Film nakrútený podľa skutočných udalostí. V dobe protektorátu a heydrichiády sú za nevinný žartík a kvôli zlomyseľnému udaniu popravení traja študenti maturitného ročníka. Starý profesor latinčiny prejaví verejne nesúhlas s týmto neľudským činom a musí tiež niesť následky. Dej filmu sleduje, ako sa so surovou skutočnosťou politického teroru vyrovnávajú spolužiaci odsúdených a formujú si morálny pohľad na svet, v ranom veku sú nútení zaujímať etické stanoviská a podľa nich často i nebezpečne konať. Vďaka skvelo vystavanému príbehu a hereckým výkonom je film dodnes jedným z najpopulárnejších českých titulov vyrovnávajúcich sa s nacizmom. (STV)

ZnalecH

Jsou filmy, které člověk shlédne a zapomene. Ale pak také existují filmy, jako je tento, které člověk vidí jednou a pamatuje si je do smrti. Je vidět, že tvůrci nad tím, co dělají přemýšleli a to dalo vzniknout legendárnímu dílu, který já sám považuji za národní dědictví. Co se tady dělo během dřívějších let je pro lidi narozené po roce 1993, přestože se o tom neustále učí v dějepise, nepředstavitelné. Tento film nejenže zdůrazňuje důležitost učitelů ve státě, ale hlavně poukazuje na hrůzy války a na to, jak se k tomu různí lidé stavěli. Ze tři studentů se stali hrdinové. ()

neo93

Precizně vystavěný snímek, který jasně ukazuje období těsně po atentátu na Heydricha. Strach a hrůzu jaké museli čelit lidé po této události, je přesně vyobrazena pravě v tomto filmu, ztvárněného podle známé povídky Jana Drdy. Mrazivá atmosféra, napětí, které by se dalo krájet. Skvělé herecké výkony, ať už v řadách představující studenty, profesory, ale i nacisty, v čele s hlavním šéfem gestapa. Dokonalá hudba Zdeňka Lišky, která ještě umocňuje tíživou a pochmurnou atmosféru. To vše vygradováno až do úplného závěru. Perfektně zpracované dílo pod taktovkou Jiřího Krejčíka, které by nemělo být zapomenuto. ()

Inozuka

"Die Sache ist erledigt." Jeden z nejlepších filmů o nacistické okupaci. Atmosféra hustá a temná, jak essesácká uniforma, naděje zadupaná do země krutou realitou. Smolík geniální, jeho finální věta jakoby rezonovala ve vašem mozku ještě pár hodin po závěrečných titulcích. Se vším hraje do noty černobílý obraz i Liškova hudba. Jediné, co bych vytkl jsou Stg 44 v rukou německých vojáků - ve '42 byly tyto revoluční zbraně přítomné tak nanejvýš na kreslícím prkně, natož aby je měla ve výzbroji nějaká jednotka Schutzpolizei v Protektorátě. ()

GTS_PUNK

Vyšší princip režiséra Jiřího Krejčíka z roku 1960, vychádzajúc z poviedkovej predlohy Jana Drdu, patrí ku klasikám československej kinematografie. Príbeh z obdobia heydrichiády sa zameriava na dianie počas maturít na jednom kosteleckom gymnáziu po zavraždení Reinharda Heydricha a všíma si predovšetkým viac či menej morálne konanie jednotlivých postáv. Film v sebe nesie silný odkaz o tom, že človek by nikdy nemal ohnúť chrbát a ľahko sa vzoprieť tomu v čo verí. Prostredníctvom kvalitného hereckého obsadenia, spomedzi ktorého najväčšmi vyčnieva veľmi dobrý František Smolík, má divák možnosť vnímať aj charakterové vlastnosti jednotlivých postáv. Postavy ako také sú vo všeobecnosti najvýraznejším prvkom celého filmu, pričom nastavujú zrkadlo protektorátnej spoločnosti, ukazujúc ľudí, ktorí vo svojom presvedčení vytrvali, ale aj tých, ktorí s nemeckými okupantmi rôznymi spôsobmi kolaborovali. Snímka Jiřího Krejčíka zrejme nebude najlepším filmom z obdobia druhej svetovej vojny, ale jej sila je ukrytá práve v postavách. Hranie Františka Smolíka, ktorý vystupuje priam až teatrálnym spôsobom, pričom v tomto prípade ide o veľké plus, je znamenité, a na diváka jednoznačne dokáže zapôsobiť. Zvyšok hereckého ansámblu sa na neho síce nechytá, ale zaujať takisto dokáže. Vyšší princip so sebou nesie silný odkaz. Aj napriek výrazným postavám a posolstvu je Krejčíkov film ako celok síce dobrým, ale iba priemerným počinom. Divákovi má čo ponúknuť, ale zároveň mu neponúka nič navyše, čím by si ho dokázal viac získať. Jedna z mnohých pripomienok krutých časov, ktoré sa nemôžu zopakovať. ()

Tiiso

Jeden z malá klenotů naší produkce, který se týká nacistické okupace, s velmi profesionálním provedením. Zmíněná doba svým obsahem poskytuje nepřeberné množství události a pohnutých situací, takže kinematografie může donekonečna pátrat v těchto bezedných vodách plných tragických lidských osudů. Snímek režiséra Krejčíka je vystaven v komorní rovině a jeho kvality spočívají ve scénáři, dialozích a hereckých výkonech. Drama je natolik vážné a silné, že jeho atmosféra se opravdu dá krájet. Jednoduchá linka děje je natolik výborně ztvárněná zúčastněnými herci, že jsem v některých okamžicích lapal doslova po dechu. Nejednou jsem v očích Brejchové či Smolíka zřel veškerou hrůzu a ponížení jež okupace nacistů našemu, a nejenom našemu národu přinesla. Tvůrci tuto hrůzu dokázali převést na stříbrné plátno bez jakýkoliv nákladných a velkovýpravných scén. Film doporučuji vidět, nejenom jako varovný odkaz k hrůzným činům, které lidé umí páchat, ale i jako výborná profesionální práce na půdě filmové tvorby. ()

DonTommy

Filmy z tohoto období považuji za nesmírně důležité, abychom my, co jsme toto nezažili, věděli jakou děsivou tyranií museli naši předkové projít. A je-li takové téma zpracováno takto kvalitně, není co řešit. ()

predsedajs

Vynikající drama, pro které je typická hutná atmosféra strachu a nejistoty mezi lidmi během druhé světové války, výborný František Smolík v roli třídního profesora Málka a taky hudba Zdeňka Lišky, nejlepšího skladatele filmové hudby u nás. Pouhými několika opakujícími se tóny perfektně dotváří tíživou atmosféru doby. ()

xenopus

Ten film je peklo. Podaří-li se vám dostat se příběhu pod kůži, nepustí vás, a vy si prožijete veškerou tíži heydrichiády a jejích následků spolu s hlavními protagonisty. Téměř vše bylo provedeno perfektně - hudba, kamera, výběr lokací (Hradec Králové se svou v šedesátém roce ještě starou atmosférou) i herců. Drama stojí především na hercích - a ti ze sebe dostali snad maximum. Jakýsi nesoulad lze vidět v předloze a celkovém zpracování. Námět je přece jen povídka a toto celovečerní film. Přesto ale to hlavní - a totiž myšlenka vyššího principu mravního - zůstala zachována a spolu s ní i další dramatické vedlejší dějové linky - počínající studentská láska, zvraty v životě osobním i společenském, zlomové okamžiky lidského života a jejich náhlá změna působením "vyšší moci". Možná nejlepší československé drama s jasně definovaným a zpodobněným myšlenkovým obsahem. Klišé o klenotu minimálně československé kinematografie nebudu vícekrát zmiňovat.... ()

Honziss

Ani vyšší princip mravní mě nedonutí dát filmu pět hvězd. Z filmu jsem měl pocit jakési zrady, když jsem stále čekal na nějakou konečnou gradaci. Možná jsem už vymletý všemi těmi válečnými dramaty o lidské odvaze, ale toto podání Vyššího principu mě prostě zklamalo, možná tím, jak je to nafouklá bublina. Věřím, že kniha by si oněch 5/5 zasloužila, film však nikoliv. Myslím si, že si z něj za měsíc nebudu nic pamatovat.... Co mi přidává do plusu je tak krása mladé Brejchové a věta o tyranu. 3*** ()

Zemřel herec Jan Skopeček

Zemřel herec Jan Skopeček