Egyptská dovolenka belgického súkromného očka Hercula Poirota na palube úchvatného riečneho parníka sa zmení na desivé pátranie po vrahovi, keď sa idylická svadobná cesta dokonalého páru tragicky skončí. Na pozadí veľkolepej púšte a majestátnych pyramíd v Gize sa odohráva príbeh neskrotnej vášne a zničujúcej žiarlivosti v skupine kozmopolitných, bezchybne oblečených cestujúcich, a vďaka zápletke s viacerými zvratmi diváci hádajú, kto je vrah, až do záverečného šokujúceho rozuzlenia. (CinemArt SK)

Slartibarkfast

[ČSFD projekce] Kenneth Banagh je jedním z mých nejoblíbenějších herců. Již mnohokrát dokázal, že umí brilantně hrát i režírovat a ani zde tomu nebylo jinak. I se zafixovaným Davidem Suchetem v hlavě jsem jeho ztvárnění postavy věhlasného detektiva přijal s nadšením. Neméně mne pak překvapila plejáda herců, kteří mu sekundovali, především pak jejich výkony. Vyzdvihl bych hlavně Emmu Mackey nebo Russella Branda, kterého bych málem vůbec nepoznal. Celý příběh je protkán rozmáchlými gesty a poněkud nucenými dialogy, které však zcela vystihují tvorbu Agathy Christie a do jisté míry i dobu, kterou zde popisuje. Smrt na Nilu je známým dílem, které netřeba dlouze popisovat, tu však nabývá zcela reálných obrysů a dívat se na tento snímek je skutečně zážitek. Finále je pak opravdovou třešničkou na dortu. Rozhodně doporučuji, fanouškům detektivek obzvlášť! 85% ()

silentname

Pocitovo by som povedal, že "Death On The Nile" je zaujímavejšie ako bolo "Murder On The Orient Express". Záhada je zaujímavejšia a hlavne mám pocit, že Kenneth Branagh sa ako Poirot v tomto filme ukázal oveľa silnejšie, než naposledy. Mám tak trošku pocit, že sa s postavou vtedy ešte len zoznamoval a hoci to fungovalo, nemalo to úplne ten Poirotovský šarm. Toto je úplne iná situácia. Tu som mu to veril na kompletku. Takže jeho výkon stál za to. Príbeh nie je dokopy žiadna novinka, no musím uznať, že nie vždy si pamätám na to, kto bol v týchto filmoch vrahom. Tu si ale myslím, že už na to nezabudnem. Na druhú stranu keď som si trošku všímal reakcie jednotlivých postáv a snažil sa dávať dokopy situácie a chýbajúce predmety ešte z času, keď boli všetci nažive, trošku človek pomaly začne chápať kto asi za tým zločinom stojjí. Tieto film ma ale bavia oveľa viac ako nejaké moderné krimi príbehy. Pretože je to čisto o tom detektívnom ume a spájaní si súvislostí. A vďaka tomu je ten film tak skvelý. Plus to egyptské prostredie je tiež veľmi silnou stránkou filmu. A aby som nezabudol, absolútne luxusný soundtrack, ktorý som miloval počúvať celý film. Dúfam, že táto séria Poirotoviek bude pokračovať. Neviem, ktorý príbeh by som rád videl s Branaghom sfilmovaný, no asi mi je to v princípe jedno. Som zvedavý či sa dočkáme pokračovania. Hodnotenie: A ()

nash.

Po skvělém Orient Expressu spíše zklamání. Marně jsem totiž doufal v podobně vymazlenou lahůdku. Přitom to tak mohlo být, kdyby si Brannagh odpustil zbytečný, s příběhem nijak nesouvisející úvod, a při natáčení hleděl spíš do scénáře, než do seznamu, ze kterého si postupně odškrtává černochy, lesby, mezirasové vztahy a další povinné položky progresivního woke díla, ze kterého by se nejspíš i distingovaná Agatha pozvracela. Na kvalitě příběhu nepřidá ani jeho zjednodušení na úroveň pochopitelnou i pro intelektuálně méně zdatné jedince. Takže tu sice máme parádně navozenou atmosféru, ale místo pátrání a poirotovské dedukce jen předlouhý představovací rozjezd s náznaky, a po zločinu, na který se čeká snad hodinu, rychlé polopatické shrnutí motivů všech podezřelých a vzápětí odhalení pachatele, snad v obavě, aby divák nemusel čekat moc dlouho a nezačal v mobilu lovit třeskutě vtipná videa z tiktoku. ()

jarous

Hodně velké zklamání, zbytečně melodramatické, ale i teatrální. A naprostá záměna lidí oproti knižní předloze. Ty 2* jsou jen kvůli Madam Christie. ()

Arsenal83

Kenneth Branagh je absolútne špičkový Poirot a on si to sám uvedomuje, preto siaha opakovane po Agathe Christie. Film má pekný vizuál, ale detektívne ma to až tak nechytilo. Možno aj preto, že tie postavy podľa mňa neboli rozpracované dokonale a než aby sme sa sústredili na charaktery sme koncentráciu pustili zbytočne na egyptské slnko, piesok, more. Akoby ten vizuál mal predčiť obsahovú náplň. ()

Chrustyn

S novou smrtí na Nilu jsem měl stejný problém jako s tou původní z roku 1978. Krásné prostředí, zajímavé postavy, skvělý detektiv, ale hrozně dlouhá expozice, čekání na smrt. Pořád je to ale skvěle zpracované a Branagh stále překvapuje svižnou režií i sympatickým herectví. Vraždu v Orient expresu mám ale pořád radši. ()

Marze

Skvele obsazene, staromodni s dostatkem zabavnych zvratu. Trochu temnejsi, nez puvodni Aghata Christie. Ale mel jsem pocit prazdne bubliny. Hercule Poirot byl nejlepsi detektiv na svete, ale film nejlepsi na svete neni. ()

marhoul

Zklamání. Barva castingu mi je fuk, v tomhle příběhu v klidu, horší je, že tolik mizerně hrajících polen pohromadě, se jen tak nevidí. Kennův Orient expres se mi líbil, v tomto případě jsem se nudila. Omalovánka šalona a Gadotce by už mohli vymalovat červenou kartu, z té herečka těžko vyroste, na víkendové odpoledne se to dá, od Branagha chci ale víc. ()

VenDulin85

„Z knižní předlohy bylo pozměněno hodně postav, aby film mohl mít menší obsazení a byl méně zmatený.“ Čili to znamená, že z dobře napsané detektivky, kde každá postava měla svůj smysl a důvod, udělali fantastický reklamní shot (oukej, trochu delší shot) o Egyptu, který teda pochopí každý ajsíkjů pozitiv či negativ. A to je asi tak všechno, co by se dalo k Branaghově Smrti na Nilu napsat bez použití invektiv. Je velká škoda, když si člověk během té delší reklamy na cestování uvědomí, kolik peněz do toho muselo být nalito a přitom to nikdo z fanoušků detektivek neocení. Dnešní diváci si jen pomyslí, že Agatha musela na něčem frčet a ti starší/konzervativní/já zapláčou. Přitom zajímavě a novátorsky se Christie zpracovat dá, dokázala to na několika sériích Sarah Phelps (Až tam nezbyl žádný, Zkouška neviny, Vraždy podle abecedy), tak doprčic Kennethe, vydej se už prosím prznit nějakého jiného autora, díky moc. ()

Stanislaus

Jelikož jsem již dříve viděl filmové adaptace s Ustinovem i Suchetem, přistupoval jsem k nejnovější Smrti na Nilu už jako řádně popsaný list "papyrusu". Nemohl jsem tedy plně ocenit detektivní zápletku, protože jsem věděl, kdo za tím vším stojí - což je ale můj problém. Soustředil jsem tedy více na herecké výkony, vizuální ztvárnění a případné inovace vůči předloze a předchozím snímkům. Herecky na mě Smrt na Nilu působila rozpačitě, a to i v rámci individuálních výkonů. Z vizuálního hlediska má film rozhodně co nabídnout, už jen díky situování děje do Egypta a na loď, nicméně některé scény působily už moc uměle a vykonstruovaně. Branaghova adaptace se svým pojetím dost liší od knihy: Úvodní sekvenci zobrazující (d/p)ůvod Poirotova kníru bych klidně zkrátil nebo vložil jako flashback do děje a trochu mě rušilo zbytečné sexualizování postav (smyslné pnutí se dá budovat i méně okatě). Mírné změny u postav, co do pohlaví, obětí atd. mi na druhou stranu nijak nevadily. Smrt na Nilu je líbivý a moderně pojatý Poirot, byť zasazený do 30. let, který jistě nejvíce ocení neznalci předlohy a ostatních filmů, avšak já osobně jsem měl dojem, že se dal snímek uchopit jinak (a lépe?). ()

Flego

Keď sme pred 5 rokmi úspešne docestovali Orient Expresom, vyjadril som potešenie z ohláseného filmu Smrť na Níle. Výsledok však nie je potešujúci v tom zmysle, že tvorcovia sa zbláznili do krásnych fotografických exteriérov, a celý film mi pripadal vyumelkovaný. ()

BMW12

Vraždě v Orient expresu jsem dal 4*, Smrti na Nilu dám 3,5*. Opět zde máme kriminální dobrodružství s Herculem Poirotem, tentokrát však herecké obsazení není až tak hvězdné, až tedy na Gal Gadot, která v každém filmu září. Prostředí Egyptu se mi líbilo, velká část příběhu se pak odehrává na lodi a zde také nastává vyšetřování vraždy. Kenneth Branagh mě opět dostal tím, že jsem nedokázal uhodnout, kdo oním vrahem je. Metody Hercula jsou opět úžasné, ale přeci jen je to o něco méně napínavější než první díl. ()

rikitiki

Kenneth Branagh se umí rozmáchnout! A tady se rozmáchl pořádně. Ačkoli štáb do Egypta ani nevkročil, kamera zprostředkovala dojem, jakoby diváka ovíval pouštní písek, unášel ho stařičký Nil a on v úžasu stál sám před tisíciletými kolosy. Není to ani Egypt, co Branagh natočil, ale spíš sen o Egyptu. Který je majestátný a ohromující, bez turistů, vřavy a běžného otravného života. Je to Egypt cestovatelů průkopníků, kterým perfektně vyšlo počasí a mají k dispozici veškeré vymoženosti a komfort světa. A asi mají skvělou termoregulaci, protože i pod spalujícím sluncem jsou vždy vzorně ustrojení a neulpívá na nich ani kapka potu.  _____ Sklony k teatrálnosti ani teď Branagh nepopírá a oddává se jim bezuzdně. V ohromujících záběrech se odehrává známý příběh, tentokrát trochu pozměněný a s úvodem zasazeným do první světové a dobře vysvětlujícím existenci Poirotova (zde dokonce zdvojeného) knírku. Intriky a drama vášní se netýkají jen hlavních protagonistů, nitkami milostných planutí jsou více méně omotáni všichni nilští poutníci. Skvěle vyšla sázka na temnou barovou zpěvačku Sophie Okonedo, protože i když už je to žena zralejšího věku (nebo proto), vyzařuje takové sexuální dusno, nebezpečí a sebevědomí, že není vůbec divu, jak dokáže nalomit jeden zdánlivě neotřesitelný lidský postoj. ______ Detektivní drama, tentokrát v hávu mysterióznosti, baví a okouzluje obrazy a uplyne jako nic, a kdyby plavba na té lodi nebyla tak vražedná, přála bych si plout taky. SHRNUTÍ: Když už mord, tak s pořádnými kulisami! ()

anais

V lacině digitálních kulisích inscenuje Branagh unylou přehlídku tu lepších, tu horších herců (Russeell Brand?). Bez napětí, v domělém pocitu vlastní důležitosti - jako by měl v rukách podobné zlato jako Bonda nebo Paddingtona, a měl pocit, že se to prostě nedá pokazit. Je mi to moc líto, protože jindy je Kenneth nejen skvělým režisérem, ale i hercem (Wallander!!!). Tohle se ale už podruhé moc nepovedlo. Fim se celkem zvedne v poslední fázi, když se vystupňuje napětí. Ale mám pocit jako by se tu moc spoléhalo na kultovnost látky a hlavního hrdiny, stavělo se na efektních záběrech (zpackaných v postprodukci), a tak trochu zapomělo, že nejde o knír, ale o vyprávění. ()

TheEvilTwin

Smrt na Nilu je až příliš nápadně podobná Vraždě v Orient Expressu - nikoliv však jen hlavním námětem, ale taky celkovou skladbou filmu a průběhem. První půlhodinka lehce pomalá a odzívaná, ale pak už jede vyšetřování na plné obrátky. Stejně tak jako v předchozím snímku zde máme klasické šablonovité postavičky od služebné, rodiny, manžela, expřítele až po známé a stejně jako v předchozím snímku je zde poměrně málo akce, zato hodně mluvení a "vyšetřování". Co ale musím pochválit je celková výprava a záběry na krásný Egypt, kdy se nedočkáme jen prostoduché storky na lodi, ale podíváme se i na pyramidy, sfingu, hrobky i Nil. Konec je pak zas a znova docela šokující a naprosto převrácený než by divák čekal a jako výsledek to na mě působí (nemohu se ubránit) vlastně celkem stejně jako VvOE. Neurazí, nenadchne, ale spokojen celkem jsem. ()

JASON_X

Bohužel se moje kletba vůči prasopsu Branaghovi, vyřknutá vzápětí po zhlédnutí jím zpraseného Orient Expressu, minula účinkem, a tak tedy došlo na popkulturní zprasení i dalšího skvostu od lady Christie, a to mé oblíbené Smrti na Nilu. Upřímně řečeno příliš nechápu, proč si ten svatokrádežný netvor vzal do spárů zrovna tuhle knihu, protože už byla dvakrát vynikajícím způsobem zfilmována (vede samozřejmě verze s Ustinovem). A tak to jediné, čím mě jeho retardovaný multirasový paskvil, nevěrný literární předloze, mohl aspoň trochu zaujmout, jsou trikově vytuněné staroegyptské památky z doby před sto lety, digitální krokouš zblajznuvší digitálního ibise, nebo podobné vedlejší vyfikundace. ()

luka4615

Audiovizuálně opojná detektivní záležitost, u níž fakt, že na pachatele a motiv přijdete téměř okamžitě, vážně vůbec nevadí. Přišlo mi, že Kenneth Branagh úmyslně zvolil tento postup, aby si divák užil pátrání Hercula Poirota v té nejvyšší možné míře. Je tedy vážně velká škoda, že zbytek filmových ingrediencí zde moc nefunguje. Počínaje přestřelenou délkou, hluchými místy a konče šroubovanými dialogy, to všechno snímek Death on Nile sráží do vod filmového průměru. A ne, epický černobílý origin pověstného Poirotova knírku nastalou situaci opravdu nezachrání. Tak snad příště! „How many great stories are tragedies?” ()

Oppenheimer už má velmi blízko k miliardě

24.03.2021

Poslední letošní snímky byly odloženy

Poslední letošní snímky byly odloženy

06.11.2020

Tak už je to víceméně oficiální. Ve zbývajících měsících letošního roku se nových filmů v kinech – tedy v případě, že by se vůbec nějaká otevřela – nedočkáme. Studio 20th Century Studios vlastněné… (viac)

Hammer a Lopez v akční romantice

Hammer a Lopez v akční romantice

28.10.2020

Armie Hammer a Jennifer Lopez byli obsazeni do nové akční romantické komedie Shotgun Wedding. Lopez už má s tímto žánrem samozřejmě bohaté zkušenosti, pro Hammera se ovšem bude jednat o premiéru.… (viac)