Prekliate dedičstvo

• Česko Děsivé dědictví (viac)

Qitek

Škoda___. Výborný tři čtvrtiny filmu bohužel naprosto degraduje imbecilní konec, se kterým se velmi těžko smiřuji. Psychologická ultra depka, která dává slovu horor nový směr ( reálný, depresivní, ubíjející, tragický ), aby v závěru vytáhnul ta nejdebilnější hororová klišé? Ano, pořád to má něco navíc, ale zároveň jsem nemohl zbavit dojmu, že to mělo mnohem navíc. Další bohužel overhype, stejně jako v případě "You never really here". Potenciál tu byl jako mrakodrap. Jen se na to někdo postupem času buď prostě vysral, nebo nevěděl jak a kam s tím. ()

BROKEN_

Děsivé dědictví byl film, který před uvedením do kin, získal na Rottenu neuvěřitelných 100%. Takže ještě předtím než šel film do kin, mělo to obrovské očekávání, zkrátka velký HYPE. Ale jakmile to šlo do kin, názory se začaly lišit. Jedna skupina, která film vyzdvihuje stejně jako kritici ( nebo spíše, líbilo se jím to ), a pak je tady druhá skupina, která film naprosto pohrdá. A proč tomu tak je? Důvod je prostý přátelé, film není mainstream, ale je to artový snímek, který se snaží jít jinou cestou, kterou mnozí diváci nebudou považovat za to pravé ořechové. Ti jak si můžeme všimnout podle komentářů a hodnocení, se filmu smějí, jak je to divné, hloupé, bez lekaček, a s divným koncem, či dokonce říkají, že to není horor. Já tyhle názory zcela respektuji, jelikož ten film opravdu není pro každého. Ale rád bych zdůraznil, že tenhle film je ve svém žánru opravdu výjimečným snímkem. Debutujícímu režisérovi Ari Asterovi se povedlo něco neuvěřitelného, natočit za málo peněz " áčkový horor " v dnešních laciných a bezmyšlenkových hororů, to chce poklonu. Film vypráví o rodině Grahamových, kteří se hned na začátku filmu, musejí vyrovnat s pohřbem babičky ( což je na horor skvělý úvod ). Matka se svým manželem,synem a dcerou žijí v lese ( ve filmu není ukázáno jak daleko žijí od města atd… ), což je taky na horor ideální volba. Babička, která na začátku filmu má pohřeb - jak už jsem řekl - nebyla zrovna dobrým prarodičem ani rodičem, a proto je reakce rodiny na její smrt poměrně vlažná. První polovina filmu je rodinné psychologické drama, s narůstající se atmosférou. Režisér skvěle pracuje s houstnoucí atmosférou, kterou vytváří bez lekaček, ale sází na náznaky, které mají mnohem větší efekt, než kdyby jste tam házely lekačky za druhou, takhle se totiž ukáže, jestli jste schopný režisér, za to OBROVSKÝ PALEC NAHORU. V první polovině se stane jedna důležitá událost, která je nečeká, a na rodinu to bude mít velký dopad. K téhle části se chci vyjádřit. Ty vole, takhle kurevsky dobře natočenou scénu v hororu, jsem neviděl ani nepamatuji. Samozřejmě ti z vás co film již viděli, tak mluvím samozřejmě o žádné jiné scéně než se sourozenci v autě. Ta scéna je šokující jak svině ( když jsem to viděl málem jsem odpadl ). Plus i to, jak ta scéna následně pokračuje. To jak ta daná postava dojede domů, bez toho aby se podívala co se právě stalo, tak si jde v klidu lehnout, můžeme vidět, že daná postava nespala, a následně slyší matku jak jde ráno do auta, a kamera pořád během toho zabírá danou postavu a sledujeme její reakci. To co následuje potom, je čirá dokonalost herectví a režie. Klobouk dolů. Ari Aster má sofistikovaný scénář, který může vypadat absurdně, ale díky režii to tak dobře funguje, že žasnete nad tím jak dokonalé to je, nebo aspoň já to takhle vidím. To co je na filmu Děsivé dědictví úžasné ( krom té atmosféry ), je postupné rozkládání rodiny, to jak se začínají nenávidět, dokonce oni v některých chvílích dokáží na sebe řvát ( teď mám na mysli konkrétně scénu u večeře ). Tohle by nešlo samozřejmě bez úžasných herců, kteří dávají do svých rolí maximum. Toni Collette v roli matky je tak dokonalá, že jsem ji přál nominaci na Oscara, a to už je co říct. Dále Alex Wolff, který hraje Petera dokonale, že jsem mu jako v případě Toni Collette přál taktéž nominaci na Oscara. Tenhle herec dal do své role VŠE ( scéna ve škole to jasně potvrzuje ). Ostatní jako Gabriel Byrne a Milly Shapiro jsou přesvědčivý, a hlavně Byrne v roli otce je asi nejvíce v pohodě postava, která se chová tak nějak normálně, chce zkrátka pro svojí rodinu to nejlepší, a nechce dělat ukvapené závěry. Za to Shapiro je na pohled nepěkná holka, a do hororu perfektní volba, plus musím zmínit její chladný pohledy, zahrála to opravdu dobře. Ve filmu se v průběhu děje odkrývá tajemství, a můžeme sledovat paranormální ( ani nevím jestli to můžu takhle nazvat, jelikož nevím jestli to k tomu patří ), či nadpřirozené výjevy. V poslední třetině film graduje něčím, čím by jste to do něho před + - 70 minutami neřekli. A to je další věc, která je na filmu úžasná. Divák nedokáže uhádnout co ho čeká, a je překvapen vším co se děje ( já byl totálně v šoku, některými scénami ). Závěr se promění do krásně mrazivého hororu, které mě tak dostávalo, že jsem potřeboval v některých chvílí inhalátor. Měl jsem husinu po celým těle, a přiznám se, že ještě nějakou dobu po shlédnutí jsem ji pořád měl, protože dostat z hlavy to co se tam dělo, byl a pořád je i v době psaní tohohle komentáře, nelehký úkol. To co jsem si nechal na konec, je soundtrack. Ten je jiný oproti tomu co můžeme slyšet ve filmech jako takových. Samotný skladatel přiznal, že se snažil pojmout soundtrack jinak než to co můžeme normálně slyšet, a musím říci, ten soundtrack lidi, je kurevsky trefný! Opravdu, nebýt toho soundtracku, je to slabší snímek, a ta atmosféra by vyzněla trošku hůře, ale takhle…. dokonalý. Děsivé dědictví je nejlepší horor za posledních několika let, a v rámci žánru to nemá konkurenci v dnešní době. Takový je můj názor. Tak a musím se teď přiznat, že se mi během psaní tohohle komentáře vracela husina, a vlastně bych o tomhle filmu dokázal mluvit hodiny, hodiny, hodiny. Vlastně když nad tím tak přemýšlím, já nad tímto filmem už přemýšlím týdny. Film jsem viděl 28.12. 2019, a nenacházel jsem za tu dobu ty správná slova. Tenhle snímek ve mně tak moc rezonoval, a nemůžu ho pořád dostat z hlavy, že mám chuť si ho dát do své TOP 10 nejoblíbenějších filmů. No, po DLOUHÉM uvážení, to neudělám, ale zapomenout na tenhle film, se asi s největší pravděpodobností nestane. : ) () (menej) (viac)

bubun

Podle mě lepší, než Slunovrat. Asi i díky Toni Collette, ale tak nějak celkově mi ten postupný rozpad rodiny, kdy nevíte, co je sen a co realita, kde končí rozum a začíná šílenství, sednul víc, než ta sekta, jejíž rituály zůstávají skryté okolnímu světu,, parta "kámošů", co o sobě zas tak moc nevěděj apod. (na druhou stranu měl Slunovrat možná lepší pointu, když o tom tak přemýšlím). Ale jak je vidět z těch dvou filmů od Ariho Astera, které jsem viděla, jede si to dost stejnym způsobem. Sice je zatím celkem funkční, ale pokud bude používat stejný postupy (tragédie v rodině na začátku filmu, důležitost detailu, atmosféra spojená s intenzivní hudbou/zvuky, pomalá kamera) pokaždý, tak se obávám, že už to na diváka zas tak fungovat nemusí. Taky mě trochu mrzelo, že se ve filmu pak nevrátil k těm miniaturám, že tam nebyly dostatečně vypointovaný. A jinak souhlasím s uživatelem gudaulin, stačila by mi ta psychologicko-mysteriózní rovina, už z toho, jak vidno, bylo možné udělat pořádné drama/thriller, nebylo třeba do toho zas tahat okultismus a satanáše a zas nějakou spiritistickou sektu magorů. ()

Akira777

Nejsem ten typ, co je nějak na lekačky, kolikrát mi to přijde rušivé a ničí to atmosféru, leč bohužel..... jak to říct, tohle nemá ani tu atmosféru. Jelikož nemám přítelkyni, ale jen kamarádku, protože můj oškliví ksicht si nic většího nezaslouží, tak jsem si řekl, zajdu s kamarádkou do kina (což se tehdy stalo), zapaltil jsem lístky, i pepsinu..... abych litoval toho že 500+ korun skončilo v tomhle. Film mě nebavil, prakticky žádná temná atmosféráa, či nějaká stísněná v něm není, postavy těm jsem přal smrt asi pět minut po tom co film začal. Toni sice umí hrát, ale její postavě jsem chtěl každou vteřinu, otec jako vždy ignoruje naprosto vše, i kdyby před ním se objevil samotný Satan tak zřejmě by prohlásiil, že nikdo takovej neexistuje. Prostě rodina plná hororových stereotypů...... proč tedy dvě? SPOILER mělo to šťastný konec. ()

MikyAff

Já se omlouvám, ale s hodnocením si fakt nějak nevím rady. Rozhodně to je zážitek, jen furt se ve mně pere jestli pozitivní nebo naopak. Určitě to splňuje žánrový požadavky a odborníci si budou čvachtat spokojeností. Nevadilo by mi ani, že tam byla spousta scén, kdy jsem se nudila. Odpustím i to, že většinu věcí nechápu, to taky může být jen a pouze moje vina. Jenže tenhle snímek byl tak strašně megamoc divnej. A to tím způsobem, že v naprosto vypjatých situacích, kdy celý kinosál ohromením ztichl (scéna se sloupem), tak já vzadu tiše potlačovala výbuch smíchu. To platí i o konci, kdy už se jednalo o smích zoufalství. Když začaly závěrečné titulky, tak vzájemná společná slova s kamarádkou byla: "Co to sakra bylo?". O Toni Collette taky pořádně netuším, co si myslet, postavu Charlie jsem nesnášela od první scény a nejvíc to za mě celé táhli Peter a otec. Za ty taky dávám aspoň jednu hvězdu. Plus za ty scény, kdy jsem opravdu seděla v napětí a nechtělo se mi zrovna začít smát. Nechci být považovaná za hlupačku, co jde na horor a čeká triliardu lekaček a podobně. Prostě mi tenhle film nepadl do noty. ()

oveckaoa

Komentář obsahuje menší spoiler (možná to není ani spoiler záleží jak to kdo vezme). Tento horor si od začátku do konce s diváky hraje, aby nakonec vše do sebe jako by zapadlo. Určitě je to lepší jak Ghost Stories i jak Tiché Místo a na rozdíl od sračkovní Čarodějnice kde se 99 procent stopáže nic nedělo sem se tady nenudil. Jinak nevěřte kecům, že je Vymítač Ďábla 21 století to musel psát nějak totální idiot s tímto filmem to nemá absolutně nic společného a ani horor roku to za mě nebude. Běžte na to jako na psychologické drama s nadpřirozenými prvky a hororovou tečkou a můžete být spokojeni pokud na to půjdete jako na horor je riziko,že můžete trpět více než ta holka v tom filmu na té party. Štafetu na možný horor roku přebírá Slender Man pak Jeptiška a pak už to bude horší něco najít. ()

mcvpn

Práve som sa vrátil z kina. Čakal som, že sa budem cestou domov obzerať a doma si skontrolujem spodné prádlo. Namiesto toho som sa prvýkrát rozplakal v kine. Od smiechu. Bohužiaľ nie raz a bohužiaľ som šiel na horor, nie na komédiu. Naozaj som dostal záchvat smiechu. Toľko klišé, nelogickosti a sileného strachu(asi o to sa snažili…) som naozaj ešte nezažil. Videl som naozaj dosť hororov a naozaj aj zlých, no nepamätám si na väčšie sklamanie. Na horší film tiež nie, ale to je asi len tou čerstvosťou. Absolútne nechápem, prečo to má take hodnotenie, aké to má. Neviem si spomenúť ani na jeden desivý moment toho filmu. A ani ako nehoror o rodine, ktorá prežíva tragédiu by sa to u mňa neujalo. A bol by som rád, keby som vedel, kto ju oplodnil, že sa jej narodil Ind a hento podivné…dievča. Byrne vie zahrať veľmi dobre milujúceho manžela, keď jej toto zhltol. A samozrejme nielen to. Neodporúčam nikomu nikdy. ()

elanius

(70/2018) / A vyzeralo to tak nádejne. Prvú zhruba hodinku je Hereditary mrazivá, znepokojujúca psychodráma s pár tak vyhrotenými scénami, že aj otrlý divák má čo robiť. To tempo sa asi rozumne nedalo vydržať a už vôbec nie zakončiť. Bohužiaľ namiesto aspoň pokusu to pre mňa osobne pán režisér rovno vzdal a naservíroval vcelu úbohý záver na úrovni hociktorého duchárskeho kúsku. Škoda. (5/10) ()

Pajkenzi

Horor, který byl pro mě příliš zdlouhavý ale zase naopak děsivý. Rodina byla úplně divná. Matka, která trpěla depresemi a smrti její matky, která umřela v domě kde žili společně jako celá rodina spolu i s manželem, který byl jako jediný normální.. Charlie byla hrozně škaredé dítě až mi v některých scénách naháněla strach. Divné chování a celkově co dělala bylo děsivé a nepříjemné. Bratr na mě působil taky hrozně zvlaštním dojmem. Horor byl doprovázen hudbou, která byla nepříjemná a působila mi husí kůži. Svůj účel to splnilo jako horor. Nebyla to sice žádná špička ale průměr si to u mě zasloužil. ()

venison

Marketing zase sliboval víc než mi bylo naservírováno.. V kuloárech se dopředu pěly ódy, takže možná o to bylo větší moje zklamání, když jsem se na tenhle letošní horůrek mrkla.. Miluju Toni Collette a její potenciál v hororové sféře není náležitě vytížen.. A dle očekávání byla také vynikající.. Jako bonus měla super creepy zaměstnání v podobě vyrábění modelů autentických míst.. Což bylo naprosto hororově super nastaveno, ale opět málo vytěženo.. Holčička byla obsazena skvěle a u staršího bráchy jsem si tedy nebyla moc jistá.. To, že se nejedná o tradičně lekačkový horor by mi nevadilo.. Plíživé tempo s pár wow efekty a pár hluchými místy taky ne.. Ale to, co celkovou úroveň naprosto degradovalo byla jednoznačně závěrečná pointa.. Kdyby bylo "Děsivé dědictví" lépe zakončeno, tak si u mne povede o hvězdičku lépe.. ()

Jazzzz

Ja vim, ze o detech se vetsinou rika, ze jsou krasne, ale holcicka v tomto filmu se mi vuuuubec nelibila. Jeji bracha vypada spis jako bracha Kumara ze Zahulime, uvidime a tim, ze si obcas pafne s kamarady tento dojem jen utvrzuje. Otec od rodiny se zazracnym zpusobem ve filmu zcela ztraci a zaslouzil by oceneni Hlavni cena za nejneviditelnejsiho herce ve vedlejsi roli. A matka? To je nejvetsi klenot... Jen misty mi jeji herecky vykon prisel uveritelny, reakce strojene a misty prehravane, az by se hodilo z filmu par scen vystrihnout. Jedina scena z filmu stoji za zminku, a to kdyz matka dorazi na terapeuticke sezeni a zacne o sobe vykladat, to jsem se opravdu pobavil, to by bylo za hvezdu, a pak krvave sceny spolu s pomerne prijatelnym koncem za hvezdu druhou. Lekavky nejsou a konzistentne potemela atmosfera se i diky histerickemu vykonu hlavni herecky nedari nastolit. Myslim, ze s trochou vice casu stravenym ve strizne, by se film mohl dostat i na krasne 3 hvedy. V pripade, ze by se komplet vymenilo herecke obsazeni mozna i na hvezdy 4... ()

Karin.Kiss

Film s veľmi precízne vybudovaným napätím a atmosférou. Takéto hororové snímky mám rada - ťažšie stráviteľné, pomalé psychologické sondy so skutočne drsnými momentmi. Bohužiaľ pracuje s mnohými klišé prvkami, ktoré sú typické pre tento žáner (podkrovná izba, fotoalbum). Napriek tomu oceňujem tento film ako dielo s veľmi premysleným režíjnym prístupom, a nie ako divácku jednohubku s naservírovanými zlými duchmi. ()

hroubek

Těžko se mi o Děsivé dědictví píše, jelikož se mi dostal dost pod kůži. A není to tím, že by mě vystrašil. Jde o to, že film je ultimátní deprese. Je to jeden z nejdepresivnějších filmů co jsem kdy viděl, a vůbec by tam nemusely být hororové prvky, abych z toho byl pěkně v háji. Pomalé tempo, pečlivě budovaná atmosféra, nečitelnost, skvělé herecké výkony a v neposlední řadě hodně psychologických scén. Režisér a scénárista v jedné osobě Ali Aster předvedl perfektní práci. Jeho režie je velmi klidná, nikam se nežene, zbytečně nestříhá pokud to není potřeba, a je hodně silný v dialozích. Není to úplně divácky nejvděčnější, ale napínavé to je. A když, Aster postupně přidává, tak je to čím dál nepříjemnější. Šetří si s lekacími scénami, místy si vystačí s jednoduchým zvukem, nepříjemnými záběry či čím dál hutnější atmosférou. Toni Collette je zde opravdu moc dobrá, a já jí to věřil, ke konci trochu tlačí na pilu, ale i tak velmi dobrý výkon. Gabriel Byrne má nejnormálnější roli a pro nás diváky je nejvíce čitelný, Byrne toto zvládl hodně dobře. Alex Wolff předvádí hodně povedený výkon a dost mě překvapil jak ho zvládl. Milly Shapiro je neuvěřitelně přesvědčivá a mrazilo mě z ní v zádech. Film už jsem dost vychválil, přesto není bez chyb. První chybou nebo lépe řečeno problémem je divácké očekávání. Spoustu lidí na to půjde jako na horor, ale o horor jde až v druhé nebo dokonce v třetí řadě. Další problémem je tempo a délka. Je to delší a není tolik divácky vděčné a spoustu věcí se rozjede pozdě. A poslední věc, která mě trochu zklamala byla jistá nečitelnost. Ke konci to bylo dost zamotané a místy to nedávalo tolik smysl. Nechci říci, že by si to hrálo na něco čím to není, ale určitě to mohlo být srozumitelnější. I tak jsem dost spokojený, a kino bylo zajímavý zážitek. Děsivé dědictví je povedený psychologický film s prvky hororu s parádní depresivní atmosférou, a rozhodně to není jednoduchá podívaná. ()

VasaX

"Horor" který za své dlouhé dvě hodiny vystřídá víc poloh v kdejakém pornofilmu. Začíná to náběhem na drama. Až na to, že se nic moc neděje. Postupem času se sem tam objeví výkřik do tmy, v podobě nějaké dramatické scény, ale pak zase ticho. Potom se to postupně přelije do psychologického dramatu, následně do mystéria a končí to (bizarním) hororem. Aster se asi snažil být neotřelý, takže tímhle způsobem se podle něj asi dělá gradace děje. Stejně tak se snaží být neotřelý tím, že zapojuje některé žánrové prvky a některé se snaží "dělat jinak" (POMO sice píše "absence žánrových klišé a lekaček", takže beru, že ten film asi viděl jen do poloviny, protože obojí tam je) . Nic z toho vlastně ani nefunguje, jen to ve výsledku působí jako když Pejsek s Kočičkou dělali dort. Hrozně pomalý rozjezd a dojezd úplně mimo. Vše je necháno k domyšlení divákovi (někde jsou indície jasné, ale zbytek nemůže být víc jak spekulace) a vzhledem k prapodivné eskalaci děje to může být jakkoli. Ano, není to úplně sračkový horror s herci kategorie D. Už jen pro to, že je tam Collette (která svou roli zvládá bohužel jen do cca poloviny filmu) a Byrne se snad jedinou sympatickou ústřední postavou celého filmu. Zajímavě pojatý hororový film, který svým rozběhem do absurdna podrazil sám sobě nohy. Asi něco jako lidi z humorných videí, co se snaží vyběhnout protijedoucí eskalátory a v polovině zakopnou. ()

MikeZ

Hysterický domeček pro panenky bez jediné skutečné lidské emoce. V The Strange Thing About the Johnsons se Asterovi bizarní experimentování s tónem vyplatilo, na celovečerní ploše (navíc tak přestřelené) se mu tyhle kejkle ale těžce rozpadají pod rukama. The new Exorcist my ass. 6/10 ()

Pump

Některé věci bych na vlastní oči vidět prostě neměl. Strašlivá vykonstruovaná debilita tzv. na entou. Asi hloupnu a stal se mě jednoduchý dí-vák. Chtěl bych být náročnější, ale raději ve výkonu s dívkou, než na co vydržím koukat. Za mě velké plnotučné NE. Herecké výkony skvělé. ()

bizz_mjc

Plíživé tempo, tíživá atmosféra, znepokojující hudba, zajímavá kamera, absence lekaček (hurá), dramatické rozkrývání rodinných osudů, nějaké to rituálně temné magično a stále se stupňující nepříjemno a fantastická Toni Collette. Horové rodinné drama? Kdyby mělo Hereditary krapet větší tah na branku, nebo pokrátilo první polovinu, výskal bych tu něco o majstrštyku. ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

08.04.2021

Vycházející herecká hvězda Maria Bakalova z dvojky Borata si ještě spolu s Amandlou Stenberg (Nenávist, kterou jsi probudil) zahraje v hororové novince Bodies, Bodies, Bodies od distributora A24. O… (viac)

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

19.02.2021

Filmař Ari Aster má na kontě chválené horory Slunovrat a Děsivé dědictví, Joaquin Phoenix se zase objevil v několika skvělých nezávislých filmech a pak dostal Oscara za Jokera. A teď oba tvůrci spojí… (viac)