťák a mor kosil města, jak to že se vyhnul Pescii? Vidiny se prolínají s realitou.  Film nezapře filmovou ruku mistra. Scénář si sice vybral slabší chvilky, ale jinak pořád filmová třída. 3-4* ()

Scaevola

O hodnověrné vykreslení historického období samozřejmě nejde, ale přesto je iluze doby poměrně uvěřitelná. Také hereckým výkonům a pevnému režisérovu vedení nelze nic zásadního vytknout, protože vize i výrazové prostředky užité k jejímu vyjádření jsou dokonalé od prvního do posledního záběru. Co tedy zbývá? Zajisté otázka šoku a jeho adekvátnosti či lépe řečeno smysluplnosti: Velice mne pobavilo, když se o snámku začalo hovořit jako o LGBTQ+ filmu, neboť o to zde podle mého vůbec nejde a tvůrce využil lascivní vějičku pouze jako marketingový tah. Ostatně i zasazení do církevního prostředí má stejnou funkci a myšlenkový oblouk by obdobně fungoval i mimo klášterní zdi např. v politice, businessu či armádě. Mnohem zásadnější je tu totiž touha po moci, zneužívání zavedených pořádků nebo jejich porušování tak, aby hrdinka dosáhla maximálního užitku. Divák se sice nedozvídá nic o motivaci a ani o "skutečnosti" zobrazovaných zázračných jevů, ale to nevadí, protože větší roli hraje právě proces získávání, osvojování si a udržování moci. Toto téma je zvládnuto na výbornou, a tak vůbec nevadí, že závěr ztrácí dech, sázeje především na efekty znechucení a krve. ()

Tomko87

Na to aké halo bolo okolo toho, aký režisér to ma pod palcom, som čakal..ja neviem..viac odvahy. No nadruhej strane, je to skvelý film s krásnymi mnížkami no ()

veverysiak

Pritiahnuté za vlasy, ale od kapacity menom Verhoeven sa nedalo s takou atraktívnou témou vysporiadať inak, teda dalo sa, ale ak to malo zostať v medziach normy, bol zvolený akurátny šat, podľa dostupných informácií hlavná rozkošnica bola buď poriadne na hlavu alebo vypočítavá mrcha, pokiaľ čakáme, že film nám dá odpoveď na túto viac-menej nepodstatnú otázku, tak nedá, zato nám celkom názorne predstaví spôsoby zabíjania času v stredovekom jednopohlavnom kláštore, pre vnímavejšie a ambicióznejšie typy film poslúži ako edukačné video, ako s myšlienkou vyššieho duchovna oblbnúť masy tak, aby vás vyhlásili za poloboha, z tohto pohľadu ide o zaujímavú sociálno-psychologickú štúdiu a tie bradavky a puňky sú vítaným bonusom, takže 40%. ()

brasek

Film je jedna veľká nuda, absolútne ma to nebavilo a počas prvej pikantnej scény som to vypol. Benedetta Carlini umrela ako 71 ročná, len tak mimochodom. ()

Modeman123

Tak to je nám ale polízanice! Paul Verhoeven na stará kolena vytvořil další provokativní dílo, že už si nedá pokoj a nejde do bačkor! ()

Sopholojong

Vytieranie rite slamou - Dokalicene zenske nohy a cecky - Sip v dlani a odseknuta hlava - Benedetta trpiaca s Jezisom na krizi - Obchytkavanie cecku cez zaclonu - Samobicovanie sestry - Masturbacia drevenym "statue" kolikom - Kometa a skok z veze - Namestia a hroby plne morovej epidemie - Mucenie Bartolomei na stole - Masakralny zaver (dobodanie nozom, samoupalenie, ufff). Najslavnejsi filmovy Holandan opat vo svojej najuchylnejsej extaze. Verhoeven ale stale ma o triedu slabsi (i ked neskory) stredovek nez Ridley v prave zhliadnutom Poslednom dueli. Naproti tomu ma viac utrpenia a krvi. Queer cinema pre trpezlivejsieho divaka bez okazalych subojov, alebo honosnej exterierovej vizualnej "torty". Zato s prepracovanou psychologiou sexualneho vztahu krasnej a "Bohom (Satanom?) obdarenej" Benedetty s posadnutou a "naughty" Bartolomeou s drvivymi nasledkami a dobovymi intrigami par excellence. Virginie Efire ma nielen obdivuhodny herecky talent, ale aj hrudnik. Lambert Wilson vo vychutnavkovej ulohe typickeho "vysokohodnostarskeho" zla v mene viery. Pri scene s hadmi, vliezajucimi pod saty, som ani nedychal. Nevyhnutna nominacia na Oscara za najlepsi zahranicny film! ()

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

Paul Verhoeven točí lesbický thriller

08.08.2018

Režisér Paul Verhoeven (RoboCop, Hvězdná pěchota) se do paměti filmových fandů nadosmrti zapsal jako autor kultovních pecek Total Recall s Arnoldem Schwarzeneggerem či erotického thrilleru Základní… (viac)