Snímek Stanleyho Kubricka Olověná vesta (1987) patří k vlně filmů, které se v druhé polovině osmdesátých let vyjadřovaly k tématu vietnamské války (např. Četa a Narozen 4. července Olivera Stonea). Mistrovský snímek se odehrává ve dvou stejně dlouhých kapitolách, jejichž hlavním hrdinou je inteligentní voják s přezdívkou Vtipálek. První část se odehrává ve výctikovém středisku námořní pěchoty v Jižní Karolíně, kde sadistický instruktor Hartman psychicky i fyzicky týrá svěřené nováčky. Ne každý je schopen takový dril přežít a zachovat si zdravé myšlení. Druhá část se již odehrává na vietnamské frontě, kde se i Vtipálek musí uchýlit k tomu nejhoršímu činu.
Stanley Kubrick se ve svých dílech vždy zajímal o krajní stavy lidské psychiky a není tomu jinak ani v Olověné vestě. Film lze vnímat jako kritiku či odmítnutí válečné mašinerie. Autor však využil válečného tématu spíše k obecnější výpovědi o tom, do jakého stavu se může i humanisticky založený člověk dostat, ocitne-li se v nelidských podmínkách a beznadějných situacích. (oficiálny text distribútora)

Antimat

Psychošikanista v podobe Lee Ermey je skvelá.... Rola mu pasovala aj po výzorovej stránke . Za to "smekám klobouk pane" Rovnako aj samotný výcvik je veľmi pekne spracovaný .... tu je pasáž ktorá Kubrickovi ide najlepšie ,dopad na mentálne zdravie ľudí .... čiže za výcvik a celú pasáž 5* čast s vietnamom by som neradil k najlepším vojnovým filmom ale rozhodne stojí za pozretie ()

J1R1K04

Moje první setkání se Stanley Kubrickem a dopadlo to opravdu dobře. První třetina filmu, která se zabývá vojenským výcvikem, je výtečná a hlavní zásluhu na tom má hlavně R. Lee Ermey, kterej předvedl excelentní herecký výkon, ale ani Vincent D'Onofrio není vůbec špatný. No, jenže sotva se děj přehoupne do Vietnamu, začne to trošičku skřípat. Sice to nenudí, ale už to nemá takový tempo jako ta první třetina. Exteriéry Vietnamu jsou nádherné, kamera je naprosto vynikající a hudba také není špatná. Akční scény pro mě byly ale takové bez náboje, ačkoliv musím říct, že některé detaily akčních scén byly hodně dobré. Celkově se ale nejedná o vůbec špatný film, minimálně po řemeslné stránce je to absolutní masterpiece. 75% ()

Richmond

Prvá časť famózna, skvelé herecké výkony, scenár na jednotku. V druhej časti už dej stagnuje, bojové scény sa mi veľmi nepáčili... scénaristicky však fajn, prekvapilo ma však, že tam Kubrick nepretlačil mentálny stav postáv a takisto tam nebol čas na stotožnenie sa s nejakou postavou, nikto nevyčnieval, snáď až na to toho tlouštíka v prvej časti filmu. Joker ako hlavný hrdina nevýrazný, nebolo to hercom, ale skôr jeho rozprávačskou úlohou. Ja osobne som nemal ten feeling aký zvyčajne mávam pri vojnových filmoch, teda zmes skľúčenosti, očakávania a napätia... Prvá časť briliantná, no za druhú znižujem hodnotenie... 60% 3* ()

opatstviolov

První třetina byla naprosto famózní a neskutečně silná, v druhé třetině se vše zpomalilo a bohužel to filmu nijak neprospělo, ale konec byl opět vynikající. Kvůli pomalému rozjezdu ve Vietnamu strhávám jeden bod ale stále je tento film klenot, který by měli všichni vidět. Ještě musím vyzdvihnout skvělou kameru a ještě lepší hudbu, která dodávala neskutečnou atmosféru. 8/10 ()

Marcel25

Olovená vesta je po viacerých aspektoch film, ktorý sa v rámci svojich možností snaží čo najreálnejšie divákovi sprostredkovať ťažkosť až hrôzu vojny, v tomto prípade vojny vo Vietname, ako na svojom začiatku, keď prezentuje tvrdú drezúru výcviku (kde exceluje až desivým spôsobom R. Lee Ermey v podobe krutého veliteľa, ktorý ako vojakov, tak aj mňa vydesil) a jej silného psychologického dopadu, tak aj v samotnom boji v ktorom sa predkladá pomerne známa až možno klasická myšlienka neosobného beztvárneho nepriateľa a naopak potom konkrétna ľudská bytosť. Dlhé zábery, často krát držiace sa pri zemi v bojiskách dopĺňajú silný, realistický, až surový zážitok z boja. V celku potom každý jeden aspekt vytvára silný, atmosférický zážitok ktorý desí a nenechá vás vydýchnuť (samozrejme aj tu sa nájdu scény ktoré môžu nudiť, avšak ako celok je to za päť hviezd). ()

jirikzaboj

Seržant Hartmann je dodnes nejlepší ztvárnění role ve svém vojenském oboru. Nezapomenutelný pohled D’onofria a charismatický Joker, který perlí hlavně v druhé části filmu. Ve své době rozdělením na 2 příběhové části revoluční a dodnes se to nese v tom kouzle, které chtěl Kubrick divákům přinést. ()

SLPHR

Kubrickova kritika války, která popisuje hrůzy jak ze strany komunistů i Američanů. Rukopis režiséra se nejvíce pozná v poslední scéně z výcvikoveho centra. Rozdělení filmu na 2 části musím pochválit, že jsou obě dvě stejně dobré nemusím asi ani psát. ()

mcac88

První půlhodina je klidně na 6 hvězd, zbytek je lehce slabší, ale celkově je to geniální válečnej film ze starý školy ()

macikpacik

Ďalší z geniálnych Kubrickových filmov. Rozdelenie filmu na 2 logické časti sa používa častejšie, ale tu to bolo presne načasované. Výcvikový buzerant je vždy snímaný odpredu, kamera pred ním cúva, vyjadrenie moci a nadradenosti nemohla byť lepšia. Tempo najprv lenivé, ale ako je u starších  - dobrých - filmov, všetko sa zrýchli, zmení a smrť číha na každom kroku. Diskusia partie vojakov o tom, že načo a prečo sú vo Vietname presne vyjadrujú vtedajšie názory na vojnu vo Vietname. Z technického hladiska som zaregistroval len jedno zlé preostrenie - resp. zlé nastávanie híbky ostrosti, inak výborné. Záverečný pochod nocou a spev o Mickey Mouseovi opäť ukazuje rozdiel medzi domácim obrancom - šikmookými, a bezbrehú pýchu Američanov. Podobne ako Tarantino, aj Kubrik si ako režisér dovolil mnoho minútové strihanie nových vojakov na úvod, alebo 3 minútový monológ výcvikového veliteľa, keď v jedinom dlhom zábere, bez strihu, prejde okolo všetkých vojakov v ubytovni. A ako som písal, je kamera ide pred ním a každému je jasné, kto je tu pánom. Dobrí režiséri vedia robiť také veci, ktoré sú priemerným režisérom zakázané, prípadne vyčítané. Ktosi tu napísal, že sa mu viac páčila časť vo Vietname. Aj mne sa páči, ale bez úvodnej /resp. polovici filmu/ časti, by to nebolo ono. Takto dávam 10/10. Film som videl veľakrát a vždy ho dopozerám od začiatku až do konca. ()

Thane

Je to jeho jubilejni 8. film ktery jsem videl a muzu tedy asi uz s klidem rict ze jeho filmy s jedinou vyjimkou (eyes wide shut) nemam rad. Nektery uznavam nektery ani moc ne ale rozhodne me nebavej a nemam je rad. Tohle neni vyjimka. Jednim z hlavnich duvodu je ta neuveritelna odtazitost od jeho hrdinu. Mechanicky pomeranc barry lyndon nebo tohle..tam proste neni jedina postava s kterou by se clovek mohl nejak ztotoznit nebo ji snad mit dokonce rad a fandit ji. Nekomu to mozna imponuje me to nebavi. Navic jsem videl dost valencnejch filmu a pripravu vojaku abych moh rict ze tohle jsou nejneschopnejsi vojaci co jsem kdy videl. A to nejen na vycviku ale i v boji. Ma to byt vykvet vojska a pritom je to jeden vetsi tupec nez druhej. Ten trotl co se odstrelil to je vrchol sam o sobe. Neni schopnej behat prelezt jednoduchou prekazku ma ze vseho furt prdel a do toho se cpe porad koplihama. Ale nejlhorsi je ze tohohle imbecila pak vezmou k pechote. Jako WTF? Co se tyce valecnych filmu nebyl by v prvni petce ani v desitce. Je to teda poprve co jsem videl Vietnam z pohledu zakladen a tanku ale to je fakt malo. Zatimco nektery dila nemam rad ale uznavam (pomeranc) tak tohle je slabota po vsech strankach kde ja osobne nevidim proste vubec nic. Jsem nekde mezi 2 a 3 hvezdama a tezce zklamanej. Co na tomhle kdo vidi nechapu a v mem novem zebricku nejprecenovanejsich film se dostal do prvni trojky. Nuda tupost (postav) a nenabizi nic cim by mohl konkurovat jinym valecnym filmum. Co by mela byt ta jedna vec (jakakoli)? Za me tam fakt nic neni.. ()