55 schodov

(festivalový názov)
  • Česko 55 schodů (viac)

Eleanor Riese trpí záchvatmi paranoje a je hospitalizovaná na psychiatrickom oddelení sanfranciskej nemocnice. Postupne však zisťuje, že niečo v jej liečbe nie je v poriadku, preto požiada lekárov o zníženie dávok liekov. Keď jej žiadosť odmietnu, obráti sa na právničku Colette Hughes. Príbeh podľa skutočných udalostí zo 70. a 80. rokov minulého storočia. Následný súdny proces sa stal v USA precedensom v oblasti psychiatrickej liečby. Dramatická snímka je poctou skutočným aktérkam pamätnej právnickej udalosti. (Art Film Fest)

mira.l

Ne, fakt bych nechtěl takovýho cvoka, jakýho tady ztvárnila H. B. Carter, mít na povel. Asi jeden z mála důvodů, který mě u toho udržel ty skoro dvě hodiny, bylo to, že jsem se po nějaké době zase rád podíval na Hilary Swank. Neznaje amerického systému a práva v oblasti poskytování řekněme "neodkladné a nutné" lékařské péče duševně chorým pacientům někdy na počátku 80. let minulého věku, pro které jednu z mála jistot znamená krátký pevný řetěz, mi to dějově bylo tak nějak celkem ukradený. Krom Hilary je tam těch pozitiv opravdu minimum. ()

ER

Mohl to být lepší film, kdyby se režie a scénář až příliš nezaměřil na Helena Bonham Carter, která jakkoliv vynikající, nedokázala postavě vtisknout ten správný esprit jako např. Dustin Hoffman v Rain Man, nebo Robert De Niro v Čas probuzení. Ale samotná story je zajímavá, poučná. ()

kukkik

Helena zde předvádí naprostý herecký koncert, vše se točí okolo ní, stejně jako se vše točilo okolo Eleanor. Helena zkrátka této neobyčejné postavě vdechla nový život a nesmazatelný odkaz na filmovém plátně. Ženě, která žila svůj život podle svého a která byla dobrým člověkem, který i přes vlastní nepřízeň osudu dokázal silou ducha a vírou v lidství změnit osudy statisíců pacientů podobných zařízení. Sláva za každý takový život, sláva za každý takový film a za každou takto extrémně precizně a s citem zahranou roli. ,,Řekni, že nemám pravdu. Jen mi to řekni do očí, že se pletu..".a těm velkým tázavým očím není možné lhát.  4/5 ()

gemi

Citlivé drama, které napsal sám život. Je to celkem těžké téma. Přestože je tu pár fakt vtipných momentů (řádová sestra, která nikdy netuší, která bije), tak to není zrovna film, který by si člověk chtěl pustit v pátek večer, když se konečně vrátí domů z práce utahaný po celém týdnu. Hlavní síla je právě v tom based on true story. Moc zajímavý je vývoj vztahu hlavních postav. Film hraje důležitou roli v rehabilitaci psychicky nemocných. Fakt to nejsou všechno jenom magoři, které patří někam zamknout, hlavně abychom se na ně nemuseli dívat. ()

hazdrova

Rozmýšľam, či sa tento film dá ešte nejako vylepšiť - veru, nie nedá. Helena Bonham Carter hrá, akoby sa pre túto rolu narodila. Scenár je takisto excelentný. Veľmi sa mi páči symbolika názvu filmu, ktorá nie je vôbec prvoplánová a doslova vystihuje všetko, o čom tento film je. 5* ()

Pete

55 schodů Bille August natočil zkušeně, možná až rutinně, ale velmi na pohodu, a já nepůjdu s hodnocením výš hlavně proto, že zjevně nejsem cílovka (tedy hlavně žena). Ač film zpočátku trochu klame tělem, není o tom, jak se špatně chovají v psychiatrických léčebnách k pacientům, a dokonce příliš ani o tom, kterak mladá právnička (jakýsi klon Erin Brokovich) vyhraje svoji velkou kauzu. Dánský doyen citlivých sond do duše se soustředí především na sbližování dvou protikladů - strojově zaťaté kariéristky s lehce mentálně postiženým přirozeným živlem, a jak je jejich vztah obě změní a obohatí. Devizou jsou pak skvělé výkony přesné Swank a především roztomilé Carter, jímž zdatně sekunduje nenápadný Tambor (a prakticky nikdo jiný). Milé. ()

solisoli

Tento periodicky prebiehajúci TV príbeh, spomienkou na psychiatricky poškodenú pacientku psychologickej kliniky bol skôr vnímaný, ako dokument memoáre, nie životopisná dráma, ktorá mimo právnych úradných rutinným úkonov voči liečebným praktikám neponúkol nič zaujímavé, tobôž kinematografického žánrového umenia. ()

Aywes

Taky nějak nechápu, že Helena nebyla nominována na na žádnou cenu. Hraje přesně tak, jak ji máme všichni rádi. S noblesou depresivní, ale zároveň neuvěřitelně živý charakter. Přijde vám ta kombinace zvláštní? Tak na 55 schodů mrkněte. Blížící se konec sice nemá tak skvělé scény, jako předešlá část, ale pořád se jedná o hodně nadprůměrný příběh, který by jste měli vidět a znát. ()

mata77

Film má bez mála dve hodiny a po úvodnom predstavení konfliktu dej vhupne do právnických naťahovačiek a pri tom sa výrazne venuje vzťahu medzi právničkou a poškodenou. Nejedná sa ale o klasický príbeh zo súdnej siene. Dej je poprepletaný scénkami, ktoré majú za úlohu vytvoriť kontrast medzi hlavnými hrdinkami, ktorý sa začne postupne zmenšovať. Vo filme určite dominuje Helena Carter a jej herecký výkon. ()

rigby

Na začátku to vypadalo na výborné psycho drama, bohužel po několika minutách se začalo vršit jedno klišé za druhým a děj se tak začal stávat silně předvídatelným. Nakonec přibyla i spousta hluchých míst a balastu, který tam být nemusel. Jako celek to hodnotím silně průměrně, nakonec z toho byl poklidný film na páteční podvečer. Nic tak dramatického a dojemného, asi to bylo i nevhodným hereckým obsazením. 3- ()

Dvorik

Helena hraje perfektně jako všude, ale scenář stojí za hovno. Čekal jsem vypjaté soudní drama nebo psycho stavy ala Beatrix, dostal jsem nudný příběh, kde se neděje vůbec nic. ()

Franki69

Spíš než soudní film zpracovává drama lidské. Helen Bonham Carter i Hilary Swank odevzdaly ve svých postavách víc než musely a příběhu soudního sporu nemocné Eleanor Riese o její pacientská práva dodaly pravdivost a hloubku, která není prvoplánová, ale o to hlouběji nakonec zasáhne. 55 schodů je jedna z filmových lahůdek, které se nedostalo moc pozornosti. Podle mého, nezaslouženě. Dávám 90%. ()

Grázl83

Velmi průměrné soudní drama, které narozdíl od podobných nemá strhující atmosféru. Po herecké stránce Helena Carter podala výborných výkon. ()

Dvojirakri

Další z řady filmů které poukazují na špatné zacházení s pacienty v USA, tentokrát jde o psychiatrické oddělení a přehnané dávky léků, které mají devastační nežádoucí účinky. Téma určitě přínosné, ne tak drsně podané jako v Requiem za sen, a ani ne tak dobře napsané, zahrané a už vůbec ne natočené. Swank a Bonham Carter mi zkrátka k sobě neseděly, spíš mi ty chvíle kdy byly obě spolu na scéně připadaly jako tápání, hledání společné chemie, která nebyla po celé natáčení nalezena. Nebýt krásných vlasů paní právničky, připadal bych si že při sledování nesu nějaký kámen (za tohle možná mohl i jaksi deformovaný obraz souboru který jsem si stáhnul, bohužel). A to rozuzlení je jako když vám ten kámen upadne na nohu. ()

Kozlowski8

Film na motivy skutečného příběhu Eleanor Riesové, která coby pacientka podala v 80. letech žalobu na nemocnici v San Francisku za nedobrovolné podávání antipsychotických léků pacientům v neakutních situacích. Soud vyhrála a soudní rozhodnutí výrazně změnilo přístup k psychiatrickým pacientům. Zajímavý, působivý a podnětný film. Příběh dvou žen, advokátky a její klientky, jejichž společný boj za dobrou věc silně spojil jejich osobní životy v kamarádství a vzájemnou životní inspiraci. Silný příběh se skvělou Hilary Swank a ještě skvělejší Helenou Bonham Carter. 75 %. ()