Prekliate dedičstvo

• Česko Děsivé dědictví (viac)

KoudyTheAlko

Dobrej Mindfuck. Klasika udělaná o dost zajímavějším způsobem. Hrátky s kamerou, hudbou, hercema a originální přístup k věci. Vizuálně se mi to fakt líbilo. Příběh mě asi nedostal tak, jak by měl. Byl to občas na sílu přepal ze strany některých herců (Toni Collette) a celkově to prostě nějak nefungovalo. Každopádně velmi zajímavé a určitě doporučuju aspoň jednou. 75% ()

Karbos

I přes pomalejší tempo mě film nenudil, naopak, vlastně si na hororech asi nejvíc užívám ten začátek filmu, než se všechno začne srát, takže jsem po téhle stránce neměl problém, herecké výkony obecně taky super, jenže, i přes postupně velice dobře vybudovanou hustou a tísnivou atmosféru, jsem se na konci jen těžko překousával přes absurdně nelogické chování adolescentního afgánce.......(SPOILER) kterej, ač se nás celej film snaží přesvědčit, že je totálně v křeči a posranej až za ušima ze smrti svoji sestry (aspoň tak se tomu stvoření říkalo), protože ji nedbalostně popravil a která teď pobíhá jako bezhlavý Casper po domě (protože ji nedbalostně vyvolal), ve kterém se ho vlastní matka opakovaně pokouší (omylem) zabít (pokaždý, když si chce zdřímnout), se pak rozhodne bloumat neohroženě v noci po celém baráku a hledat rodiče (když ho ze sna vytrhne další noční můra). Ano, prohledá celý dům (fakt kurva velkej barák). NE, nikde si nerozsvítí (každý přece ví, že lidi se nejlépe hledají po tmě). Nakonec najde svýho tátu v podobě sežehnutý ostravský klobásy a matku v poloze raka, lezoucí mu navzdory gravitaci nad hlavou po stropě. Vrcholem je pak jeho náhlý úprk těsně kolem vstupních dveří do baráku (a teď se podržte) NA PŮDU! Divím se, že neutekl rovnou do sklepa!.... Protože každej přece ví, že když po tobě jde jakejkoliv paranormální sajrajt (máma), zatuchlá půda a temnej sklep jsou úplně ty nejbezpečnější místa kam se každý člověk intuitivně v panice běží schovat, no ne? ....tohle fakt zabolí...Zároveň se nestydím přiznat, že konec byl tak cool, až jsem ho nepochopil, respektive a co dál ? To pak všichni z ty boudy slezli a šli si dát snídani ? Věděla matka co dělá nebo byla fakt schizofrenií? Vyvolali toho čerta nebo ne? Všichni se tváří jako že všechno je jasný a není co řešit ale podle mě byl film ve spoustě věcech natolik implicitně neurčitý, že kdybych se zeptal 10 lidí jak ho pochopili, dostanu nejspíš 13 různých vysvětlení, kilo pomerančů, dva banány a správné bude až to 14ctý a nebo všechny najednou.....a nebo ty pomeranče! ()

Sunwheel

Komorná chuťovka sústredená okolo Milly Shapiro, ktorú som do filmu nepoznal a myslel si, že ide o bravúrnu prácu make-upu. Pozvoľné tempo veľmi vyhovuje a kľudne by som koniec orezal o pár minút skôr, než príde zbytočné vysvetľovanie. Lebo najstaršou emóciou ľudstva je predsa strach z neznáma, ktorého sa film držal bravúrne. ()

Retep472

Ďalší dôkaz ako sú tu percentuálne hodnotenia pri niektorých filmoch absolútne odveci. Doposiaľ vo mne film ešte nevyvolal znepokojenie, hrôzu a tieseň na takejto úrovni. Jednoznačne najdesivejší film aký som kedy videl a úpenlivo dúfam, že ho jakživ neuvidím.                                                                                                                   PS: Po Midsommar som presvedčený, že s Asterom nie je niečo poriadku. ()

SpicyNugget

Rodina Grahamů se připravuje na pohřeb babičky Ellen. Dcera Annie řeší smutek prací, vnoučata to nesou ještě o stupeň hůř. Když ale Peter způsobí nehodu a malá Charlie umře taky, Annie se zhroutí. Její stav je pořád horší a je nucena zjistit, čím se její matka zabývala, protože dopad tohoto je na celou rodinu obrovský… Lepší průměr. Neskutečně mě štvala ta malá holka, sorry, ale ta byla fakt ošklivá. Pak mě štvala ta tupost Petera, přitom Alex Wolff je fakt sympatický a chytrý člověk, tady z něj udělali debila. Ale námět super, atmosféra taky, scéna s řezajícím krkem byla top, finále taky. Relativně dobrý film. ()

Fender

Chápu, že se tento horor někomu nelíbil a dokázal bych vyjmenovat důvody, proč tomu tak je, ale mě se to líbilo opravdu moc, protože to šlo mimo typický a klišovitý koncept klasických hororů, kterých se dnes točí kvanta a šlo si to svou, lehce originální cestou. Ari Aster umí zvládnout hutnou atmosféru, která se nezakládá zbytečně na brutálních scénách, ale naopak využívá jiné principy, zakládající se např. na zvuku, třeba takový hysterický záchvat postav občas skutečně umí na diváka nepříjemně zapůsobit a vytvořit v něm úzkost, protože ho tak trochu nechává nahlédnout do hlavy těchto postav, což hodně zafungovalo u jeho Slunovratu. Začátek je pozvolna pomalý, ale vůbec to nevadí, protože ten plíživý strach funguje a pak eskaluje. Konec je trošku bizarní a představoval jsem si vše jinak, ale dle mého se jedná o opravdu kvalitní film, se skvělými hereckými výkony, předně tedy Toni Collette, která si dle mého za tento výkon zaslouží větší uznání. ()

Ondrew

Desivy, vtieravy, znepokojivy, temny, neprijemny, mrazivy, minimalisticky. Vyberte si z toho cokolvek, aj tak clovek tazko popise plizivo pomalu psycho-atmosferu, ktora prenika celym Desivym tajemtsvim od pribehu, kamery, hudby, rezie, az po nezabudnutelne herecke vykony. V tomto pripade su akekolvek kecy o filme zbytocne. Ak skratka chcete vidiet {a tym padom i zazit) jeden z najintenzivnejsich hororovych filmikov, po ktorom si budete zelat, aby ste ho radsej nikdy nesledovali, nech sa paci. Odvaznym stastie praje. Obcas... 95%. ()

DexMASTER094

Po dlouhé době jsem seděl u filmu s postupně budovanou atmosférou, jenž emocionální a zvratovou horskou dráhou. Úžasný smysl pro detail s náznaky a malými drobnostmi pusunují snímek o úroveň výše. Chvílemi jsem ani nedutal a jen jsem natěšeně vyčkával, co se stane dále, zatímco tajuplná hudba vše perfektně podtrhuje. Jen před pár hodinami jsem psal komentář k filmu Stážista (2015), kde jsem si stěžoval, že jsem již dlouho neviděl dobře zpracovaný konec filmu. Teď už jsem spokojen a můžu jít v klidu spát. Za dlouhou dobu film tohoto žánru, který mě velice mile překvapil! ()

Sebule

Hereditary není pro každého. Je to delší a má to pomalejší rozjezd. Avšak já už vím, že občas se musí trochu počkat, aby se dostalo něco opravdu brilantního, což je tento případ. Od poloviny mě to naprosto pohltilo, ta dusná a mrazivá atmosféra, kamera, která je perfektní a výrazy herců, které opravdu i ve mně vyvolávají úzkost, to je prostě skvělé. Není to perfektní, pomalejší rozběh a dialogy by taky mohly být lepší. Ale až na ty dialogy je scénář skvělý. Napjaté až do konce, nepředvídatelné, člověk si neustále klade otázky. Není to pro normálního diváka, ten to nazve nudou, ale kdo je trpělivý, tak se mu film nesmírně odmění. Hodnocení: 8,8/10 ()

Easykill

Nepříjemně plíživé zlo! Tohle není pro každého, ale milovník hororu nemůže nic než mlaskat z toho jak moc je to dědictví "děsivé". Atmosférické od začátku do konce. Nepříjemné od začátku do konce. Když se k tomu přidají creepy herci, creepy music, která jede nonstop je to naprostá bomba! ()

kolodej1

Skvěle budovaná atmosféra, výborná muzika, zajímavá kamera, to pomalé tempo, které mě někdy rozčiluje, mi tady perfektně sedělo. Ale mělo to i své mouchy, a to nemám na mysli ty na půdě :). Já vím, je to horor, ale i ten by měl mít alespoň elementární logiku. Takže po tom neštěstí na silnici, bych očekával vyhrocenou reakci rodičů vůči Peterovi, alespoň něco jako: "víme, že chybami se člověk učí, ale příště si dej trochu víc pozor na silnici", leč nestalo se nic. Nebo takova drobnost, když Annie zajde na návštěvu k Joan, nezavřou za sebe dveře, mě takové nedokonalosti prostě vadí. Ale proti Slunovratu to byl pořád mnohem logičtější děj. Větší problém mám ale pak se samotným závěrem, to už byl fakt úlet. Jinak si ještě neodpustím poznámku k mladé krásce :), kterou řadu spolurecenzentů tak neskonale obdivuje. Ono s tím castingem to zase tak složité nebylo, zkrátka ne každá američanka je Julie Roberts. O nechutné tlamy tam opravdu není nouze, spíš bych řekl, že milá představitelka Charlie je typickou představitelkou nastupující generace bílých američanek. ()

PTuranyi

Veľmi dobrý duchársky horor postavený na psychiatrickej diagnóze sužujúcej rodinu Grahamovcov s niekoľkými odkazmi na Exorcistu. Lenže za touto diagnózou je niečo iné. Príbeh je v zásade len séria strašidelných udalostí, ktoré sú však prepletené nejasnými odkazmi a obalené perfektnou atmosférou. Herci aj produkcia na tom odviedli kus dobrej práce. Škoda len toho frustrujúceho záveru, ktorý síce vysvetlí film ale nenechá divákovi žiadnu nádej. 75% ()

cinies

Říkám si, jestli je dobře nebo špatně, že se k filmům točí upoutávky. Protože tady je zase ten případ, kdy vám trailer nabídne úplně vše, a pak už nedostanete nic navíc. Čas mezi těmi pár dobrými scénami se nehorázně vlekl, a upřímně, ačkoli to ke konci trochu nabralo tempo, vyložení karet bylo spíše zklamáním než na wáu efekt. Abych nebyla jen kritická, Charlie byla zcela okouzlující (v tom nejděsivějším slova smyslu). ()

HororSamael

Než jsem šel do kina, byl jsem natěšený a namlsaný komentáři níže. Sorry, ale fakt ne. Celou dobu, každá část filmu, vždy tak strašně moc slibně směřovala k tomu, že už to konečně přijde, bude masakr, budu psychicky rozložen a víte, co přišlo? Nic. Prachobyčejné nic. A tady si ještě dovolí srovnávat tento film s filmy od Wana, no to je vrchol nevkusu. Jedna hvězda za povedeně uraženou hlavu a druhá hvězda za vyhuleného, čerstvě plnoletého, mladíka, který byl dokonale na kolenou snad i při spláchnutí na wc. Z toho mohl být tak supr film, kdyby se tomu možná někdo o trochu déle věnoval, je to opravdu škoda a jak už zde bylo řečeno, těch posledních několik minut, tak ty to úplně zazdily. Už na konci chyběl jen nějaký hit od Vondráčkové a dílo bylo dovršeno. ()

Dumaru

Film Prekliate dedičstvo určite nie je pre každého, mne ako fanúšikovi hororov vôbec nesadol. Nechce sa mi rozpisovať dej ale po odchode z kina som skonštatoval, že horor na ktorom sa zľaknem presne jeden krát a z ktorého diváci idú ukecaní, asi až taký vysoký faktor strachu mať nebude. Kamera ok, herci budiš ale dej sa ťahá ako sopeľ z nosa a nejaké to bubu rozuzlenie na záver to zabilo. Tri hviezdičky dávam kvôli nápadu a kamere, od začiatku filmu som márne dúfal že pred koncom zmením svoje hodnotenie,,, ()

damarko

..SPOILER.. už už to vypadalo na svěží vítr (po Tichém místě) v současné hororové scéně. Přišlo mi hodně sympatické, že film nejde cestou prvoplánových béčkových lekaček s dějem plným plochých charakterů. Asterovi se naopak povedlo vybudovat hutnou atmosféru, kde ve chvíli autonehody ve mně opravdu hrklo a s hrdinou jsem sdílel prvotní několikavteřinový šok. Víc než klasická duchařina působí film celkem civilně až do poslední třetiny, kde najednou (obrovské BOHUŽEL) spadl řetěz a Aster jakoby chtěl dohnat vše, v čem se tak vymykal ostatním hororům posledních let. Konec už je jen směs rituálního teátru postaveného na základech mytologických báchorek. Škoda. Kdyby film končil jinak, bylo by to na pět hvězd jak vyšitých! ()

zipS

Dafuq .. ten koniec .. to tvorcovia slapali na inom matrosi. Nemam rad ked idem do kina na horror a zmeni sa to na komediu ()

Indie Doctor Strange je hit

Indie Doctor Strange je hit

22.05.2022

V posledních několika týdnech do kin vstoupily hned dva filmy s tematikou multiverza, Doctor Strange v mnohovesmíru šílenství a Everything Everywhere All at Once. První z nich se podle předpokladů… (viac)

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

Hvězda Borata si zahraje v novém hororu

08.04.2021

Vycházející herecká hvězda Maria Bakalova z dvojky Borata si ještě spolu s Amandlou Stenberg (Nenávist, kterou jsi probudil) zahraje v hororové novince Bodies, Bodies, Bodies od distributora A24. O… (viac)

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

Joaquin Phoenix spojí síly s režisérem Slunovratu

19.02.2021

Filmař Ari Aster má na kontě chválené horory Slunovrat a Děsivé dědictví, Joaquin Phoenix se zase objevil v několika skvělých nezávislých filmech a pak dostal Oscara za Jokera. A teď oba tvůrci spojí… (viac)