Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

sheen

Této klasice se mi dařilo zdárně vyhýbat, horory moc nemusím :) Sice se nejedná přímo o horor....:) Ale v rámci festivalu Jacka Nicholsona v kině Aero jsem se hecnul a šel jsem na SE verzi. Tak nějak si představuji totálně šílenost, Nicholson byl vynikající magor. Kubrick mě v poslední půl hodině absolutně zničil a dostal na kolena, kniha musí být drsná :) [Kino Aero] ()

Kusko.t2

Here's Johny!!!. A je tu opäť Jack Nicholson čoby Jack Torrance vo svojej nezabudnuteľnej, démonickej, exkluzívnej a excelentnej úlohe. Kubrickov film natočený, resp. inšpirovaný knihou Stephena Kinga sa v mnohých veciach líši od knižnej podoby, avšak obidve sú rovnako silné a pútavé. Môžem si ich teda dovoliť zrovnávať, keďže poznám obe. Aj napriek tomu, že Kubrick natočil 100 percentný filmový skvost, Kingovi sa aj tak moc nepozdávalo toto jeho spracovanie. Samozrejme Kubrick do filmu nemohol dať ani zďaleka všetko to, čo bolo v knihe, ani to nemal v úmysle. Podľa mňa ani zanedbanie okrajových častí príbehu Kinga vôbec neurazili. Problém bol práve v tom, že Kubrick išiel na to inak už od základu a to Kinga trocha iritovalo. Asi pociťoval istú dávku menejcennosti, hlavne v kontexte k svojej práci, ktorá evidentne bola pre Kubricka v takej forme nepoužiteľná pre jeho filmovú víziu. Ja nevyčítam nič, práve naopak. SPOILER: The Shining = psychicky náročný film. Nevľúdne horské prostredie, v rodine napätá situácia, ktorá pramenila z Jackovej závislosti na alkohole z ktorej sa mu nepodarilo úplne dostať nikdy – to sú korene problému. Keď Jack spolu s Wendy pracovne žili mimo hotelu Overlook, (Jack na fakulte), už vtedy mal sem-tam problémy s ovládaním sa a pitím. V opitosti zbil svojho syna Dannyho, čo mu Wendy neustále vyčítala a vyťahovala na oči. V práci s ním už neboli príliš spokojní, množia sa sťažnosti, nie vďaka jeho práci, ale s jeho chovaním. A tak potrebuje oddych, zmenu prostredia a kľud na písanie svojich prác. Hotelu Overlook sa javí ako správna voľba. Tu sa však jeho situácia ešte viac vyhrotí. Viac info v knihe/filme. Excelentný drsnejší film, skvost kinematografie o ktorom by sa malo hovoriť všade, pretože pre takéto filmy malo zmysel vytvorenie filmu ako takého. Kubrick bol a je pre mňa najväčším režisérom všetkých čias a herecké umenie Jacka Nicholsona je neskutočné. Keby som nevidel tento film a nepoznal Kubricka, bol by zo mňa iba polovičný filmový nadšenec. Umelecký psycho-horor u ktorého nemá zmysel spomínať a detailnejšie rozoberať vynikajúcu kameru, hercov, hudbu, pretože by som musel vymenovať všetky zložky a každú sekundu filmu – božské je úplne, ale úplne všetko. Ale už sa musím seknúť a ukončiť tento komentár, pretože moja chvála na film je nekonečná. ()

petaspur

Nicholsonovi jsem zbaštil všechny jeho herecké polohy, hotel a okolí se mi moc líbili a to je tak všechno. Démonická hudba (zvuk cirkulárky přepsaný do not) mě sice občas probrala z polospánku, ale ještě před jejím dodrnčením jsem se opět spolehlivě nudil. To by se u hororů asi stávat nemělo. ()

salahadin

Inzerát: Hledám někoho, kdo mi poradí, jak se levně a efektivně zbláznit. Odpověď na inzerát: Vážený pane, doporučuji filmy S. Kubricka, zvláště Shining, které představují levný a efektivní postup jak se zbláznit, a to bez pomoci podpůrných prostředků jako je úder tupým předmětem do hlavy, léta praxe strávená v blízké hospůdce u frťanů, naběhané kilometry po úřadech, výkyvy tlaku po rozhovoru s pošťačkami, mrtvice u sledování politických diskusí v TV, bušení hlavou o skříň, když dojde účet za inkaso apod. Herecký spielmachr a výrazový virtuóz Nicholson koncertuje, jeho výkon je neuvěřitelný...když se na ten jeho obličejový ciferník s pomíchanými ručičkami podíváte, je vám jasné, že při natáčení musel ztratit pár koleček, jinak si ten jeho "crazy" xicht neumím vysvětlit. Herecké mistrovství na minimálním prostoru, kterému trochu ubírá jen 2 hodinová stopáž. Půlku atmosféry tvoří kakofonický zvukový podkres (tomu se vážně hudba říkat nedá). Druhou půlku vcelku zajímavá režie mně jinak zapovězeného režiséra. Shining je brilantní thriller, slušný horor a minimálně zajímavé psycho drama. ()

Disk

Ne nadarmo se Stanleymu Kubrickovi říká Mistr filmař. Brilantiní budování atmosféry a výtečná gradace. Jack Nicholson se sekerou vyvolává strach a závěrečná naháněčka v bludišti patří k nejlepším filmovým vyvrcholením, jaká jsem kdy viděl. A to nemluvím o posledním záběru... ()

Aky

Kubrick + Nicholson vytvořili jeden z nejdokonalejších dramat-hororů, jaké kdy byly natočeny. Zde nelze nic vytýkat, lze jen nosit dříví do lesa, tedy připojovat další superlativy ke stovkám, které zde již byly napsány. ()

Cappuccino

Všimli ste si (áno, určite ste si všimli), že Kubrick používa mrazivé tóny aj keď sa prakticky nič strašidelného nedeje? Tomu vravím brilantný nápad! Resp. spravil z pôvodne nudných pasáží, pasáže (minimálne) zaujímavé. Zatiaľ čo iné thrillery/horory majú tendenciu zo začiatku nudiť - The Shining nie. __ Psychologický thriller, ktorý vás ani minútu nenechá chladným. Výborná kamera, fantastický Jack Nicholson, uvrieskaná, ale nadmieru uveriteľná postava Shelley Duvall-ovej, tiesnivé a predsa otvorené priestory hotelu a na záver - do bodky premyslená, Stanova réžia. Nevidím už žiaden dôvod, prečo by som sa mal viac rozpisovať. Za tridsať rokov od vzniku filmu bolo napísaných veľa slov, veľa viet a veľa recenzíí. Medzi tým všetkým sa moje myšlienky ľahko stratia. Jednoducho záležitosť ala "must see". ()

S.Quentin QUALE

Kombinace King + Kubrick + Nicholson je skvostutvorná. Tady asi není moc do dodávat, snad jen že jde o geniální obraz minimalistického propadu šílenství s dávkou tak intenzivního napětí v závěru, že dívat se na to ve filmové podobě je mnohem lepši, než to číst v Kingově předloze. Sada! ()

vteco

Hororový vrchol v podání Stanleyho Kubricka, který se s tím nepáral a ukázal nám pravé šílenství. Výrazy a pocity hlavních aktérů představují nepřetržité napětí, strach a nedůvěru po celý film. Samotná atmosféra, která by se dala krájet opravdu velkým nožem, přebíjí všechny aspekty tohoto filmu i přesto, že jsou opravdu bezchybné. Několik legendárních scén, jenž navodí husí kůži a utkví v paměti, jen potvrzují kvalitu tohoto díla. [95%] | TOP 10 ()

Allien.9

A další Kingovina; jak s malým písmenem, tak s velkým.;-) Prvních 40 minut = dokonalost. Postupem času se film začíná malinko táhnout a ona dokonalost se znovu dostavuje až asi půl hodiny před koncem. Nicméně i tak se jedná o velmi solidní zfilmování, jehož schizofreničnost podporuje i zvrácený hudební doprovod Wendy Carlos (ano, žena;-)). Po přečtení knihy (to to trvalo) přidávám další hvězdu, neboť filmový závěr v zasněženém bludišti je mnohem efektnější než knižní konec uvnitř hořícího hotelu.;-) ()

misterz

Wow, wow, tak to bolo niečo, toľkú porciu dávky napätia som ešte v nijakom filme nevidel. Kubrickovi sa, čo sa tohto týka, podaril zázrak. A k tomu perfektná dusivá atmosféra a fungujúce lakačky s premakanou muzikou. Páni, takto sa robí napätie vo filme, to taký The Conjuring pri tomto snímku vypadá ako malý smiešny trpaslík, ktorého každý s veľkou radosťou zahodí do kontajnera a radšej si pustí túto "starinu", a aj napriek tomu stále skvost. A to nehovorím o famóznych hereckých výkonoch, jedna báseň. Najmä tá hlavná ženská postava bola úžasná. Pripomínam, že film vznikol pred vyše tridsiatimi rokmi a na tú dobu ide o majstrovské, nadčasové dielo. Nečudo, že väčšina divákov v tých časoch bola z tohto filmu pokakaná až za ušami. Len škoda tej veľmi dlhej stopáže, dejová linka nebola na takú dĺžku koncipovaná. Podľa mňa sa dal príbeh zhustiť a taká polhodinka sa mohla v pohode vypustiť. Určite by to len prospelo a tá koncentrácia napätia, ktorá by tým vznikla, no páni... to si ani neviem predstaviť. Cesta na mesiac :) Pri inom filme by som dal hviezdičku dole, ale tu... no proste to napätie tam všetko prebilo a dávam plný zásah. ()

HAL

Filmy podle knih Stephena Kinga sice většinou nejsou nic moc, ale tenhle se povedl na výbornou a podle mě svou předlouhu v mnohém překonal. Má na tom zásluhu bezchybná režie Stanleyho Kubricka a hlavně výborný Jack Nicholson. ()

ChewieDC

Děsně se vlekoucí horor, který není ani moc strašidelný, ani moc zábavný. Jeho ohromným kladem jsou především vynikající herecké výkony všech zúčastněných, zejména pak excelentního Jacka Nicholsona. ()

Satan

Tady nejde nic víc dodávat - ta vypiplaná mizanscéna, pečlivé pohyby kamery, vedení herců...Kubrickův perfekcionismus v tom nejvyšším možném stádiu. A ještě jedna věc - další zářez v dalším žánru. Kubrick ovlivnil nejen detektivky, sci-fi a válečné filmy, ale i horor. Mistr řemesla, který snad nikdy nešlápne vedle. ()

Vančura

UPDATE 18.11.2019 - Naprostá klasika, kterou jsem už viděl čtyřikrát, a pořád mě to baví. Naposledy jsem si to pustil krátce po zhlédnutí filmu Doktor Spánek od Stephena Kinga, abych si připomněl původní film, protože ten nový na něj bezprostředně navazuje. Překvapilo mě mimochodem, kolika nových věcí jsem si tam všimnul (jako např. krvavý otisk ruky na šatech ženy, která projde kolem Jacka těsně před tím, než do něj vrazí číšník a polije ho), a nejvíc mě tam nově asi bavilo to prostředí hotelu, jeho interiéry a celkově znepokojující atmosféra, která je podle mě zcela delikátní (btw. scéna, v níž se Jack líbá s rozpadající se stařenou, mi ale přijde strašně vtipná, což určitě nebyl záměr). Jinak si obecně myslím, že k tomuto notoricky známému filmu - který už snad viděl každý - už asi není možné napsat nic nového (těch 1800+ zdejších komentářů stejně nikdo nikdy číst nebude, takže si to zde píšu spíš pro sebe), takže prohlašovat zde, že je to geniální ukázka neuvěřitelně precizní filmařiny, ikonická klasika, vizuálně dechberoucí nadčasová podívaná s mnohými možnostmi interpretace, a kdesi cosi, by bylo jen nošením dříví do lesa. Osobně mi zde kupodivu nijak zvlášť nevadí ani ta Shelley Duvall, na kterou tolik lidí nadává, podobně jako mi je lhostejné, zda se ten film nějak odklání od předlohy, protože ji neznám. A ten nový film mi jen potvrdil, jak tenhle starý Kubrick prostě nestárne, a dost možná je to nejlepší horor, jaký znám. ()

mchnk

"Great Party isn't it?" Doctor Sleep mi zde dopomohl k plnému počtu, zajímavé, jak ta léta běží, i tohle mám na filmech rád. Škoda, že jsem nikdy nebyl na čtení, v opačném případě bych si tyto majstrštyky vyhledal již mnohem dříve. Naštěstí v tomto případě platí staré známé - Pozdě, ale přece. ()

MIMIC

S odstupom času pridávam hviezdičku. V súvislosti s týmto filmom – ktorého klady si dobre uvedomujeme – ma napadá, prečo sa Kubrick k predstaviteľke hlavnej ženskej úlohy správal počas filmovania ako sviňa. Buď jej nedôveroval ako herečke (prečo ju potom ale angažoval?) alebo je za tým mizogýnia. Je pekné, ak niekto točí tzv. dokonalé filmy, menej už to, ak sú preňho dôležitejšie ego, peňaženka a kariéra než normálne medziľudské vzťahy. V “Jesennej sonáte” (1978), ktorú Kubrick zrejme nevidel, Liv Ullmannová podobnému človeku povedala: “Ľudí ako si ty by mali niekam zatvárať a niečo s nimi robiť.” To len na okraj, aby sa na csfd nezabudlo, akým človekom bol umelec Kubrick. Neprekvapuje ma, že každý jeho film je chladný ako psí čumák. Vrátim sa k Shelley Duvall. Neviem nič o zákulisiach castingu k “Osvieteniu”, takže budem kombinovať. Rok predtým Veronica Cartwright typovo dokonale zapadla do “Votrelca”, čo na Kubricka mohlo zapôsobiť natoľko, že chcel podobne submisívne, krehko, labilne a precitlivene pôsobiacu herečku, takže angažoval Veronikinu tmavovlasú verziu. PS: Ten zeleno-modrý koberec a fialové pohovky v inkriminovanej izbe č. 237 sú fascinujúce, dajte vedieť, ak viete, kde sa dá niečo také kúpiť. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu