Vtedy na Západe

• Československo Tenkrát na Západě (viac)

Opustená železničná stanica, na ktorej traja muži trpezlivo čakajú na príchod vlaku, je legendárnym prológom jedného z najslávnejších westernov v dejinách svetovej kinematografie. Tých troch poslal pištoľník Frank, aby sa postarali o tajomného cudzinca, ktorý si chce s Frankom vybaviť nejaké staré účty. Keď na malej stanici príde k nevyhnutnej prestrelke, vyvraždí Frank so svojou bandou rodinu farmára McBaina, tesne predtým, ako na ranč prichádza McBainova nová manželka Jill... (STV)

Cappuccino

Fantastické budovanie pravej western atmosféry pomocou dlhých záberov na spotené tváre neohrozených pištoľníkov. K tomu si pripočítajte "zaprášený" soundtrack majstra Morriconeho, nádhernú prostitútku Jill (Claudia Cardinale), nezameniteľného a sympatického zloducha s dobrým srdcom, Cheynneho (Jason Robards), ktorý ma svojím charizma opantal sto krát viac než toľko ospevovaný Henry Fonda. Čo nám teda vychádza? Ešte stále iba malé percento všetkých kladov, ktoré Sergiove veľkolepé dielo obsahuje. A 145 minút? Vážne? Neverím, že dve a pol hodiny môžu ubehnúť tak rýchlo.. alebo že by? ()

GilEstel

Filmový epos se scénářem na dvě stránky. Napětí v každém pohybu, v každém záchvěvu tváře. Když je řeč obrazem a hudba citem, slov není třeba. Vzor, který nelze zopakovat. Klenot žánru. Symbol westernu v absolutním smyslu slova. ()

S.Quentin QUALE

Mistrovská šachová partie, ve které při její šnečí pomalosti netušíte, kdo kam potáhne v příštím nekonečném okamžiku. Nejkratších dlouhých 166 minut. Klasiky není třeba doporučovat. Chyběly snad jen cecky Claudie Cardinale. ()

misterz

Tento film má u mňa hneď dve prvenstvá. Je to najlepší western aký som kedy videl, lepší už asi neuvidím a zároveň ho sprevádza aj najlepší filmový soundtrack - hudba nadpozemská, uhrančivá, vyvolávajúca príjemné zimomriavky. Morricone je proste hudobný mág, neprekonateľný génius filmovej hudby. Nezabudnuteľný filmový zážitok s úžasnými hercami, filmová perla, ktorá sa zlatými písmenami zapísala do análov filmovej kinematografie. ()

Adam Bernau

McBain, Irčan, odplul do velké země za oceánem. Tam vyhledal pusté místo, na němž zbohatne, až příjde železný oř. A s ním civilizace. Postavil si na tom místě farmu a nazval ho Sweetwater. A rozhodl se přivést si sem pro sebe a pro své děti překrásnou ženu z velkého města na jihu. Ale dřív než ona přijde toho dne muž cesty železného oře. Toho muže hledá muž s harmonikou, který potká muže nosícího dlouhý plášť, a naleje si nápoj do hrnku z lahve, z níž prve pil on. Jsou to muži odcházejícího věku. Železný oř se blíží a s jeho příchodem se všichni střetnou na McBainově farmě. Epos "z počátku času" v nadpozemsky dokonalé formě. Homér by to líp nezapěl. (Tedy až na ten zvuk facek a la Šimon a Matouš.) Proto by mě také zajímalo, jestli ta moucha hrála podle scénáře, nebo improvizovala. ()

Javert

Dozajista vrchol tvorby Sergia Leoneho, zajímavý příběh podkreslený skvělou prácí Ennia Morriconeho. O chlup raději mám ale přece jen The Good, The Bad and The Ugly... ()

liskam

K takovéhlemu snímku se musí člověk prokoukat a dospět. Je to podobné jako s vínem, pokud nejste propití, nikdy nepoznáte a nevychutnáte si to nejlepší. Během let jsem tenhle snímek viděl několikrát, a vždy se mi líbil víc a víc. V tuhle chvíly za mě 85% Noě vyděno v Berounském letním kině. Z nynějších 4 sluncí zvedám na plný počet. Těch věci, které jsou naprosto skvělé je tolik, že je opravdu nebudu vypisovat. Co mě ale nově napadlo, při sledování tohoto skvostu. Že bych měl snížit hodnocení tak u 10 až 20% filmů které jsem viděl, protože tuhle pecku částečně vykrádají. Za mě 100% ()

mzss1

Nejsem moc fanoušek westernů, ale tohle je kult a dost se to vydařilo. Vedle zajímavého příběhu perfektní hudba, která nemá chybu. I nostalgie zde funguje, dlouhá stopáž velkým problémem není. Charles Bronson silně zaujal. Sice mě některé prvky ve filmu vadili, ty westernovské, ale řádně ocenit tenhle film s radostí můžu. Takže zasloužených 78% = **** ()

InJo

Vedle Terminátora 2 asi nejlepší film, jaký jsem dosud viděl. Dech beroucí dobová atmosféra, mistrovsky zkonstruovaný i odvyprávěný příběh, pojednávající současně o osudové pomstě i o nevyhnutelném konci jedné specifické éry, a dokonale využitý božský casting (Fondův Frank je jeden z nejlepších záporáků vůbec). O nezapomenutelných hláškách a dialozích ani nemluvě ("Máte pro mě koně..."). Především Leoneho až nelidsky soustředěná (a v mých očích takřka nepřekonatelná) režie a Morriconeho uhrančivá hudba pozvedají tento film do absolutních nebeských výšin. Předtím ani potom už nikdo nedokázal ztvárnit divoký Západ tak melancholicky a drsně zároveň. A finální scéna byla stvořena tak, aby se stala nesmrtelnou. Neopakovatelné veledílo, které se může zpříma podívat do očí všem nejlepším filmům v historii. 100 % ()

Legas

Klasická klasika ;-) Vůbec nejlepší na filmu je jeho dlouhatánský úvod a jeho nádherné ticho. Příklad za všechny, kde zvuk hraje stejně podstatnou úlohu jako obraz. A dál? Počínaje hudbou přes herce režijí konče - radost se koukat (a poslouchat). ()

Šakal

V žádném jiném snímku " PŘED ani PO " neměla hudební složka takový zásadní podíl na výsledném dojmu jako v tomto snímku Sergio Leoneho. Mistr Ennio ji zde dovedl k dokonalosti. Nechápu, že nebyl odměněn oscarem, budiž mu "útěchou" alespoň ten za celoživotní dílo. Nejsem nijakým velkým příznivcem žánru jménem WESTERN, ale tenhle snímek jednoznačně přesahuje jeho hranice. Hvězdné herecké obsazení a s tím související excelentní herecké výkony. Věčný klaďas Henry Fonda jako záporák a bezcitný pistolník Frank, charizmatický Charles Bronson jako Harmonika, co má s Frankem staré nevyřízené účty, vynikající Jason Robards jako Cheyenne, božská Claudia Cardinale, brilantní kamera Tonino Delli Colli, to vše v režii mistra S. Leoneho. No řekněte sami, co víc si přát?! Ty nekonečné pomalé záběry za zvuku harmoniky, to je pastva pro oči i uši. Hvězdičku navíc za nejlepší filmový závěr a vlastně i začátek! Takové moje tajné přání... shlédnout tento snímek ještě někdy na velkém filmovém plátně. Myslím, že bych na místě umřel blahem. (Edit: 24.3.2013 Bio Oko - sen splněn. "Neumřel jsem, ale bylo to o fous"..). P.S. silnými scénami je film doslova prošpikovaný, přesto já osobně za ty nejpůsobivější považuji ty, kde J. Robards promlouvá ke C. Cardinale- pocta při přirovnání k její matce-kurvě resp. když ji vysílá se džbánem vody mezi vyprahlé pracující dělníky. To je život! ()

Webb

Vrcholné dílo Sergia Leoneho - mistrovsky umělecký skvost. Úvod, ve kterém Woody Strode, Al Mulock a Jack Elam čekají na vlak, přičemž je otravuje moucha a kapající voda, představuje bravurní , do detailu přesně provedenou scénu fascinujicí délky, během níž se až do Bronsonova příjezdu a následné přestřelky vůbec nic nestane. Teprve poté se dá film do pohybu. [9,5/10]10/10(Paramount, Rafran, San Marco) (Technicolor /// Produkce: Bino Cicogna, Fulvio Morsella /// Scénář: Dario Argento, Sergio Donati, Bernardo Bertolucci, Mickey Knox, Sergio Leone /// Kamera: Tonino Delli Colli /// Hudba: Ennio Morricone) [1001 FILMŮ, KTERÉ MUSÍTE VIDĚT, NEŽ UMŘETE] ()

IQ Tiqe

Dlouho mi trvalo, než jsem se k téhle „klasice“ odhodlal. Špatná není, ale někdy je až moc pomalá, konec lehce zamotaný; myslím si, že film hodně stojí na skvělém Morriconeho soundtracku (kde jsem mj. našel kus Djanga a Sherlocka Holmese). # [viděno: TV, 5.1] ()

HoneyBunny

Občas někdo natočí film po všech stránkách tak dobrý, že i po čtyřiceti letech na něj zíráte s otevřenou pusou. Při každém zhlédnutí fandím úžasně modrookému Henry Fondovi, i když vím, že si odplatu od Harmoniky sakra zaslouží. Zvuk zesiluju na maximum, abych si užila tu geniální hudbu. A miluju postavu Claudie Cardinale, protože je všechno, jen ne děvka a zlatokopka. Ačkoli nemám na současné filmaře nijak skeptický názor, musím uznat, že takovéhle filmy už se dneska netočí. ()

Jordan

americký žáner vyšperkoval, vybrúsil a o najlepšie kúsky obohatil jeden Talian, sledovať tento film je ako . . . sledovať legendu; tak žánrovo čistú, tak drsnú, štýlovú záležitosť - to musí byť radosť aj pre nefanúšikov westernu . . . a pre takých ako ja - hotové siedme nebo; morricone na vrchole sily ukazuje, aká SILNÁ môže byť muzika, Claudia Cardinale je jedna nádherná ženská no a tí traja "hrdinovia" sú podľa mňa už prototypy; kamera tonina delli colliho (dvorného pasoliniho kameramana) ukazuje celý vyprahnutý západ vo svojej majestátnej spotenej prašnosti . . . tento film má akúsi zvláštnu "karmu" či čo . . . niečo, čo vás skoro celé tri hodiny drží za uzdu a donúti vás dokonca aj v samotnom závere prosiť o ďalšie minúty či aspoň sekundy tejto skvostnej záležitosti ()

ed_wood

Pre mňa osobne najlepší western, aký som mal možnosť vidieť. Vlastne aj pochybujem, že ho nejaký prekoná. Skvelí herci, skvelá kamera, výborná réžia, vynikajúca hudba. Najlepší Leoneov film a jeden z najlepších soundtrackov, aký som mal možnosť počuť. ()

Anderton

Dejovo veľmi jednoduchý a priamočiary film. Proste klasický western s jeho klišé, na ktoré sú navešané ostré pohľady drsných hrdinov, hustá atmosféra a hudobný doprovod. V tomto prípade je to pre mňa plus, pretože jednoduchý dej vyčnieva nad moralizovaním ohľadom industrializácie Ameriky, vývoja myslenia kovbojov v konfrontácii s podnikateľmi alebo ženským elementom:). Pre hviezdnych hercov zejme (vlastne skôr určite) vrchol ich kariér. Pre mňa je vrchol westernového žánru a aj soundtrackov ale niekde inde. Za oceánom o dekádu a viac skôr. VIDENÉ ZNOVA: Tak až na druhý krát plne doceňujem hudobný doprovod, asi najvýraznejší a najzapamätateľnejší v histórii westernu, možno aj kinematografie vôbec. Rovnako, ako aj epickosť snímky. Pre mňa ďalší z mnohých dôkazov, že niektoré filmové perly treba vidieť s odstupom času a filmovo skúsenejší. ()

Zemřel Ennio Morricone

Zemřel Ennio Morricone

06.07.2020

Z Říma dnes dorazila velice smutná zpráva pro svět filmu a hudby. Ve věku 91 let nás opustil legendární hudební skladatel Ennio Morricone. Zemřel v římské klinice v noci z neděle na pondělí na… (viac)

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

Tarantino konečně ulovil Morriconeho

13.07.2015

Quentin Tarantino miluje hudbu Ennia Morriconeho a mnoho let usiluje to, aby slavný italský skladatel ozvučil jeho film. Především westernová legenda, jejíž tvorbu jste slyšeli třeba v Tenkrát na… (viac)