Tiger a drak

• Česko Tygr a drak (viac)

Li Mu Bai, jeden z najlepších majstrov bojových umení v tajnom výcvikom tábore stretne svoju dávnu priateľku Shu Lien. Hoci kedysi v boji zabil jej snúbenca, náklonnosť medzi nimi stále trvá. Požiada ju, aby odovzdala jeho meč do rúk váženého pána Tche. Chce tak začať novú životnú etapu, no osud rozhodne inak a Li Mu Bai bude musieť vybojovať ešte posledný rozhodujúci boj v tomto vizuálne úchvatnom filme, ktorý bol nominovaný na 10 Oscarov a napokon 4 z nominácií aj premenil. (STV)

Franta

Film rozhodně obsahoval pár možností k zamyšlení, ale předložil je velmi nudnou formou. Snímek je po většině stánek kvalitní, ale má své mouchy. Filmu nejspíše chybí v popisu žánrů slovo romantický i přesto, že to je ve filmu poměrně důležité, a některé scény to dělá téměř nekoukatelné. V jednu chvíli se děj pohne prudce kupředu, a poté dvacet minut stagnuje. Pokud je však někdo zastáncem tohoto typu filmů, tak se mu Tygr a drak bude neskonale líbit. ()

Mahowny

Tento komentář píšu po několikátém shlédnutí v průběhu mnoha let. To poslední je nejintenzivnější, i když všechny byli úžasným zážitkem. Není mnoho filmů, které by dokázali tak jemně vyprávět příběh lásky a morálních hodnot jako je Tygr a drak. Za doprovodu výborného, cilivého soundtracku (stojí za to mrknout na tvorbu Tan Duna), se na obrazovce odehrává herecký koncert. Bojové scény jsou spíše tancem než bojem, létání je epické a scéna v bambusovém háji až zenová. Nemám co vytknut. Tradičně odsuzované pomalé tempo naopak oceňuji. ()

GameboyNES

Český distributor udělal zase chybu v překladu, doslovný překlad je Tygr a Dráty, fakt tyhle čínský drátěnky moc nemusím, kór když se tváří ještě vážně. Nicméně tenhle film má spoustu plusů. Nejlepší bond girl Michalu OuJéé, nebo čínskou imitátorku Winnony Riderový. Ale nejlepší je že to nemá hevyend a ten největší klaďak Mirek Kung-pao Dušín, na konci skape. 89% ()

Ewík

Krásné umělecké dílo jako po vizuální, tak audiální i příběhové stránce. Dlouho jsem neviděla film asijské produkce, takže to bylo velmi osvěžující. Promise me whatever path you decide to take in this life, be true to yourself. ()

papadoce

Ang Leeho majstrovské dielo. Niečo, čo už nikdy potom neprekonal. Úžasný príbeh lásky, zrady, mladej nevyzretej tvrdohlavosti a bojového umenia, ktorý si až s neuveriteľnou precíznosťou ctí všetky tradície a pravidlá Kung Fu filmov a pritom znesie aj tie najprísnejšie kritériá premlsaného Hollyúdu. Michelle Yeoh a Yun-fat Chow v ikonických rolách slávnych bojovníkov na cestách aj necestách, ktorí sa celý život ľúbili, ale sila cti a dávneho činu ich držala od seba. To utrpenie a pritom dokonalá a úprimná pokora sú natočené takým citlivým spôsobom, že to dáva filmu úplne iný nádych. Navyše bojové sekvencie nielenže majú najvyššiu kvalitu, oni level kvality určujú aj pre všetky ďalšie snímky v žánri. Tiger a drak nie je iba legenda. Je to čistá duša. Film plný životných právd. Niekedy je až na škodu počuť tie pravdy takto na rovinu. Človek si uvedomí ako nesprávne vlastne žije. Milujem tento film a záverečná scéna je čistý trhač srdcí. Smekám klobúk. ()

Unka

Tygr a drak změnil asijskou kinematografii, stejně tak hollywoodské bojové filmy. A po zásluze. Ačkoli v něm jde o mnohem víc než jen o akční scény, ty jsou prostě dechberoucí - i když nerealistické. Co ovšem z filmu dělá jeden z nejzajímavějších snímků posledního desetiletí, je jeho příběh. Je tak nádherně melancholický, smutný a krásný jako málokterý jiný. Vztah dvou hlavních postav je jeden z nejsilnějších, který kdy byl na plátnech k vidění - a přitom se odehrává jen v pohledech, stisknutích ruky a oné všudypřítomné chemii, která mezi Chow Yun Fatem a Michelle Yeoh funguje naprosto dokonale. Úchvatný, dojemný příběh = úchvatný, dojemný film. ()

Řízek odpad!

Hodně dlouho jsem kontroloval, zda hodnotím stejný film jako většina z vás. Nemůžu prostě uvěřit, že od někoho dostal víc jak 2 hvězdy! Nejlepší choreografie soubojů. To myslíte jak tam lítaj šest metrů vysoko a plácaj se maketama? Nebo jak běhají po zdech, přičemž je tam ten provaz tak strašně cítit? Anebo se někomu nelíbili souboje ale jejich příšerný kidy? Vím, že bych neměl hodnotit filmy, které jsem neviděl do konce, ale jak mám u tutý sračky vydržet? ()

Marat

Ač mám rád šikmooké filmy a jejich kultúru, tak tento film mi přišel velmi nudný a až tak moc se mi nelíbil. Možná jsem až moc nabitý koerjskými filmy od Kima Ki-Duka nebo od japonského Akiri Kurosawi, ze mi tento čínský film nesedl, nebo nevím. ()

Maxmilian

Tak moc jsem se na film těšil, ale hodně mě zklamal. Neříkám že nebyl dobrý, jen podle ukázek a tak jsem čekal někde víc a někde míň. Klasický film, založený na bojovém umění. Jen jsem skoro nikde neviděl, že když se naučím kung fu, tak budu létat. Samozřejmě je to směs akce, dobrodružství a hlavně fantasy. Proto dávám 3*, film byl dobrý. O tom svědčí i předávání Oskarů. Prostě zlatý střed. ()

George3110

Jeden z najlepších novodobých kung fu filmov. Na tomto filme vidno, že by sa Ang Lee mal venovať režírovaniu takýchto filmov lebo mu najlepšie sadnú. Aj herecké výkony hlavných protagonistov boli na veľmi solídnej úrovni. ()

Jara_II

Nene, očekávání to nenaplnilo ani z poloviny. Dá se říct, že se jedná o jeden z prvních snímků modernější asijské vlny... k dalším bych přidal Hrdinu, Klan létajících dýk nebo třeba Kletbu zlatého květu. Jenže všechny tyto filmy těží především z krásného a neokoukaného vizuálu a choreografie soubojů kde fyzika prostě neplatí. Příběh Tygra a draka je někdy naprosto zbytečnými souboji rušen, navíc místy mi už ty souboje přišly opravdu k smíchu, občas to totiž na plátně vypadá jako kdyby tam létal Tarzan na vyretušovaných lijánách. Tím ale nechci říct že je film špatný, jen mě zklamal - doporučuji spíše Klan létajících dýk. Tři hvězdy za Ziyi Zhang.. i když ji tato role moc nesedla :) ()

Vikinec

Původní obavy se rozplynuly s prvním soubojem, ač jsem musel samozřejmě zavřít všechny oči, které kdy spatřily učebnici fyziky. Přes létání jsem se přenesl rychle a stejně tak rychle jsem zabředl v tomto skvěle vyprávěném příběhu o nefritové lišce a jejímu zločinu do děje plného lásky a přátelství. Hlavní hrdinové(až na zplašeného pouštního jánevímkoho) bezezbytku naplňovali mé dobrodružné srdce toužící umět něco podobného. Já moc neuznávám tyto východní (pseudo)filosofie, avšak jako nezbytnou kulisu, společně s krásnou přírodou a dobrou hudbou a s úžasnými exteriéry tvořila dokonalou stafáž pro nosnou část tohoto snímku, souboje. Nic tak úžasného jsem do té doby neviděl (tedy pokud jsem do té doby neviděl Matrix). Propracované do detailu s mnoha originálními prvky a nástroji. Možná se tomu odborník směje, ale pro mne to bylo dokonalé a vzrušující. Celkově bych film hodnotil na 4 a půl, protože Musíme si pomáhat bylo lepší a oskarovější. ()

Hulkee

První polovice filmu mi, pokud to trochu přeženu, připomíná některé staré čínské/japonské akční filmy z osmdesátých let a třeba věta: "Kdo tě naučil létat ?" mi do filmu tohoto typu opravdu neseděla a nebýt druhé půle asi bych tomu dal tak *. Takhle za druhou půlku ***. edit: Možná ten film nebyl úplně můj šálek čaje. ()

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

Letní filmovou školu odstartuje Bod obnovy

17.07.2023

Letní filmovou školu slavnostně zahájí v sobotu 29. července na české poměry nadstandardní žánrový snímek Bod obnovy. „Přesně po 60 letech (!!!) od premiéry legendární Ikarie XB1 se česká… (viac)

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

Donnie Yen v pokračování Tygra a draka

18.05.2013

Weinsteini to myslí vážně, ačkoli jejich plány se trochu změnily. Natáčení dvojky oscarového hitu, kterým Ang Lee redefinoval pohled na kung-fu filmy, mělo původně startovat právě v těchto dnech.… (viac)

Tygr a drak pokračuje

Tygr a drak pokračuje

27.01.2013

Film, který definitivně proslavil Anga Lee, získal čtyři Oscary (nejlepší cizojazyční film, výprava, kamera a hudba) a stal se (podle znalců žánru neprávem) prvním kung-fu filmem s duší a mozkem, se… (viac)

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

Ang Lee převezme Fincherovu Kleopatru

26.08.2012

Možná. Projekt Cleopatra, ve kterém by si Angelina Jolie měla zahrát výrazně realističtější pojetí legendární egyptské vládkyně (spíš než jako svůdkyně bude vykreslena jako šikovná politička a… (viac)