Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

andrii

Zanícená osvěta temnoty. Neblahé bažení, tažení nehmatatelných identit. Více a více, jak se (zje)ví, ďáblův stín blíž a blíž se vlní, vycení hnisavé, sychravé výpary. Psycho výpady mýcení mr(ou)skavého obočí. ()

PROCESOR

Spisovatele S. Kinga není třeba představovat stejně jako Nicholsona. Oba dva jsou nezpochybnitelní esa ve své branži. A ta jejich nádherná šílenost se propnula v tomto snímku. Dnes se tomu můžete i malinko usmívat, ale přeneste se prosím do roku 1980, kdy nebyl internet, mobily a telefonní spojení kvůli sněhové bouřce nefungovalo. Potom ohromné prostory hotelu umocňují samotu. Desítky kilometrů není nikdo, kromě tatínka, který prostě zešílel, pak na Vás lehce dýchne ta pravá atmosféra krále hororu pana Kinga. Nicholsonovi grimasy v tomto snímku jsou legendární a troufám si tvrdit, že tady někde se to snažila, nastupující generace lehce napodobit, jeho styl povytaženého obočí ať už to byl Johnson, nebo Wahlberg. Jenže, jak to bývá originál je jenom jeden. ()

Ondatra

Spolu s Přeletem nad kukaččím hnízdem nejlepší film s Jackem Nicholsonem. Celý film jsem měl husí kůži na zádech a říkal jsem si, jak to jen skončí. Kdo četl i knihu (jako já), tak film je trochu jiný, tak s tím počítejte. Ale rozhodně není horší. ‚‚Here's Johnny‘‘ 10/10 ()

Jim_Beam

Herecky výborný, technický provedení taky skvělý, ale ten film mě ABSOLUTNĚ neoslovil a dokonce mě nudil takovým způsobem, že jsem ho dokoukal jen s vypětím všech sil... Škoda, že si pan Kubrick nevybíral témata, která by mi byla bližší, protože točit rozhodně uměl. ()

messiah

Vůbec se mistrovi Kingovi nedivím že tenhle paskvil považuje za svou nejhůře zfilmovanou knihu. Nemám nic proti Kubrickovi, ale tohle je totálně zmršený. Ze skvělé knihy - psychopatického geniálního hororu nezbylo ani torzo. Atmosféra bídná, nadpřirozeno totálně trapně vyznívající, manželka uťápnutá troska kterou je potřeba vodit za ručičku. Hotel a prostředí sice pěkný, ale že by zase nějak uplně extra, to taky ne. Jediný pozitivum je Nicholson a to až takový pozitivum že za něj dávám ne jednu, ale hned dvě hvězdičky. ()

BajuBaju

To hodnocení je bez debat. Film snad nemá chybu a jestli ano, tak malinkou. Nicholson je jako stvořen pro svou roli, toho by člověk nejraději zabil. A stejně je to docela drsné, když tak malé děcko hraje v takovémhle filmu a ještě takovou roli, co měl ten malý klučina. ()

tojowoeZNK

Jeden z mála filmů co je lepší než knížní předloha,i když knižní předloha od Stephena Kinga byla bezvadná!Jack Nicholson zde předvedl své herecké kvality.Ten člověk musí být opravdu blázen,protože takhle dokonale se to nedá zahrát.Ale i celková atmosfára filmu,at už se jedná o hudbu nebo prostředí horského hotelu je dokonalé! ()

EstéCaňa

Pro mě jeden z největších výkonů Stanleyho Kubricka. Dokonalé propojení vizí Dannyho s realitou, úžasné prostředí dlouhých chodeb, vynikající Nicholson, ale také Shelley Duvall, skvostná kamera, ale hlavně úžasný příběh za který vděčíme ikoně moderní literatury Stephenu Kingovi. 10/10 ()

mortak

Psychoanalýza v praxi dle Kinga a Kubricka. Lidská duše je jeden velký hotel s bludištěm chodeb a v každém pokoji se skrývá jeden zážitek. V Jackově duši se ovšem v jednom pokoji skrývá hrůzný zážitek z dětství (a z filmu je jasně patrné, co se tehdy stalo). Sledujeme tedy záhyby Jackovy duše, kterou obývá jeho dětské já a jeho ženské já. Ovšem jakmile Jack vstoupí do pokoje a vzpomene si, co se tehdy stalo, není už cesta zpět. Kubrickova studie šílenství je jedinečný divácký zážitek, na který se nezapomíná. ()

Carrie_3

Jsem kulturní, potažmo filmový barbar, jinak si nedokážu vysvětlit skutečnost, že mi takovéto filmové klenoty zůstávaly do dnešní doby skryty. Teda, oni nebyly skryty, jen já nebyla ochotna (jinými slovy - byla jsem líná) je zhlédnout. Málokdy si čtu obsah filmu před tím, než si jej jdu pustit, stačí mi si prohlédnout pouze galerii a ani tento snímek nebyl výjimkou. Vůbec jsem netušila, do čeho jdu. Už od první minuty mi bylo jasné, že se jedná o skvostné dílo. Hudba, kamera, střih - všechny články pracovaly jako dobře seřízený stroj. Atmosféra postupně gradovala, jednotlivé záběry na mě působily jako malířská plátna, která by se hezky vyjímala v nějaké galerii. Nepatřím zrovna mezi vyznavače hororů, ale kdyby každý horor dokázal vykouzlit podobnou atmosféru, byla bych jejich velkým fanouškem. Jak jsem četla v komentářích, mnoho lidí zde uvádí, že podle nich Jack Nicholson šíleně přehrával, mně je to upřímně jedno. Otázka je, jak moc dokáže vyšinutý člověk přehrávat - co je správně a co je zde vlastně navíc. Podle mě Nicholson předvedl vynikající herecké představení, před jeho výkonem smekám klobouk dolů. Osvícení je opravdu velmi vydařený snímek, který si ráda kdykoliv pustím znovu. ()

blitzer

I když jsem film viděl už asi potřetí (naposledy ale zhruba před osmi lety), tak jsem při závěrečné scéně zase ani nedutal a tuhla mi krev v žilách (narozdíl od Jacka naštěstí jen obrazně). Taky jsem si uvědomil, že úvod, kde sledujeme "prachsprostou" jízdu auta (mimochodem, výborná kamera) je zlověstnější a více hrůzu nahánějící scéna než nejvypjatější momenty lecjakého dnešního hororu. S tím souvisí další věc, a sice že alespoň 50 % filmu dělá hudba, nebo obecně zvuky. Samozřejmě herci jsou skvělí a již zmíněná kamera je výtečná... ale nebýt té hudby, výsledek by určitě nebyl tak nervy drásající. Dnešní projekce mě zkrátka utvrdila v tom, že The Shining je definitivně nejlepší horor (a že jich mám už pěkných pár za sebou), který jsem kdy viděl. ()

animaxis

Tak,právě jsem dočetl knihu.A jsem sakra hodně překvapen.Film Osvícení se knihy skoro ani nedrží.Jediné,co je tu podle knihy jsou postavy a hotel Overlook a to je doopravdy asi všechno.Kubrick to tady roztáčí naplno hlavně podle sebe a rozhodně se neopičí po Kingovi.Atmosféra filmu je dokonce někdy hrozivější,než v té 647-ti stránkové knize,která je strašidelná až od stránky 400 a více.Jackovo šílenství mi tu přišlo skoro lépe popsané než v knize a proto jsem tak překvapen.Ve filmu je i úplně vymyšlený konec.No na závěr:lepší horor jsem nikdy neviděl,takžě pět hvězdiček. Fanouškům filmu knihu velice doporučuji,protože konec knihy byl tedy velice destruktivnější,než u filmu a to doslova. ()

dr.fish

Kdo jen trochu pochybuje o herectví Jacka Nicholsona, tomu stačí se jen dokrmit tímto filmem a pochybnosti budou tytam. Obrazově dokonalá záležitost, doporučuji HD. Masterpiece...100% ()

WolfR

Mimořádný film s neskutečnou atmosférou a úžasně šíleným Nicholsonem a doslova Kubrickovsky učebnicovými záběry a celkově se vším, dotaženým precizností mu vlastní. 5 hvězd. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu