Dobrý, zlý a škaredý

• Česko Hodný, zlý a ošklivý (viac)

Traja pištoľníci, nepriatelia na život a na smrť a každý z nich pozná len časť tajomstva, bez ktorého nenájdu skrytý zlatý poklad... Dobrý je Blondie /Clint Eastwood/ - pištoľník s veľkým zmyslom pre česť. Zlý je Angel Eye / Anjelské oko - hrá Lee Van Cleef/, sadistický nájomný vrah, ktorý vždy zasiahne svoj cieľ. Škaredý je Tuco /Eli Wallach/, hľadaný mexický bandita, ktorý sa stará len o seba. Ich príbeh sa odohráva na sklonku americkej Občianskej vojny: Nepriatelia Blondie a Tuco narazia na voz, plný mŕtvych mužov - jeden - Bill Carson - je ešte nažive. Carson im povie, že spolu s ďalšími chlapmi zakopal na cintoríne zlatý poklad. Krátko na to však umrie. Tuco sa od neho ešte stihne dozvedieť názov cintorína a Blondie - meno hrobu. Obaja sa teraz potrebujú, keďže každý vie iba časť tajomstva. Angel Eye, ktorý bol Carsonovi v pätách, sa o tom dozvie. Teraz už len potrebuje, aby ho tí dvaja priviedli k skrytému pokladu... Vedia, že musia zostať nažive, ale o poklad sa deliť nechcú... Podľa kritikov je to jeden z najlepších westernov vôbec. (oficiálny text distribútora)

orkadimenza

Název Hodný, zlý a ošklivý může mást. Hodný je někdy zlý a v jednu chvíli i ošklivý, zlý je částečně ošklivý svou zlostí, a ošklivý je tak od obojího něco, ovšem hlavně je perfektně zahraný. Na poslední díl dolarové trilogie jsem se těšil a byl jsem na něj naladěn skvělým Morriconeho soundtrackem a od prvních minut mě neklamal. To přišlo později po několika momentech, kdy jsem nad pár blbostmi (svázaný/nesvázaný provazem, výbuch děla v pravou chvíli, slyší lidi za dveřmi, ale ne nepřátele okolo atd.) kroutil hlavou ve smyslu "jaká škoda, to mohlo být tak dokonalé". Na druhou stranu mě snímek nenudil ani na chvilku, i když některé scény jsou zde zbytečné (např. random chlápek při koupání), a také válečná vsuvka trochu svou tématikou oddělává tomuto filmu nálepku "nejwesternovatější western". Tu jsem udělit chtěl, ale nakonec, přestože se jedná jednoznačně o nejlepší film trilogie, ji udělit nemohu, ještě když pro srovnání pomyslím na Tenkrát na západě (které má spíš nálepku "nejkrásnější western"). Zážitek to byl skvělý, ovšem ne zcela excelentní. ()

Paldiny

Tri hodiny sú moc veľa. Má to skvelé scény, ale aj také, kde viac zaujímalo počasie vonku. A tých zopár múch tiež nepridalo, spomeniem len hromadu prospešných náhod pre Blondieho (menovať nemusím, každý ich pozná, len neviem prečo ignoruje), hromadu prázdnych rečí pre Ugly Mana (aj keď na konci som mu tie dukáty prial najviac a neraz zakričal, za sebou máš lopatu!) a moc málo priestoru pre toho zlého sympaťáka čo sa vlastne hlavným hrdinom len plietol popod nohy. Viac sa rozpitvávať nebudem, snáď iba toľko, že vrchol dolárovej trilógie vidím v jeho predchodcovi. ()

Varan

Nejlepší díl z celé série! Sergio Leone jakožto mistr westernu natočil 3 westerny s Clintem Eastwoodem - Pro hrst dolarů, Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý - všechny díly mimo 2. dílů - For a Few Dollars More jsem ohodnotil 5ti hvězdami, ale Hodný, zlý a ošklivý je prostě western jak má být! ()

derryl

Bratr bratru baziliškem... Hodný vítězí, zlý umírá a ošklivý je zostuzen. Takový je svět, který vidíme před sebou. Tam někde daleko za mořem je honba za bohatstvím osudná. ()

Darth Maul

Od úvodných rozťahaných titulkov až po záverečné stretnutie na cintoríne vo filme všetko krásne funguje. Príbeh o štvanici za pokladom je príťažlivý a neskutočne napínavý. Trojica ústredných protagonistov sa nádherne dopĺňa. Ide o výnimočné filmové dielo, ktoré sa nikam zbytočne neponáhľa a aj vďaka tomu má auru vzácneho diamantu v zbierke svetových kinematografických klenotov. ()

Rozjimatel

"When you have to shoot, shoot. Don't talk."     Skvelé zakončenie "Dolárovej trilógie", zaradené v zozname 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Westerny (myslím tým tie klasické americké) vo všeobecnosti nemám veľmi v láske, ale takto pojatý western (alebo skôr antiwestern), v podstate postavený na hlavu, naopak milujem, takže mám tento film spoločne s Vtedy na Západe (1968) medzi mojimi vôbec najobľúbenejšími filmami (čo je tak trochu paradox). Začnem s hudbou Maestra Ennia Morriconeho, ktorá je jedným slovom geniálna, jedna z najlepších, aká kedy bola vo svete filmu vytvorená. V superlatívoch sa dá hovoriť aj o kamere (Sergio Leone tu začal spoluprácu s Toninom Dellim Collim, s ktorým nakrútil svoje najslávnejšie diela). Príbeh odohrávajúci sa počas občianskej vojny je pojatý veľkolepo (nebráni tomu ani postupne narastajúci rozpočet, ktorý tu bol oproti skromnej prvej časti už 6-násobne vyšší), nijaká jednotvárnosť v ňom nehrozí, takže ani napriek tej enormnej dĺžke nenudí ani na chvíľu. Názov filmu tak trochu zavádza (zámerne), taký "Dobrý" v zásade nie je o nič menší hajzel ako "Zlý" (hoci ten je až takou strašnou sviňou, že "Dobrý" popri ňom pôsobí ako ohromný sympaťák). Leone tu opäť raz predstavuje svojich typických antihrdinov, parádnu bandu podliakov, z ktorých ústredná trojica doslova srší charizmou: "Blondie" alias "Good" (perfektný Clint Eastwood), "Angel Eyes" alias "Bad" (výborný Lee Van Cleef) a "Tuco" alias "Ugly" (parádny Eli Wallach). Viaceré scény pre svoju pôsobivosť vstúpili do filmovej histórie, predovšetkým slávna záverečná scéna na cintoríne, ktorá za tónov nadpozemskej Morriconeho hudby privádza diváka až do vytrženia.     "See you soon, id... idi..." "Idiots. It's for you." ()

Eruntano

Parádní podívaná. Stylová, elegantní a zároveň drsná a neotesaná. Z plejády skvělých herců se těžko vybírá ten nejlepší, i když nejblíže by k tomu asi měl přeci jen Eli "When you have to shoot, shoot. Don't talk." Wallach. Film ubíhá pomalu a je možno si ho patřičně vychutnávat - je plný téměř okouzlujících scén a obrazů. Hudba je úžasná, vtipu je skromně, ale o to je údernější. Pro pistolnickou poetiku mám prostě slabost (ach, Rolande!), ale tady nezůstává jen u ní. ()

mota

Ničemní hrdinové ženoucí se za válečným zlatem. Ve skrytu dobrosrdečný potulný darebák, další se zvráceným smyslem pro čest a třetí zlotřilý desperát. Jediný western s mým plným hodnocením. ()

dehlie

konečne sa mi podarilo zhliadnuť tento legendárny western (dík stv). všetko funguje podľa predpokladov v rámci leoneho filmov. veľmi pomalé tempo, famózna morricconeho hudba, napínavý koniec. ()

ekomo

Famozní western plný neustálých zvratů, napínavé zápletky a mistrné hudby a režie. Narozdíl od Tenkrát na Západě se film blíží spíše k válečnému. Jednoznačně jeden z nejlepších westernů všech dob. ()

tot

Leoneho vrcholná forma a "generálka" před Tenkrát na západě. Nejvíce se mi líbil Wallach a jeho "ošklivý". Scény zničení mostu a finalní souboj na hřbitově jsou nezapomenutelné..... ()

conery1

na " Vtedy na západe " to rozhodne nemá. Slušný protivojnový film. Ku koncu mi Eastwood liezol na nervy. Wallach herecky vládol tomuto snímku. ()

M.I.K.E.

Ještě se mi nikdy při sledování filmu nestalo, aby mě hudba dokázala natolik zaujmout, že bych snímku dokázal odpustit chilkové nudné pasáže a i přesto dát plné hodnocení. Ennio Morricone je král. Jeden z nejlepších (ne-li absolutně nejlepší) soundtracků všech dob. Závěr grandiózní. ()

Yaan

Scén "čekání na vlak" bylo prostě moc. TENKRÁT NA ZÁPADĚ rozhodně mělo dostat Oscara za střih (pokud ho tedy nedostalo...). Tenhle film má prostě smůlu, že TENKRÁT NA ZÁPADĚ jsem viděl dříve. Nejde jen o délku - například mi zde poněkud ubírala na dramatičnosti i absence "ženského prvku"... ()

Mouzon

S výjimkou jedné ze závěrečných sekvencí, totiž "dobývání" mostu, která sice má přesah, ale chybí jí tempo, je to ukázka absolutního filmařského mistrovství. Skvěle použité prostředky filmové řeči se pro mne spojily v nezapomenutelný zážitek převážně v sekvenci Krásnoočkova týrání Tuca. Síla spočívá v Leoneho schopnosti vyjádřit bolest syrově, ale zároveň vysoce estetizovaně (viz rozuzlení Harmonikova příběhu v TENKRÁT NA ZÁPADĚ)......Bez zhlédnutí na plátně to nemá cenu. TENKRÁT NA ZÁPADĚ je pořád silnější příběh, ale HODNÝ ZLÝ A OŠKLIVÝ dokáže být v některých chvílích i dojemný a citlivý - na to je TENKRÁT NA ZÁPADĚ právě příliš "pompézní", nedokáže si ze sebe udělat legraci; tam, kde má HODNÝ ZLÝ A OŠKLIVÝ cit, se TENKRÁT NA ZÁPADĚ bere příliš vážně. ()

gocatgo

Můj nejoblíbenější western. To že Eastwood je úžasný, o tom není pochyb. To že je dobrý námět a parádní režie, to je také bez debat. Ale skutečně nejsilnější fragment celého filmu je hudba. Desítky variací na jeden motiv, který je neskutečně originální a ani po těch takřka třech hodinách neomrzí. No a místo Krásnoočka bych sejmul Tuca, pořád lepší bejt klasickej záporák až do morku kostí, než úskočněj práskač a zrádce. ()

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

Ennio Morricone - The Official Concert Celebration

23.11.2023

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

Zdigitalizovaní drsňáci se vrací na plátna kin!

27.05.2012

Další Bruckheimerova akční pecka?

Další Bruckheimerova akční pecka?

16.02.2009

Není to vyloučeno. Obzvlášť když režisérem by měl být flexibilní Curtin Hanson, který před dvanácti lety oslnil stylovou kriminálkou L. A. – Přísně tajné. Zhruba stejně dlouho si Jerry Bruckheimer… (viac)