Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Nikolas__

(V mém deníčku mám značně velmi obsáhlejší spoilerový názor). Naprosto úžasný. I přesto že je film hodně pomalý, a bez přehánění, mi připadalo že má čtyři hodiny, tak mě to hodně bavilo a nenudil jsem se. Jedna z nejlepších věcí na tomhle celém je kamera a hudební doprovod - Choreografie scén je jedna z naprosto nejlepších co jsem kdy viděl, a je vidět že si s tím tvůrci daly velkou práci. A soundrack je vždy úžasný - například ten hlavní, který hraje nazačátku. Vizuálně a audiovizuálně je to tedy perfektní. Přiznávám že Shelley Duvall nehrála zrovna výborně, ale pak jsem si na ní nějak zvykl, kdo byl ale výborný tak byl herec Dannyho a Jack Nicholson jako Jack Torrance. Taktéž konec na mě hodně zapůsobil -SPOILER- protože mi přišel lepší než v knize, kde hotel vybouchne i s Jackem. Tady bylo to že Jack jednuduše umrznul, a bylo to super. -KONEC´SPOILERU- No, vážně nemám snad nic co bych vytknul - detailní a skvělá záležitost, a já jako někdo kdo se u filmu opravdy málokdy bojí, jsem byl hodně potěšen, protože alespoň u nějakých scén jsem klidný nezůstal))))))))). 10/10 ()

Mamutol

Jako vždy trapně přehrávající Jack Nicholson a ošklivá Shelley Duvall, tak to je vše přátelé. Mimochodem, kdo pustil Jacka z té zamčené komory s jídlem ? Že by nějaký hotelový duch ? Nudná záležitost a občas jsem to měl na rychlost 2x, protože na ty dlouhý záběry o ničem se fuckt nedá koukat. Tohle je přeceňované filmařské peklo. ()

blondboss

Atmosférický hororový snímok ako vyšitý. Táto Kubrickova adaptácia Kingovho románu mi síce nie je úplne najbližšia, ale musím uznať, že Kubrick tu vytvoril ozaj hutnú atmosféru strachu a neistoty, ktorá bola dôkladne doplnená monumentálnym hudobným podmazom. Niektoré scény boli doslova hypnotické. Tomuto režisérovi sa jednoducho musí uznať, že vedel točiť unikátne filmy, ktoré boli nadčasové a ktoré zobrazovali udalosti iným nekonvenčným spôsobom. Tento snímok to len a len podčiarkuje a Nicholson bol očividne vo svojom živle. 75 % ()

sabo5

Jack Nicholson to zahrál excelentně (tleskám) Ale film byl takový průměr neříkám v té době to muselo být bomba ale v dnešní době tak lepší 3 *** ()

pollstro

Učebnicový příklad filmové klaustrofobie, jejíž pocit uvěznění je v rámci kinematografie naprosto hmatatelné, skutečné a ojedinělé. Dominantní přítomnost hotelového opuštěného komplexu je složitým fyzicko-psychologickým prostorem, jehož vlastní provázanost s historií, složitá struktura a zapeklitost bludiště, připomíná bájný labyrint řecké mytologie. Kubrick vytváří hororové filmové umění, které je ve svých obrazech děsivé, přesto přitažlivé do posledního detailu. Kombinuje úzkost v situacích, kdy člověk vnímá své okolí jako nebezpečné, bez možnosti jakéhokoliv úniku, a celkovou rozlehlost hotelu a jeho jednotlivých chodeb. Komplexní filmová dynamika balancující mezi jednoduchostí a majestátností, mezi všedními momenty a těmi nadpřirozenými, v nichž se divák dezorientuje kombinací prostornosti, uvěznění a všudy přítomné nejistoty toho co je, a nebo není skutečné, čemuž přispívá fakt, že film ve skutečnosti nemá spolehlivého pozorovatele, na kterého by jsme se mohli spolehnout. Těžko lze najít film, který takto efektivně pracuje s filmovým prostředím, jemuž Kubrick přizpůsobuje veškeré filmové aspekty, které ještě mnohonásobně víc podtrhují psychologickou komplexnost pocitu stísněnosti, nebezpečí a nejistoty, která odkrývá ty nejděsivější lidské pocity našich povah. Jeho úderný minimalismus je ve své podstatě prostý, o to víc působí veškeré hororové prvky naturalistickým a bezchybným dojmem, jenž nám doslova umožňuje vše prožívat v osobní rovině. Závěrečným faktem je, že Osvícení je ve své hluboké podstatě a významu zcela nesmrtelným filmem s nebezpečně vtahujícím šílenstvím, které se velmi snadno dostává pod kůži. ()

baclajean

Tento film je dokonalým dôkazom toho, ako svojsky môže režisér svoje dielo poňať, a aké obrovské množstvo ľudí, situácií a deja ako takého z knižnej predlohy pomení, preonačí alebo úplne vypustí. ()

patbat

Výborný horor, děsivý nejen legendárním výkonem Jacka Nicholsona, ale zasazením do hotelu Overlook v nádherné americké přírodě, který je svou opuštěností v zimě děsivý sám o sobě. Atmosféru jako v tomto filmu, nenajdete v žádném jiném. Vše perfektně dokresluje hudba, ale tahounem je a bude Jack Nicholson a jeho postupné propadnutí šílenství. ()

fiasko

Známka: A+; „Here’s Johnny!“ Můj nejoblíbenější Kubrick a momentálně nejoblíbenější horor vůbec. Dokonalá hra s divákovou psychikou výborně kombinuje psychedelicky znepokojivé scény s ještě šílenějším Nickolsonem a hrůzně pomatenou Shelley Duvall. Celé dění ukotvené v nenormálním hotelu dodává filmu potřebný pocit sklíčenosti. Během ubíhající stopáže člověkem rezonuje úzkost a paranoia, když je konstantě pod náporem režisérova audiovizuálního teroru, vypointovaného k dokonalosti. Jack Nickolson je naprosto perfektní a démonický v roli otce, kterému každou chvíli rupne v bedně a stane se oním ikonickým magorem, vražedně pobíhajícím se sekerou. Vím, že Stephen se dodnes svéhlavě mračí, kdykoliv mu někdo připomene Stanleyho, ale vypadá to, že většina je pořád z filmu nadšená a je jim to jedno, včetně mě. ()

Fin_429

Kubrick vždy umí naladit atmosféru tak jak chce a i kdyby ta atmosféra nebyla úplně hororová, tak mu to nevadí a jede si své rozjeté. Tedy úchylné. Stanley se nebojí a dokazuje to styl a to jak vypráví příběh o Osvícení. Za mě vrchol kinematografie. Teď jsem zvědav na mechanický pomeranč. 9/10 ()

cimrman2.

Možná si taťka mohl koupit noise canceling sluchátka aby mohl se mohl soustředit a nemuseli se na měsíce zavírat do této chatrče, nebo vlastně museli protože to je druh cyklu, který se pořád opakuje(možná)! Jack Nicholson zde mohl naplno využít zkušeností z kukaččího hnízda. Postupný rozklad osobnosti zde Nicholson zahrál famózně a konečně celá hlavní trojice předvedla skvělé výkony. Horor není můj oblíbený žánr a jsou pasáže které se mi tu nelíbili ovšem po hodně dlouhé době musím říct dobrý horor. Nejlepší vysvětlení konce je že nejde vysvětlit (pár možností vysvětlení tu je). 85% ()

chucky

Dokonalost v každém detailu. Zachytit takovou atmosféru, troufám si tvrdit, mnoho filmů nemá. Excelentní výkon Jack Nicholsona!!!!!!!!!Skvělá proměna v "šílence". Jeden z nejlepších hororů jaký jsem viděl..........:)))))) ()

tee

Výborné dílo jak z rukou režiséra, tak herce Jacka Nicholsona, který již poněkolikáté předvádí fascinující výkon v roli vyšinutého člověka, kterého by nebylo od věci označit za posedlého ďáblem. Film je do detailu vybroušen tak, že se v něm pomalu ztrácíte, aniž by jste si však vůbec všimli, že jste do nějakého zamotaného labirintu vstoupili. Prvky hororu nahánějí strach, do thrilleru hozený zvláště závěr zvyšuje napětí, přičemž vše od počátku umocňuje na míru střižená hudba, při níž zimnice vaše tělo jen tak neopustí. ()

nash

Dost možná vrcholné Kubrickovo dílo. Vizuální stránka je prostě přenádherná a když se z výtahu řinou hektolitry krve, mrazí mě v zádech. Vlastně mě mrazilo úplně celý film a to hovoří za vše. Velkou měrou k tomu přispívá také dechberoucí výkon Jacka Nicholsona, nebál bych se to označit jako jeho životní výkon (společně s Přeletem). Shining je the best horor všech dob. ()

freeeeedom

Jeden z najlepších filmov majstrovského Kubricka. Už začiatočná ponurá hudba počas titulkov dáva tušiť že to len taká oddychovka nebude a čím viac sa dej posúva dopredu tým sme nervóznejší a napatí, Kubrick má našu psychiku doslova na motúziku a robí si s nami čo chce. Jack Nicholson v jednej so svojich najlepších rolí podáva neuveriteľný výkon a my sme chtiac nechtiac konfrontovaní ako by sme sa sami chovali na jeho mieste. Vynikajúca, do detailu prepracovaná psychológia jeho postavy je až nervy drásajúca a naozaj si nedokážem predstaviť namiesto neho nikoho iného ( "Here is Johnyy" :o) Skvelý psychologický horor zasadený do úžasne atmosferického prostredia horskej zasneženej samoty. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu