Osvietenie

• Česko Osvícení (viac)

Jack Torrance je štyridsiatnik, ktorý ešte stále dúfa, že príde jeho prvý spisovateľský úspech. Aby manželke Wendy a synovi Dannymu zabezpečil živobytie a sebe pokoj na písanie, prijme miesto zimného správcu luxusného vysokohorského hotela v Colorade. Hotel Overlook je počas zimných mesiacov odrezaný od sveta, ale rodina by tu mala nájsť všetko, čo potrebuje. Jacka neodradia ani strašidelné historky o predošlom správcovi, ktorý údajne v izolovanom hoteli zošalel, rozsekal svoju rodinu na kúsky a napokon sa sám zastrelil. Jack však verí, že v odľahlej samote konečne nájde silu dopísať svoj veľký projekt. Jeho syn Danny má zvláštny dar osvietenia a vidí veci, ktoré si Jack spočiatku odmieta pripustiť. Danny na opustených hotelových chodbách stretáva duchov bývalých hostí hotela. Pocity klaustrofóbie, spojené s tvorivým blokom postupne Jacka dovedú do stavu, kedy sám s duchmi komunikuje a napokon poslúchne ich volanie. Zdá sa, že už nič nezabráni tomu, aby zopakoval osud svojho predchodcu. Jediné, čo môže Wendy a Dannyho zachrániť, je osvietenie... Adaptácia úspešného hororu Stephena Kinga sa vyznačuje rafinovanou koncepciou budovania napätia, ktoré kopíruje postupný rozklad osobnosti hlavného hrdinu. Obsahuje niekoľko vizuálne strhujúcich hororových scén, ale najviac strachu divákovi zrejme naženie atmosféra desivej prázdnoty, ktorou dýcha zložitá spleť chodieb opusteného hotela. (RTVS)

s.e.p.p

Skvěle vybrané lokace, mrazivá atmosféra a naprosto precizní filmařina. Kubrick udělal z Kingovy celkem průměrné předlohy snímek, který se stal neodmyslitelnou součástí filmové historie. Zároveň doteď nerozumím způsobu, jakým vedl herce, protože výkony u každého z protagonistů v rámci filmu kolísají od skvělých až k příšerným. A taky souhlasím s názorem, že postava Jacka Torrance tady působí šíleně už od počátku a její vývoj není zdaleka tak propracovaný, zajímavý a věrohodný jako v knize. I na podruhé mám z Osvícení spíše rozporuplné pocity. ()

Dakken

Kubrickove majstrovské dielo. Je až neskutočné, aké pocity vie tento film vyvolať v divákovi aj v dnešnej dobe. Nemám čo napísať a som v nemom úžase. Skvelá, nevídaná, precízna filmarina. Úplne ma dostal príbeh, atmosféra a parádny herci. Chrčím blahom a zároveň som smutný, že takéto atmosferické filmy bez zbytočných CGI hovien netočia aj v dnešnej dobe. Tlieskam. ()

Death

Vizualne dokonaly a do nejmensich detailu propracovany film. Dukaz toho, ze dobre horory nemusi delat tuny mrtvol ci nejruznejsi potvory. Scena se zamrzlym labyrintem je opravdu hodne atmosfericka a pusobiva. Kloubouk dolu pred S. Kubrickem. ()

Krasus

Jestli měl někdy dostat Stanley Kubrick oscara za nejlepší režii a nejlepší film, mělo to být bezpochyby za Osvícení. Prostě tomu tak mělo být. Ignorace Kubrickových filmů je určitě největší ostudou historie kinematografie. V případech Mechanického pomeranče, který byl na svou dobu příliš skandalní bych to ještě pochopil. V případě Odyssey, která byla zase příliš zmatená a nekomerční, bych také ještě souhlasil, ale v Osvícení, kde Kubrickovo vizionářství, genialita a cit pro výpravu dostalo neobečejných grád, tentokrát nemělo být opomenuto. Sice jsem film viděl dříve, než jsem četl knihu, ale asi jsem udělal lépe,neboť kniha mě opravdu nijak zvlášť neoslovila. Samotný film je jiný kafe. ()

horpe

Herecký koncert Jacka Nicholsona. Celkově to bylo moc psycho, takže dávám 3 hvězdy. Je samozřejmé, že se to někomu líbilo více než mě, ale souhrnné hodnocení 91% nechápu. ()

blixadovan

Zeptal-li by se mě někdo, co to znamená bát se, odpovím mu, aby si pustil Osvícení (Záření je trochu podivný překlad). Kubrick posunul možnosti "bezkrevného" hororu o něco dál než Hitchcock, k vytvoření pocitu naprostého děsu stačí jeden pohled do očí Jacka Nicholsona, který zde podává neskutečně přesvědčivý výkon, jenž nemá obdoby. Za absolutně dokonalé považuji prostřihy na kloučka jezdícího na trojkolce dlouhými chodbami. ()

jefff

Naprosto nejlepší horror jaký kdy byl natočen. Depresivní atmosféru podtrhuje děsivě dokonalý herecký výkon Jacka Nicholsona v hlavní roli. Jestli si myslíte, že horory jsou na jedno brdo pak jste jistě neviděli tento klenot. Snad jediné pořádně zpracované dílo S.Kinga. Jakpak by ne, když se toho ujal sám Kubrick... ()

Kangaxx

Adaptácie Kingových diel vo všeobecnosti nedopadajú najlepšie. Tento snímok je však dôkazom toho, že keď je pevná vôľa, tak ani samotný King nie je prekážkou. Päť hviezdičiek za Jacka, jeho myšiu manželku, malého indiána, atmosféru a samozrejme RedruM. ()

U.Tarare

Proč je to tak zdlouhavý?! První 3/4 hodiny se tam ani prdlajs neděje. Nijak zvlášť zajímavý mi to nepřišlo. To máme za tu nudu ze začátku jednu hvězdu dolů. Druhá hvězda dolů je za ten totálně přiblblej skřípající zvuk a vedení stupidních rozhovorů, kterých tam bylo docela dost. No a třetí hvězda dolů je za tak hnusnou ženskou, kterou Shelley Duvall rozhodně je (to mi nikdo nevymluví). Tohle dílo nezachránil ani Nicholson, kterého tu každý zmiňuje. Hrál, ale že by nějak excelentně, to si nemyslím. ()

jatamansi

Démonický Nicholson v mladém věku, ještě s dost vlasy, ale jeho zdvižené obočí už tehdy dechberoucí. Skvěle vybraná hudba, skvostný hotel a skvostná příroda. Klasický klid před bouří. Genius loci v nejčistším negativním slova smyslu. Vynikající zvuk. Když malý Danny jezdí v autíčku, jasně slyšíte přejezd z koberce na parkety, drnčení a měkkou jízdu. Zvuky hotelu se mísí s hudbou a do toho další ruchy a šumy, výkřiky, kroky, cinkání. Těžko říct, kdo je lepší, zda Jack či Danny. Ten malý kluk hraje jako z partesu. Ke svěřenému majetku se ovšem Jack nechová nejlépe. Chudák černoch dopadne dle hollywoodských pravidel – viz mé předchozí komentáře k černým obětem ve filmu. Závěrečná sekvence v bludišti hodna Kubricka i Nicholsona. Jo, a Bartóka dirigoval Karajan, Kubrick byl perfekcionista. ()

Philoun1

Výborný Nicholson a skvělá dramatická hudba nedokáží zamaskovat skutečnost, že se ve filmu celé dvě hodiny téměř nic neděje. ()

Sir-Filip

Hrůza a strach - to je ve dvou slovech to, co Vás při sledování tohoto Kubrickova díla neopustí ani na vteřinu. Kubrick neudělal ty chyby, kterých se dnes dopouští řada režisérů. Žádný krvavý úvod, žádné dlouhé líčení legend (jen prostá zmínka), žádné střídání pasáží strachu s místy relativní pohody. Ne, nic takového! Příběh se vyvíjí .............a Vy se bojíte neustále, žádný oddech Vám Shining nedopřeje. Dokonce i relativně klidné pasáže jsou natočeny tak, aby z nich mrazilo v zádech. A tohle je skutečné umění. Žádná pozemská cena pak nedokáže dostatečně ocenit herecké výkony Jacka Nicholsona a malého Dannyho Lloyda. Prostě a jednoduše: Psycho bylo skvělé, Čelisti úžasné ale Shining.......- je Excelentní. Tohle je prostě Horor s velkým H!!!! "ENJOY IT !!!" ()

VooDoom

Těžké rozhodování...Nudné, ale napínavé zároveň.Párkát me přeběhl mráz po zádech, ale posléze jsem usínal a čekal na vyvrcholení. Hudba dodala těmto scénám na preciznosti a herecké výkony jakbysmet! Skvělá hudba, luxusní herecké výkony.. 3 * ()

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

Režisér Doktora Spánka chystá další kingovku

10.05.2020

Mike Flanagan (The Haunting of Hill House) už s adaptacemi knih Stephena Kinga má nemalé zkušenosti. Po Geraldově hře dostal od studia Warner Bros. šanci natočit velkorozpočtové pokračování Osvícení… (viac)

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

TOP filmy a seriály roku 2019 dle TOP uživatelů

29.12.2019

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

Pokračování Osvícení nabírá další hvězdy

13.11.2018

Herec Jacob Tremblay (Room, Predátor: Evoluce) se přidal k obsazení hororového pokračování Osvícení, Doctor Sleep od režiséra Mika Flanagana (The Haunting of Hill House, Geraldova hra). Film bude… (viac)

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu

Rebecca Ferguson zamíří na Dunu