Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

dopitak

Jak málo chybí, aby brakový béčkový námět skončil jako brakový béčkový film, anebo taky majstrštyk. Nejsem chvalozpěvec Stanleyho Kubricka, moje hodnocení jeho filmů kolísají po celé stupnici, ale tady filmařina vysoce převyšuje neperspektivní okolnosti. A samozřejmě kromě Kubrickova umění také Nicholsonovo herectví, kterému se musím znovu hluboce poklonit. Moc se mi líbila kamera (ty pohledy přes rameno na tříkolce drandícího synka), své si vzala i promyšlená hudba a pochopitelně precizní vypiplanost posloupnosti a timingu záběrů. Nejsem ani hororový fanda a málokterý kousek z tohohle žánru tak u mě uspěje, tady se ale přikláním k absolutnímu hodnocení. Na tenhle film asi nebude nálada každý den, takže si projekci dobře naplánujte. ()

classic

Tzv. „nádejný spisovateľ” (alias, bývalý učiteľ) Jack Torrance sa hlási do zamestnania, ako správca Overlook Hotela, zašitého, kdesi v skalistých horách Colorada, odrezaného od civilizácie. Keď ho následne prijímajú na skrátený “TPP” , tak túto „radostnú novinu” ihneď oznamuje prostredníctvom pevnej linky svojej žene Wendy, ktorá je z tejto myšlienky priam nadšená, ale o ich malom synovi Dannym sa to povedať už vôbec nedá, lebo jeho imaginárny kamarát Tony nemá zrovna z toho najlepší pocit, že čochvíľa sa majú ocitnúť úplne izolovaní na mieste s krvavou históriou, ale predovšetkým s nepredvídateľným: „Here's Johnny” ! (hláška, ktorá už dávno zľudovela). Sprvoti i konateľ Stuart Ullman Jacka upozorňuje, aká tragédia sa tu voľakedy odohrala, no po akomsi prvotnom zdesení, už viac neprikladá týmto udalostiam príliš veľkú váhu, a skôr sa začína sústreďovať na kariéru autora budúceho románu... ? Bude relaxovať v areáli (vo veľkom priestranstve), kde by mal mať dostatok kreatívnych inšpirácii, a tak je už iba otázkou času, kedy uzrie svetlo sveta-hotové majstrovské dielo... ? Alebo to tak nakoniec vôbec nebude, že i taký černošský šefkuchár Dick Hallorann varuje Dannyho pred izbou 237... A takýchto všelijakých indícii sa tu nachádza viacero, a to ani nehovoriac o masívnom zelenom labyrinte, ktorý sa v krutej a nehostinnej zime, premieňa na snehovú, ľadovú a nedobytnú pevnosť, teda, samo. , ak v nej natrvalo uviaznete. Všimnite si, ako sa naše spomínané postavy najskôr zoznamujú s Overlook, t.j. prechádzajú si jednotlivé izby a lobby, a práve neskôr sa tu uskutočnia extrémne dôležité sekvencie, ktoré sa len stupňujú, že atmosféra by sa dala doslovne krájať... _ Čo ma najviac zaujalo na Osvietení Stanleyho Kubricka ? DP (Alcott má prehľad) a montáž (Lovejoy by mohol do úmoru rozprávať) sú na vysokej úrovni, hudba je tiež strašne divná. Pokračujem. Trojlístok-Nicholson, Duvall a Lloyd sú naprosto bravúrni, či aj Milenine kostýmy sú ušité priamo na mieru, ale ešte stále som sa nedostal k hlavnému programu dňa... A tou je fascinujúca práca Steadicamu, kedy sa samotný film stáva automaticky viac fyzickejším, až by som normálne povedal, že minimálne z 80. % je z neho aj zložený, a je to neuveriteľne podnetné, keď si uvedomíte, ako blízko sú k vám tieto charaktery, že to všetko nenormálne prežívate s nimi. A za to môžem jedine poďakovať priekopníkovi Garrettovi Brownovi, ktorý tento filmový vylepšovák posunul k čírej dokonalosti, čo nie je nič vhodnejšie pre obávaného perfekcionistu Kubricka. ()

Ghoulman

Film jsem viděl šestkrát a pokaždé když jsem se na něj podíval znovu, přišel mě o dost děsivější než při předchozím shlédnutí. Vůbec nechápu jak to ten Kubrick vlastně udělal. Geniální, komplexní a podprahově děsivý horor s neskutečným Nicholsonem. ()

LaciLC

Kubrickov chladný, desivý, depresívny a klaustrofobický "príspevok" do horrorového žánru. Fascinujúce psycho natočené s nezameniteľným štýlom jedného z najväčších filmárov histórie. K fenomenálnej Kingovej adaptácii som sa dostal pomerne neskoro, s o to väčším rešpektom som ale k nej pristupoval. Pred zhliadnutím Osvietenia som už videl takmer všetky Kubrickove filmy, s odstupom času teraz môžem povedať, že máloktorý z nich na mňa zapôsobil tak ako tento. Horor, v ktorom má všetko svoje pravé miesto, horor, ktorý vyvíja postupný psychický nátlak na diváka, horor, ktorý dáva vyniknúť obrovskému hereckému talentu Jacka Nicholsona. Kamera sa pohybuje po rozsiahlych chodbách sídla, divákovi do uší znie znepokojivá minimalistická hudba a v hlave Jacka Torrancea sa odohrávajú šialené veci. Možno je pravdou, že prechod medzi "normálnym Jackom" a "šialeným Jackom" nie je až taký markantný, ale tvrdím, že to popri hustej atmosfére a nastupujúcej klaustrofobickej nálade hrá až druhé husle. "Včetne" nezabudnuteľnej scény "so sekerou" a niekoľkých bizarnejších okamihov sa jedná o výnimočné dielo, ktoré patrí medzi najlepšie horory histórie a ktoré svetu prinieslo jedného z najdesivejších (ľudských) horrorových "záporákov". REDRUM ()

korbitch22

Až na výtečnou hudbu neskutečně přeceňované dílo. Dejme tomu, že prvních pár minut to má výtečnou atmosféru, ale jinak je to natahovaná nuda, kde absolutně nefunguje napětí, nedej bože atmosféra či pocit strachu a konečná jsou herecký výkony. Nicholson se šklebí celý film jako kretén a Shelley Duvall je ten největší omyl v dějinách světového herectví. Její výkon je doslova ubohý a ona sama je tak otravná, že při sledování prodloužené verze jsem jí sekerou zabít taky. Kubrick je všeobecně asi nejvíc přeceňovaný režisér na světě. Kamera a hudba parádní, zbytek je strašný a nominování na Zlatý maliny naprosto chápu, stejně jako Kingovu nenávist k danému filmu. 50%. ()

marhoul

Kingovo Osvícení jsem jednak četla, tak viděla. Je to rozdíl, ne že ne, ale Kubrick v kombinaci s Jackem Nicholsonem vytvořili excelentní áčkový horor, který jde prostě až na dřeň. Když uvážíme, jakým ohlasům se zde těší, dle mého názoru nejpřeceňovanější snímek Zelená míle, což je také Kingovka, ale asi docela slabší, zkrátka v mých očích nesahá takovému Osvícení ani po kotníky. ()

Marze

V tehdejší době mistrovský kousek. Z dnešního pohledu režírováno mistrem Stanley Kubrickem , který měl k dispozici vynikající herce. Ale násilný obsah postrádá logiku a je trochu nudný. ()

heyda

Tak začnu klady, mezi kterými nejvíc vynikají herecké výkony všech třech hlavních postav a skvělá kamera. Slušně navozená byla i atmosféra. Mezi zápory vyčnívá hudba a závěr. Hudba byla zbytečně moc agresivní a chvílemi to fakt tahalo za uši. A děj filmu mě příliš nenadchnul. Očekával jsem aspoň nějaký extra povedený konec, ale i ten mě zklamal. Naštěstí se jedná o duchařinu, takže se dá mnoho věcí prominout, přesto víc jak 3 hvězdičky nedám. Koukněte se na hodnocení a dokažte, že si to zaslouží. Podle mě ani náhodou. Spíš si myslím, že se za tímto hodnocením neskrývá film, ale jedno jméno: Kubrick. ()

Stanislaus

Po Barry Lyndonovi mé druhé setkání s Kubrickem a já opět smekám a dávám plný počet. Tentokrát je anglické panství z 18. století nahrazeno obrovským hotelem z druhé poloviny 20. století. Ale už dost srovnávání! Vlastně všechny aspekty, které dělají dobrý film, jsou zde přítomny a já jako divák si mohu užívat sledování ikony svého žánru. Jack Nicholson je jako Jack Torrance megaskvělý a malý Danny Lloyd v roli Dannyho také nezahálel. No a pak je tu hysterická Shelley Duvall, na kterou jsem si nedokázal udělat pořádný názor - chvílemi byla skvělá, chvílemi byla na zabití (hlavně s tou pálkou). Po technické stránce nemám výtek - úžasná kamera, výprava, zvuk a v neposlední řadě děsivá hudba. A scéna s krví řinoucí se v proudech z výtahu byla nezapomenutelná. Zkrátka mysteriózní horor se vším všudy, který má i po dlouhých třiceti letech co nabídnout jak po hereckých výkonech, tak po technickém a vizuálním zpracování. ()

VenDulin85

Pokud po sledování tohoto snímku nedojdete k Osvícení, že některé věci by nebylo moudré dělat.. tak už vám nepomůže ani svěcená. Když dojde ke scéně, která je k vidění na plakátě viz výše, zjistíte, že se bezhlasně modlíte, byť třeba každý za něco jiného. Asi nejvíc mi v hlavě uvízly věty: Já ti neublížím. Já ti jen rozmlátím hlavu.. No, bude to chtít repete, jelikož si nejsem jistá, jestli jsem stihla pobrat všechny Kubrickovy perly a taky.. Jack Nicholson je ďábel.. :-) ()

giblma

Přehodnocuju a uctívám. Kanibalismus, indiánské pohřebiště a týpek se sekerou sice udělá svoje, některé duchařské scény jsou ale moc dlouhé na to, aby ve mně vzbuzovaly strach. Ale vyvrcholit napětí a ještě ho udržet tak dlouho, to Kubrickovi v mých očích opravdu neubližuje. ()

jojinecko

Kultová kniha, kultový režisér, kultový film...čo k tomu viac dodať. Na druhé pozretie (tentokrát videná special edition) sa mi film zdal v určitých momentoch ešte lepší (kamera, "soundtrack", nasvietenie), na druhej strane som lepšie pochopil Stephenove Kingove výhrady voči Nicholsonovi, ktorého knižný postupný prerod do obete hotela je kontinuálny a pekne postupný - tu už pri prvých záberoch je jasné, kam sa sa jeho postava bude uberať. Každopádne The Shining je učebnicovým príkladom a ďalšou variáciou na tému "horor ako umenie". ()

Nettrass

Možná, že Jack Nicholson dosáhl osvícení a ušetřil za elekřinu, ale každopádně ho osvítila nějaká divná UV lampa, lumpa jednoho. ()

Oktavianus

Jsou chvíle, kdy nenávidím Simpsonovy. Právě jsem se vrátil z půlnoční projekce Shining v kině Aero, a přestože jsem jako vždy nadšen, pořád mi hlavou rezonují hlavně vzpomínky na Simpsoní parodii. Usadil jsem se do křesla, dal si pivo, světla potemněla, začal film a já se cítil natěšenej jako školáček poprvé u porna. Pak přijde první Dannyho snová sekvence, kdy hotelovou chodbu zaplaví potok krve, a jediný, co mně blbcovi bleskne hlavou, byla slova pana Burnse: "Hm, zvláštní, krev se obvykle vyvalí až ve druhém patře." Nebo se poprvé objeví živé bludiště, a já už vidím Barta s motorovkou: "Našel jsem ve vašem bludišti zkratku!" - Nenávidím Simpsonovy. Protože tohle je Nicholsonův film. Když nádhernej vyšinutej charismatickej psychopat zasedne k hotelovýmu baru a spustí plejádu grimas v hovoru s Lloydem, hotelovým barmanem, začíná koncert. Koncert, kterej miluju. ()

evulienka3

Neviem možno je to skutočne po všetkých stránkach dokonalé dielo ako tu svorne tvrdia stovky komentárov predo mnou. Mne to však až také užasné neprišlo. Vo filme okrem psychologickej drámy premeny jednotlivca, ktorá mi tiež neprišla nijako premakaná ide aj o "duchársku zápletku", ktorá tu pôsobila len akosi podružne a zdala sa mi nedotiahnutá. Neviem možno keby som poznala knihu padla by som z filmu na zadok, ale možno aj nie...no mňa to jednoducho nijak neohúrilo. ()

sharky

70% Moc pěkné finále s bludištěm, ale nějak jsem nepochopil to s tou fotkou a s duchy. Celé mi to přišlo místy divné a hlavně jsem se dost nudil, asi si budu muset přečíst knížku. ()

Jinny

Stephen King pláče - skoro všechny zajímavé scény, které vymyslel ve své knize, vypadli. A navíc jeden subjektivní dojem - všechno mělo být temnější. Uznávám ale, že je to spíš problém všech kingovských adaptací, než zrovna Kubricka. Jenže největší háček je v tom, že ten film má jen pár nějak děsivých scén a to pro HOROR znamená DOST PODSTATNÝ problém. A tohle měl být horor a ne thriller! Ještě se divíte, že King tenhle film nemá rád? ()

Roman.Ticka

Je to další z filmů, které postihl nemile zub času, vidět to před 30 lety, je můj dojem mnohem silnější. Začalo to nádherně nasnímanou scenérií, kamera byla dobrá pořád, ale děj a některé scény se strašně táhly, nudilo to, skřípalo, napětí působilo komicky. Výběr herců byl tak prvoplánový, že o osudu ženské oběti nebylo pochyb na první pohled. Nicholsonovi podle mě víc sluší ten jeho kub(r)ický škleb v milostných eskapádách, tady nebyl špatný, ale filmový syn zvládal výrazy běsu o něco lépe. Celkově jsem se prostě nemohla ztotožnit s jistě dobrým nápadem jak invenčně zobrazit snovou iracionalitu, bohužel, i kdyby mi Jeník momentálně hrozil sekerou, ne a ne. ()

Ivoshek

Původní Kingova knížka je hodně dobrá a trochu jiná, čímž film nijak nesnižuju. Hlavně skvělá práce s kamerou a hudbou dělá z tohohle filmu jeden z nejlepších hororů vůbec. ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu