Eyes Wide Shut - Spaľujúca vášeň

• Slovensko Široko zatvorené oči (viac)

Poslední snímek, který stačil režisér a producent Stanley Kubrick dokončit před svou smrtí, je eroticky laděné psychologické drama Eyes Wide Shut (v překladu Široce zavřené oči), natočené volně podle podle "Snových novel" (1926) Arthura Schnitzlera. Věhlasný tvůrce jej realizoval dvanáct let po svém předchozím filmu (Full Metal Jacket, 1987). Původně ovšem zvažoval zfilmováni Schnitzlerovy novely už koncem šedesátých let. Jeho uvedení do kin se již nedožil... Zámožný newyorský lékař William Harford začne na svou přitažlivou ženu Alici žárlit poté, co se mu svěří, že by kvůli erotickému zážitku s cizím mužem byla snad schopná opustit celý svůj dosavadní život. Muž využije příhodné situace a bez vědomí manželky prožije malou sexuální odyseu. Po odmítnutí zamilované dcery svého zemřelého pacienta a po následné nezdařené návštěvě u prostitutky pronikne prostřednictvím svého přítele na tajnou orgii, jejíž účastníci v karnevalových maskách benátského stylu provozují záhadný sexuální rituál. Nezvaný návštěvník je však rychle odhalen... Kubrick předsadil freudovský příběh z Vídně počátku dvacátého století do současného New Yorku, pulzujícího předvánočním shonem. Navzdory obsazení prominentní herecké a manželské dvojice Toma Cruise a Nicole Kidmanové a navzdory eroticky podbarvenému námětu ovšem nejde o komerční film. Tvůrce podnikl výpravu k "dračím slujím", ukrytým v psychickém ústrojí člověka a vyjevujícím se obvykle prostřednictvím snů a představ; hlavní hrdina se několikrát ocitne na začátku erotického dobrodružství, jehož náplň a zejména zničující důsledky ovšem nikdy nestačí zažít. Ty již zůstávají předmětem brilantně naznačovaného tajemství. Kubrick, známý posedlou důsledností a precizností v přípravě a realizaci svých děl, komponuje vyprávění s epickou rozmáchlostí, v pomalém rytmu a se suverénní filmařskou virtuozitou; dramatický půdorys erotického thrilleru, na němž je více než dvouapůlhodinový příběh vystavěn, a nabízející se atraktivní situace jsou pro něj zcela podružné. Uvedení snímku do distribuce provázely různé spekulace, týkající se zejména dodatečných zásahů do díla. Pro příznivce Kubrickova výlučného stylu je však opus důstojným odkazem klasika moderní kinematografie. (oficiálny text distribútora)

Vitaminy

Herecký koncert Toma a Nikol. Hustá, mrazivá atmosféra a libová hudba. Jak píše POMO Stanley se snažil sdělit na sklonku života, že celý život jde v podstatě jen o šuk. A za toto poselství dávám Respekt! Jinak, ale nevím o čem těch dvě a půl hodiny vlastně bylo. Pro mně za čtyři hvězdy. ()

Hepy13

Na začátek musím říct, že díla Kubricka jsou mi dosti cizí. Uznávám, točí zajímavé a kontroverzní filmy, ale mě prostě jeho styl nesedí. Takže jsem čekal velkou nudu. Ale hned od začátku mě film upoutal a nedokázal jsem odtrhnout oči, jak od tématu, tak i od Nicol Kidman, jejíž postavička ve filmu je jako nejkrásnější ozdobička z vánočního stromku. Když už mluvím o vánocích, tak právě vánoční období mi připadalo hodně zajímavé. Do tak tajemného filmu s erotickou tématikou "vlepit" vánoční čas, to chce určitě kuráž, protože to mohlo dopadnou i velmi špatně. Kubrick se však opírá o kvalitní scénář a režii, moc se mi líbilo jak film pomalu a klidně proplouvá až k závěru. Já to celé sledoval tak napjatě, že mi přišlo jakoby měl film tak půlhodinky. Jednu hvězdičku si nechávám v záloze pro druhou projekci, v případě že by mě film ještě víc dostal, což je velmi pravděpodobné. Nádherná myšlenka je vlastně to, jak někdo sexuálně podvádí ve svých snech a když to svému partnerovi důkladně popíše, tak ten najednou začne pochybovat a už se toho nikdy nezbaví, což je ovšem pochopitelné. A k tomu pochybování může patřit i to, že začne podvádět ten druhý, a to ve skutečnosti. Také velkou roli hraje v příběhu náhoda - viz prostitutka. Malinko jsem byl zklamanej z toho, že Nicol Kidman dostala mnohem míň prostoru než Tom Cruise, svým výkonem ho ale převálcovala, tím nechci říct že Cruise hrál špatně, to ani náhodou. Každá postava ve filmu má své místo a není tam zbytečná. Překrásné jsou také klavírní tóny, které zazní pokaždé když atmosféra začíná pořádně houstnout. Další projekce určitě přijde, jen nevím kdy protože ještě dlouho budu trávit tu první. Nejdůležitější myšlenka kterou nám chtěl Kubrick sdělit, je řečena posledním slovem které zazní ve filmu! Jaké to je? To už musíte vidět sami. ()

kdosizrosy

"Millions of years of evolution, right? Right? Men have to stick it in every place they can, but for women... women it is just about security and commitment and, ah, whatever the fuck else!" "A little oversimplified, Alice, but yes, something like that." "If you men only knew..." Někde mezi 3/4. ()

andio

I do love you and you know there is something very important we need to do as soon as possible. - What's that? - Fuck. Skvělé Kubrickovo mysteriózní eroto-drama, které se sice pomalu rozjíždí, ale z akce už neupouští. Smutný manželský život v podání Nicole Kidman a Toma Cruise byl úžasně podaný, natolik přesvědčivý, že jsem se já, vtáhnut do děje, pořád vstekal nad Billovým klidem, se kterým s Alicí jednal. Akorát nechápu, jak se Kubrickovi povedlo do těhle rolí ty herce natáhnout (hlavně teda Nicole Kidman, která je téměř celej film nahá - proti čemuž samozřejmě nic nemám :P ). 9/10 ()

Emzet

Upřímně netuším, zda Kubrick věděl či tušil, že bude tento snímek jeho posledním. Jeho povaha tomu trochu napovídá. Téma nevyužitých přiležitostí, mučivě kousavých potenciálních cest a odboček a všemožných "kdyby", chuť se jakoby naposled vyřádit, o poslední provokativní větě nakonec nemluvě. Jak by vypadal filmový svět bez Kubricka? Co kdyby natočil jiné filmy? --------------- Vypráví s mohutností a epičností sobě vlastní, epičností pro takřka komorní drama nepřirozenou. Paradoxně (přestože nejde o horror) mi EWS velmi připomínalo knižní Osvícení (resp. jeho nehorrorovou část), víc než Kubrickova adaptace. Atmosférou, představováním si co by, kdyby, jak to vlastně bylo... s pocitem, že je toho nedořečeno tak právě akorát, abyste na film nezapomněli. --------------- Tom Cruise dochází k hranicím svého hereckého nadání. Kidman bylo překvapivě trochu málo. Úžasný, úžasný film, který bude zcela jiný než vaše očekávání. ()

Ceda

Tome, Tome... že ti stálo za ty nervy takhle podvádět Nicole... Prostě jeden newyroský lékař procházel krizí ve vztahu, a tak zkoušel hledat různé další sexuální avantýry. A nyní se dostáváme k otázce, zda-li je život či láska jen a jen o sexu... Úchvatná vánoční atmosféra, hudba v podání Valčíku č. 2 od Šostakoviče a nejen to. Stejně tak půvab Nicole Kidman, když tančila s tím nadrženým Maďarem, ale přeci jen na mě to bylo místy víc zdlouhavé než by mělo... ()

Santino7

Dosiaľ šiesty mnou videný film od maestra Kubricka, avšak kým prvým piatim som bez váhania (a s radosťou) nadelil plný počet a považujem ich za geniálne nadčasové projekty, tentoraz (pri snímke, ktorú daný režisér vyhlásil za svoju najlepšiu) sú moje výsledné dojmy ďaleko iné, rozpačité. Formálna stránka síce ako vždy honosná a majestátna (kamera, strih, klasická hudba - všetky tieto aspekty zvládnuté vysoko profesionálne, prakticky bezchybne), tá obsahová pre mňa však bola len ťažko stráviteľná. A vôbec to nemožno "zhodiť" na provokatívnu erotickú ladenosť snímky, v tom nevidím najmenší problém, ostatne s kontroverziou sa pracovalo i v Mechanickom pomaranči a ten patrí do trojice mnou najobľúbenejších filmov vôbec, skôr mi to príde akosi nepekne prvoplánové, ploché a istým spôsobom možno i stupídne. Ústredná zápletka mi prišla byť plytká a nezaujímavá, nuž a tým pádom ani tempo, gradácia a napätie z môjho pohľadu väčšinu času nefungovali (jedinou výnimkou bolo zobrazenie onoho rituálneho večierku, ktorý bol svojou tajomnosťou akiste zaujímavý a atraktívny, no takisto sa mi pýtalo dostať sa mu pod pokličku o čosi viac). Svoje v rámci môjho prevládajúceho nezáujmu mohlo zohrať i obsadenie, keďže ani Cruise ani Kidmanka nepatria k mojim obľúbencom, a navyše Kidmanovej výkon mi tu prišiel obzvlášť rušivý a otravný (ešte šťastie, že toho priestoru až tak veľa nemala). Neviem čo by som dodal, nakoľko nemám pocit, že by môj výsledný dojem mal čo dočinenia s nesprávnou konšteláciou nálady pri projekcii, pôjde pravdepodobne o prvú mnou videnú "kubrickovku", ktorú si už opakovane nikdy nepozriem. 45% ()

Janko_Vlyrd

Mozaika ľudskej duše v psycho-erotickom thrillery, ktorá je na míle vzdialená od všetkých podobných. William (Tom Cruise) a Alice (Nicole Kidman), žijúci život v manželstve, ktoré napriek tomu, že všetko má a sú v ňom šťastní, nie je dokonalé. Pretože nič nie je dokonalé, všetci sme len ľudia a slovami sa dá dosiahnuť veľa. Dobra a zla. Dielo, akým je EYES WIDE SHUT sa bezprostredne vníma z viacerých uhlov pohľadov a otvára mnohé, filozoficko-vzťahové otázky, ktoré si každý vysvetlí inak a nemusí na ne odpovedať podľa divákových predstáv. Inak povedané, čistý Kubrickov rukopis. Ak mám popísať, aké som mal pocity pri sledovaní, alebo lepšie povedané - prežívaní tohto snímku, tak momentom vnuknutia myšlienky (rozhovor pri fajčení trávy), som dej doslova hltal a užíval si každý moment prekvapenia, kam ma hlavná postava zavedie, ako sa vysporiada s danou situáciou, kam sa až dostane a ako to zvládne. A toto všetko umocnené stupňujúcou atmosférou od temného New Yorku s nádhernými kulisami, cez párty plnú orgií na mramorových stoloch, márnicu, až po obchod s vianočnými darčekmi. Akoby chcel autor povedať, že tak, ako napríklad hudobné umenie, či filmové umenie, aj ľudia a vzťahy medzi nimi nikdy nebudú stále (vznikajú, menia sa, zanikajú rôznymi formami), čiže ich vyobrazenie sa nikdy nedá správne pomenovať. Nikdy nebudú konečné. Je vysoko pravdepodobné, že z tohto dôvodu si tento snímok nesie nálepku - nedokončená. Umenie. ()

Muel

| Warner Bros. | Posledný Kubrickov opus ma bavil, pretože... je to Kubrickov film. Je to vidieť a veľmi. Dlhé, pomalé zábery, presná Kubrickova réžia a ústredná dvojka filmu. To všetko je výborné. Príbeh síce nie je až tak silný, ale aj tak je to výborný film s veľmi veľa pozitívami. | Hodnotenie: 8/10 | ()

JM87

Takovej ten film, kterej dlouho obcházíte, protože vám na první pohled nepřijde vůbec zajímavej, ale když se na něj podíváte, tak vás ta atmosféra úplně pohltí. Někdo tu psal, že netočit to Kubrick, tak to bude nějaká béčková blbost, s čímž souhlasím, protože film se hodně táhne dějou se tam zvláštní věci atd atd. Ale právě v tom Kubrickovo podání to má správnej dekadentní rozměr. Super! ()

hemul

Antiafrodiziakum, ale aspon si Kubrick po natacani tohto filmu mohol povedat - byl jsem v žite. Posledná veta to zachránila. ()

Haniczka

Kubrickova verze Traumnovelle jde více do hloubky. Svoji monumentální bizarností, děsivými konotacemi a zdůrazněním některých elementů našeho nitra a celospolečenských jevů popisuje rozpory mezi sněním a realitou, mezi všedností a výjimečností. Seance s démonickými a satanskými prvky ve vztahu k normálnosti jen umocňuje rozpor mezi povrchností plnou přetvářky, morality, falešných úsměvů, každodennosti a tím, co nás živočišně tvoří. Tedy žádostivost, chtivost, bezcitnost a přímočarost. Jde o vztah mezi mozečkem, hypotalamem a neokortem, tedy tím, co v nás řídí procesy zvířecí a výsostně lidské. Film má mnoho rovin a ponoříme a pochopí-li je všechny, pak se můžeme domnívat, že jsme postihli sebe sama v celé šíři. Včetně vědomí, které stojí mimo tento svět, neboť ho cele utváří. ()

jarvis

majstrštyk? brilantní studie lidského nitra? hmm, tak já viděla 159 minut porna (zabaleného do cool mysteriozního hábitu) a jako vždy křečovité Kidmanové ()

Ramone11

Hmmm...lehke eroticno..lehke depresivno a trosku psychoanalyzy k tomu v habitu prijemne atmosfery nocniho NY. Moc pekny a zajimavy film, ktery nemusi sednout kazdemu. Take chvalim vyborny vykon Cruise, ktereho jinak nemam opravdu rad:) ()

Gastovski

Je mi líto, na mě to ale nezapůsobilo. Zatím "nejhorší" film od Kubricka. Režie a duo Cruise - Kidman, to je tak jediné, co film drží pohromadě. Jinak zjištění na konci filmu, kde se dozvíme konečnou pointu mě teda do kolen nedostalo a film braný jako psychologický rozbor osobností skrz sex to teda nevidím. Režijně velmi dobré, scénaristicky velmi nezáživné, teda až na ty nahý krasotinky. ()

ViktorEl

Pre mňa veľkým záporom je určite stopáž filmu. Stačilo keby mal film o cca 30-40 minút menej aspoň by to trochu pridalo na intenzite príbehu. Pre dlhú stopáž film zbytočne nudí. Ale výborná atmosféra, prepracované dialógy a veľmi citlivá téma ( Láska a Zrada ), to sú prvky, ktoré zabezpečujú tomuto filmu pozitívne hodnotenie. Herecký, bývalý pár Cruise a Kidman hrajú výborne. Pre mňa scéna v dome bola najlepšou z celého filmu. Aby som to celé zhrnul film nie je výborný (teda aspoň pre mňa nie), ale zato je natočený s noblesou. 70% ()

Tom Cruise se vrací k Warnerům

Tom Cruise se vrací k Warnerům