Alex deLarge je vodcom brutálnej bandy pubertálnych výtržníkov, ktorí chodia poza školu, po nociach popíjajú chemicky obohatené mlieko v bare Korova a agresivitu si vybíjajú bitkami, znásilňovaním a prepadávaním slušných občanov. Len jediné Alex miluje viac ako sex a rabovanie: hudbu Ludwiga van Beethovena. Tá ho dokáže nabudiť k poriadnym dávkam ultranásilia. Všetko sa však náhle zmení, keď Alex padne do rúk zákona a skončí vo väzení. Jeho jedinou šancou ako sa čo najskôr dostať na slobodu je podstúpiť radikálnu odvykaciu kúru, ktorá mu má pomocou najnovších experimentálnych metód raz a navždy znechutiť násilie. Procedúra vymývania mozgu je natoľko úspešná, že Alex sa stane fyzicky alergický nielen na násilie, ale aj na milovanú Beethovenovu hudbu. Po prepustení na slobodu mu nezostáva nič iné ako žiť životom slušného človeka. Ale ako sa má brániť proti násiliu, ktoré číha v mestskej džungli? Režisér Stanley Kubrick nakrútil podľa rovnomennej predlohy Anthonyho Burgessa temnú víziu ne ďalekej budúcnosti. Zaznieva z nej satira na studenú vojnu, establishment i malomeštiactvo, ktoré spoločne vytvárajú živnú pôdu nielen pre brutálnych násilníkov, ale aj inštitucionalizované násilie štátneho aparátu. V mene ochrany poriadku sú ľudia v tomto svete premieňaní na mechanické pomaranče, zbavené slobodnej vôle a konania. (oficiálny text distribútora)

zigy

A hlavní myšlenka??? Nikde! Pořád jsem čekal, kam to bude směřovat, a ono úplně do háje....Vysvětlí mi někdo, o čem nás chtěl mistr touto ulítlou, rádoby šokantní kravinou poučit? Násilné a sexscény nejsou z dnešního pohledu nijak šokující, a celé je to vlastně mnoho povyku pro nic. A název je takový proč? ()

vandamator

Mistrovské dílo, Kubrick opět předvádí svou genialitu, něco tak nekonvenčního by si jiný režisér nikdy na paškál nevzal, nepopsatelné tohle musí člověk vidět a chápat. ()

m.arta odpad!

Snažila jsem se ten film od počátku chápat ale nenašla jsem v něm ani v sobě hlubší smysl a pointu. Musela jsem si přečíst spousty komentářů a souvislostí... zamýšlet se a pořád nic. Asi je to pro někoho klasika.. je to zajímavě natočené a to je vlastně to nejlepší, co dokážu ocenit. Dokonce jsem se na film dívala s cizinci, kteří se o u něj smáli.. Ale na tohle jsem moc dutá. Vyobrazení společnosti, zla, trestu mi takhle prostě nezapadá. ()

Hlavonozec

99% Mechanický pomeranč je za mě absolutní vrchol Kubrickovi tvorby. Masochisticky dokonalá práce s kamerou, skvělými hereckými výkony a práci s hudbou, kdy se mísí klasická hudba smíšená s moderními synťáky, aby tak víc navodila pocit tomu sci-fi prostředí neuvěřitelně doplňuje to nejhlavnější, co pokládám za absolutně geniální u tohoto snímku, a to je hlavní myšlenka filmu. Název Mechanický pomeranč, jako proces, kdy vezmete něco organického a snažíte se, aby to fungovalo mechanicky, skvěle vystihuje to, co se ve filmu děje. To vše dopomohlo k tomu, aby se Mechanický pomeranč stal nejen mým nejoblíbenějším filmem od Stanleyho Kubricka, ale zároveň asi nejoblíbenějším filmem vůbec. ()

PanPyzamo

Tento film prostě žeru. Nedokážu ani pořádně říct proč. Líbí se mi hlavní postava, děj, hudba. Prostě mě ten film vzal a líbil se mi. Otázka, zda ho můžu doporučit. Myslím si, že pro někoho to bude skvělé a pro někoho blbost. Tohle se jen tak nevidí. Mě to ale chytlo a za mě to byl skvělý film. 8,5/10 ()

Fender

Velmi originální a zajímavé téma a je velmi dobře, že si tento film vzal do svých rukou Kubrick. Velmi silně působí na lidské smysly, díky vizuálním prostředkům, hudbou a vy ani nevíte, jak se máte cítit, zda znechuceně, nebo se máte smát. Film provází silná komická atmosféra a právě díky tématu nevíte, co si o tom máte vlastně myslet. Hlavní postava mě však místy už hodně iritovala a já nemohl jeho osobu vystát. Líbí se mi ale, že u tohoto filmu máte vlastně zapnout mozek a přemýšlet nad tím, jelikož ne každý je tu myšlenku schopný pochopit, proto byl film tak moc ve své době kontroverzní, zcela nepochopen. Kubrick mě zde přesvědčil o tom, jak geniální blázen to byl. ()

Tunheber

Hlavní otázkou “Mechanického pomeranče” je: Je možné aby byl psychicky narušený sadista změněn a pokud ano je to správné? Nejzábavnější věcí na tomto filmu je, že Alex byť si projde brutální nápravnou léčbou je na konci pořád stejný jako na začátku, zahleděný do sebe a pohlcen do sodomistických myšlenek. Stanley Kubrick vskutku dokázal vytvořit nejen dokonalé obrazové dílo, ale i dokonalé filozofické dílo, klobouk dolů. ()

jackalsc

První půle se může zdát, že je to film kde si někdo plnil své zvrácené fantazie. A možná i jo, kdo ví. Ale od zhruba poloviny se začíná celkový směr filmu posouvat a přibývají někdy docela zajímavé myšlenky. A celkový dojem filmu který divák mohl mít z první půle se úplně otočí. O závěru nemluvě. Ta první půle měla být ale kratší. Další věc je, že tento film můžu zařadit asi do seznamu filmů s nejhorším možným audiem (Originální). Zkoušel jsem spoustu věcí a zjistil jsem, že na mé straně vada není. Celý film zní, jak kdyby jsme poslouchali za patery dveřmi v obřím sálu s ozvěnou. Audio je zvláštně tlumené, ozvěna často úplně nepřirozená a to, že postavy přes celý film skoro pořád vřeští místo mluvy, tomu nepomáhá. Zvláštní kde nastala chyba. ()

Diego75

Naprosto právem uznávaný kult. Tenhle film prostě člověk musí pochopit. Smícháním hereckého výkonu Malcolma McDowella, energické hudby a futuristického prostředí tak vzniká jeden z nejoriginálnějších snímků, který je přehlídkou těch nejhorších lidských vlastností.....Ještě musím dodat, že jsem velkým příznivcem kvalitního českého dabingu, ale jsem velmi rád, že ho tenhle film nemá a já si ho tak mohl vychutnat naplno. ()

Lendak

"When it came to the 6th or 7th malchick, leering and smecking into it, I began to feel really sick."_____ Zo začiatku to pôsobí ako úchylná, drsná čierna "komédia", ale keď sa dej presunie do nápravného zariadenia, tak to začne mať aj nejakú pointu a celkovo je tento počin pre mňa veľmi chorošo. Čo ma ale prekvapilo bola ale tá štylizácia, ktorá je divne bizarná a prekvapivo to do toho filmu aj pasuje. Čím je Mechanický pomaranč iný je, okrem dosť zaujímavej myšlienky ktorú rozoberiem neskôr, je to, že sa to nedá nikde poriadne zaradiť. Nie je to komédia, nie je to dráma, nie je to horor. Je to proste nejaký divný zlepenec ktorý sa len tak nevidí. Stanley tu znova dokázal, že bol génius svojej doby a uvedomuje si čo robí. Tu si film ale pre mňa ukradol McDowell a na jeho psychopatický výraz nikdy nezabudnem. Tiež nezabudnem na geniálnu techno hudbu, kameru, strih a celkovo vizuál. Ale čo je základným kameňom tohto geniálneho diela je ale tá jeho myšlienka. Že či je zlo naozaj zlé, a že či ho máme vyhubiť alebo ho nechať tak. A tu to spracovali viac než geniálne. VERDIKT: Kubrickova Deviata Symfónia a neodporúča sa to pustiť svojmu malčikovi, aby mal charašo noc. 10 molokov z 10. ()

JesterKruger

MOŽNÉ SPOILERY: I přesto, že jsem tento film spatřil, a vím, kolika hvězdičkami ho mám ohodnotit, tak mám prostě problém vypsat své pocity do recenze. Pointa, a poselství, je tu naprosto skvělé. Škoda, že takových filmů není více. Z prvních patnáct minut jsem měl ale hrůzu. To přepadení bezdomovce, a znásilnění spisovatelovi ženy, mě přivedlo na myšlenku, že toto nebude film pro mě. Jelikož mám extrémní fobii ze znásilňování ve filmech (To má asi většina), ale já se vyloženě na to nemůžu dívat. Pak se to ale začalo více a více mírnit. Strašně mě zaujal Alexův přízvuk, a jeho celková mluva. ,, Čelověk ", ,, mí druzja ". Ne, nejsou to gramatické chyby. To i bez titulků poznáte, že Alex mluví divně. To stejně platí i u jeho ostatních týpků. Jako jsou: Péťa, Georgie, a Dim. Podle mě to ale nebylo až tak násilné, jak jsem si na počátku myslel. Podle mě je nejdůležitější scéna ve filmu ta, kdy je Alex na tom léčení " Něco jako v kině ", a nutí se ho tam dívat na násilné filmy, a navíc později lze z filmu, který Alex sleduje slyšet hudba Ludwiga Van. Moc vám nebudu toho prozrazovat z děje. Každopádně je to mistrovské dílo atmosférou i dějem, Strašně mi byli do očí barvy, a oblečení různých lidí a bytů. Kdybych měl seřadit ty Kubrickovy filmy které jsem viděl, tak toto je u mě na druhém místě. První místo u mě vyhrává Vesmírná odyssea. ()

SaxGuy

Najít v tomhle filmu vyloženě chybu je opravdu skoro nemožné. Kubrick nádherně zachycuje témata předlohy a přináší dramaturgicky a gradačně skvěle vyskládaný kousek, navíc doplněný jeho tradičním vizuálem a hlavně naprosto omamující hudbou. Hlavně je každá scéna strašně dobře koncepčně navržená a konec s Alexem a jeho Ludwigem vanem top. ()

F2003F

Údajne zámerne zmäteno prekombinované aby to diváka strácalo v deji, tým to na mňa nezapôsobilo napriek režisérovej chorobnej genialite v záberoch. Prvá tretina až otravne tápajúca v snaživom navodení zhnusenia hlavnej postavy. Scény vyznievajú po väčšine divadelne, k čomu vo veľkej miere prispieva vysoká hlasová intonácia postáv. Na to ako ikonický a hrozivo prezentovaný Clockwork Orange je dnes tak vo svojej smrteľnej dĺžke nezaujme ničím špeciálnym, len odradí a mal som čo robiť aby som pri tom vôbec vydržal. Kubrick sa tu neopustil ako mal vo zvyku aj keď čo tým chcel povedať trochu tuším, ale len veľmi neisto. ()

Parsek

Prehodnocuji, je to lepsi nez jsem si myslel. Kdyz se nad tim zamyslim, je to film neuveritelne kruty a hlavne krute pravdivy. Povinna skolni podivana.... !!! ()

jackieboy

Film, který vás opravdu velmi vyděsí. Ukazuje brutalitu světa, deprivantství jak ho neznáme, krutost, zlo, násilí, a přesto si zachovává uhlazenost a jemnost vyprávění, které je tak význačné pro Kubrickův styl-dokonalá hra se světlem, dramatické úhly pohledu, pečlivě vybraná hudba a velmi, velmi dobré herecké výkony poukazují na genialitu díla kultovního režiséra. ()

The Rasmus

mne se zarylo do hlavy urcite nekolik scén...zkouska alexe pred obecenstvem, jeho zavreni do pokoje s hrajicim Ludwigem Van, ci napadeni spisovatele a jeho zeny....nebo jak alex ji spagety?:)) kde komu se mohlo udelat zle uz jen z naprosteho arogantniho vyrazu v alexove tvari, ktereho fantasticky ztvarnil Malcolm McDowell, ktery je po scenari a hudbe spolu s onou sokujicnosti (pro nekoho) nejvetsim trumfem (hned pred Kubrickem:)). Spolecne s rekl bych podobnym Klubem rvácu moje dva nejoblibenejsi filmy. UV rulez:)) ()

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

Zemřel představitel Darth Vadera David Prowse

29.11.2020

Ve věku 85 let zemřel po krátké nemoci britský herec a bývalý bodybuilder David Prowse. Prowse budou fanoušci nejlépe znát jako muže, který na sobě v původních Star Wars nosil ikonický kostým Darth… (viac)

Projekt 100 / 2007

Projekt 100 / 2007

11.01.2007

Již 13. rokem se můžeme těšit laskavé péči organizátorů putovní filmové přehlídky Projektu 100, AČFK. Ti kažodorčně dbají o pravidelný přísun deseti mimořádně kvalitních filmů na stříbrná plátna po… (viac)