Realizačně velkorysá adaptace stejnojmenného bestselleru Mishy Glennyho (česky vydalo Argo v roce 2009). Scénář napsal na Oscara nominovaný Hossein Amini (Drive), režíroval žánrový specialista James Watkins (Žena v černém, Černé zrcadlo), hlavní roli nejmladšího člena ruské mafiánské rodiny Godmanových, žijící v londýnském exilu, ztvárnil James Norton (Šťastné údolí, Vojna a mír, Grantchester). Ve chvíli, kdy začne temná rodinná minulost ohrožovat život jeho otce i dalších blízkých, je Alex Godman, dosud bezúhonný absolvent elitních západních škol a majitel prosperujícího investičního fondu, nucen jednat. Postupně je vtahován do kriminálního prostředí, kde musí bojovat nejen o bezpečí těch, které miluje, ale i o svou duši. Jedním z ústředních témat na pozadí dramatického příběhu osmidílné série – jak napovídá název – je globalizace organizovaného zločinu, kterému se také nevyhnula tzv. mcdonaldizace. Novodobé mafiánské války se vedou spíše v zasedačkách než v ulicích, utrpení a zmařené životy za sebou ale zanechávají stále stejné. Natáčelo se v různých koutech světa (Velká Británie, Rusko, Chorvatsko, Česká republika, Indie, Izrael). Série vznikla v koprodukci britské veřejnoprávní BBC a americké společnosti AMC. (Česká televize)

petikacka

Ukázka toho jak vlastně funguje mafie 21.století. Nikdo nechce vidět vraždy, protože na to jsou všichni velice citliví potažmo hákliví. Ovšem pořád to funguje stejně, zlikviduj svého nepřítele nebo jinak tě zlikviduje on sám. A vše se děje v kanclu v perfektním obleku a u počítače. A i když se ze začátku rozhodneš, že TY jako novodobý vzdělaný Rus, který žije od 10 let v Londýně, rozhodně nikdy nebudeš dělat ty špinavé obchody, tak se postupně dostaneš kvůli vlastní rodině, aby byla "šťastná a spokojená" k tomu, že to vlastně začneš dělat. Takže se vlastně vůbec nic nemění a je to pořád stejné, akorát v poněkud sofistikovanějších mantinelech. A o to je to horší, protože je to daleko hůř dohledanětější. Tohle rozhodně stojí za podívání. Za mě 100% ()

Torpid

Starý dobrý příběh o v poctivém spekulativním bankovnictví ukotveném synkovi mafiánského rodu, kterého minulost tatínkových aktivit postupně dožene. Tentokrát žádné melancholické retro, ale globalizovaný svět. Odehrává se to všude možně a Praha je dokonce jednou z hlavních lokalit. Dobře napsané, zahrané, inteligentní postavy působí inteligentně a kdo má mít charisma, tak ho skutečně má. Vynikající casting - především Rusů a Židů. Nebýt několika zbytečných a natahovaných dějových linek uprostřed série, bylo by to za plný počet. Cekem podstatná role Karla Rodena taky potěšila. ()

tranquill

"Tyhle války se dnes vedou v zasedačkách, ne v ulicích..." Ano, ale i v těch "zasedačkách" lidé umírají. Skvělý seriál o "rodinách", mafiánských i těch skutečných. A také o tom, že když něco máte v krvi, tak vás to stejně dožene. "Vlevo je salonek míru a vpravo salonek války, do kterého chcete vstoupit?" ()

bearmeedek

Velice příjemné překvapení mezi mafiánskými filmy. Zcela jinak podaný děj, než na jaký jsme zvyklí u všech těch ostatních, klasických, podání. Je to ovšem tím, že se odehrává v současné, moderní době. A dneska se holt vydělává jinak, než dřív. Jen to zabíjení je stejné. Seriál je poutavý i tím, že se odehrává v různých (a atraktivních) koutech světa, takže i když děj zpomalí a obchody se sjednávají za dlouhého povídání, tak je pořád se na co dívat. Jednou z významných zemí pro pašování drog je zde i Česká republika. Tu si filmaři pro Prahu vypůjčili Rodena a Vašuta a pak nám je normálně zamordovali. Ovšem hlavně je to o Rusech. A ruská mafie v britském podání se rozhodně povedla. ()

pushover

Bohužel značně nevyrovnaný seriál. Hodně nelogičností a scénáristických zkratek, které působí dojmem chybějících scén a naopak nadbytek zbytečných scén. Herec v hlavní roli působí dojmem bezemočního vařeného bramboru. Přeze všechno jsem to dokoukal, takže něco tam je. Jestli bude druhá série, rád si ji odpustím. ()

ostravak30

Je to velký protiklad k dalšímu vysílanému mafiánskému seriálu, který právě sleduju - Gomora. Zatímco v italském prostředí se stále dodržují klasické metody, zde vidíme, jak funguje moderní mafie. Finanční operace, machinace, podvody, vydírání, ale též uplácení vysokých státních úředníků zpronevěra peněz pomocí moderních aplikací. Ano, tak dnes fungují velcí mafiáni, kteří se k zabíjení odhodlávají pouze v nejnutnějších případech, kdy jiné metody selhaly. A hlavně: svět se zmenšil. Dnes už nikde a nic není daleko. Po světě se lidé pohybují stejně aktivně, jako by jeli autobusem do jiného kraje. Já oceňuji zejména herecké výkony a tu podmanivou dusnou atmosféru, která působí mnohdy velmi tísnivě. Zdánlivě se v seriálu mnohdy nic neděje a přitom divák tuší, že se stahují mračna. Na druhé straně té omáčky, dialogových scén, kdy se jen vyhrožovalo, dojednávalo apod. bylo moc, ale nepochybuji, že dnes se to tak z většiny nejspíš dělá. Český divák ocení jistě zapojení Prahy a českých herců. Těžko říct, zda je McMafie tak dobrý seriál, jak je zde hodnocen, ale jedno je jisté. Pokud jsem dosud měl pocit, že je svět na pokraji zkázy, po shlédnutí mi líp nebylo. Peníze až v první řadě. Když je máte, jde úplně všechno. ()

DonBraso

Další šťastná moje ruka na další seriál.Od prvního dílu to neztrácí vůbec nic.Neustálé přesouvání je skvěle ukočírované.Herecké postavy super.Jedinou výtku bych měl,že česká stopa je tu malinko zbytečná na můj vkus,protože Roden udělá významný skok jen v tý restauraci.Představil bych si,,no řeknu to takhle,,slovíčko kdyby.James Norton nepředstavuje charakteristický počin století,protože se víceméně tváří u všeho stejně,nakonec Vás stejně začne bavit.Je to nejspíš díky skvělé režii,dávkováním spojené,že se neustále musí něco dít v obraze.Vůbec mně seriál nepřišel naivní a už vůbec bych nesrovnával seriál Gomoru s tímto seriálem.Malinko jiné než jsem zvyknutý a proto se seriál líbil.O druhé sezóně se jen mluvilo a zatím nic.90% ()

psychohippo

BBC One přišla se zajímavou variací na Kmotra. Seriál McMafia jsem skutečně vnímal jak specifický remake slavné ságy, kdybychom jí posunuli do 3. tisíciletí. Kdybychom zaměnili Michaela Corleoneho, který se vrátil z války, za současného typického představitele „vyšších mileniálů“. Kdybychom zaměnili rodinu původních italských utečenců v USA za rodinu ruských vyhnanců v Anglii. Seriál ukazuje, jak se mění jeden z největších byznysů světa. Jak se mění způsob práce drogové mafie i mafií vůbec. Mění se hodně. Nabízí se k tomu mrazivá paralela: Mění se podobně, jako se v nacistickém Německu změnilo původní bestiální vyvražďování Židů střílením a pogromy v precizně vykalkulované „zpracování“ panem Eichmannem v táborech smrti. Seriál nejen, že je aktualizovanou verzí Kmotra, on zároveň navazuje na poslední díl kmotrovské ságy. Do „poctivého“ byznysu mafií se přimíchává politika a ta se nakonec ukazuje být mafií nejsilnější. V McMafii vidíme, jak je mafie srostlá s bezpečnostními a mocenskými složkami, zejména v Rusku. Ale nejen v Rusku. Pražská linie příběhu je docela výmluvná. A Karel Roden je v roli skvělý. BBC se opět vytáhla a ukázala, že umí vytvořit jak divácky atraktivní, přitom obsahově velmi kvalitní seriál. Veké ocenění zaslouží casting. James Norton byl s rolí naprosto sžitý a jeho proměna v chladného drogového „Eichmanna“ byla uvěřitelná a silná. Není to sice Al Pacino, ale ani neměl být. Al Pacino je chlap ze staré školy, James Norton je mileniál. A proto se do role hodil. Odcizenost, neosobní přístup, nezakotvenost. Přesný. Jako člověka, který vyrůstal s povinnou ruštinou, mne potěšilo to, kolik prostoru ruština v seriálu dostala. Protože tomu odcizenému násilí dělala ten afektový, lidský kontrast. Ruský opilec, umírající touhou po vlasti v Londýně. Ruský sociopat, který lehce umlátí policistu stejně jako polonahý seká dřeva na své prosté dače, kde pečuje o milovanou dceru i matku. Ruský „kágébák“, který je snad jedna z nejpoctivějších postav celého filmu. Jo, bez Rusů a ruštiny by to nemělo ani poloviční váhu. Dobré byly ale i vedlejší role. Ruský Izraelec, poslanec a obchodník s bílým masem i drogami, tvrdý osobní strážce s měkkým srdcem, naivní hrdinova přítelkyně, věřící na poctivý kapitalismus. Právě dobře vykreslené lidské stránky těchto postav ještě víc vyretušovali postupné odcizování hlavní postavy. Od snad původní poctivé a odvážné myšlnky ochránit rodinu přes zalíbení v moci po konečný přerod do „bankéře“, pracujícího pro Deep State. Za mě plných pět hvězd. ()

hony23

Kde jsou ty časy, kdy mafiánské klany spolu válčily pomocí zbraní a filmy na toto téma byly plné přestřelek, výbuchů a adrenalinových honiček. Dnešní válka se vede pomocí bankovních operací a hackerů a natočit tak strhující podívanou o mafiánech je takřka nemožné. McMafia se s tím ale poprala celkem obstojně a po 8 dílů sledujeme přerod jednoho bankéře slušňáka v bankéře gangstera, který po nudnějším začátku přináší uspokojivou podívanou. Českého diváka určitě potěší i pasáže odehrávající se v Praze s Rodenem a Vašutem v menších rolých. ()

brasek

Nebudem hodnotiť po dieloch, pretože ma seriál absolútne nezaujal. Celé je to statické a fádne, proste iba pozliepané sekvencie. Napätie a atmosféra nie sú na vysokej úrovni, miestami však dramatizácia deja je vcelku fajn, ale kedže "skáčeme" zo scény na scénu tak nejako to nefunguje ako celok. ()

WUTEN

Sentimentální pojetí vztahů v Godmanově a Vadimově rodině, nehledě na to, že Alex má být nějaký mafián? Prodavač párku v rohlíků je drsnější nebo nějaký zmrzlinář než tenhle pacifistický pošuk. Vadimova dcera je mazánek, pořád se tam objímají a chodí přituleni vedle sebe, už jsem to opravdu chtěl vypnout tuhle Šeherezádu s koulema. V seriálu je několikrát zmíněno že rodina Godmanů jsou Rusové, ano už to příjmení přímo vyzařuje ruskými obyčeji. Správně by měli popsat ruskojazyčná Židovská rodina, jediné co měli společné je jazyk, u otce jsem nepochopil jestli byl věřící žid nebo pravoslavný, jednou má šábesdekl na hlavě, řekne že je Žid ale hlavně že má křížek na krku. Alex jako hlavní hrdina měl potenciál jenže z něho udělali takové neprůbojné máslo, prostě takhle budoucí mafián nevypadá, škoda že až ke konci se začalo něco málo rozjíždět. Většina kamarádů Godmanových jsou Židi a oni také, tak nechápu proč to zase není nikde v recenzích uvedené o kom vlastně tenhle seriál je. Melou o tom, jaký jsou Rusové ale přitom jsou to Židi, zamaskovaný Židi kteří nejsou doma nikde ale zároveň všude. Kdyby tohle bylo o ruské mafii, tak v úvodních titulkách už bude stříkat krev. ()