Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

artlover

Odosobnila som sa od knihy (ktorú takisto nepovažujem za vrchol Kinga) a napriek tomu nie som nadšená, dokonca ani spokojná. Hotel samotný nenaplnil moje očakávania, čo by mi až tak nevadilo, nenaplnili ich úplne ale ani herci. Shelley Duvall ma celý film vyslovene srala. Pobiehala po hoteli s oboma rukami nahor, v jednej chabo držiac nôž, uškriekaná s hubou otvorenou akoby neustále očakávala mlsku. Veľká bieda. S poňatím Wendy sa celkovo nestotožňujem. Slaboduchá a málo útočná, málo podozrievavá, málo Jacka vytáčala pochybnosťami a výčitkami. Škoda. Samotný Jack NIcholson mi zo začiatku nesedel, nevyvolal žiadnu sympatiu ani len na pracovnom pohovore, kde by som mu mala držať palce, aby napísal super divadelnú hru, nechlastal a zlepil si manželstvo aj napravil vzťah so synom. Neudialo sa. Čo sa ale udialo bolo veľmi vierohodné šialenstvo, ktoré mu z tváre priam sršalo (príliš skoro, ale ozajstne) a to nemôže uprieť NIcholsonovi nikto. Cestu, ktorou sa divák stretáva s Tonym, chápem, ale je to veľké uľahčenie. Dalo by sa s tým pohrať viac a veru by si to príbeh aj zaslúžil, lebo Tony bol dôležitá súčasť výnimočného chlapca. Danny Lloyd to ale na detského herca zvládol veľmi dobre. Oblievanie krvou ani to (podľa mnohých dokonalé) umenie kamery ma práve neuchvátili, asi musím dospieť. Alebo ani nie... ()

j00ckie

Moje první zkušenost s hororem, a hned takhle pompézní. Jak je už známo, Kubrick si vyhrává s každým záběrem, a ani Osvícení není výjimkou. Dokonale postavená kamera zabírající prázdné, mrazivě působící chodby dává filmu ještě lepší zážitek. Další aspekt, který dává filmu více děsivosti je hudba, u které nevíte, co se v další scéně stane a dokonale umocňuje pocit izolace. Nesmím zapomenout na herce, kde hlavní "trojka" ze sebe vydává opravdu všechno a díky něm je film tak kultovní. ()

Samuelitox

Typická Kubrickovka. Vo filme nie je jediná snímka ktorá by nebola do detailu premyslená. Kamera je fantastická, a hudba úplne dokonalá. Pri každom snímku máme pocit že tam reálne sme.Tento film by som z pokojom v duši označil za umelecké dielo. ()

Raichu.Cz

Tak tohle jsem opravdu nečekal... horror si v sobě drží atmosféru tak dlouho až skončí film ale pak si zase začnete říkat co je právě to osvícení... Hudba má v sobě opravdu výborný rytmus, herecký výkony úplně žeru. Za mě 97% (viděl pouze s českými titulky) ()

Ospalek

Řekl bych - naprosto průměrný thriller, který ničím nevybočuje z řady. Postavy jsou zkoumány do hloubky, to je ale asi tak všechno. 60% ()

Drolit

Klaním se Kubrickovi za to, jak geniální dílo vytvořil. Natočit něco, co dokáže udržet pozornost diváka po celý film navzdory dlouhé stopáži a tomu, že se děj převážně odehrává na jednom místě, umí jen málo lidí. Je to mrazivé, stísňující, depresivní. Velký podíl na tom samozřejmě nese skvělý herecký výkon Jacka Nicholsona, jehož jedinečné výrazy pro každý moment mistrovsky znázorňují šílenství, do které se jeho postava dostává hlouběji a hlouběji. Film jsem zhlédl už mnohokrát a pokaždé mám pocit, jako bych ho viděl poprvé. Je to klasika, nad kterou nedám dopustit a nemůžu ji hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. ()

Marcel25

Dnes už klasický horor, Osvietenie, myslím si, desí a spôsobuje strach rovnako tak, ako pri svojej prvej premiére. Fantastický výkon všetkých hercov a najmä Jacka Nicholsona, ktorý tu len svojím pohľadom dokáže vzbudiť u diváka zlý až možno nepríjemný celkový pocit. Výborná kamera, ktorá dlhými zábermi podtrhuje celkový zážitok z filmu. Je až neuveriteľné ako sa film dokáže pohybovať, bez väčších problémov, na hrane psychologickej reálnosti a tajomného hororu. Atmosféra filmu stúpa každou minútou, tak ako šialenstvo hlavnej postavy a len čakáte kedy sa to všetko zlomí. Hudba sprevádzajúca záverečné scény je minimálne taká hrozivá ako Nicholson. Jedine čo by som snáď ešte mohol spomenúť je mierne odťažitý prístup k postavám a chlad ktorý ide s celého filmu. Dá sa však na tento možný "nedostatok" pozerať z dvoch kontextov. Buď tak ako som napísal nedostatok filmu, alebo ako súčasť, ktorá skôr ako vyrušuje udáva smer akým film chce ísť, teda odťažito, surovo, chladne, ako samotné miesto ktoré tak pôsobí a v konečnom dôsledku aj je tým, že sa odohráva v zime. ()

mudrscorpion

Bohuzel, pro me, jako fanouska S.Kinga, tento film zase takove terno neni... Je to velmi slusna filmarina a Nicholsonuv vykon jest fenomenalni, proto bych dal normalne filmu 4 hvezdy, ale vzhledem k tomu, ze jsem velky milovnik knizni verze tohoto pribehu, vim, kolik toho podstatneho ve filmu chybi a o kolik by ten film mohl byt lepsi, kdyby se tak moc neodchyloval od Kingova pribehu... Proto 3* ()

Schkeble

nehorázná nadhodnocovaná nuda A PROČ JE TO PROBOHA TAK DLOUHÝ --nejdelší dvě hodiny mého života a to mám co do činění s podcastem Joe Rogana ()

Nora97

Tento film sa hodnotil dosť ťažko, nakoľko knihu od pána Kinga mám prečítanú a vo filme je príliš veľa nezrovnalostí, aby som mu dala plných 5 hviezdičiek. Film som videla prvýkrát ako staršia, vždy som chcela vedieť, prečo je kultový a tak ospevovaný. Myslím, že to bude najmä vďaka výkonu Jacka Nicholsona, ktorý hral postavu zaujímavo, ale podľa môjho názoru úplne zle v porovnaní s knižnou predlohou. Jack Torrance je v knihe bývalý alkoholik, abstinent, ktorý sa rozhodne zmeniť pre blaho svojej rodiny. Zamestná sa v hoteli ako správca. Veľmi sa mi páči námet, že rodina uviazne v obrovskom hoteli odrezanom od sveta počas tuhej zimy. Žiarenie je schopnosť, s ktorou sa niektoré výnimočné deti narodia - tá schopnosť oživuje a priťahuje duchov. V hoteli je ich viac ako maku v poli, takže Dannyho celá rodina má o zábavu postarané. Jack v knihe stráca súdnosť postupne, no Jack Nicholson nevyzeral ani trocha príčetne na začiatku filmu - teda na pohovore, čo pôsobilo ako päsť na oko. Wendy bola zahraná dobre, dokonca aj malý Danny, ktorý si zvolil ale nešťastnú metódu ako sa kontaktovať s Tonym - za pomoci prstu, čo v knihe nebolo. V dobe natočenia filmu musel pôsobiť ozaj strašidelne, no popravde bez prečítania knihy by som asi nerozumela pointe, napríklad Prečo je Jack na konci filmu na fotografií? Ďalšia nezrovnalosť, ktorá ma viac menej nahnevala je smrť Jacka Torrencea zmrznutím v bludisku, pričom v knihe sa snažil zachrániť syna pred sebe-samým a zabil sa. ()

MatyRock

Tak jsem se podíval na tuto hororovou klasiku od kultovního režiséra jménem Stanley Kubrick. Do dnes se jedná o jednu z nejlepších adaptací knih Stephena Kinga a o jeden z nejlepších hororových snímků vůbec. Atmosférické záběry, geniální hudba a ještě geniálnější herci jsou jen kořením skvělé režie. K dokonalosti mi chybělo více času na prokreslení postav (paradoxně, protože už tak má film skoro 3 hodiny) a pravděpodobně více vysvětlení. I když možná to je to kouzlo záhady a tajemna. 8/10 ()

pupidup

Kultovni klasika od meho oblibeneho spisovatele... a zvlastniho rezisera...konecne, kdo jiny by to dokazal takhle skvele natocit. Uzasny film. ()

CamilleS

Film Osvícení jsem dlouho odkládala jednoduše pro jeho veleslávu. Jednoho dne mi to nedalo a na film se bez jakékoli přípravy podívala. Úvodní vrtulníková scéna byla impozantní a atraktivní, ale ta další, kde majitel prokletého hotelu Nicholsonovi do puntíku vysvětlí, co se stalo předchozímu správci, byla prostě rána pod pás. Zbytek filmu tak divák nemá na práci nic jinýho, než čekat až se již zmíněná historka znovu odehraje. I člověk s minimální filmovou zkušeností si v ten moment musel uvědomit, že pan majitel se nesnaží Nicholsona postrašit jen tak pro nic za nic. Takže z mého pohledu se žádný velký napínák nekonal, některé scény mi přišly nekonečně dlouhé a kolikrát jsem se natáhla po mobilu, což by se asi u hororu stát nemělo. Knihu jsem nečetla, nevím, jak jsou tedy originálně postavy propracované, ale jejich jednání jsem taky moc nepochopila a když se nakonec Nicholsonovy duchařské vize, které měly zůstat v jeho hlavě, zhmotnily a začaly odemykat zamčené dveře, to už bylo prostě moc. Takže za mě 2 hvězdičky, protože příběh hned od začátku úplně zbytečně prozrazený a duchařský motiv byl dost slabý. ()

drkaldj

Ano, celkem pěkné dílo. I přes stopáž (viděna prodloužená verze) film nenudil a celkem slušně to uteklo. Spousta legendárních scének které zná snad každý, i když třeba neví že jsou zrovna z tohohle filmu. Mě se tento film poněkud dlouho vyhýbal a i přesto že nemám nějak zásadní výhrady (některé pasáže mi zkrátka zpracováním nesedli) nemůžu ohodnotit na plný počet. ()

Dub01

No .... tak to jsem nečekal. Lidi mi sice říkali že je to super podívaná, ale tohle? Tohle bylo hororový nebe a thriller v jednom. Herecký výkony Jacka Nicholsna a Shelley Duvall snad nemusím ani zmiňovat jak byli úžasné. 90% ()

Ladas70

Nejsem zrovna typ diváka na horory a moc je nemusím, ale tohle dílko.....klobouk dolů. Ta atmosféra vás vtáhne tak dokonale, že si budete myslet, kdy se vedle vás objeví znenadání J.Nicholson s tím vše říkajícím úsměvem. Vše je navíc dokonale podtrženo hudbou, která vás nenechá v klidu. Skvělá režie, skvělá hudba, skvělý děj. Takovéto horory mohu. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu