Príbeh bezvýznameného írskeho hochštaplera, ktorému sa podarí postúpiť na vyššie miesta v spoločenskom rebríčku len preto, aby napokon zažil tvrdý pád. Po otcovej smrti žije Redmond Barry so svojou matkou v skromných pomeroch. Je zamilovaný do sesternice, tá ho však napokon kvôli sobášu s anglickým dôstojníkom odmietne. Keď Redmond v súboji dôstojníka zabije, musí z rodného kraja odísť. Tak sa vydáva na cestu životom, ktorá je plná dobrodružstiev, ale aj podvodov a falošných nádejí. Na tejto ceste si Redmond vyskúša množstvo identít: stane sa vojakom v Prusku, neskôr špiónom či falošným kartovým hráčom. Napokon sa ožení s aristokratkou a zmení si meno na Barry Lyndon. Zdá sa, že v prísne hierarchizovanej spoločnosti 18. storočia šťastie praje takým, ako je on. Redmond Barry je totiž morálne nezaťažený, bez škrupulí, prispôsobivý a najmä vie vycítiť príležitosť. Má však jednu slabinu: po ničom netúži viacej ako po spoločenskom uznaní a rešpekte. Adaptácia románu realistického spisovateľa Williama M. Thackeraya je dôvtipnou satirou spoločnosti, v ktorej je úspech či pád podmienený pôvodom, známosťami a bohatstvom. Režisérovi Stanleymu Kubrickovi sa podarilo s nemenej citlivým zmyslom pre satiru vykresliť postavu Barryho Lyndona ako exemplárny príklad i obeť pomerov, ktoré plodia i ničia hochštaplerov. Pri vizualizácii sveta 18. storočia sa Kubrick inšpiroval dobovými maliarskymi plátnami a mimoriadny dôraz kládol na autentickosť kostýmov, dekorácií a prirodzeného osvetlenia. Za stvárnenie, vystihujúce dobovú atmosféru príbehu, získal množstvo ocenení, okrem iných aj Oscara za najlepšiu kameru, výpravu, kostýmy a hudbu. (oficiálny text distribútora)

M.i.k.e

vizuální masterpiece vyprávějící příběh jednoho irského břídila, který se různými kličkami dostal až mezi šlechtu, aby nakonec zase padl na hubu. Tohle už je Kubrick ve své nejlepší formě a jediným mínusem je tak olbřímí délka, kdy se divák sice nenudí, ale určité pasáže v prostřední části se docela vlečou. Na rozdíl od Shining nebo Mechanického pomeranče sice Barryho Lyndona jen tak znova neuvidím a v rámci Stanleyho tvorby nedám tenhle satirický historický velekus mezi první trojku, ale do top pět už se vejde a sem vlastně docela rád, že sem Kubrickovou filmografii uzavřel právě tímhle...80% ()

Nach

Opravdu filmový klenot, který i přes značnou délku a zdlouhavost je - alespoň pro mou maličkost - velice stravitelný, záživný, kostýmově, kulisově a osvětlením dosti reálným dané době v níž se odehrává. Pane Kubricku opět vám musím do nebe tleskat. Herecké výkony radost pohledět, stejně tak i na ostatní aspekty filmu. Jedna z klasik na kterou dozajista nezapomenu. 85% ()

BarryLyndon

Začnu navštěvovat kurzy tvůrčího psaní, abych dokázal vyjádřit co se ve mně odehrává po každém shlédnutí, ale hlavně abych napsal, co si to zaslouží aby bylo napsáno... Ryan O'Neill kdysi olajkoval můj komentář pod svým příspěvkem na Instagramu, navždycky to bude jeden z vrcholů mého života. :) Asi se nikdy pomocí stroje času nedostanu na plac natáčení Kubrickova díla, ale delší dobu mám v plánu si pronajmout nejhezčí sál v Praze a nechat si tam Barryho pustit sám pro sebe a to ideálně ve smyčce minimálně dvakrát. ()

ad

Možná přeci jenom trochu dlouhé.... Myšlenku jsem pochopil, ale šla trochu mimo mě...Naštěstí to jistí vizuální složka :) Spravedlivé by byly tři*, ale tento snímek je přeci jen výjmečnější, než mnoho jiných historických kousků, kterým jsem dal tři... počkáme si na druhý pokus.. ()

tomtomtoma

Přepsáno v květnu 2018. Barry Lyndon je rozpohybovanou dobovou olejomalbou, svým způsobem jde o propracovanou interaktivní výstavu 18. století s příchutí rozmarného života. Za satiru je film představován oprávněně, zdůrazňované aspekty společenského stavu morálky jsou aktuální i v současnosti, byť již nejsou tolik přímé. Literární předloha Williama Makepeace Thackeraye si zlomyslně pohrává s nadějí, Kubrick přidal svůj typický ironický nadhled a dokonalé doplňky kostýmů a scén. Svůj prostor zde dostala i filmařova celoživotní pacifistická idea. Kultivovaný jazyk v elegantních obratech vyjadřování je obřadní hrou při získávání převahy na svoji stranu, vynalézavá důvtipnost doby. Hlavní postavou vzestupu a pádu obyčejného člověka je Redmond Barry Lyndon (velmi dobrý Ryan O'Neal), irský naivně idealistický mládenec. Nezkušená romantika mládí je plná odhodlání a očekávání. Parafráze života se ovšem velmi odlišuje od reality a nejprostší vrstva sloužila především mocenským zájmům elity. Nemá co ztratit a náhodám jde naproti. Celoživotním cílem je společenská úcta, cestou k ní je posilňován drobnými vítězstvími, přesto k vytouženému vrcholu nikdy nemůže dokráčet, je semlet prostředím, které mezi sebe jen velmi nerado přijímá neurozené dobrodruhy. Sladký život elity je lákavý, ale Barry nebyl schopen využít ve svůj prospěch nabídnuté možnosti a přežírá se blahobytem až do úplného prasknutí břicha. Hlavní ženskou postavou je Honoria Lyndon (šarmantní Marisa Berenson), křehká a atraktivní urozená anglická dáma. Důvěřivost romantického okouzlení nepřináší osobní štěstí, byť si to sama nikdy nepřipouští a partnersky sužovaná duše se ve zkroušení třese lítostí, vztekem i vírou. Důležitou postavou je Chevalier du Balibari (dobrý Patrick Magee), bohatý irský emigrant. Jeho profesí je hazardní hra pod kontrolou a Barry je jeho velmi schopným učedníkem a nepostradatelným pomocníkem bohatnutí. Významnou postavou je Lord Bullingdon (zajímavý Leon Vitali, jako malý Dominic Savage), Honoriin nejstarší syn ve stálé opozici k novému nevlastnímu otci. K výraznějším postavám patří Potzdorf (velmi zajímavý Hardy Krüger), kapitán pruské armády s osobním přispěním a dohledem Barryho pruské anabáze. Dále Lieschen (příjemná Diana Körner), nejvíce naplňující část Barryho pruského dobrodružství, zde se život na chvíli blíží romantické představě. A také Bryan Patrick Lyndon (příjemný David Morley), rozmazlená pýcha Barryho Lyndona. Z dalších rolí: Barryho lehkomyslná sestřenice Nora Brady (zajímavá Gay Hamilton), Barryho ochranná ruka v anglické armádě kapitán Grogan (sympatický Godfrey Quigley), uvolněný princ z Tübingenu (Wolf Kahler), Barryho starostlivá matka Belle (Marie Kean), zdrženlivý vychovatel a Honoriin reverend Samuel Runt (Murray Melvin), bohatý diplomat a Honoriin nemocný a společensky významný manžel Sir Charles Reginald Lyndon (zajímavý Frank Middlemass), zbabělý Barryho sok v lásce a kapitán anglické armády John Quin (Leonard Rossiter), zodpovědný starý sluha Graham (Philip Stone), šarmantní lupič kapitán Feeney (Arthur O'Sullivan), jeho snaživý syn Seamus (Billy Boyle), ostražitý anglický král Jiří iii. (Roger Booth), či nadhled vypravěče (Michael Hordern). Barry Lyndon je monumentálním filmem. Odhaleno je pokrytectví urozených elit, kde hlavní slovo hraje původ, bohatství a vlivné známosti. Snaha o vzestup a společenské uznání je pochopitelná, šance se neumí uchopit a ani to v souvislostech není možné. Olejomalby osmnáctého století ožili v celé své velikosti. () (menej) (viac)

C0r0ner

Týden sraček part 4. Kubrick natočil vizuálně úchvatný film, který ale má děj tak na hodinu roztažený do sto osmdesáti minut. Nuda je slabé slovo, protože u Barry Lyndona jsem stačil projet všechny fejsbůky, co jenom existují, vyprat celou skříň a vyžehlit koberce, přečíst Hledání ztraceného času a naplánovat puč v Turecku. A ještě mi zbylo 26 minut stopáže. 30% ()

Topco

Toto by chcelo kino! Krásne výtvarné kompozície: ako prírodné scenérie (snímané rýdzo staticky či cez oddiaľovačku), tak honosné interiéry vo veľkých celkoch. Ľahko satiricky poňatý vzostup a pád prispôsobivého oportunistu, ktorý tak veľmi chcel byť aristokratom. Presný Ryan O´Neal si po Paper Moon strihol ďalšieho hochštaplera, avšak už v inom, chladnom stvárnení.  4,5* ()

PEEPA

Nadhera. Proste nadhera.Je to zvlastni, ale ja vlastne nedokazu definovat, proc se mi to libilo az tak moc...Vcelku jednoduchy a primocary pribeh bez zadnych zasadnich zvratu, vypravec vam enco rekne dopredu, jak to tak v nekterych filmech a knihach byva a stejne to funguje.Herecky je to skvele (zahlednete stejne herce jako v Clockwork Orange, alespon si to myslim :-D) a vsichni jsou dokonali. Ta doba a herecke vykony jsou proste supr.Rezijne je to proste skvele zvladnute a co se tyce hudby (opet Kubrickova klasika) tak to mi vyrazelo dech. Je to proste nadhera.Sice je to silene dlouhy film, ktery vlastne nema zadny velky spad spektakularni podivane, ale presto me to prakticky nenudilo a nekdy byla atmosfera opravdu hutna.Fakt supr zalezitost, ale s doporucovanim bych byl opatrny.Nekomu se to muze libit jeste vic nez me, ale nekdo by me mohl taky ukamenovat...Ale u me opravdu excelentni dilko a Kubrick stoupa a stoupa na me zebricku, uz mi toho moc nechybi :-) ()

MarekT

Tak tento historický film mě mile překvapil, i přesto, že jej režíroval Stanley Kubrick, který by měl u mě být sázkou na jistotu (sedm filmů, sedmkrát pět hvězdiček). Ovšem to by nesměl být tak žánrově různorodý. Zde mě překvapila stejně jako u jeho jiných filmů realističnost - kupříkladu uniformy, ale hlavně ta krajina, to bitevní pole! Irsko se mi nikdy nezdálo krásnější. Realističnosti přidávají i herecké výkony - samozřejmě, že nezmíním nikoho jiného než Ryana O´Neala, jehož postava sice prochází situacemi, které se často využívají v jiných filmech (i když zde to patrně napsal sám osud), ale on si zde s tím sympaticky pohrál a jeho charakteru jsem také přál. To však platilo jen pro první část, ale na to ještě přijde řeč. A nejpříjemnější na té opravdovosti byl fakt, že třeba Němci mluvili opravdu německy, k čemuž přispěla výhoda, že narozdíl od jiných filmů toho mohlo být zde využito (rodná řeč hlavního hrdiny je totiž angličtina). Kubrick taktéž využil dalších svých libůstek, třeba vážné hudby - Schubert, Mozart a další proti své vůli vytvořili další výborný soundtrack, který podtrhuje v dramatických chvílích napjatou atmosféru. Cit pro psychologii tu je také přítomen - Barry může v první polovině někomu přijít sympatický - kupříkladu mladým, jeho mladické nadšení pro určitou věc by mohli pochopit. V druhé části, když je starší, se ale stejné věci vybarvují jako negativa a pravdu mají ti, kteří mu oponují. Zmíněná druhá část je dle mého mínění také vhodná pro mladé, některé věci se jim teď mohou zdát jiné a aspoň se ukáže, co asi tak může být v očekávání. Na tomto filmu se mi po jeho skončení asi nejvíce zamlouvá ten prožitek života, jeho plynutí - někdy se mi zdálo, že projekce utíká jako sám život, někdy se nám zdá hodina jako minuta, někdy zase minuta jako hodina. A celé to bylo jako sám život, jednou příjemný (zmíněné prostředí k tomu výrazně přispělo), pak zase hořký. V žánru historického filmu asi můj černý kůň, který se u mě v Kubrickově filmografii vyšplhal na čtvrtou příčku, hned za svatý trojlístek z desítky oblíbených filmů. Není se tak co divit, že i osmý viděný Kubrickův film známkuji stejně jako všechny předchozí. ()

Pajky3

Tak předně musím říct, že od Kubricka už jsem viděl mnohem horší filmy. Nebudu tvrdit, že mě to okouzlilo nebo snad omámilo, ale rozhodně uznám, že jedna věc tomu nejde upřít. Kostýmy, jsou tady bez debat skvělý. To je bohužel na tři hodiny až zoufale málo, na můj vkus se to neskutečně moc vleklo a v závěru to ze mě nedostalo žádnou emoci. Avšak abych byl upřímný, čekal jsem to ještě o dost nudnější a nezáživnější. ()

zette

Vyborny pribeh o jistem mladikovi, ktery proplouva zivotem, jak umi. Dej zasazeny do Anglie 18. stoleti nenudi i pres velkorysou delku. Film ma nadsazku, propracovany scenar, slusnou vypravu a vybornou hudbu a kameru. Vse pod rezii velikana Kubricka. Anglicke historicke filmy neradim mezi me oblibene, Barry Lyndon je ale skvely film po vsech strankach. ()

Juto

Medzi rozsiahlymi exteriérmi a sviečkami osvetlenými interiérmi je výrazová autorita Kubrickovej úchvatnej réžie. Mnoho záberov je skutočne úžasných a očarí oko aj dušu filmového fanúšika. Krása, hĺbka a tajomnosť tohto filmu sú neprekonateľné. 10/10 ()

mortak

Thackerayho romány jsou už pro dnešního čtenáře nezajímavé. Měl sice vynikající styl, mnoho půvabných postřehů, ale velké problémy s udržením jasné a napínavé zápletky přes těch obvyklých tisíc stran, a tak mimo Jarmarku marnosti se žádný román neudržel v čtenářské přízni. Kubrick ale dokázal všechny výhody příběhu převést do filmu a vytvořit živý filmový protějšek románům devatenáctého století. ()

campix

Stanley Kubrick je opravdu mužem svého řemesla. Málokterý film se stopáží přes 3 hodiny dokáže zaujmout a Kubrick to opět dokázal. Provede nás životním trampotami Redmonda Barryho během 18 století po celé Evropě. Jeho cesta za bohatstvím a láskou je esteticky dokonalé dílo. Kubrick si nechal záležet i na těch nejmenších detailech a bez nějaké větší akce a hvězdného hereckého obsazení, nám servíruje dílo opravdu vytříbené. ()

majo25

Čo sa týka remeselného spracovania a filmárskeho umenia, ide o poctivú až ukážkovovú filmárčinu, v ktorej sa Kubrickova precíznosť jednoducho nezaprie. Príbeh ma však až tak nezaujal, jeho pomalé tempo iba umocňovalo extrémnu dĺžku filmu, v ktorom sa vyskytlo niekoľko hluchších pasáží a nepodstatných momentov, hlavne v druhej polovici. Pozrieť ho na jeden raz je z môjho pohľadu nadľudský výkon. Dobová satira a bezzásadovosť ma až tak nepriťahujú, ale napriek tomu si na ňom cením atmosféru, krásnu hudbu a autenticky vyzerajúcu historickú dobu so smyslom pre detaily. ()

Flyer

Kubrick je žánrově nejvšestrannějším režisérém, kterého znám, což Berry Lyndon jedině dokazuje. Stačí se podívat na nádhernou výpravu, kameru, kterou považuji za jednu z nejlepších, co mé oko kdy spatřilo, poutavý příběh či překrásný hudební doprovod. Snad jen to vše mohlo být o něco delší, jelikož mi už dlouho nebylo po skončení filmu tak smutno, jako v případě tohoto snímku. ()

Zemřel herec Ryan O'Neal

Zemřel herec Ryan O'Neal

09.12.2023

Ve věku dvaaosmdesáti let zemřel americký tvůrce nominovaný na Oscara a dva Zlaté glóby, známý díky legendárním snímkům jako Barry Lyndon, Love Story a Papírový měsíc, herec Ryan O'Neal. Smutnou… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

Zemřel herec Hardy Krüger

Zemřel herec Hardy Krüger

20.01.2022

V americké Kalifornii včera v požehnaném věku 93 let opustil filmový svět německý herecký veterán a spisovatel, Hardy Krüger. Rodák z Berlína má k dnešnímu dni na svém kontě na 70 filmových a… (viac)