Léto 84

• Česko Léto roku 84 (festivalový názov) (viac)

"Nejšílenější věci se odehrávají na předměstích", sděluje nám v úvodu filmu "Léto 84" patnáctiletý Davey Armstrong, a něco o tom ví. Děj se odehrává v červnu onoho titulního roku v oregonském městě Ipswich. Davey tráví celé dny i noci poflakováním, tlacháním o sexu a podrobnostech z pokračování Hvězdných válek, a hraním si na “lovce lidí” s kamarády Eatsem, Woodym a Curtisem. Když se v televizi objeví zpráva, že policii uniká sériový vrah, pro Daveyho, který se vyžívá v konspiračních teoriích, je hrůzostrašná novinka příslibem vzrušujícího dobrodružství. Vezme si do hlavy, že oním vraždícím maniakem, který v okolí kosí teenagery v jeho věku, je jeden z jeho sousedů, navenek přívětivý policista Wayne Mackey. Davey strhne své tři nejlepší kámoše k tomu, aby společně začali na vlastní pěst pátrat po usvědčujících důkazech. (Cinemax)

Othello

Kolem cedule Reagan/Bush projde patnáctiletý metalista v křiváku s placičkama a trikem Bad Religion, u pasu má vysílačku a walkmana se sluchátky kolem krku. K tomu hraje synťáková hudba. Čtveřice chlapeckých kamarádů drandí po předměstí na malých BMX kolech, ze kterých sesednou do bowling baru, kde během hraní na arkádových automatech očumují nejen sexy roztleskávačky, ale hlavně okšandovanou krásnou DJku pod discokoulí, která pouští hudbu z desek a hrdinu hlídala, když byl menší. Otec protagonisty se dívá na televizi a stěžuje si, že ta Studená válka snad nikdy neskončí a když mu žena podá plakáty na městskou slavnost, postěžuje si, že tam bude hrát nějaká synth-rocková kapela. Atd atd atd. Bože můj to neni film, ale mauzoleum. Ve vypočítávání nezbytných osmdesátkových rekvizit chlapeckého dobrodružství bych mohl pokračovat ještě hodinu, zato o nedostatečně rozvinutém vztahu mezi hrdiny (kteří jsou přesně tím, čím se jeví od první scény, tedy brýle a košile = šprt, metalové hadry - tvrďák, co svojí zdánlivou vychilleností kryje problémy doma, tlusťoch - nervóza se srdcem na správném místě) to můžu uzavřít už tady. Summer of '84 je stejně nekriticky fanouškovská podívaná, jako byl předchozí počin režisérů Turbo Boy - tedy film pro ty, kterým stačí své oblíbené artefakty jenom vidět. Valnou většinu z nich jenom film totiž skutečně jen ukáže a jde dál, s dějem nemají nic společného a díky tomu, jak strašně násilně jsou rvaný před kameru, tak ani nepomáhají ve tvorbě dobové atmosféry. Hvězdu zvedám za konec, který trochu zbavuje film dosavadní bezzubosti. ()

ARI50

Léto roku 84 skvělé časy, parta kamarádu si léto užije trošku dobrodružně, jemně strašidelně a mírně napinavě. Film doprovázi výborný soundtrack to se musí nechat. Herecky super výběr, ale jedno si zapamatujte nemá cenu se svěřovat rodičum většinou nevěří což pak dopada blbě. Parádní atmosféra cely film sem si náramně užival a bavil se, výborný přiběh, podobný už jsem viděl, nikdy nevíte vedle koho žijete, a jaké léto prožijete. ()

JASON_X

Taková vážnější a o trochu drsnější Disturbia, ale stejně mě závěr poněkud zklamal, doufal jsem v psychopaticky nelítostná jatka a zatím finále proběhlo takřka v mezích středoproudového zákona. A rád bych viděl, jak pan vrah dostával do auta onoho nestvůrně tučného hrošíka. Ze čtveřice nepříliš zajímavých teenagerů mě trochu zaujal asi jen ten otyloň, nebavili mě šosáčtí Daveyho rodiče, nebavil mě nijaký soused zabiják, nelíbila se mi ani odrostlá kobyloidní aupairka. Za největší plus filmu považuju syntezátorovou hudbu a la 80's. A za největší zajímavost fakt, že patnáctiletí školáci v USA (i ti zjevně chytřejší) tápou v základech analytické chemie, NaOH a jemu podobné sajrajty jsme probírali snad už v šestce nebo sedmičce, jestli se nepletu. ()

mm13

S druhým finálnym twistom som sa nevyrovnal ani pár dní po projekcii. Nejde ani tak o samotný twist, určite to ale chcelo iné aranžmány. Dovtedy nádhera! [70%] ()

Morholt

Film natočený přesně tak, aby se o něm mluvilo jako o filmových Stranger Things. Nic proti tomu. Osmdesátky tu dýchají ze všech pórů, parta kluků je docela sympatická a na jejich nahánění sprostého podezřelého se zpočátku kouká docela dobře. Jenže to časem zevšední. Děj se motá pořád dokolečka, prakticky nikam nepostupuje a na konci náhle přijde odhalení, které je jasné dejme tomu od půlky filmu, protože jiná možnost není. Tvůrci se to snaží nějak okořenit osobními problémy jednotlivých hrdinů, ale ty mi tady přijdou zbytečné. Navíc drtivou většinu stopáže jsem měl pocit, že se koukam na film pro děti ze základky a v závěru bum, takže absolutně netuším, pro jakou cílovou skupinu je film určen. Kouknout se na to dá, ale zklamání jsem se neubránil. 55% ()

Lacike

Rovnako "napinave " ako Stranger Things, ale aspon to nie je tak nekonecne. Nechapem tu posadnutost sucasnych tvorcov osemdesiatkovou atmosferou, ked ju nedokazu ani trochu napodobnit. 4/10. ()

ScarPoul

SPOILERS: Mne sa to páčilo. Tá atmosféra, to rozuzlenie. Iste - niektoré charaktery sú len nositeľmi tradičných šablón a pocitov. Rodičia a ich problémy v úzadí dodávajú celému príbehu asi takú hĺbku ako dva dni dažďa opustenej mláke, ale dobre sa na to pozerá. Nesnaží sa to ísť len po zaužívaných klišé. Snaží sa to byť trošku iné. A na konci je to pekne depresívne. Normálne som cítil smútok. Jednak preto lebo sa mi žiada vedieť viac. Sledovať ďalšie osudy hrdinov. Aj ako to všetko skončí. A zároveň som bol smutný za Woodyho. Veľmi mi to pripomínalo The Summer of Night od Dana Simmonsa, len bez tých monštier. Na moje veľké prekvapenie poctivá žánrovka, ktorá poteší už len tým, že tu záchrana v poslednej minúte, nepríde. ()

JohnCZ

Fajn dobovou atmosféru, námět ve stylu Disturbie, luxusní soundtrack jdoucí ve stopách Stranger Things a sympatické postavy táhne mírně dolů lehce tuctový scénář, kterému chybí šťáva a trochu originality tvůrci předvádí až v závěru. I tak je to ale zábava výborná, obzvlášť pro diváka, který má pro tyhle retro kousky slabost. Řemeslně je to totiž jinak kvalitní filmařská práce. ()

Seabeast

Hodně příjemné překvápko! Léto roku 84 je stylizováno do 80s retro renesance, které nelze v současné pop-kultuře uniknout. Se Stranger Things to moc společného ale nemá, jak většina zmiňuje. Snad jen ten vintage nádech. Příběh se motá kolem jedné sympatické "detektivní" bandy, co jde po stopě sériového vraha (nejenom) dětí a vrací nás do klukovských let dospívání a hledání záhad ve všem možném a nemožném. Byl jsem opravdu hodně při sledování nadšený, protože se tu pocitově dočkáme úplně všeho. Humor, dětskou naivnost, vzestupy, pády, romantiku, napětí, atmosféru, konfrotace s dospělým světem, pěkně děsivé momenty, prohru, vítězství, tragické události a dost drsné a nečekané scény. Z toho mi fakt spadla čelist, protože v Létě roku 84 nic zásadního nechybělo. A na konci jen jedno velké WOW. Bezesporu poctivá filmařina s parádním synthwave soudtrackem k tomu! ()

Padme_Anakin

Zafungovalo to na mě, parta čtyř kluků mi byla sympatická, zejména tedy hlavní postava a k podezřívání „hodného“ souseda jsem se okamžitě připojila, protože se mi od prvního momentu nelíbil, nepozdával.. Hledání důkazů bylo příjemně dobrodružné a ta bubu atmosféra ve finále lehce zamrazila v zádech.. Závěr poněkud zvláštní, ale nakonec proč ne, že.. ()

ledzepfan

Disturbia meets Strangers Things, ale ani z jednoho směru není lepší než svůj předobraz. To osmdesátkové retro je sice chytlavé, ale začíná se účelově (protože to sype prachy) a krátkozrace nadužívat a tím se celá ta nostalgická magie devalvuje. Nevím, prostě z toho cítím kalkul a z mého pohledu to nezachránila ani poslední čtvrtina která se snaží jaksi vymanit ze stereotypu letního dobrodrůža... Neurazilo, ale za dva dny nebudu vědět, že jsem to viděl.. ()

agentmiky

S popularitou 80. let minulého století se v dnešní době roztrhl pytel, můžou za to samozřejmě zejména Stranger Things, jež tuto dobu dokázaly na své seriálové úrovni zprofanovat takovým stylem, že ostatní jim můžou jen tiše v koutku závidět. Pro konkurenci to má ale jednu neodmyslitelnou výhodu: diváci jsou jednoduše nenasytní a chtějí toho víc, tudíž zde máme Léto 84. Opět chlapecká parta, opět převážně vtípky na úrovni jejich věku a opět zajímavá zápletka, do které se shodou okolností zamotají. Rozložení této klučicí party mě asi nenadchlo tak, jak tomu je u ST nebo ságy TO, i tak si k nim ale divák postupně vytváří nějaký vztah, jenž je podporován nezáviděníhodnými situacemi, do které tvůrci schválně její členy vkládají a my jako diváci tudíž nezůstáváme chladnými, co se týče jejich osudů. Nápad se sousedem policistou, jehož všichni považují za správného občana, který ale v realitě ve svém volném čase vraždí děti, mě doopravdy zaujal. Nabídne to i dost nepříjemných scén a závěr přišel se slušným twistem. Překvapivě povedená záležitost. Za mě dávám 77 % ()

NinonL

Parta teenage kluků tráví prázdniny na předměstí. V okolí se už dlouho ztrácejí děti a dokonce i jedna celá rodina. Davey, který rozváží noviny, začne jednoho dne podezírat souseda odnaproti. Přesvědčí o tom i své kamarády a spolu začnou pátrat o sousedovi podrobnosti. Problém je ten, že soused je policajt a nikdo by ho nepodezíral. Davey je ale vytrvalý a nevzdává se. ()

TomX2

Kvality tomuto filmu nemožno zaprieť. Od začiatku si udržiava fajn atmosféru, soundtrack je dobrý a milovníci filmových osemdesiatok budú určite spokojní. Mladí herci predviedli slušné výkony (až na Tieru Skovbye, ktorá žiadny herecký talent nemá a irituje ma keď sa len mihne na plátne) a sú celkom sympatickí. Film mi ale prišiel príliš zdĺhavý, chýba tomu ten správny šmrnc a byť to film o 15 minút kratší a urýchlenejší, šiel by som rozhodne vyššie. Zatiaľ ale najväčšie prekvapenie roku, čo sa hororov týka. Silné tri. ()

Sidonka

Docela to šlo, lepší průměr. Už kvůli touze po tom nahlédnout zpět do svého dětství, plném někdy až nebezpečných výprav za poznáním. Mínusy? Motiv vraha je poměrně nejasný, až na to, že to byl totální sadistický magor, ale nic co by nám vysvětlovalo důvody jeho uvažování a motiv - proč si vybíral hlavně chlapce? Mohli i víc dotáhnout osudy dětské party po odhalení vraha, i když je tam slabě naznačen, nějakou větičku k tomu bych tam ještě přihodila.--- A co se týká mého pohledu na nyní populární nostalgickou vlnu, která je o dětech z 80.letech, patrně je to dárek pro nynější lidi středního věku, kteří si touží sentimentálně zavzpomínat na pubertální dobrodružství se svou vlastní partou? I já ulítávám na nostalgii po osmdesátkách, i když ne v každém filmu se totožná atmosféra vydaří. Stačí si pustit hudbu z té doby, klip, film natočený v 80.letech a řekla bych, že ne všude je tehdejší móda a styl v současně natočených dílech přesná. Silně namalovaný obličej, třpytky, minisukně se širokým páskem a krajkovanými punčochami u žen, černé korzety a korále, silné řetízky, nebo dívčí trendy s džínami a sportovními rozhalenými tričky... Někdy si 80. léta spíše pletou se 70-léty nebo dokonce se šedesátkami. Koukněte na Samanthu Fox, blond dlouhovlasáče ze skupiny Europe a jiné zženštělé muže s náušnicí v uchu a mnoho dalších... Jsem pro to točit další filmy, ale více skutečné tehdejší módy jak bytové, tak v oblečení, které mělo celkem šmrnc. Tu tehdejší módu v tomto filmu nejlépe vystihoval frajírek v koženém sáčku. Jenom bych ráda viděla i příběh o trochu starších lidech, dvacetiletých až třicetiletých, kteří žili v osmdesátkách bez vysílačky a nehráli si na detektivy, ale normálně žili po discotékách apod, nebo třeba ve sportovním prostředí a jiných obyčejných místech, kde se mohly odehrávat též dramatické či odlehčené, úsměvné příběhy. Předchozí námět už začíná být obehraný nejenom díky těm dvěma často zmiňovaným dílkům (To, seriál Stranger T.), podobných kousků vzniklo poslední dobou víc. ()

stration

Ježiš, to se mi líbilo! Přesně toto jsem čekal. Miluju filmy z té doby, perfektně do nich pasující muziku a celý ten osmdesátkový look. Když do toho obsadí ještě věrohodné herce a solidního záporáka, jde o velice povedený kousek. Atmosféra perfektní, konec nekompromisní a nečekaný. Rozhodně doporučuju! ()

Flipnic-RE

Tohle je v pohodě. Takový zasněný, pěkná 80.ková atmoška, pomalejší ... Celkově to tvoří takovej fajn dojem. Děcka jsou v poho, ani nejsou nějak otravný. A pak ta poslední část nabere nečekaně grády ... a je to mazec! :-D "Shits happen" prostě ... Krásný retro. A nebo běžte do kina na NUN ... a nebo běžte do prd++e ... ()

AlistairMir

Naprosto vynikající od herců, přes hudbu až po kameru. Skvělá ukázka dětské bezmoci, aneb co může 15ti letý kluk udělat, když mu nikdo nevěří, že soused je, dle všeho, sériový vrah? A co udělá soused, pokud skutečně tím sériovým vrahem je? Mrazivá atmosférická pecka a spolu s Děsivým dědictvím pro mě horor roku. ()

Trevor

Prekvapujúco dobre zvládnutý thriler, ktorý však 2/3 filmu vyzerá ako film určený pre násťročných, v samotnom závere však príjemne prekvapí aj násilnejšími scénami a necháva si otvorené dvierka pre Summer of 85 či prípadne Summer of 00, ke%d by už dospelý David mohol pátrať po Waynovi, prípadne by sa Wayne mohol chcieť pomstiť Davidovej rodine. Škoda, možno keby sa trochu viac ukázal aj osud Waynových obetí mohlo to byť ešte lepšie, ale aj tak ma táto kombinácia filmu pre tínedžerov a thrileru veľmi príjemne prekvapila. Je jasné, že úspech Stranger things bol pre tvorcvo inšpiráciou, čo potvrdili nielen výberom postáv ale aj hudbou, ktorá film sprevádzala. ()