Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

chelseaman22

Výborný horor. Hudba tak skvělá, že vtáhne do děje každého diváka. Výkon J. Nicholsona se mi nezdál nikterak úžasný, avšak nelze upřít, že hororový úsměv umí Nicholson za 1. Prostředí, v němž se film odehrává je skvělé - dokonalý labyrint nevyjímaje. Chvilkami jsem se během filmu nudil, což asi bylo způsobeno faktem, že tento horor byl krajně odlišný od současných filmových trhákových hororů. 90% ()

filmmovier

Kniha Osvécení patří k tomu nejlepšímu, co Stephen King napsal. Tohle zpracování bylo vyhlášené a o jeho kvalitě mluvilo obsazení i jméno režiséra, přesto mi k filmu pomohla až Nova cinema. A litoval jsem akorát toho, že jsem mistrovského dílo Stanleyho Kubricka neviděl už dřív. Film je poměrně věrnou adaptací knihy, vše podstatné ve filmu je, akorát konec je malinko pozměněný, ale to nevadí.... Nádherná atmosféra byla opravdu luxusní a nádherně hutná, tajemství pokoje 237 tady bylo nádherně zpracováno... Režie Stanelyho Kubricka byla samozřejmě jako vždy profesionální a mistrná a herecké obsazení bylo také na jedničku - ano, mluvím tady hlavně o Nicholsonovi. Jen śi nemůžu pomoct, ale trochu mi tady vadila Shelley Duvall... Takže Osvícení jsou jinak mistrovské dílo. Atmosféra filmu i samotného hotelu je nářezová, obsazení a režie luxusní, scénář povedený.... Jsem nadšen. Stephen King se zase jednou povedl zfilmovat mírou nejgeniálnější. Za mě pochopitelně 100%. ()

VaHo

Osamělý hotel v horách, chlapec, který "byl osvícen", vyděšená matka, šílený otec, v režii Stanleyho Kubricka, a to vše podle předlohy Stephena Kinga. Další slova jsou zbytečná. ()

LeoH

Ono asi bude dost záležet na tom, v jaké verzi člověk Shining vidí – jestli v televizním fullframu nebo v širokoúhlém ořezu pro kina (o to, který formát vlastně Kubrick považoval za definitivní, panují dlouholeté spory hezky shrnuté např. zde – doporučuju), jestli v originále nebo s dabingem. Já prvně narazil na dabovanou televizní verzi, následkem čehož jsem si podobně jako mnozí okolokomentující léta myslel, že ten film zas tolik atmosféry nepobral a že Nicholson s Duvallovou strašně přehrávají; pět hvězdiček je pro originální zvuk a klaustrofobický formát 1,85:1, v kteréžto verzi jde o úplně jiný film s mimořádně působivou souhrou geometrické scény, barev, hudby (a vůbec celkového zvukového designu) a vedení kamery. Díky téhle souhře mnohem líp vyznívají i zdánlivě nesouvisející věci – všudypřítomný důraz na rytmus a nenápadnou gradaci (až do takových detailů, jako je postupné zahušťování časových údajů v mezititulcích od „o tři měsíce později“ po „4 hodiny odpoledne“), chytře využité náznaky žánrových klišé, které nikdy nevyústí tam, kam čekáte (nepřítomnost ožívání domnělých mrtvol, záchran na poslední chvíli atd. je tak osvěžující!), prostupování reálného a zásvětního (chcete-li halucinačního) světa způsobem, který si leccos půjčuje z Mazací hlavy Davida Lynche, aby mu později zase leccos vrátil třeba v Twin Peaks… Nemluvě o velmi dospělém, dlouho pro mě těžko zkousnutelném podpovrchovém tématu chlapské ješitnosti, křehkosti a nejistoty a jejich možných patologických důsledků. Když o tom tak přemýšlím, z čistokrevného hororového žánru je Shining (ve výše uvedené jazykové a obrazové verzi) rozhodně to nejsilnější, s čím jsem zatím měl tu čest. ()

David.Darco

Tak som si to pozrel zas a znova. Milujem tento film. Milujem Kubrickov zmysel pre geometrické tvary a kompozíciu záberov. Tak ako milujem atmosféru celého tohoto hororu a punc perfekcionizmu, ktorou sa jeho tvorca vyznačoval. Najlepší horor všetkých čias :) TOP10 ()

UhLee

(9/10). Atmosférický skvost, který nám Stanley Kubrick po nekonečných opakování záběrů naservíroval a byla to naprostá audiovizuální extáze. Film se vám rychle dostane pod kůži a nechce za žádnou cenu odtamtud vypadnout. Nepříjemné zvuky jen dodávají na už tak nesnesitelné atmosféře a vy jen s hrůzou sledujete tento jedinečný a kultovní počin. Jack Nicholson je naprostý blázen a v tom možná vidím jedinou chybku filmu - od prvního pohledu vypadá jako magor a ve výsledku vás ani trochu nepřekvapilo jeho finální proměna, ale to je pouze malá nedokonalost. Jinak jde o nadčasový horor, který strčí drtivou většinu současných hororů hravě do kapsy. ()

Motinski

Atmosféra ktorá prekonáva zaužívané hororové postupy, hranie sa s detailami a soundrack čo si proste zapamätáte. Pred vzhliadnutím som si myslel že je Nicholson pre túto úlohu jak stvorený, no už od začiatku vyzerá trochu ako blázon a ten prerod bol pre mňa očakávany. To mi asi najviac kazilo dojem. Kubrick ale krásne vystihol a naaranžoval prostredie. Do kontextu samoty absolútne zapadlo a všetko pôsobí ako snová sekvencia niečoho čo by na filmové platno nevedel previesť len tak hocikto. Shining je povinnosť pre filmových nadšencov a jeden z mojich najoblubeobľúbenejších filmov od Kubricka. ()

senor

Kdyby mi někdo vyprávěl o co tam jde, řeknu si že je to plné klasických hororových klišé. Osamělý hotel s podivnou minulostí, manželovi trochu přeskočilo, bezbranná manželka. Ale jak to Kubrick natočil by nedokázal nikdo. Nechá černocha jet hodiny rolbou ve vánici, aby mu pak nedovolil říct ani sekera. ()

Avathar

"Redrum, redrum, redrum..." Geniálne. Proste geniálne. Jeden z tých filmov, na ktorých nedokážem nájsť jedinú chybičku. Od perfektného obsadenia (Nicholson je diabol, Duvallová zvládla úlohu vystrašenej matky veľmi dobre a malý Danny Lloyd je tiež výborný) až po mrazivú, neuveriteľne desivú atmosféru, ktorá sa vám v kombinácií s vhodnou "škrípavou" hudbou zaryje hlboko pod kožu. Užasná je aj práca s kamerou (už len ten úvodný prelet ponad kopce!), obzvlášť v scénach, kedy sa malý Danny preháňa na trojkolke po stíchnutých chodbách hotela a vy už len čakáte kedy spoza rohu vykukne nejaký prízrak, alebo v samotnom závere v zasneženom záhradnom bludisku. Brilantné. Vďaka, pán Kubrick za tento obrovský skvost. Právom nielen jeden z najlepších hororov, ale jeden z najlepších filmov všetkých čias. ()

JimmyII

Kingovi se sice Kubrickovo zpracování jeho románu nelíbilo, ale jako film je geniální. Kubrickovi se podařilo natočit nejlepší horor vůbec, to, jak pracuje s napětím je dokonalé. Strach, nejistota a tajemno jsou cítit na každém kroku a to je klidně všude rozsvíceno. Nicholson podává jeden ze svých nejlepších výkonů a slovo "šílenství" dostává úplně nový rozměr. Klobouk dolů, Kubrick prostě umí natočit jakýkoliv žánr a vždy to bude revoluční dílo. ()

Honzíno

Jakým způsobem tento úžasný psychologický horrorothriller pracuje s napětím a divákovým vnímáním scény, je neuvěřitelné. Kubrick jako obvykle dokazuje jeho mistrovský styl, který je tak charakteristický a nenapodobitelný a zasluhuje jen hluboký obdiv a v tomto případě hlavně strach. Ano, strach!! Zbožňuju snímky, které pracují s tzv. neviditelným nebezpečím (rozuměj též strachem). Protože často mnohem víc znamená toto neviditelné zlo než pototky krve (viz výtah) a je též mnohem těžší tímto způsobem diváka vystrašit a dát mu intenzivní zážitek, čili se to též musí o dost hůře točit. Jenže Stanley má opět vynikající podklad a pouští se na Kingovu příběhovou půdu s jeho vlastním umem. Tyto dva unikátní aspekty se spojili v jedno Osvícení a vznikl celek, jež obsahuje množství legendárních, nezapomenutelných scén, dokonalou minimalistickou hudbu, která pasuje na unikátní porstředí opravdu stoprocentně a dokonalou atmosféru! Snímku se nedá nic vytýkat, pouze vyzdvihnout jeho nejsilnější klady - těch je požehnané množství, nad ostatní však ční herecké výkony. A z nich nejvíce samozřejmě Jack Nicholson. Od shlédnutí snimku bych asi chvíli Jacka nemohl vídat, pokud bych byl jeho blízkým přítelem či příbuzným. Předvádí jeden z nejpřesvědčivějších hereckých výkonů historie a jeho mistrovství dokazuje skutečnost, že po tomto majstrštyku se z něj nestal pouze filmový psychopat a dostal i spousty kladných a jemných (mírných) rolí. Kloubouk dolů. Kompletně před vším! ()

honx

Tak tohle je horor v tom pravém slova smyslu! Film jsem sledoval s otevřenou pusou a s mrazem běhajícím mi po zádech! Fantastický výkon Jacka Nicholsona,kterému jsem skutečně věřil, že se zbláznil. A ani další dva členové rodiny rozhodně nezůstávají pozadu....ten kluk mi fakt nahnal hrůzu. Nezapomenutelné Kubrickovo dílo ()

Wall-E

Jeden z nejlepších filmů v žánru. Horor jak má být, postavený na skvělé atmosféře, hereckých výkonech a hudbě. (samozřejmě předloha Stephena Kinga, která je zárukou kvality) Pro milovníky klasických hororů povinnost. ()

st.verka

Na mě osobně zapůsobil nejvíce Danny Lloyd, teh hošíček byl úžasný. Ovšem Jack Nicholson to svoje stupňované šílenství předvedl skvěle. Já nevím, k naprosté dokonalosti mi tu přesto něco chybělo. Možná trochu lepší ženské herecké obsazení. Shelley Duval mi připadala šílená už od počátku, přestože jí jediné zdravý rozum zůstal. ()

Mirokukii

Jack Nicholson velmi děsivý avšak k nějaké změně jeho charakteru nedochází. Působí tak na mě od začátku. Výborná též Shelley Duvall, která se podle mě Jacka opravdu bála. S každou minutou atmosféra houstne víc a víc. Přispívá k tomu i výborný soundtrack. Hon v nočním zasněženém bludišti společně s Nicholsonovím dobýváním se do koupele nejstrašidelnější, a nejlepší pasáž filmu. Plus záběr na valící se galony krve z výtahu, které stojí za povšimnutí. ()

karlik4801

Osvícení není stavěno tolik na příběhu, jako na skvělém Nicholsonovi! Jestli ještě uvidím nějaký film s ním, budu si myslet že je to magor. Podle mě tady ze sebe vydal to nejlepší. Byl báječně přesvědčivý. Ale i ten příběh ujde, ale v polovině mu docházejí slova. Naštěstí to pak zachraňuje úplně zmagoření pana Torrance. I přes zdlouhavé scény jsem se nenudil. Možná Kubrick nedokázal odvyprávět příběh z knihy, ale dokázal vytvořit nadměrně dobrý film, který se bude sledovat ještě dlouhá léta. A kultovní věta "Here is Johny." Kdo Osvícení uvidí, už na něj nezapomene. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu