Skala

• Česko Skála (viac)

Brigádny generál Francis X. Hummel (Ed Harris) dlhé roky velil tajným operáciám. Stratil počas nich množstvo mužov a s trpkosťou sleduje, ako nevďačne sa k nim a ich pozostalým vláda zachovala. Keď jeho žiadosti nemajú žiadny efekt, rozhodne sa generál konať. Spoločne so svojím komandom prepadne sklad zbraní, odkiaľ ulúpi rakety s chemicko-biologickou látkou V.X. Opevní sa v zrušenej väznici Alcatraz, prezývanej Skala, s takmer stovkou rukojemníkov a pätnástimi raketami namierenými na blízke San Francisco sa potom spojí s riaditeľom FBI a vysloví mu svoje požiadavky. Vláda má do dvoch dní previesť na špeciálne bankové konto sto miliónov dolárov, ktoré poukáže rodinám mužov, čo počas tajných operácií zahynuli. Ak sa tak nestane, odpáli rakety s jedom, z ktorých každá dokáže zabiť šesťdesiat až sedemdesiat tisíc ľudí do siedmich sekúnd. Pentagon sa rozhodne vyslať na ostrov špeciálnu jednotku, ktorá by zneškodnila bomby i Hummela s jeho ľuďmi. Kým o bomby sa má postarať odborník na chemicko-biologické zbrane Stan Goodspeed (Nicolas Cage), ktorý však nemá skúsenosti s akciami v teréne, dostať komando nepozorovane do pevnosti je donútený postarší väzeň John Patrick Mason (Sean Connery), bývalý britský agent, ktorému sa pred tridsiatimi rokmi ako jedinému podarilo z Alcatrazu ujsť. Výborne pripravení Hummelovi muži však komando odhalia a zlikvidujú. Prežije iba Mason a Goodspeed, ktorý zahorknutého väzňa presvedčí, aby mu pomohol zlikvidovať rakety, ktoré ohrozujú mesto. Spoločne sa im podarí preniknúť do miestnosti, kde je uložená väčšina rakiet a zneškodniť ich vyňatím a zničením spínača. V okamihu, keď zostávajú posledné tri rakety, ich však odhalia a chytia. Podarí sa im síce ujsť z ciel, kam ich teroristi zavreli, ale v tej chvíli už štartujú z leteckej základne lietadlá, ktoré majú ostrov zlikvidovať pomocou špeciálnych bômb... (TV JOJ)

ben666

Skála je přelomový akční film, je plný svižné akce, na žánr zajímavých postav, ústřední duo je neodolatelné, Connery s Cagem opravdu válí, Hans Zimmer tomu dodal řízný soundtrack a zlý muž Michael Bay v té době dokázal, že umí natočit popcornový spektákl prvotřídní kvality. ()

YURAyura

Bay byl vzdycky packal, ale ze zacatku jeste nemel tolik prostredku na delani akcniho umeni a i scenar byl lepsi - nejedna se pouze o nudny dvouhodinovy videoklip, jako je tomu u jeho novejsich kusu + cely film zachranuje vyborny Connery ()

stration

Jeden z pěti nejlepších akčňáků. Perfektní herecké výkony, z nichž mě nejvíc zaujali Ed Harris a tragicky nedoceněný David Morse. Honička s tramvají a hlavně koupelnový masakr, vše podepřené naprosto geniální hudbou Hanse Zimmera a Nicka Gleneeho Smithe. ()

repe

Perfektní akční thriller se skvělými herci a správnou atmosférou, kterou dokresluje standard Zimmera. Není to originální, ale filmy s podobnou tématikou to do kapsy strčí. Střih a kamera se ukázaly ve skvělém světle (v tom nejlepším při automobilové honičce ulicemi San Francisca). Při sledování té řežby uprostřed filmu, po které zbyli mně příjemnější Connery a Cage, jsem přemítal, zda-li se stejným prostředím neinspirovali borci z Activision při tvorbě Modern Warfare 2, kde se odehrávala totožná scéna. Skála pro mě zůstane téměř špičkou, na kterou se s klidem podívám znova. ()

katuska138

Pro mě naprosto dokonalý zážitek. Pomalejší rozjezd v podobě budování a vykreslování jednotlivých postav dobarvené tou nejúžasnější Zimmerovou hudbou, která tomu všemu teprve dodává ty správné grády a přivádí husí kůži na zádech. A potom? Potom přijde akce. Neskutečná. Taková, jakou umí pouze pan Bay. Ta scéna v umývárně mě dostane při každém shlédnutí. Boj Eda Harrise proti Seanu Connerymu, tomu říkám pořádný boj. Jednoduše napěchované emocemi všeho druhu od první do poslední minuty. ()

Thomassi

Michael Bay je prostě záruka kvalitní akční zábavy. V současnosti, ale také v minulosti. Skála se řadí mezi jeho vůbec největší úspěchy. Je to monumentální film s hereckými ikonami, akcí, která je zde předvedena divákovi s tou největší dynamičností, a taky z nezapomenutelnou hudbou, která svými tóny jen utvrzuje epičnost slova Alcatraz. Nicolas Cage tady ještě válí a umí přesvědčovat osazenstvo, Sean Connery jak by smet. On je záruka kvality a tady to platí dvojnásob. A Ed Harris v roli "hodného" zloducha taky přesvětčivý. Nicméně co by to bylo za bayovský film, kdyby tam nebyla pro něj tak typická velkoakce. Tady se vyznamenal, akce je zde více než dost, spousta parádních scén, třeba přestřelka ve sprchách. No a napětí se při takovýchto otáčkách musí jen a jen krájet. Skála má obrovský potenciál, a Michael ho dokázal využít do posledního kousku. Místní hodnocení si právem zaslouží. ()

Derek

najlepší akčný film 90. rokov? jednoznačne bayova skála. už len úvodné titulky (podbarvené vynikajúcou hudbou) sú lepšie ako niektoré filmy, ktoré som za posledný mesiac videl a to je len začiatok! zvyšok filmu je potom non stop akčná jazda, ktorá nemá slabšieho miesta. je tu všetko čo v dobrom filme má byť (automobilová naháňačka, skvelé prestrelky, nefalšované hrdinstvo a záchrana v posledných sekundách) a navyše tá fantastická hudba! ak ste skálu ešte nevideli tak to rýchle napravte! ()

salalala

Jeden z vrcholů akčního žánru devadesátých let takřka nestárne a pořád je to ohromná jízda s minimem hluchých míst. Bay tu využívá všechny své trademarky (obří akce, minimální logika příběhu, kamerové filtry, šílené kamerové průlety) a dohromady dává skvěle fungující celek, který už nikdy nepřekonal. Akce je krásně přehledná (na rozdíl od jeho novějších filmů), má grády, nepostrádá adrenalin a hlavně automobilová honička patří k tomu nejlepšímu v celém filmu. Podařilo se i obsazení - výtečný a charismatický Connery tu nepokrytě vzpomíná na bondovská léta a fakt není k smíchu, Harris si jednoho z mála záporáků (ne-li úplně jediného) ve své kariéře nehorázně užívá a navíc k němu nelze mít nesympatie. Oba s přehledem strkají do kapsy Cage, který je v akční poloze slušný a uvěřitelný, jakmile se po něm chtějí emoce, začne nepříjemně přehrávat a působí ve společnosti takové elity až směšně. Ostatní už jsou víceméně do počtu, ale nijak dojem nekazí, takže je to vlastně v pořádku. Hvězdičku srážím fakt jen z důvodu lehce přehrávajícího Cage, pár nelogičností a také tomu, že me to nechytlo za srdce podobně jako Face/Off. Jinak ale naprostá paráda a oprávněná pozice ve svaté trojici akčních klasik devadesátých let. 85% ()

FilmFan24

Absolutní špička! Akční pecka, která se jen tak hned nevidí. Výborný vizuál, fantastická hudba, napětí od začátku do samého konce a trojice Sean Connery, Nicolas Cage a Ed Harris. Tak takhle nějak se má zachraňovat Amerika potažmo celý svět! ()

Skip

Akční film se vším, co si jen může člověk přát - honičky, střelba, detonace, napětí... V rámci žánru vyloženě lahůdka. Snad jen ty prezidentovi kecy si mohli odpustit. ()

higuain

Bezkonkurenčně nejlepší film Michaela Baye. Kdo hledá ryzí akční film prvotřídní kvality, se skvělými herci a vynikající hudbou, Skála je přesně to, co potřebuje. Nechybí jí nic, je to jeden z nejlepších akčních filmů vůbec. ()

kajas

Film plný vybuchujícího.. všeho s charismatickým Connerym a geniálním soundtrackem Zimmera a spol. Od Baye mám ale oblíbenější kousky. ()

lucifrid

Nicolas Cage v roli, ve které jeho přehrávací styl naprosto sedne. Skvělá akční jízda, jíž korunuje Sean Connery v jedné ze svých nejlepších rolí. Parádní honičky po San Franciscu, na ostrově, i pod ním, zařadily spolu se skvělými hláškami tuhle klasiku mezi legendy, zvláště jde-li o český dabing. Ten má sice moře chyb, ale na druhou stranu dokáže znovu a znovu pobavit. ()

Eldrick

Nejlepší akční film všech dob. Hláška střídá hlášku, akce střídá akci. Dokonale vyladěné tempo drží skvělý stříh a nesmírně povzbudivá hudba Hanse Zimmera (napsal jsem při ní několik opravdu "akčních" slohovek). Brilantní herecké výkony v podání Eda Harrise jako v podstatě kladného záporáka, Nicolase Cage jako zelenáče v akci - Stanleyho Goodspeeda a všechny válcujícího Seana Conneryho, který svými hláškami uzemňuje naprosto každého. Tak trochu paroduje i svou průkopnickou roli - Jamese Bonda. ()

Petroff

Ten film je dost horší, než jaké je o něm všeobecné mínění. Proč vlastně to maj lidi obecně za fakt hodně dobrej, až jeden z nejlepších, akčních filmů? Že tu hraje Connery nebo snad Cage? Tihle dva, svého času ukrutně populární herci, si tady střihli takový ty parťáky ve zbrani, kdy nekňuba se stane chlapákem a z tvrďáka se pro změnu stane hodnej táta. Námět - perfektní. Provedení - ucházející až velmi dobré. Celek je trapně shozenej scénami s prolétajícími stíhačkami, supermegajedovatý sračky tu Cage cpe nějakýmu z těch zlejch do huby, aniž by si u toho třeba jen zakašlal, pak si šlehne do srdce protilátku a jede se dál. Zásahová jednotka se chová jak banda děcek při hře na válku a celkově je to prostě především na efekt a na city. Film je to fakt slušnej, ale to hodnocení nechápu. Dal bych 4 hvězdy, ale ať trošku srazim průměr, dám za 3. ()

SgtPepper

Když privřu oko(raději přivřu obě) nad tím nudným typickým americkým patriotismem, Skála patří mezi absolutní špičku akčních filmů. Connery mi i po 30ti letech pořád připadal jako James Bond :) ()

stuntmanMIKE

"Losers always whine about their best. Winners go home and fuck the prom queen." tomuto filmu ja naozaj nemam co vytknut ci uz po hereckej stranke alebo scenaristickej. Naozaj jeden z najlepsich akcnych filmov, ktore som videl. ()

Zemřel Sean Connery

Zemřel Sean Connery

31.10.2020

Nicolas Cage neschopným únoscem

Nicolas Cage neschopným únoscem

17.05.2015

Asi vám neuniklo, že je kariéra Nicolase Cage, ehm... hodně zajímavá. Občas se sice objeví filmy jako Kick-Ass, Joe nebo Croodsovi, jinak ale diváci jen zdrceně vzpomínají na časy Skály, Con Airu a… (viac)

Michael Bay se vrátí do reality

Michael Bay se vrátí do reality

19.03.2014

Fanoušky eRkových akčních klasik jako Skála a Mizerové jejich režisér Michael Bay v minulých letech asi moc nepotěšil. S výjimkou bizarnosti Pot a krev se totiž uzavřel do světa mimozemských robotů,… (viac)

Bruckheimer opět přitvrdí

Bruckheimer opět přitvrdí

27.09.2007

Když necháme stranou Mizery 2, v nichž opravdu nebyla nouze o krvavé gejzíry a zpomaleně prskající mozky, Jerry Bruckheimer v posledních letech točil jeden rodinně laděný přístupák za druhým. To víte… (viac)