Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

Flyer

Dokonalost sama. U tohoto hororu jsem celé dvě hodiny napětím ani nedýchal, hltal každý záběr a kochal se hereckým mistrovstvím Jacka Nicholsona. Ovšem pochvalu si nezaslouží pouze Jack, i ostatní herci byli výborní. Stejně tak chválím úžasnou gradaci děje a celkovou atmosféru snímku. Osvícení jedině dokazuje, proč milovat filmy Stanleyeho Kubricka. ()

Aquarius

Ani nie tak horor, ako útok na divákove pohodlie. Nepríjemná hudba, ťažkopádne tempo, všadeprítomný chlad, herecké výkony vymknuté z kĺbov, až na úvod a scény s černochom absencia uvolnenia napätia, Shining je v podstate stále buď halucinačno-maniakálny, napínavo-hororový alebo odľudštene-chladný. Ak bola Vesmírna odysea o zaoblených a elipsovitých tvaroch pre ľudstvo a hranatom monolite pre mimozemšťanov, Shining je len o hranách a pravých uhloch; labyrint, motívy na kobercoch, pohyby kamery, dokonca aj stĺpy sú hranaté. Film bol dokonca aj natočený v "hranatom" rozlíšení 1.37 : 1. Farebný náter Overlook Hotela mi zasa evokoval nemocničné prostredie, predovšetkým márnicu. Hnusná hráškovo zelená a okrová. Spočiatku som tento Kubrickov film v porovnaní s jeho ostatnými až tak moc rád nemal, ale s každým ďalším pozretím sa mi "páči" viac. Aj keď si myslím, že snaha zachytiť určitý stav mysle zachytený v iných filmoch, čo naznačuje príhoda že Kubrick nútil hercov sledovať Eraserhead, Rosemary's Baby a Vymetača diabla, sa dosť značne mihla účinku. ()

czejny

Prostě BOMBA! Co jiného se dá říct na tak bravurně zvládnuté dílko od samotného mistra Kubricka. Jeho puntíčkářská práce je ve filmu vidět v každém záběru, prostě pastva (skoro) pro všechny smysly. Zvuk (nebo-li hudba) do děje zapadá, jako ozubená kolečka ve švýcarských hodinkách. Je pravda, že místo Jacka Nicholsna bych si na tuto roli dokázal představit jiné herce, ale Jack alias Jack Torrance nepodal vůbec špatný výkon ( největší škoda je v tom, že to zblázněné vyšinutí není až tak markantní). Ale kubrickovsky tajemné, kubrickovsky precizní, KUBRICKOVSKY DOBRÉÉÉ!!! ()

Sabrewulf

Tenhle film jsem viděl poprvé jako malý. Už tehdy mě šíleně nudil. Strašidelné mi to nepřišlo. Po pozdějším shlédnutí se nic nezměnilo. Dva body jen a jen za herecký výkon Nicholsona. ()

MJMilan

Jack Nicholson se určitě ve své roli solidně vyžíval. Maska zcela šíleného tatínka rodiny mu sedla jako pr... na hrnec. Jeden z lepších hororů. ()

okkac

Četl jsem knihu, a to v drtivé většině případů vyvolává snížení hodnocení daného filmu, který knihu adaptuje. Toto je právě tento případ, ale i tak v rámci Kingovských adaptací jeden z nejlepších kousků. ()

Splasher

"Let me show You something : The longest word You can write on the top line of typewriter is ... typewriter." Karl Pilkington on the film Shining. ()

3n3my

Atmosféra filmu je jedinečná... škoda že sa podobná nenachádza ešte aj v súčasných filmoch. Veľmi tomu dopomohla najmä dobrá hudba... Hmm dobrá? Hej, tie "zvuky" by asi nebolo jednoduché stráviť niekde v práci, na ceste atď. No k prostrediu opusteného hotela a k predstavám jednotlivých postáv sa táto ťažko depresívna hudba viac než hodí. Jedna vec mi však nehrá: Jackovo opustenie skladu. ()

SeanLSD

Kedysi, bol som ešte malý, som si myslel, že je to majstrovsky hutná záležitosť ochromujúcej sily, ale po opätovnom pozretí po rokoch, keď už som za sebou mal aj predlohu, musel som hodne ubrať. Aj keď rozhodne nie som z tých, čo žiadajú otrocky presné prepisy literatúry do filmu a vôbec mi nevadí, keď si filmári vytvoria celkom vlastnú verziu, Kubrick to tu veľmi netrafil. Odmietol Kingov scenár, ale jeho vlastný je strašne zmätený a nesúdržný. Vôbec nechápem, načo si necháva celú kopu atraktívnych motívov z knihy, ak väčšinu z nich necháva absolútne nedoriešených. Načo je tam mŕtva žena vo vani, keď sa o nej absolútne nič nedozvieme ? Keď jej zásah do deja nemá ani nijaký význam pre posun dopredu či vyhrotení vzťahu medzi Torranceovými ? To je ďalšia vec. Kubricka zaujíma, podobne ako v iných jeho filmoch, model nefunkčnej rodiny, ale v OSVIETENÍ, kde má k tomu na základe predlohy to najlepšie východisko, to vôbec nevidno. Vôbec nerieši vzájomné vzťahy medzi Torranceovcami a ani ich veľmi neukazuje, všetkých troch vidíme zväčša osamote, ako pobehujú po prázdnych priestoroch a šalejú, alebo sa desia. Kým u Kinga sú totiž hlavnými hrdinami ľudia, u Kubricka je to hotel samotný, priestor, architektúra a dizajn, v ktorých sa ľudské postavy pohybujú. Kniha je zovretým, logicky vystavaným majsterštykom, film vyznieva len ako jedna z epizód v histórií strašidelného hotela, a to epizód nedoriešených. Akoby sme sa až v pokračovaní mali dozvedieť viac. Pretože tu sa z histórie toho prekliateho miesta dozvieme iba vágny fakt, že bol postavený na starom indiánskom pohrebisku. Nevysvetľovať má možno budiť atmosféru tajomnosti, to by ale omnoho lepšie fungovalo, keby divák atmosféru opustenosti a totálnej izolácie vnímal aj na základe niečoho iného ako prázdnych priestorov hotela. OSVIETENIE by mohlo skvele fungovať ako obraz Jackovho šialenstva, keby podivné postavy napokon neuvidela aj Wendy. Zbytočne, lebo Kubrick si tým iba pridáva ďalšiu mínu do beztak chatrnej konštrukcie. O hysterickom výkone jej podivne nepríťažlivej predstaviteľky ani nehovorím, podobne ako už viackrát tu spomínanej premene Jacka Nicholsona. Viem, že je trestuhodné takto si dovoliť na majstra Kubricka, ale v OSVIETENÍ má predsa len príliš veľa nepekných prešľapov na to, aby som ich len tak mohol ignorovať. Neviem kde sa stala chyba. Žeby film nejak fatálne zostrihalo štúdio ? Neviem o tom. Nech si hovorí kto chce, čo chce o zásadnom - až intelektuálnom - diele filmového hororu, Kubrickovo OSVIETENIE skôr zásadne zlyháva v niektorých dôležitých veciach ako intelektuálnych, tak hororových. A to nielen v porovnaní s prekvapivou predlohou, pri ktorej ma mrazilo rozhodne viac a konštantne. Ani by mi pravdaže nenapadlo popierať mimoriadne filmové kvality na úrovni obrazu a zvuku, hudby, kamery a výpravy, no ani ony, ani roztomilý Danny a psychotický Jack už potom pre mňa celok nezachránia. Rovnako ako ten dokonale fascinujúci záber valiacej sa krvi. Ten bol s dvojčatami a Jackom vo dverách ostatne jediný, ktorý mi z detstva z tohoto filmu nezmazateľne uviazol v pamäti. () (menej) (viac)

SoolenJV

Asi nejlepší Kubrickův film - alespoň pro mě. Atmosféra jako řemen, démonický Jack Nicholson a nervy drásající závěr v zasněženém bludišti. ()

daEmoNickY

Podle me to neni horor ale zobrazeni vecneho tajemstvi ............... Nakonec si myslim ze to tajemstvi je o to zabavnejsi o co to neni tajemstvi ale podareny vtip. Prislo mi ze to posledni tajemstvi tam narouboval bud proto aby tam nejake bylo a spousta muzu i zen se drbala pod vousy a rikala "panejo, ty to nechapes ono je to ...." .............................................. Anebo a coz se mu povedlo je to o tom ze "vsichni jste vestec", vcetne toho domu. ()

tomeek

Třicet hvězd je málo! Viděl jsem na Prima COOL v noci a byl jsem strachy posraný jak malé děcko. Upřímně. Opět dokonalý Nicholson, ale ta atmosféra!!! Hrůzu nahánějící obrovské prázdné prostory, divným hlasem mluvící dítě a naprostá samota v okolí. Sugestivní psycho! Jeden z nejlepších filmů které jsem kdy viděl. Po druhém shlédnutí: I na podruhé je to strašlivý nářez. Nenapodobitelná atmosféra, hudba symfonického orchestru dotváří obraz k šílené psychedelii. Tentokrát jsem se už tolik "nebál", ale pořád je to filmařina jak prase a upřímně prohlašuju, že je to nejlepší horor, který jsem kdy viděl. Kubrick tlačí na pilu přesně tam, kde má a ve výsledku odcházíte z kina s plným popcornem a polovypitou colou. On vás totiž strhne. A šlo to i bez lekaček. All work and no play makes Jack a dull boy. ()

klida

Mazácky hrající Nicholson má absolutní dream job, není ale zvyklej bejt tolik sám jako já a navíc mu, což je pochopitelný, překážej lidi, a tak mu z toho trochu jebne. Až sem by bylo všechno v pohodě, ale Shelley Duvall je (záměrně?) strašná kreatura, která umí akorát ječet. Největší strach ve mě vyvolala přehnaná a hysterická hudba a zvuk posunu času, třeba Wednesday. Proč se lidi bojej malejch holčiček? Lekat jsme se jich/jí měli třeba i v LIfe on Mars. ()

panMartin

Kdo jinej mohl zahrát takovýho magora než...... samozřejmě Jack Nicholson pro mě je fakt pan herec je pro mě jeden z nejoblíbenějších herců. Fakt ďábelský film nikdo jinej by nezahrál tuto roli jako Nicholson!!! Toto je vrchol žánru. Nemám slov, když jsem byl malej tak sem se bál teďka se nebojím ale mám stále musí kůži!!! ()

E=mc2

Masterpiece. Tohoto filmu som sa dlho bál a až dnes som sa odhodlal. Už viem kde Spielberg bral inšpiráciu pre schovku s Velociraptormi v Jurskom Parku :) Režisérska verzia. Čistá hrôza s vynikajúco precízne pracujúcou kamerou na steadycame :) Medzník v žánri hororu. Danny is not here. Honey i m home. ()

Nivenx

Skvělý film od Kubricka s démonickým Jackem Nicholsonem, bez kterého by tento film byl pouze průměrný. Bohužel co musím vytknout je to, že film se moc nedrží knižní předlohy jako v Osvícení z roku 1997, který se mi líbí ještě o malinko více. Ale i přes to dobrá práce. 70% ()

eisha3

Spojení výborné knihy Stephena Kinga, skvělého režiséra Stanleyho Kubricka a Jacka Nicholsona v jeho nejlepších letech, zdá se dokonalé. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu