Príbeh o hrdinoch a zbabelcoch 1. svetovej vojny odhaľuje mocenské boje a ambície, ukryté za falošný patriotizmus. V Európe zúri 1. svetová vojna. Francúzska a nemecká armáda stoja proti sebe pozdĺž opevnených zákopov už dva roky. V tejto patovej situácii by každý pokus o preniknutie za nepriateľskú líniu znamenal hrozné krvipreliatie. Francúzska armáda však potrebuje hrdinský kúsok a generál Mireau preto dostane rozkaz dobyť nemecké pozície v priebehu niekoľkých dní. Jeho nadriadení vyrátali, že táto úloha by sa dala splniť s odhadom 55 percentných strát na životoch. Hoci generál si uvedomuje zúfalstvo tejto misie, vízia povýženia a získania ďalšej generálskej hviezdy je lákavejšia. Plukovníkovi Daxovi dá príkaz, aby svojich mužov viedol do útoku. Dax vie, že generál posiela jeho mužov na istú smrť a preto protestuje. Je však vojakom a jeho česť mu káže poslúchať rozkazy. Čo však znamená vojenská česť v armáde, ktorá sa riadi mocenskými ambíciami a ľudský život bezcitne obetuje hierarchii hodností? Majstrovské dielo režiséra Stanleyho Kubricka je pacifistickým odsúdením vojny, krviprelievania a mechanizmov, na ktorých stoja vojenské rozkazy. Zároveň je to prvý film, ktorý režisérovi priniesol celosvetovú slávu, rovnako aj vzbudil značný rozruch. Nielen kvoli neúprosne realistickému zobrazeniu zákopových bojov, ale aj kvôli nelichotivému obrazu armády. Práve kvôli portrétu predstaviteľov francúzskej armády sa tento film mohol vo Francúzsku premietať až roku 1975, takmer 20 rokov od jeho nakrútenia. (oficiálny text distribútora)

CarlosX

Absolutně "kubrickovsky" geniálně do posledního detailu vykreslené charaktery jednotlivých postav. Ve válečných zákopech byl lidský život pro velicí generály jen jako jakýsi nástroj ke splnění většího cíle - absolutního vítězství! Morálka vykoupena nespravedlivou smrtí 3 naprosto rozdílných lidí, ale zároveň s jednou společnou vlastností - nevinností. Geniální dílo!!! ()

F.W.Colqhoun

Patriotism is the last refuge of the scoundrel. (Samuel Johnson) A je tomu tak stejně dnes jako tenkrát, Same. Doktor Divnoláska ordinuje v každé době a je dobré si to připomínat, ideálně v souběhu s nejvyššími estetickými standardy. Konsekvence marné a zbytečné šarvátky o příznačně pojmenovaný Mravenčí kopec vedou od jedné z nejlepších válečných scén v dějinách filmu k soudnímu dramatu, který absurditu, jež se zdála být v zákopech již absolutní, násobí. V klasickém balení v původním smyslu toho slova. Stezky slávy inzerují to nejhorší i nejlepší z lidství v těsném sousedství; vyčůraná strategie. A byla by i laciná, kdyby otěže nedržel pevně v rukách Stanley Kubrick, jehož sadisticky odtažitá, přísně neosobní režie mýtus střetu morální síly jednotlivce a cynismu a slabosti mašinérie pozdvihuje do humanistického kina Valhalla po bok Dvanácti rozhněvaných mužů, Frajera Lukea, Přeletu nad kukaččím hnízdem a spřízněně absurdního Pahorku. Hello there, soldier. Ready to kill more Germans? ()

Neotom

Přiznám se, že moje pocity jsou minimálně rozporuplné. Stezky slávy mi i přes mnohé odlišnosti připomínají československý Vyšší princip. Oba snímky totiž shodně pracují s motivem absurdních rozhodnutí vyšší moci, jejichž možné důsledky si lze stěží uvědomit a představit. Závažné poselství je společně se skvělou hereckou formou Kirka Douglase největším pozitivem filmu. Závěr je ale opravdu až přílíš lehké dedukovat, pěvecké vystoupení na úplném konci bych naopak potřeboval dovysvětlit. 75% ()

Prochy38

S. Kubrick je mistr, co se tohoto žánru týče. Chybu jedinou vidím v tom, že nenechal příběh a celou problematiku trochu rozkvést. Těch pár desítek minut je podle mě strašně málo. Nestihl jsem se ponořit a trochu mě to mrzí, protože téma je velmi silné. Užasle jsem koukal s otevřenou pusou a jen marně doufám a věřím, že tohle se ve skutečnosti nedělo. Války nemám rád, ale co muselo být bylo. Pokud ale vedení válčí s vlastní armádou, už se to týká něčeho úplně jiného. Nechutný hnus, který tento film zobrazuje nemá obdoby. K. Douglas skvělý! ()

angloumene

Stezky slávy jsou ojedinělým zástupcem válečného filmu, který v celé své šíři nabízí pohled na pokřivenost vojenských systémů spolu s hrůzností zneužívání moci. Rok vzniku filmu není v tomto případě nijak limitující, jedná se totiž o nadčasové dílo s obrovským přesahem, který nevymizí do té doby, dokud se lidstvo nevzdá jakéhokoliv druhu válek. ()

Paldiny

Tak toto je iný kaliber. Film vtiahne už prvým vybrúseným dialógom a neprestáva prekvapovať ani na ďalších frontoch. Fakt skvelí herci, dokonca aj tí, ktorým by ste najradšej ublížili. Ďalší tromf hudba. Tá dáva o sebe vedieť len zriedka, no dokáže dodať grády, napríklad takým bubnovým doprovodom počas prechodu cez pole smrti. A samozrejme príbeh. Ten je šikovne vystavaný a postupne doň zapadajú udalosti, ktorým sa spočiatku nevenovalo moc pozornosti a popritom sú toľko zásadné. Zásadné asi tak ako hlavná myšlienka, ktorá bodá celú druhú polovicu, kedy absurdnosť myslenia, konania, vyšetrovania a finálneho rezultátu dáva zabudnúť na to, že sa považujeme za najrozumnejšie tvory planéty. ()

efko

Prvý z Kubrickových protivojnových filmov, ktorý sa odohráva počas 1. sv. vojny. Proti absurným rozkazom a nariadeniam dôstojníkov sa postaví zásadový plukovník Dax (v podaní charizmatického Kirka Douglasa)... Ten svoju veľkosť dokazuje nielen v zákopoch, ale i na bojisku. Scéna, v ktorej sa Douglas prechádza zákopmi je nezabudnuteľná... ()

Spectre

Skutočne úžasný film, ktorý v divákovi vyvoláva zamyslenie, s kým bojujú veliaci dôstojníci viac - s nepriateľom, alebo vlastnou armádou. Nezmyselnosť vojny zdôraznená napr. na tom, že sa zo skupiny vojakov vyberie losovaním jeden, ktorý bude popravený za "zbabelosť voči nepriateľovi" v rámci výstrahy zostávajúcemu mužstvu. Veľmi minimalistické podanie a rozvíjajúce sa znaky Kubrickovej réžie, skutočne filmová lahôdka za 5* ()

Cong

Silný příběh, precizní Kubrick, strhující Douglas. Naprosto zasloužená klasika a jeden z nejlepších (proti)válečných filmů. ()

chessbeer

Jeden z mála filmů z 1. Světové války líčí boje na německo-francouzské frontě a ukazuje nesmyslnost některých rozkazů. Plukovník Dax musí vést svoje muže do beznadějného útoku, který nevyjde. Je jasné, že někdo za tento nezdar musí být exemplárně potrestán. Skvělé dílo Stanleyho Kubricka a herecký výkon Kirka Douglase řadí tento film mezi válečnou špičku. ()

patrik221

Velebiť!!! Velebiť tento film naveky. Kubrick to dokázal. Dokázal mi, že bol naozaj jeden z najvšestranejších rejžov aká táto planéta mala a natočil kolos ktorý budem oslavovať do konca života. Žiadny Mechanický pomaranč ani Full metal jacket. Toto je skvost a Kirk sa mýlil - Tento film bude dobrý aj o dalších 100 rokov. Velebiť!!! ()

aLPaC

Vynikající. Hodně silný válečný úvod a akce v zákopech a poté ještě silnější a emocemi nabitý soud a jeho následní vyústění. I když Douglasovi i Kubrickovi určitě bylo jasné, že komerční úspěch "Paths of Glory" nezaznamenají, přesto se do toho pustili a stvořili jeden z nejlepších protiválečných filmů, co znám a určitě nejlepší, co byl do té doby natočen. Už jen proto si obou nesmírně vážím, kor když si ještě vezmete, v jaké době to točili. ()

Garch

Stanley Kubrick a Kirk Douglas - neobyčejně silné záběry - ti vojáci, čekající v zákopech, to snad nejsou herci, ale skutečné oběti válečného masomlejnu - mrazivě reálné, tak, jako celý tento krátký příběh. Je to síla. PS: "Vlastenectví je poslední útočiště darebáka" ()

Emo-haunter

Snímek s doopravdy silnou atmosférou a velice silným příběhem. Čekal jsem sice, že to dopadne trochu jinak, ale nakonec byl přece jen potrestán i samotný generál. Kubrick opět ukázal stupiditu a výsměch válečných aparátů. Dal bych i pět hvězdiček, ale celkově vojenské filmy tolik nesleduji, a když už jo, všechno mi to neustále přijde na stejné téma. War is hell. The paths of glory lead but to the grave. 85% ()

Klajnik

Anti-válečné filmy se můžou strefovat do celé řady aspektů války a jedním z nich jsou velitelé, pro něž je víc nějaké vyznamenání než životy jejich vojáků. Toto zacílení vede k představě, že vojáci jsou všude stejní (což není ultimátní pravda, ale v případě první světové to platí) a opravdovým nepřítelem tedy nejsou vojáci nepřátelské armády, nýbrž vlastní velení. Podobným tématem se zabýval i Železný Kříž - ten je však z roku 1977 a jeden z posledních v Peckinpahově kariéře. Stezky Slávy jsou o 20 let starší a také jedním z prvních film v Kubrickově kariéře. Současný divák se toho nemusí vůbec bát, protože se jedná o krátký film a současně má nosné téma i funkční vyprávění, které cíleně budí v divákovi frustraci a touhu po satisfakci - zase jsme u toho, že každý příběh je manipulací. Je fakt, že každá doba nese jistá kulturní i technologická omezení, takže Stezky Slávy nejsou tak filmařsky sugestivní a působivé, ale přesto diváka udrží těmi kvalitami, které napříč časem udržely. ()

Pawlisman

Válečný film, jenž si bere na paškál především výkon spravedlnosti na frontě a souboj mezi lidskostí a realitou války. Lidský vhled do zákopů a mezi vojenské šarže jenž předčí většinu ostatních válečných filmů. 8,5/10 ()

WinstonS

Slova jsou zbytečná. Prostě se na tento film podívejte. Vyzdvihl bych famózní ústřední duo George Macready a Kirk Douglas a neuvěřitelně silný závěr filmu. Lepší protiválečný film nikdo dlouho nenatočil. Až do doby FULL METAL JACKET... ()

Zemřel herec Kirk Douglas

Zemřel herec Kirk Douglas

06.02.2020

Ve 103 letech zemřel herec a ikona klasického Hollywoodu, Kirk Douglas. Herec byl třikrát nominovaný na Oscara za snímky Champion, Příběh tří lásek, nebo Žízeň po životě. Čestného Oscara přitom… (viac)