Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

KateW

Nemám ráda westerny, to říkám předem. Poprvé jsem usnula, ale kupodivu to nebylo protože bych se nudila. Je to trošku divně natočené, ale stojí to za podívanou. Eastwood tu vypadá k světu, příběh je poutavý a místy překvapivý i vtipný. Doporučuji ()

kirmakX6on

Hodnocení z minulosti jsem nakonec nezměnil, nechal jsem je na čtyřech hvězdičkách, ale je to skutečně na hraně mezi třemi a čtyřmi. Určitě je to velmi dobrý klasický spaghetti western, ale i tak je poznat, že kinematografie od roku 1966 pokročila, příkladem budiž třeba přítomnost některých zbytečně rozvleklých a zdlouhavých scén, typický to nešvar skoro všech starých filmů. Nepochopil jsem, proč Leone zrovna do tohoto westernu tahá válečná témata. Filmů zabývajících se problematikou války a nesmyslným plýtváním lidských životů je mnoho a ve westernu s komediálními prvky a charismatickými drsňáky - pistolníky - působí tyto motivy poněkud násilně - nehodí se to sem. Zkritizovat musím i chování postav Hodného a Zlého. V celé triologii je Hodný opravdu vcelku hodný a šlechetný, zde ale naprosto nesmyslně hned na začátku podrazí Ošklivého, což jsem skutečně nepochopil. Tato nelogičnost a nekonzistence v jeho chování (po zbytek filmu je opět hodný, někdy možná až moc) na mě působila jako umělá záminka, aby mu to Ošklivý mohl polovinu filmu oplácet a dávat Hodnému na prdel. Zřejmě nejvíce mě ale rušil herec, který hrál Zlého. Hrál totiž i v předešlém souvisejícím westernu "Pro pár dolarů navíc" a tam byl s Hodným velký kamarád, nyní už (bez vysvětlení) k sobě sympatie, respekt a vzájemnou úctu nechovají. Podle mě měl Zlého hrát někdo nový. Celkově tedy tak 77% - je to dobrý western, na druhé straně současné hodnocení zde na csfd (90% a 17. nejlepší film) považuji za přehnané. ()

princesofpersia

Nejlepší zápletka, nejlepší postavy, nejlepší vtipy, Lee Van Cleef, Clint Eastwood, Elie Wallach a Ennio Morricone dělají z tohohle filmu nejlepší western všech dob. Dvě a půl hodiny utečou jako voda a ten protahovaný závěr už je jenom třešnička na dortu. Nejdřív jsem si myslela. že nejlepší western je Tenkrát na západě, pak Sedm statečných a pak jsem viděla Hodný, zlý a ošklivý :) ()

Metalicum

Někdy na sebe necháte film jenom působit a užíváte si ty emoce, které na vás proudí. Scéna Ecstasy of Gold je pro mě zlatý fond všeho, co kdy kdo zaznamenal na jakýkoliv snímací aparát. ()

Ingie

Hodně jsem se rozhodoval, zda dát 4 hvězdičky anebo plný počet. Hodný, zlý a ošklivý je sice vynikajícím snímkem, ale přiznejme si, že to není Tenkrát na Západě. Pak jsem si ale vzpomněl na doslova bolestné napětí, které mnou cloumalo během hřbitovního trojitého souboje. Je to, dámy a pánové, za pět. ()

george82

Tohle je špička westernu. Nezapomenutelný "Clinťák" a hlavně....ta muzika! Morricone forever. Souhlasím s golfistou, že americkej western musel natočit cizinec. Trochu paradox. Nicméně to nic nemění na jeho kvalitě. :-) ()

maoc

S tímhle všeobecně obdivovaným filmem jsme nebyli naladěni na stejnou notu. Táhlost by mi nevadila, kdyby ale byla odůvodněna nějakým napětím či vstřebáváním sody, která byla před ní. Filmy, ve kterých se na první pohled nic neděje mám naopak celkem rád (Tarkovského díla, Drive, atd.). V tomto filmu mne ale otravovala, stejně jako Morriconeho hudba, ačkoliv je skvělá a hodně známá (to je možná pro mě ta vada na kráse). Jeho OST k Misii, to je moje srdeční záležitost, v tomto filmu mne jeho melodie nechytly u srdce. Hrdinové byly prokresleni dobře, ale bylo mi v tom všeobecném marasmu a spoustě zbytečných smrtí kolem jedno, co se s nimi stane. Zamrzely také logické lapsy (scéna u mostu, kterak Biondo našel Tuca ve vaně a spousta dalších). Ne, tohle prostě není můj nej western. Z fleku mne napadají lepší: Tenkrát na západě, Butch a Sundance, Podivné dědictví. Škoda, docela jsem se na tenhle film těšil. ()

anyonecek

Clint Eastwood jako HODNÝ, Lee Van Cleef jako ZLÝ a Eli Wallach jako OŠKLIVÝ. Díky Eastwoodovi klasickej drsnej western. Příběhově překrásný a závěr se mi moc líbil. Jak již tradičně u pořádných westernovek dlouhé pohledy do tváří a do očí během duelů nezklamaly ani zde. ()

iz67

Je docela zajímavé, že tahle věc předcházela Tenkrát na západě (což je pro mě číslo 1 všech spagetti westernů). Většinou je to naopak - perla, kterou dvojka vykrádá. Leone asi po téhle věci pochopil, že se musí jít víc na dřeň, dobro - zlo. Matoucí zprávy o tom, jak vlastně drsní pistolníci jsou proti válce holátka, moc nefunguje. A tak je to moc dlouhý a Eastwood není ani zdaleka Bronson. ()

meemini

Až příliš dlouhé. Ve všem ostatním hodně dobrý western. Myslím tím jeden z nejlepších vůbec. Překvapilo mě řádně nadávkované uvedení na scénu, všech tří hlavních bastardů, v té době právě tohle muselo být hodně inovativní. Líbí se mi, že film nestojí na hudbě, ale je to naopak. A v žádném případě to ani jednomu neuškodilo. Ostatně si přečtete všude, že soundtrack je tady pecka. The Good, The Bad and The Ugly jsou jména tří zatraceně chladnokrevných pistolníků, je jedno jestli je přehodíte a kdy to tak uděláte. Ta jména budou sedět. Vždy a všude. ()

J*A*M*B*O

Lepší spaghetti western by ste ťažko hľadali! A je to jasná pravda. Nejde len o páro dobrých scén a neakú tú prestrelku. Film je vytvorený s jasným prehľadom. Určite Best of Sergio Leone, alebo vôbec Best of western history. ()

helrohir

Ďalší vynikajúci western z dielne majstra žánru Sergia Leoneho. Napriek relatívne dlhej minútáži dokáže počas celého trvania udržať divákovu pozornosť na najvyššej miere. Trojica hlavných protagonistov s odlišnými charakterovými vlastnosťami dáva vzniknúť naozaj pôsobivému a originálnemu westernu. Záverečný troj-súboj za doprovodu geniálnej hudby je jeden z najsilnejších filmových okamžikov, ktoré som zažil. Čo sa týka Leoneho westernovej tvorby ako celku, tak žiadny z amerických westernov (okrem Sedem statočných :) nesiaha jeho filmom ani po kolená. ()

MrSalmonel

Amazing. Je neuvěřitelné co hudba udělá s filmem. Bez pana Morriconeho by to byl bezpochyby taky trhák, ale Morricone a Leone k sobě patří jako osamělý jezdec k tam tomu indiánovi a tímto filmem oba ukázali, co v nich doopravdy je. "Hřbitovní" scéna je i po několika zhlédnutích doprovázena husí kůži, až na sedacích partiích.. a to se často nestává :) ()

Pitryx

Bohužel musím na hodnocení ubrat za zbytečně dlouhou stopáž a hlavně dost naprosto zbytečných scén. Jinak vynikající, jako vše od Leoneho, ale přece jen, není to všechno na jedno brdo?? 2012080717747/17841Hodný zlý a ošklivý Ke starému hodnocení bych chtěl dopsat, že si člověk na styl pana Leoneho musí prostě zvyknout. U mne se tak stalo a tak tedy mohu klidně přidat dvacítku. Zbytečné scény zde bohužel jsou, například ta s Tucovým bratrem. Přesto se budu k těmto filmu rád vracet, pokud mi to zdraví umožní a budu tady ještě na tomto světě strašit. 20230611  80 % ()

bohhous22

Nemá cenu srovnávat s Once Upon Time In A West.Tento film je přece jen v určitých momentech odlehčen nějakou hláškou nebo vtipnou situací,což mu samozřejmě neubírá na kráse ()

Guran

Tak tohle byla naprostá westernová bomba! Silný konkurent Vinnetoua! Trojice našich hrdinů - někdy spolu, ale někdy také proti sobě. Vynikající příběh, herci a režisér Sergio Leone. Tohle není žádný Američan, ale rozený Ital, který dokonale předvedl svůj westernový talent. Jeden z nejlepších westernových filmů. Zatímco Tenkrát na západě se mi nelíbilo a to je také od Leoneho, tak tohle je jeho bomba. Opravdu skvělý westernový zážitek! ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)