Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

tomtomtoma

Velmi zábavný western s pořádnou dávkou napětí, vzrušení a vtipného nadhledu. V době drsnější než obvykle se rozehrává příběh tří výrazných pistolníků, kteří směřují za jediným cílem. Ale všichni ho dosáhnout nemohou. Je zde jasný protiválečný postoj, když se odsuzuje nesmyslnost války, jako prostředku pro řešení konfliktů, i jeho zhoubný dopad na prosté vojáky a civilní obyvatelstvo. Je zde i schovívavost pro zločince, neboť často se důvodem volby zločinecké životní dráhy staly velmi tíživé podmínky života. Tři hrdinové jsou muži nejotrlejších charakterů, drsného vzezření a chytrého využívání vývoje událostí. Jsou si podobní, a přesto zcela odlišní. Desperát Tuco, neboli "Ošklivý" (skvělý Eli Wallach), je hledaný zločinec, hbitě se ohání revolverem, a nezapomíná na křivdy na něm spáchané. "Blonďák", neboli "Hodný" (dobrý Clint Eastwood), je nepoctivý lovec zločinců, když všechny dopadené zločince později osvobozuje. Bezzásadový hrubián Sentenza, neboli "Krásnoočko", neboli "Zlý" (skvělý Lee Van Cleef), je amorální sadista, který se i za pomoci nejbrutálnějších metod dostává k tomu, co chce a po čem touží. Drsnost, neústupnost, brutalita, hledání pokladu, podrazy, sadistické škádlení, pomsty, krušná přátelství, bezohlednost, chytrost, bojovnost, nesmyslnost války, vtip, hravost, ironie, a nádherné rozuzlení příběhu. Z dalších rolí: stále opilí unijní kapitán (Aldo Giuffrè), dvakrát denně nesmyslně útočící na most přes řeku, představený kláštera otec Pablo Ramirez (Luigi Pistilli), Tucův bratr se zcela jinou životní dráhou, a konfederační voják Jackson alias Bill Carson (Antonio Casale), muž s lákavým tajemstvím. Je to velmi příjemná zábava, vtipná i chlapácká zároveň. ()

Cheeter

To bývalo v časech, kdy byl Clint Easwood ještě mladý a krásný. Na dobrý western se podívám rád a zde jsem neminul. Dokonce to je asi první film, který jsem viděl s hudbou od Ennia Morricone. A celý film působí jako takové pohlazení po duši. A když si člověk pomyslí, že to všechno jsou buď herci nebo kulisy a ještě se tu nepracuje s počítačovými efekty. Rozhodně doporučuji k zhlédnutí. Asi ještě podívám na další Leoneho filmy, protože mi do teď hodně zajímavého unikalo. ()

C0r0ner

Tady si naštěstí dal Leone záležet na scénáři a natočil dobrý western, který ale mohl být o kus kratší, než je. A že by to měl být +- dvacátý nejlepší film historie si taky nemyslím. Prostě je to dobrý film, který pro mě ale není nijak zvlášť výrazný od mnoha jiných. 75% ()

Lindiště

Psychedelický western. Nevím, jestli to bylo láhví vína, tou šílenou úchvatnou hudbou, šílenými postavičkami, šíleným dějem vrcholícím scénou na hřbitově, nebo snad vším tím dohromady. Pravda je, že tenhle film mě naprosto dostal, sama nevím čím, i když moje hodnocení je značně subjektivní a na někoho to tak působit nemusí... Po druhém shlédnutí na plátně: Láhev vína nebyla, dojem zůstává stejný, možná ještě lepší. Každopádně je to skvost kinematografie, který patří mezi to nejlepší, co bylo kdy natočeno. Ve srovnání s několikrát zde zmiňovaným "Once Upon a Time in West", tento film je pro mě jednoznačným vítězem. ()

kusper

Clint Eastwood není tak hodný, Eli Wallach je hodně ošklivý a Lee Van Cleef je sakra zlý. Nádhera, tenhle film je stejně dobrý, jako Tenkrát na západě, ačkoliv jeho druhá půlka je spíše válečný film než western, takže je těžké srovnávat. ()

zette

O tomto dile uz bylo napsano asi vse. I kdyz vubec nejsem fanousek westernu, musim tento film ocenit. Nudit se nebudete, film Tenkrat na zapade je vsak v mych ocich uplne nekde jinde. Opet vyborna hudba. ()

Andre3000

Naprosto famózní podívaná!!! Těším se až se na tento film podívám znovu, protože celé tři hodiny sem se bavil. Pravá kovbojka jak má být. Samozžejmě nelze srovnávat s klasickými Mayovkami, které budou navždy v mém srdci, krása tohoto filmu spočívá jinde. Jasný cíl pro tři ostřílené kovboje, v pozadí občanská válka ukazujíc své neduhy a hudba, která vás dostane. Už se těším na Tenkrát na západě. ()

pabab

Pozrel som si to ďaľší raz ( asi piaty) a dvíham hodnotenie na 5*. Film, ktorý neomrzí a pobaví na viac sledovaní, to je malý zázrak. Eliho mám strašne rád od filmu Sedm statočných, ale v tomto filme je boží. Ja som sa opäť kráľovsky pobavil. Počítam, že keď si to pozriem niekedy opäť, urobím fixkou na monitor 6 * ()

Flynn

Po dlouhatánské době jsem si pustil tuhle klasiku. Pustil jsem si nesestříhanou skoro 3 hodinovou verzi a měl jsem co dělat, abych to vydržel až do konce. Byl to takový ten den, kdy jsem měl vyloženě chuť na western. Vzal jsem do ruky DVD s Good Bad and Ugly a Tenkrát na západě. Vybral jsem tohle a bohužel jsem zjistil, že dojem, který jsem po celá léta z tohoto filmu měl se rozplynul jak pára nad hrncem. Pustil jsem si film v anglickém znění (spousta postav je předabována tragickým anglickým dubingem) s titulkama. Prodloužená stopáž filmu se táhla jak pracovní týden. Skutečně jsem po vice než 2,5 hodinách nedokázal ocenit půlminutové záběry na Clinta Eastwooda jak hledí někam v dáli. Zápletka sice klasická, ovšem taky docela jednoduchá a předvídatelná. No snad až budu mít zase chuť na western, tak Tenkrát na západě mi poskytne lepší službu. ()

kvasiva

3 věci, které mě zaujaly nejvíce:1) hudební doprovod, který byl parádní celý film (velice dlouhý film - viděna extended verze) 2) vtip, kterého tu bylo na western požehnaně 3) celková genialita snímku - gradace napětí je úžasná, některé scény jsou prostě jedinečné, kamera, režie .. Ale na plný počet to u mě v hodnocení stačit nebude a to jen díky tomu, že western mám raději na papíře - knížek o westernech jsem přečetl mnoho a jako žánr jej mám rád, ale filmy mě neberou tolik. Bohužel, ale je to fakt. I tak si myslím, že tento film se právem bude řadit k tomu nej, co daný žánr nabízí a to už déle než 45 let. 4* ()

Hrůša7

6O. léta v podání Sergia Leone jsou opravdu dodnes ta nejlepší co se týče westernových filmů. Paradoxně právě nejlepší westerny sfilmoval Ital, který měl ovšem mimořádný cit pro tento žánr. Hodný, zlý a ošklivý jsou toho jasným důkazem. Opět skvělá hudba, střih, herecké výkony, režie a vůbec celá výprava filmu. ( pozn. - Od té doby jsou pro mne Ennio Morricone a Clint Eastwood žijící filmové legendy. ) ()

necisty

No tak nevím, Zlý mi nepřijde jako největší záporák, to spíš ten škaredý a jako ne že by to zrovna byla největší barbína, ale za škaredého bych asi zvolil úplně jiného nýmanda (prý chyba v českém názvu). A ten Hodný zase tak hodný není, nebo co to mělo znamenat na tom začátku, pak i říkají, že je chytrý a to v úvodu fakt také nebyl... ale to jsou jen počáteční docela fatální díry ve scénáři, které se po chvíli změní v celkem zajímavou kovbojku a hlavně je to celé od začátku skvěle natočené a zahrané. Vynikající scény (hlavně ta úvodní a závěrečná) kazí už jen a pouze zbytečné natahování (boj o most), kde se nejspíš tvůrci snažili poukázat na to, jak skvěle to dokáží natočit. Není to nejtopovatější top, ale 5 si to zaslouží. ()

Martrix

Hodný, zlý a ošklivý je western s poněkud poťouchlým scénářem, spoustou nelogičností a zbytečných scén...prostě pouťová zábava, dobrodružství dvou chlapíků, jejichž vztah moc nedává smysl, ale vytváří spoustu úsměvných momentů. Přestože uznávám, že jsem se místy docela bavil, tak mi tu kombinaci brutální stopáže a děje a la Honba za klenotem Nilu vynahrazuje jen skvělý herecký výkon Eli Wallacha a hudba Morriconeho. Před dvěma dny jsem se podíval na Nepřátelé (2017), skvělé western-drama, kterému jsem dal 5*. V tomto kontextu mi vychází plácnout Leoneho klasice tak 3 a půl hvězdy...no, ale zaokrouhlím nahoru...závěrečná trojsoubojová scéna byla bezva. Hold mám raději hutnější kousky. Tenkrát na Západě mi sedlo mnohem lépe. ()

Juto

Je to bizarná zmes veľkolepého operného vizuálu, pochmúrnej brutality a špinavého násilia, ktoré vás neustále strháva z jedného extrému do druhého. Majstrovské dielo. 10/10 ()

c.tucker

No jak jinak u tak bezchybně natočené klasiky. Clint Eastwood charismatiký jako vždy a Eli Wallach výborný "Ošklivý". Vše proloženo perfektní přesně pasující hudbou. Genialita ()

mortak

Dokonalé shrnutí všeho objeveného v minulých dvou číslech. Scéna s umírajícím kapitánem, který čeká na destrukci mostu, by u jiného filmaře nudila uslzenou barvotiskovostí, ale v rukou mistra se stává živá a uvěřitelná jako nikdy. A díky DVD můžeme shlédnout závěrečný souboj na hřbitově v širokoúhlém formátu. Škoda, že evropský film už takových vrcholů dosahuje málokdy. ()

messiah

Hodný, zlý a ošklivý nejen že ještě překonává "Pro pár dolarů na víc", ale ono to překonává dokonce i "Tenkrát na západě", což jsem opravdu nečekal. Jde o zcela klasický film Sergia Leone, ale s tím že vše je naprosto dokonalé. Umístění do doby občanské války a role armád jihu a severu je více než šťastná. Poslední třičtvrtě hodina naprosto strhující. Vrcholy jsou most a konečný souboj, tentokrát nikoli ve dvou, ale hned ve třech lidech. Při sledování tohohle souboje se vám bude zdát ten z "Tenkrát na západě" jako slabý odvárek. Clint Eastwood a Lee Van Cleef jsou jak jinak, prostě dokonalí. K výkonu který zde předvádějí jsou slova zbytečná. Film je zkrátka lahůdka a pro fanoušky westernů nezbytnost. Vyjádřeno matematikou základní školy = zcela precizní výsledek zaslouží hodnocení jednička s hvězdičkou, zejména když správnost výsledku dvakrát podtrhne geniální soundtrack Ennia Morriconeho. Mé nadšení se promítá v hodnocení samími superlativy, ale co čekat u filmu jež destiluje žánr a dodává čistou esenci westernu. Nejlepší western jaký jsem viděl... ()

Googlak

Je to určite najlepšia aj najzábavnejšia čast celej trilogie, to snaď ani nie je možné aby bol na svete taký výnimočný režisér ako bol Sergio Leone - Talian , ktorý natočil najlepšie najamerickejšie westerny ,Postava Tuca je veľmi obdivúhodne zahraná Elim Wallachom, ktorý bude mať vašu priazeň ale hneď svojími výstrelkami ho znenavidíte a neskor opät naopak, Clin Eastwood snaď nepotrebuje ani komentár len dútnik :-), Lee van Cleef je záporák na spravnom mieste ()

dr.fish

Tohle je opravdu nejvíc!!!! Kombinací tří podivných chlapů, které spojuje jen touha po zlatě a jeden bez druhého se neobejde, i když by jeden druhého nejradši ihned oddělal, přinesl Leone na trh ve své době svéráznou "western- roadmovie". Je vyvrcholením všech jeho westernů, esencí předchozí tvorby. Je v něm všechno- násilí, láska, hrdinství, přátelství i nenávist a pomsta. Protáhne nás půlkou Ameriky, občanskou válkou, všude je nějaký příběh a vše se pomalu sune k velkolepému finále...nádhera. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)