Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

Sdoom

Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob? Kde? Jediné, co se tomu nedá upřít, je docela dobrý nápad a zajímavá postava Eda Harrise, který není úplně typickým záporákem. Akce jede a jede, sem tam střelba, sem tam klišé, dvě hodiny utečou a člověk může v klidu za chvíli na film zapomenout. Prostě průměrná jednorázová zábava. (HD, orig.) ()

Circumscriptor

Cocktail najšťavnatejších a najnapínavejších akčných scén, známych hercov, úžasnej réžie Michaela Baya neuveriteľne skvelej hudby od Hansa Zimmera. Kto by na toto už len mohol zabudnúť. . . ()

herr_carter

Tak sorry všem příznivcům tohoto megalomana, jeho snaha diváka bavit i v naprosto vyhrocených situacích už mnohdy zavání fraškou. Bay a Emmerich měli z amerického vlastenectví ve škole vždycky výbornou, to ale neznamená, že musí ty vlajky a nesmyslné prezidentské projevy srát úplně všude. Connery skvělý, Harris taktéž, Cage klasicky herecký výkon na totální přeshubu. V roce 1996 bych možná film pobral stejně jako tehdy Emmerichovu Godzillu, dneska se už člověk musí těm stovkám nereálných situací smát. 2 hvězdy je málo, 3 jsou moc, moje mínus, že jsem se ke Skále dostal až nyní..............moje hodnocení = 5,5 z 10. ()

sedm.1

Parádní, doslova dech beroucí jízda, kdy lze vlastně jen těžko hledat dynamičtější a svižnější akčňák. Michael Bay tu totiž hned od úvodu vůbec na nic nečeká a vlastně se nezastaví až do závěrečných titulků, pořád se něco děje, akce je tu snad všechna, co si lze představit, výbuchy, střelba, honičky, souboje, to samé se dá říct i o zbraních, vše je pak navíc zpracované poměrně přehledně a choreograficky našláple a okořeněno skvělými hláškami a neotřelými nápady. Po vizuální stránce jde též o lahůdkovou podívanou, hodně mě ovšem překvapila i velmi slušná zápletka, která sice není kdovíjak geniální, ale svůj smysl a půvab má, dokonce disponuje i několika nečekanými zvraty, napětí tu též funguje a je ho dost a prostředí Alcatrazu vytváří skvělou a působivou atmosféru. A samozřejmě třešničkou na dortu je herecké obsazení, Cage tu byl, právem, na naprostém vrcholu své kariéry, Connery s Harrisem nezpochybnitelní a v podstatě i zbytek osazenstva tu prostě sedí jak prdel na hrnec, pecka. Bay zkrátka natočil jeden z top akčních filmů vůbec, kdy speciálně zhruba poslední třetina filmu nemá, díky svému strhujícímu spádu a neuvěřitelné živelnosti, jednoduše konkurenci, tohle fakt asi musí bavit úplně každého příznivce akce. ()

PALINO

Tak takto má vyzerať poriadny akčný film! Super! MICHAEL BAY skrátka vie ako natočiť vynikajúcu akciu. Ústredné herecké trio CAGE-CONNERY-HARRIS tvorí taktiež veľmi silnú stránku filmu a podáva herecké výkony, ktoré sa v akčných filmoch nevidia až tak často. A hudbu HANSA ZIMMERA by som opísal troma slovami: bombastická, energická, dychberúca a zvlášť hlavný motív dokáže poriadne rozprúdiť krv v žilách. ()

Jiří K.

Unpluged. Do konce jsem to samozřejmě nedodíval. Ve svých patnácti letech bych tento thriller možná žral. Dneska se tomu už jen směju...a komedie to asi bejt neměla. Celé "dílo" je stavěno pro efekt a aby to přilákalo diváky do kin. Stádovitost je nejlepší příležitost k dobrému výdělku. ()

Bobek15

K toľkokrát prehodnotenému a premletému filmu už ani neni čo povedať bez toho, aby som sa neopakoval. V svojom hodnotení sa plne zhodujem s POMOm či Isherwoodom a v podstate so všetkými vyznávačmi super akčných peciek a réžie Michaela Baya. Jeden z mojich najoblúbenejších akčných filmov 90. rokov (+ Nepriateľ štátu a Con Air), jedna a najlepších naháňačiek všetkých čias (Hummer-Ferrari), jeden z najlepších soundtrackov od Zimmera a vôbec akých som kedy počul a jedno z najlepšie vybraných obadení (Cage s Connerym boli v niektorých scénach geniálni). Tak čo viac si môžete priať? ()

NICOX

Tenhle film byl x dlouhých let mým nejoblíbenějším (a řekla bych, že v první pětce u mě určitě je). Jinak jako akční film je pořád ten nej. Kvůli tomuhle filmu jsem začala mít ráda Nicolase Cage. Kromě toho miluju San Francisco, a ta autohonička sanfranciskejma uličkama, to bylo něco pro mě :) Tolik skvělejch hlášek v jednom filmu jen tak nenajdete. Zbožňuju scénu jak Sean Connery všechny přechčije a dostane se do Alcatrazu skrz šachtu s ohněm!! Vítejte ve Skále! :) 95 % ()

chmíří

Zajímavé že Michael Bay (známý jako popcornový režisér) natočil takový skvělý snímek, určitě mu pomohl skvělý scénář a bravůrní herecké výkony (Sean Connery opět podavá svůj typicky skvělý výkon), ale je vidět že Bay je i skvělý režiser... ()

iXtr3m3

Tak tento film raz bude v učebniciach histórie filmu zapísaný ako najlepší akčný film storočia a vlastne aj ako prototyp "akčňáku" pre každého obyvateľa aspoň našej planéty. Keď by som ho mal zhrnúť pomocou pár slovných spojení, znelo by to asi nasledovne: "strhujúca kamera, neutíchajúca akcia, bombastický soudtrack, geniálna výprava, Sean Connery, Nicolas Cage, Ed Harris". Ako sa v súčasnosti hovorí, že ak by mal človek vidieť za život len jediný sfilmovaný comix, mal by to byť Dark Knight, tak taký istý prípad je Skala na poli akčných titulov. ()

Rudinsky

Skriptá žánru. Definitívne. Tu nie je o čom - strih, herecké megahviezdy, charakterný záporák, hymnická orchestrálna hudba, Hummer, svetlice, západ slnka, akcia akcia a ešte raz akcia. Jeden z najlepších akčných filmov, aký som videl, historický artefakt 90tych rokov a bezdebaty najlepší (a možno aj najúprimnejší) Bayov film. Dokonca ani po dvadsiatich rokoch to nestratilo nič zo svojej údernosti. Spolu s Con Air a Face Off klenot žánru ()

Tjaden

Asi nejlepší film Michaela Baye. Kromě vymakaných akčních scén film zdobí megahvězdné obsazení a velmi dobrý soundtrack. Prostředí Alcatrazu je navíc mimořádně atraktivní. ()

cachina

Jóhóhó....tak to je síla, jedním slovem - masakr, a to i do slova. Asi jeden z nejlepších akčních filmů, co kdy byly natočeny - honičky autem, vynikající akční scény, po kterých vám spadne čelist, nesmí samozřejěm chybět i vtipné hlášky. Vydechnete až se závěrečnými titulky. Vizuálně úchvatný film v čele se skvělým hereckým triem - Connery, Cage a slušný záporák Ed Harris. Nedá se snad nic vytknout. Opravdový zážitěk. ()

Dr. Wolfenstein

Jeden z mých nejoblíbenějších akčních filmů. Michael Bay je prostě akčních filmů král a už svým druhým celovečerákem dotáhl svůj jedinečný rukopis k naprosté dokonalosti. Silný příběh o snaze jednoho muže docílit spravedlosti násilím, jako jediným možným řešením, si mě už začátku podmanil, k čemuž opět také nemalou měrou přispěla Zimmerova hudba. Nicolas Cage zvládl svoji první akční roli bezvadně a společně s ostříleným profíkem Seanem Connerym vytvořili velice závnou dvojici protichůdných charakterů. Suprový akční film, který za ta léta vůbec nezastárl. ()

hefoo

Nemôžem inak ako dáť plný zásah = 5*. Videl som asi najlepší akčný film z tohto obdobia, počas sledovania ani sekundú som sa nenudil akurát neviem ale niečo mi tam tiež chýbalo ale sám neviem čo, možno keby Sean Connery tam namlátil viacerím a boli by tie súboje dlhšie. Ale jednoznačne bravúrne natočený film, skvelá akcia, súboje, prestrelky, Ed Harris neskutočná charizma s hrdosťou a nie veľmi často sa stáva že by záporak bol svojim spôsobom kládná postava. Sean ohromil, pretože neskutočná forma v jeho veku(ňanho sa doťahuje možno tak Ford inak nikto koho poznám). Proste pár slovani dosť dobrý akčný film so všetkým čo ktomu patrí a duo Connery + Cage, sadlo to tak ako malo! ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)