Vrahovia mesiaca kvetov

• Česko Zabijáci rozkvetlého měsíce (viac)

Neuveriteľný príbeh podľa skutočných udalostí o bohatých Indiánoch, nekonečnej ľudskej chamtivosti, vlne hrozných zločinov, ktoré spočiatku nikto nechcel vyšetrovať, a láske, ktorá sa môže zrodiť z tých najnižších pohnútok. (Cinemart SK)

Ementaler86

Cítím ve vzduchu nějakou tučnou nominaci na Oscara, protože tohle je zaručeně jeden z nejprecizněji zpracovaných filmů letošního roku, kterému může konkurovat snad už jenom pan Nolan se svým taťkou atomové bomby. Prostředí, ve kterém se děj odehrává, vypadá nádherně a opravdu máte pocit, jako by jste se vrátili o sto let do minulosti. Leo klasicky vynikající a De Niro hned v závěsu za ním, ale i herci v ostatních vedlejších rolích podávají vskutku solidní výkony. Na první pohled přestřelená stopáž je dle mého opodstatněná, protože byť by byla jenom o hodinu kratší, zrovna v tomto případě by to mělo silný dopad na atmosféru, která v průběhu příjemně pomalu houstne, až do úplného konce. Také musím ocenit velmi kreativní epilog, do kterého se chytře propašoval i sám pan režisér. ()

vyfuk

Tenhle film je dokázání toho, že umění na plátně stále existuje. Nicméně tohle už je umění, ke kterému potřebujete více než tři hodiny sedět na míse a mít galon vody, abyste přežili. Je málo filmů, které trvají tři hodiny a dokáží vás držet od začátku do konce. Tenhle to rozhodně není. Může být objektivně dobrý, jak chce, ale v závěru narážíme na problém, že vyznat se v jeho počátku je docela za trest. Je zajímavé, že jde o onu plíživost. Film je to drsný ve své každodenní krutosti, která jde velice pomalu a nečekaně. Plot twist zde není žádné wau, ale je to pomalé uvědomování si něčeho, co je skoro celou dobu jasné. Hudba buď straně jednoduchá a nebo líbivě atmosférická. Výkony herců na nejvyšší úrovni včetně Gladstone, která se s každou scénou a ránou víc a víc rozpadá. Ještě cením originální konec, kdy se osudy neshrnuli jen na černobílém pozadí s textem. Jinak jde bohužel o neuvěřitelně komplexní dílo, které si právě tímto aspektech brutálně ubližuje. ()

Ludivitto

Odpornej film. Není to čistých 5* (délka, dramaturgie, střih), ale musím kvůli Martyho sebevědomí natočit to přesně tak, jak chtěl. A kvůli hercům. ()

blackkocour

Když už máte toho nakoukáno, a jakože, fakt nakoukáno jako moje černost, krom skvělých eposových dílech jak od Mozarta, Spielberga  a Tarantina vyšitého, kde vidíte ten zasraný pot píle a kreativního talentu, a možná trochu sperma, protože do toho dali veškeré svoje tělní těkutiny, ze vším všudy, najdete i hodně břeček, které se válí v směsném odpadu od Tomášů Wisejů, traťtové kolonoskopie od Tomášů Šestkových nebo tragikomického mecenáše cikánských osvoboditelů, a nejamaterštějšího Tomáše Magnuska, kurva Tomčové, fakt se schopte. Co jsem chtěl, no holt, už toho za život vidíte kvanta, že jednou, možná dvakrát do roka ten filmovej orgáč dostanete, po kterém Vám od toho úžasu nebolí držka, a máte hřejivej pocit na šulínku, a ziemovravky, na kterých by se dalo strouhat eidam. Starý kozel Marťas má to filmový řemeslo v krvi, koluje mu v cívkách 16mm kotouče, rozpohybuje obrázky svými nozdry, a cinefickým focusem vdechne historii svou skutečnost.. tak nebudem to zase přehánět. Scorsese frája je, ale taky neumí zázraky, ale svůj osobitý styl má, ať už když kritizuje avengery, jako splodinu pekla, co kazí moderní hollywood, možná jen nerozumí nejnovějším trendům, tak má obsahově hodnotné, herecky zdatné filmy, který přes svou brutální stopáž nenudí, nemají hluchá místa a jsou věrné své předloze. DiCaprio rok od roku je pořád víc buransky hnusnej, zlej ksicht Roberta de do prdele Nira, co si jednou za čas zahraje například v dětské říkance vojevůdce posraných plín, lotrovského fotra nebo právě skvělého padoucha v Marťasovém filmu. Možná si říkáte, že hraje neustále stejné role, což může být od Scorsesiho skvělý tah, protože může zkoumat, co dokážou ze sebe aktéři vyždímat, a hlavně píše postavy na tělo. I když patří Scorsese k těm benjaminkům filmových velikánům (v 80 letech, okey), takovej videoúchyl jako Tarantíno, co příští rok zakončí svým posledním filmem, od kterého máme taky veliké očekávání, a doufám, že se orgáč dostaví, ale jak ho neznáme, určitě poslední nebude. P.S. Hned po Elišce a Jelimánovi, druhý nejlepší historický epos tenhle rok. ()

jefff

Dechberoucí film. Filmařské orgie, které Scorsese představil jsou důvodem, proč existuje film. Jeho pevná ruka a jasná vize jsou úžasným kořením, které filmografie má. Právě na Zabijácích je krásně vidět, jak podobných tvůrců ubývá. Tvůrců, kteří vidí opravdu silný příběh, mají cit pro záběry a dialogy mají směr. Vedle toho tu je fanstastický casting, kamera, lokace...Jediné, co bych vytkl je stopáž, které by zkrácení o dvacet minut až půl hodiny jedině prospělo a zejména na začátku by se tu pár scén určitě osekat dalo. Ale tohle jsou díla, pro které stojí za to chodit do kina. ()

Daddko

Pre niekoho nudné a zdĺhavé, niekto očakával western klasického štýlu nájazdy divochov vs biely osadníci. Pre mňa historické nóvum, niečo na podobnú tému som nevidel ani nečítal. A starí mazáci v hereckých výkonoch nesklamali. ()

Almásy

monumentálny náklad do vlastnej kuchyne, ktorý by v réžii kohokoľvek iného skončil ako lacná moralitka. knihu som si prečítal pred pozretím takže mi bolo jasné, že sa nebude jednať o veselú hrejivú komédiu pre celú rodinu, ale toto bola fakt veľká sila. celé obsadenie prináša svoju A+ game ale DiCaprio mi vyrazil dych. jeho životný výkon. ()

remy

Absence zesilující intenzity a gradace v kombinaci s odosobněným stylem dělají Zabijáky poměrně těžko divácky stravitelnými. Ale na DiCapria s De Nirem je prostě radost se koukat celé tři a půl hodiny. ()

OughJay

Ani jednou za těch tři a půl hodiny jsem neměl potřebu se podívat na hodinky, tolik k hojně kritizovaný stopáži. Mezi Scorseseho slabý stránky totiž rozhodně nepatří to, že by něco neuměl odvyprávět. Byť jsou ale Killers of the Flower Moon řemeslně top, hlubší dojem na mě neudělali, a to primárně ze dvou důvodů. Za prvé, syrovost, jakou některý scény oplývají, je v ohromnym kontrastu se Scorseseho typickou emocionální odtažitostí. Jinde mu tenhle přístup sice funguje, ale tady jsem si připadal až nepatřičně, když mě osudy Osedžů nechávaly naprosto bez reakce. Za druhé, jako slabý články vnímám paradoxně De Nira s DiCapriem. De Nirovo herectví působí v kontextu dost podobných rolí z minulosti už skoro genericky, zaměniteně, a DiCapriovi jsem ten low-life character prostě nebyl schopnej uvěřit. Jaký to bylo osvěžení, když byla na plátně neokoukaná a uhrančivá Lily Gladstone! A ke cti musim Scorsesemu přidat, že předvedl velkolepější výbuch, než Nolan v Oppenheimerovi. You literally had one job Christopher... Tom White: "I was, uh, sent down from Washington D.C. to see about these murders." Ernest Burkhart: "See what about em?" Tom White: "See who's doin' it." ()

upson

Martin Scorsese mě opět odrovnal. Při jeho věku je až neuvěřitelné s jakou hravostí, kreativností a inteligencí přistupuje ke svým snímkům. Pokud v kině nenarazíte na poněkud omezenější publikum, bezpochyby vás čeká i nejeden černohumorný zážitek, při kterém se divoce zasmějete, protože mezi DiCapriem a De Nirem je neuvěřitelná komediální chemie. Film je totiž i díky svému emociálnímu nadhledu poměrně otrle vtipný, protože kromě hlavního tématu lidské hamižnosti a manipulátorství se zde objevuje především prvek vyprávění o lidské imbecilitě a naivitě hlavního hrdiny. Pak toho může jeden hodný "strýček Tom" v podání De Nira slušně využít. Je to skvostné - letos jediný pořádný konkurent pro film Oppenheimer. Je to o vkusu a náladě, každopádně Zabijáci rozkvetlého měsíce jsou z mého pohledu filmem roku. ()

srbak

Priemerný film so skvelým, no bohužiaľ nevyužitým potenciálom a prepálenou stopážou. Asi tak by sa dal v skratke zhodnotiť Scorceseho najnovší počin, ktorý nezachránilo ani hviezdne obsadenie. Najväčší problém Killers of the Flower Moon nespočíva ani tak v jeho prestrelenej dĺžke, v tomto prípade podľa mňa film najviac trpí pre nešťastne vystavaný/prerozprávaný príbeh. To, že človek pozerá približne dva a pol hodiny na život indiánov na vidieku z pohľadu nesympatického charakteru Leonarda DiCapria môže byť síce pekné a miestami hypnotizujúce, no nie efektívne. Scorceseho mám rád - filmy točiť vie, a vie si aj vhodne vyberať námet. Čo však nepochopím je, že človek po 150 minútach zistí, že ide vlastne o netradičnú detektívku, ktorá vám všetky zápletky prezradí dávno predtým, než sa nimi začnú zaoberať muži zákona. Nie, nie je to dobre spracované, a aj napriek tomu, že ide o skvelý kúsok histórie s dobrým obsadením, nedokáže človeka ničím prekvapiť či zaujať. Je to naozaj veľká škoda, že taký skvelý a najmä skúsený režisér doplatil na to, že s príbehom experimentoval a divákom neposkytol klasickú dejovú líniu. Malé plusy však dávam za výborný soundtrack od Robbieho Robertsona a skvelý démonický výkon De Nira. ()

Comics.jto

Mistrovský tří a půl hodinový historický epos o tom jak běloši nechtěli jedno území, bcs tam nic nebylo. Ale nakonec tam kmen indiánů objevil černé zlato a staly se skoro nejbohatšími lidmi na světě. Běloši to zjistili a snažili se o to aby měli bohatství oni.  ALE POZOR toto není film pro běžného konzumního diváka, je to spíš typ "This is cinema"(Američani mají výraz "movie" pro běžné filmy a pak výraz "cinema" pro snímky které jsou spíš umění než konzum)  Zpátky k ději - ten kvalitně zpracovává indiánskou kulturu a způsob života, myšlení (x kontrast s americkým) a je to fakt skvělý, ale přesto že snímek je jakoby protiamerický tak příběh nevidíme z pohledu indiánů ale z pohledu bělocha (Di caprio), který se zamiluje do Indiánky a to je celkem škoda.  Běloši aby získaly peníze tak se ženili do rodin bohatých indiánů a zasahovali do toků peněz. A dokonce způsobovali "záhadné úmrtí". Indiáni totiž měli jiný systém a neměli nic na způsob policie. Avšak zrovna bylo období kdy se přecházelo s koní na auta (konec westernu a začátek gangsterů - proto kombinace žánru western/gangsterka. A spolu s tím přišel vznik FBI, která byla výš policie a mohla tohle začít řešit. Jak to nakonec dopadne? A přijde se kdo ty vraždy páchá? Na to si musíte počkat tři a půl hodiny :) = napětí, skvělá atmosféra, ale zároveň pro hodně lidí je to moc velká doba na věnování pozornosti jednomu filmu. A to je problém. Ale nevím moc co by se dalo vystřihat.  Další problém, spíše individuální, je pro mě Di Capriuv výraz koutku dolů přimhouřeny oči. Takto hraje De Niro běžně. Oba hrají zde výborně, což se dalo čekat. Ale k Di Capriovi to vůbec nesedí.  Film je filmařsky skvěle zvládnut - zajímavá kamera, úvod fotkami a skvělým střihem, kroužení kamery, výprava, práce s tím kdo jaký jazyk umí a skvělá hudba i efekty. Závěr je udělaný tak jak jsem to ještě nikde neviděl.  Soud > celkem nuda po delší době (můj hlavní problém u Oppenheimer (2023) ) > najednou střih na divadelní kulisy kde to shrnou ne nějaký běžící text, ale taky originálně.  K záporům ještě - setkal jsem sel s tím že pár divákům vadí to že protagonista není přímo dobrá (antihrdina) a je film takový nemorální. Mě to upřímně je úplně jedno, rozhodně nechci aby každý film byl na postavy které jsou černobílé a beru to jako klad.  A pak začátek běží moc rychle, máme tu spoustu time skipů a pak se to najednou až do konce drží pěkně den za dnem.  Celkově velmi silných osm z deseti. ()

Maynard.

Tak nám zrušili Ulozto,cz c čehož sem se ale rychle oklepal, koupil telku a pořešil Netflix :o). Ale tenhle film sem teda ještě sosnul z torentu, páč se mi nechtělo chodit do kina na 3 a půl hoďky dlouhej biják. Asi sem udělal dobře,páč v kině by to bylo opravdu dlouhý. Na druhou stranu je to narpsoto boží film, kterej sice neutíká zběsile kupředu, ale jde si pevně a drsně k vyvrcholení. Leo je absolutně dokonalej herec a i tuhle roli svině si zahrál božsky, sošku by měl určitě dostat. Příběh neokoukaný, věřím tomu, že do teď nikdo netušil, že v USA žili extrémně prachatý indošové :o). Ale jak už to chodí, stejně jim to bylo k prdu. Tuhle válku prostě projeli :o(. Film, na kterej budu dlouho vzpomínat a přemýšlet o něm... ()

netahlo

Scorsese je samozrejme legenda, ale bohuzel cas nezastavi ani on. Uz Ircan naznacil, ze Mistr uz je tak trochu z formy. Nejnovejsi pocin to pouze potvrdil. Pribeh sice zajimavy, vyprava famozni, ale stopaz uz podruhe za sebou krute prestrelena. Strasne moc zbytecnych scen, kde se nic nedeje a bez kterych by se divak v pohode obesel. Samostatnou kapitolou je misty az panoptikalni, neskutecne spatny herecky vykon pana DiCapria. Misty jsem jenom kroutil hlavou nad jeho prehravanim. Nevim, co se s nim deje, ale od Vlka z Wall Streetu to s nim jde herecky dolu. Naproti tomu De Niro stale s prehledem. ()

kenkaku

To má vážně skoro 3,5 hodiny? To bylo varování #1. Super umělecký název “zabijáci růžového varlete” bylo varování #2. A jméno Scissorsky jako vyhlášený patlal vrcholné nudy bylo varování #3. Přesto jsem do toho šel, protože by to mělo odrážet skutečné události (a to já rád). Postavy nejsou smyšlené, lze si je vygooglit (di Paprdio, jeho žena i de Niro). Kdo koukne, pochopí, že to je pecka téma. Bohužel v pazourech špatného člověka. Na dvě hodiny by to byl super film, ale tahle dlouhá nechutná onanie (většinu času vo hovně) si víc než dvě hvězdy nezaslouží. Jeden příklad idiocie za vše: u soudu se několik minut do detailu popisuje vražda - střih - a díváme se na to co bylo právě popsáno (!?) - střih - mrtvé dítě (které nijak nesouvisí s vraždou ani časem kdy se vražda stala) a soud už neřešime. ()

Soweek

Pod rouškou indiánského dramatu se naštěstí skrývá klasická Scorseseho gangsterka. Nic míň, ale ani bohužel nic víc od toho nečekejte. ()

sedm.1

Přestože Killers of the Flower Moon nehodnotím maximálním počtem*, tak i přesto si toto dílo dovolím označit za filmový opus, který mě naprosto uchvátil a který i přes svou opravdu vážně dlouhou stopáž ani na chvíli nenudí, ba naopak závěrečná soudní půlhodinka mi přišla dokonce spíš až uchvátaná a klidně bych celý film tak ještě o pořádný kus natáhnul, jelikož právě k onomu závěru se vztahuje snad má jediná výtka, a to mdlá gradace celého toho monumentálního příběhu a právě z toho pak následně pramenící absence satisfakčních pocitů vůči jednotlivým postavám a vlastně i samotné zápletce. Jinak se ale skutečně jedná o mistrovské dílo, jenž je ovšem dost těžké popsat, jelikož toho obsahuje tolik, že by to měl každý prožít sám, nicméně určitě nutné je zmínit, že Scorseseho režie je opět naprosto bezchybná, ten chlap by prostě asi vážně dokázal strhnout i nějakým story o mouše na hovně, přes zmiňovanou délku to totiž má i přesto neskutečný spád, a i když vlastně za celoz tu dobu nedojde k nějaké ohromující scéně, a to ať už v podobě třeba akční, dramatické, či jakkoliv jinak výrazné, tak stále je dech beroucím způsobem co sledovat, za doslova fantastickou si pak dovolím označit celou výpravu, vizuál a s tím spjatou strhující atmosféru, to je zkrátka všechno zpracováno v naprosto téměř dokonalé kvalitě, no a samozřejmě třešničkou na tomto skvostném dortu jsou pak jednotlivé fantastické postavy a co se týče hereckých výkonů, všichni se překonávají a Leonardo DiCaprio pak už opět jen potvrdil, že se jedná minimálně pro mě o jednoznačně nejlepšího herce všech dob, a to ještě s velkým náskokem, jelikož co tu předvádí za další herecký koncert, to prostě nemá obdoby! Zabijáci rozkvetlého měsíce je zkrátka fenomenální filmový zážitek, jehož nevšední délky je netřeba se obávat, protože naprosto ve všech ohledech má co nabídnout, a čím zaujmout a oslovit. ()

matolas

V podstate tradičná gangsterka o vzostupe a páde organizovanej skupiny, ako ju od Scorseseho už dobre poznáme. Akurát s Indiánmi a bez snahy glorifikovať násilie. Z môjho pohľadu však vyniká tým, že narozdiel od napr. Vlka z Wall Street, Casina či Mafiánov sa nesnaží režisér záporné postavy nejakým spôsobom ospevovať, práve naopak, tentoraz je film jasne černobiely a je tomu podriadené všetko. Stopáž je bezproblémová, vtiahlo a nepustilo ma to omnoho viac ako chladný Oppenheimer, ktorý aj pôsobil komornejšie. Tematicky ide v podstate o Parazita s koloniálnymi presahmi. Potešil odkaz na Nedotknuteľných a aj Scorsesovo cameo, v ktorom v podstate povedal, že filmom robí to isté, čo robili hlavní protagonisti Osagom. (Po prečítaní viacerých recenzií od divákov po celom svete sa pridávam k hnutiu za zákaz simultánneho vysielania Vrahov kvetového mesiaca s koncertom Taylor Swift.) ()

Wicky

Martin Scorsese je bůh. Je to emocionálně vyčerpávající a sakra dlouhý, což ale ale napomáhá komplexnosti příběhu a vykreslení postav. Režisér se tentokrát rozhodl své milované diváky tak trochu více podusit a hodit do světa bezpráví, závisti a ne zrovna sympatických hlavních postav. Doporučil bych rozhodně vidět v IMAX, kde na tom největším možném plátně vidět ty herecké výkony, zejména třích hlavních protagonistů, je opravdu slast. Je to jiné. Rozhodně to není cool, divoká jízda ve stylu starších jeho kousků. Tohle je pod kůži se deroucí zlo, které nepustí po celou stopáž. 9/10 ()

borec999

Scorsese ma nesklamal. Je to presne ten typ ambiciózneho filmu poškuľujúceho po Oscaroch, ktorý rozoberá zaujímavý a smutný príbeh podľa skutočnej udalosti, má presah, myšlienku, parádnu réžiu, kameru, vizuálnu stránku, hudbu, výpravu i hercov. De Niro ako "krstný otec" v pozadí ťahajúci za nitky je výborný, podobne ako DiCaprio, ktorý potvrdzuje že zahrá podobne ako jeho starší herecký parťák úplne všetko i postavu zbabelého, ľahko zmanipulovateľného a extrémne naivného oportunistu. Potešia aj herci vo vedľajších úlohách (v herectve minimalistická ale o to presvedčivejšia a trpiaca Lily Gladstone, či energický právnik Brendan Fraser). Šialenú stopáž si Scorsese u mňa neobhájil a mohlo (resp. malo) to byť kratšie, pretože hluché miesta vo filme sú a nebyť kina tak doma film určite nedám na 1 záťah. Niečo mi však hovorí, že to bol zámer a Scorsese chcel aby sme s našimi ľudsky odpornými protagonistami trávili čo najviac času a aby sa nám postupne viac a viac zarývali pod kožu. Za mňa ako fanúšika Scorseseho a aj podobných historických tém celkovo výborné, Scorsese potvrdil že je ako režisér stále jeden z najlepších. Na druhej strane pre komerčného diváka budú Killers od Flower Moon nároční. Prehnanou dĺžkou (3h 20 min) vďaka ktorej väčšina film ani nezapne. A ak ho zapne, tak ich dorazí (pre masu) neatraktívny dej a doba v ktorej sa odohráva, či atmosféra a štylizácia (ťažký, ponurý film s veľa negatívnymi postavami a emóciami), keďže toto nie ja žiadna feel good odychovka, v ktorej sa každých 10 min vtipkuje ako býva v mainstreame zvykom. 4* a 80%. ()

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

Scorsese opět pomýšlí na Sinatru

19.04.2024

Legendární americký režisér Martin Scorsese (Mafiáni, Casino) vloni slavil úspěch se svými výpravnými Zabijáky rozkvetlého měsíce a nyní už opět vyhlíží příležitost na další spolupráci se svým již… (viac)

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

Nominace na Ceny Akademie zveřejněny

23.01.2024

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

Oppenheimer ovládl 81. Zlaté glóby

08.01.2024

Večer v neděli 7. ledna proběhl v kalifornských Beverly Hills 81. ročník předávání cen Zlatý glóbus. Moderátorem ceremoniálu byl komik Jo Koy a jeho přímý přenos vysílala ve Spojených státech… (viac)

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD