Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

Clasic

Kubrickovo fenomenální dílo s jeho typicky agresivní režií. Neviděl jsem snad kontroverznější snímek, než je právě MECHANICKÝ POMERANČ, kde se sex střídá s násilím a násilí se sexem tak intenzivě, až se mi z toho motala hlava. Jestli se chcete dívat na tento film, musí Vám už název napovědět, že jaksi nepůjde o něco "normálního" a to je právě umění pana Kubricka. Námět: **** Scénář: ***** Režie: ***** Herecké výkony: ***** Hudba: **** Kamera: ***** Střih: **** Atmosféra: ***** ()

AngelG

Hrozně zvláštně brilantní film, který si budu nejspíš pouštět až do svojí smrti.. Pro mě rozhodně nejlepší Kubrickův film (hlavně! naprostý herecký koncert všech zúčastněných) a Malcolm McDowell..? Určitě jeho nejlepší role, jak už jsem zmínila, geniální výkon, bez něj by ten film nevynikl ani z poloviny tak, jak tomu Malcolm dovolil.. jen nechápu, že za to nedostal žádné ocenění.. ()

asentra

Film o zálibě v násilí, o cynismu, přetvářce, adrenalinu a politice. Řekla bych, že tady je –nevím, jestli to nazvat úchylkou, duševní poruchou nebo jenom odlišností od společnosti – motiv násilí spíš kulisou pro odsouzení politické ctižádosti. Politik chce prostě vyhrát volby, fajn, tak proč k tomu nevyužít nějakou novou vědeckou metodu? Sníží to přece kriminalitu, tak co? Bude to fungovat a pokud ne, on se najde někdo, na koho se to svést. V tomto případě se to nepovedlo, ale v čem je problém? Vůbec v ničem: najdeme viníka, který může za tuto strašlivou nehodu, politik slíbí napravení a nechá se vyfotit s obětí v objetí. Jak snadné. Když říkám, že je tady násilí jen jakousi kulisou, nemyslím tím, že není podstatné. Naopak. Je to spíš jakási obhajoba takto ,,postižených,, lidí, on za to v podstatě nemůže, prostě takový je a je to jeho přirozenost (ať žije naturalismus!), a musím říct, že na konci mi ho bylo docela líto a navíc se úplně blbě prozradil před tím invalidou. Musím přiznat, že jsem naprosto netušila jak film skončí…a ten konec se mi fakt líbil. Aneb nad přírodou nezvítězíš. Jde o Kubrickův film a jeho filmy jsou vždycky poměrně dlouhé a jeden by řekl, že i rozvláčné. Mechanický pomeranč má asi dvě hodiny a čtvrt, zkoukla jsem to jedním dechem a ani se mi nechtělo věřit, že to trvalo tak dlouho. Po technický stránce naprosto úžasný, jak kamera, hudby, herci ( skvělej výběr každé postavy a ten oplzlej poradce z děcáku mě opravdu nadchnul) tak samozřejmě i samotná režie. Nemůžu jinak než dát pět hvězdiček. ()

Joeey

Tradiční Kubrickův rukopis je tu dost znát. Zatímco kniha je psaná poměrně srozumitelně, film řadím k těm náročnějším. Že má jít v určité míře o umělecké dílo, to dokládají ty hrátky s hudbou. To je však známý Kubrickův styl. Poté, co jsem přečetl Burgessovu předlohu, pustil jsem si to znovu a zážitek byl větší než při první projekci. Dokonce i s tou hudbou, která provází celý film, jsem neměl problém. Mohl bych hvězdičku přidat, ALE: Mám radši původní náměty - a když už adaptace, tak film musí zaujmout i bez znalosti knihy. ()

Jerryy

Ještě že jsem se nepotkal s dobou , kdy tahle zvrhlost měla 4 nominace a ještě k tomu na nejlepší film . Naturalistické filmy tohoto směru fakt nemám rád . Hodnocení nezachrání ani tady tolik opěvované Kubrickovo skryté poselství :-) . ()

Barak

Tak tohle jsem vůbec nepochopil, ale vůbec :) Dostat se do příběhu Mechanického pomeranče bylo zkrátka nemožné díky způsobu, jakým ho podává, hotová "psychárna", na každém kroku vás čeká nějaká "krvavá" scéna či něco těžce sexuálního. Manuál by se hodil, i když nevím - možná, že ani po tom by to nebylo tak úplně jasné.... ;) (3.5/10) ()

Shona

Krimi / Drama / Sci-Fi / Psychologický - zajímavý ,,gulášek" co mistr uvařil. Možná patří k tomu slabšímu co natočil, ale špatný film to určitě není. Alex deLarge si ze svými kumpáný užívá života po svém, pro něj asi nejlíp, jak si dovede představit. V jednom okamžiku se však všechno zvrtne a je nucen jít do vězení. Dobrovolně a v naději že se dostane dřiv pryč, podstoupí jistou experimentální léčbu. Kéž by to tak fungovalo i ve skutečnosti :) ()

Fredericus

Kubrick by si zasloužil kapánek pořádného ultranásilí. Proč už nikdy neuslyším oblíbené pasáže z Rossiniho bez příslušných asociací? You are now a murderer, little Stanley. A murderer. ()

Helmut02

Třetí shlédnutí a konečně snad zvládnu dát dohromady smysluplný komentář. Kementář k tomuto filmu se dá rozdělit na dvě částí. Ta formální část filmu je naprosto dokonalá. Kubrick si s ní neuvěřitelně pohrál. Hudba naprosto odzbrojující. Nicméně ty nejděsivější scény se obešly bez tak vychvalované hudby. Jednak ta, když se Alex vrátí zpět domů a pak ta, když jí ve spisovatelově domě. Každopádně po formální stránce dokonalé. to podstatnější je ale stránka obsahová. Mechanický pomeranč je tak mnohovrstevnatý film, že nelze postihnout vše. Je o násilí, o společnosti, etice, morálce, politice, náboženství a mnoha dalších věcech. Násilí zde není samoúčelné. Kubrick pokládá otázku, co je v pořádku a co už není. Chování Alexe a spol. v pořádku určitě není. Ale důležitá otázka je, kde se to násilí bere? Alex je inteligentní mladý člověk. Proč tedy dělá to, co dělá? Může za to společnost nebo je zkrátka zlý? A pak také. Je v pořádku to, co se Alexovi děje po zatčení, ve vězení, po propoštění? A co metoda Ludovico? Je v pořádku nebo není? Co třeba takové chování ministra vnitra? A spoustu a spoutu dalších. často se naráží na to, že Mechanický pomeranč je plný násilí. To je fakt. Ale taková je i společnost a Kubrick zobrazuje pouze skutečnost a nijak nepřikrášluje. A proto je také pro mnohé jen těžko snesitelný. Navíc je neustále aktuální a nadčasový. Stačí si vzpomenout na věci typu Guantanámo, Abú Ghrajb nebo Columbine aj. ()

asfalt

Konečne som mal možnosť vzhliadnuť snímok aj od tohto filmového velikána a prekvapenie sa nekonalo :-) Bolo to presne tak skvelé ako som čakal. Kubrick má neskutočný cit pre kompozíciu farieb. Statická kamera, ktorá je tu využívaná veľmi často je fantastická, človeku sa až nechce veriť ako málo stačí na to aby vzišiel takýto úžasný snímok. Scenár rovnako nemá chybu a M. McDowell je úžasný...., jedným slovom nemám čo tomuto majsterštyku vytknúť. ()

desolator6

Spoločnosť a Systém budú robiť všetko pre to, aby ste bol ich nepriateľ, bojoval s nimi a prehral. Pokiaľ o nich nemáte záujem, chcú byť vašimi priateľmi. Tak to vidím ja. Je to skôr pohľad do vnútra Veci ako film...ale...no... veď viete.... Kubrick... Čo iné sme mohli čakať. ()

Porp

K sledovaniu tohto filmu som pristupoval s tým, že je to kultová záležitosť. Síce som nepostrehol, čo má byť na ňom kultové, ale to asi iba preto, že som ho videl len jediný raz. Lenže mne sa ho už ani viackrát pozerať nechce a to je pre mňa rozhodujúce. Priemer. ()

Zoidlord

Pro mě jednoznačně jeden ze nejlepších snímků. Mám rád Stanleyho Kubricka - a tohle je jeho další mistovské dílo. Všimli jste si, že jak počítač HAL z Vesmírné odysey i Alex mají podmanivě melodické - hypnotizující hlasy? Kubrick umí jedinečně pracovat s hudbou a zvukem ve svých filmech vůbec. Tento režisér dokáže důležité scény doprovázet hudbou, která se pro ně zdánlivě nehodí - ovšem tento kontrast ve výsledku neskutečně podrthne to, co se děje na plátně (viz Alexovo Singing in the Rain). Proste neskutečně hluboký zážitek... ()

Dimo

Zvrhlé, brilantní! Hodně černě vtipné. Britská 70. léta a experimentální nápravné metody -> "JSEM VYLÉČEN!" Doporučuje 9 z 10 úchylů. ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)