55 schodov

(festivalový názov)
  • Česko 55 schodů (viac)

Eleanor Riese trpí záchvatmi paranoje a je hospitalizovaná na psychiatrickom oddelení sanfranciskej nemocnice. Postupne však zisťuje, že niečo v jej liečbe nie je v poriadku, preto požiada lekárov o zníženie dávok liekov. Keď jej žiadosť odmietnu, obráti sa na právničku Colette Hughes. Príbeh podľa skutočných udalostí zo 70. a 80. rokov minulého storočia. Následný súdny proces sa stal v USA precedensom v oblasti psychiatrickej liečby. Dramatická snímka je poctou skutočným aktérkam pamätnej právnickej udalosti. (Art Film Fest)

easaque

4* tento film na mě svou atmosférou působil podobně jako Temple Grandinová, který jsem před pár měsíci viděl. Sice každý je o něčem jiném, ale hlavní postava (asi i tady bych ji označil jako autistku) má neuvěřitelné síly a energie dotáhnout svou věc do konce. Tady jí ještě sekunduje právnička, nebýt její trpělivosti, tak by se taky nic nezměnilo. Zpracování je slušné, ale rozhodně za pozornost stojí herecké výkony, zejména ten u Heleny Carter. Co mě však na konci překvapilo bylo, jak si byli herci podobní se svými skutečnými předlohami ;-) Nezbývá než doporučit dále, protože pozornost si určitě zaslouží větší než teď aktuálních necelých 400 hodnocení po 3 letech od uvedení. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Aljak

Dobré, ale ak mám byť úprimný, tak som čakal viac. Takýto námet mal obrovský potenciál, ale po formálnej stránke to pôsobilo dosť mdlo a nevýrazne. Keby niet famózneho hereckého dua Helena a Hilary, tak by to zrejme nedosahovalo ani len hranice priemeru. Očakával som, že minimálne tretina filmu sa bude odohrávať v súdnej sieni pri nekompromisnom procese, avšak napokon z toho boli prakticky len dve krátke scény a celé dožadovanie spravodlivosti sa konalo prostredníctvom pošty a telefónu, čo dosť uberalo na dramatickosti celého filmu. Ďalší z mnohých filmov s nevyužitým námetovým potenciálom... ()

zette

Helena Carter podala fantasticky herecky vykon a u Hilary Swank nepamatuji lepsiho herectvi. Jejich postupne se vyvijejici osobni vztah je ve finale mnohem zajimavejsi nez cela soudni kauza. Kostymy z 80.-tych let taky super. ()

laik_60

Že antipsychotiká podávané pacientom na psychiatriách, (často proti vôli) len aby boli ticho, mávajú vedľajšie a veru aj škodlivé účinky, aj o tom hovorí tento film. Film bol od samého začiatku dobrý, výborný herecký výkon hlavnej postavy dodával filmu nevšednú autencititu. Súhlasím s hodnotením Misterza, Výkon herečky Carterovej si OSKARA ZASLÚŽIL. ()

sator

Pane, dej, abych nehledal útěchy, spíše abych jiné těšil, abych nevyhledával pochopení, spíše abych jiné chápal, abych nechtěl být milován, spíše abych miloval, Abych odpouštěl, protože i mě bude odpuštěno, vždyť tím, že dávám sám, nejvíc dostávám.(František z Assisi) ()

Tosi

Člověk se na jednu stranu rád dozví něco o důležitých lidech v jedné důležité soudní kauze, na druhou stranu by filmu neškodilo víc dramatičnosti, abych neusínal. Režisér vlastně pracoval se samými kladnými postavami, chyběli mně tam parchanti, kteří by rozčísli tu poklidnou dějovou linku. Zajímavý příběh, ale moc mě nevtáhl. ()

Johnny.ARN

Ja sa iba pýtam, prečo toto vo svojej dobe nedostalo nominačku na žiadnu sošku? Pre absenciu zberačov a iných podľudí? Alebo prečo teda? Herecky masaker, príbeh pri odmyslení si tých náboženských žvástov taktiež veľmi fajn, atmosférovo to nebola dráma zo súdnej siene ale poukázanie na bežné problémy a pokus o spriatelenie sa dvoch svetov. Festivalovka, ktorá by si ale zaslúžila viac pozornosti, nakoľko vieme, aké hovná to vedia byť. A najlepší August doposiaľ. Nebojím sa dať 4 z 5 ()

Pavlínka9

Dvojice, která mi k sobě padla :) Naprosto skvělá Bonham Carter, která se podle mě i v dané roli "vyblbla" a nedalo ji to tolik práce, jako třeba u "vážnějších" postav. Byla bravurní a celý film, i když se zaobírá za mě dost zajímavý a aktuálním tématem - byl podán s určitou nadsázkou a i trošku odlehčeně..Což je dobře, protože víme, jak mohou být filmy ze soudním procesem buď táhlé či náročné. ()

Danikaa

Veľmi realistické sfilmovanie. Obe ústredné herečky boli úžasné, úlohy im sadli. Špeciálne Helena Bonham Carter opäť nesklamala. ()

Ralna

Neobvyklé herecké spojení, Helena a Hilary. Obě jsem dlouho neviděla, do toho je ústředním tématem soudní spor, hm hm hm. Ale pozor, výsledkem je film, který je perfektně vyvážený (ústav/soudní proces/vše ostatní) a co je hlavní - je plný optimismu a přátelství a udělá dobře u srdíčka. Helena B. C. exceluje. ()

brumbrum

Krasny film, hlboky. Debil nepochopi, ale to na kvalite neubera :-). Nedavam casto 5*, ale tento pocin si to fakt zasluzi. Psychicky a telesne poskodenu Eleanor a pravnicku Collette neskutocne dobre tie baby zahrali. Ludske, jemne i brutalne, film rozhodne tak rychlo nezabudnem. ()

fixaman

Helena Bonham Carter by si za tuhle roli zasloužila Oscara a Hilary Swank taky exceluje. Silné, dojemné, lidské a naprosto fantasticky zahrané. ()

Rathalos

Tak uz len kvoli perfektnemu hereckemu vykonu Heleny Bonham Carter sa to oplati vidiet,ale samozrejme nezaostava ani Hilary Swank a dalsim plusom je,ze tento pribeh sa skutocne stal v realnom zivote,takze styri hviezdy tomu urcite udelim...:⁠-⁠) ()

lemonova

Pre mňa náhodný objav a veľmi príjemné prekvapenie. Tento film je tak pozitívny, plný láskavosti a nádeje, až sa to dnes nepatrí.. Herecky výborne obsadené aj zahrané. Škoda, že posledná tretina filmu pôsobí ako príliš dlhý epilóg, inak krásna zmysluplná záležitosť. ()

zapalik

Nová Erin Brokovich se nekoná. Režisér natočil bezemoční deník bez chuti a bez zápachu. Z tohohle se mohl vytřískat Oscar, a nejeden, ale to by to musel vzít do rukou někdo, kdo má cit pro vyprávění silných příběhů. Tohle byla hrozná nuda. Hlavní role ale velmi dobře zahraná, zbytek plochý, protože rejža je neuměl plasticky vykreslit ()

Maximilianus

Helena hrala dobre, ale nebolo to nejaké úchvatné herectvo. Verím, že má na viac. Omnoho viac sa mi páčila Hilary. Čo sa týka súdneho procesu, ten bol taký planý a jednoduchý, takže tiež nič extra. Ale tento film nebol najmä o súdnom procese ale o iných veciach, dôležitejších. Príjemný film, ale nič prevratné. 7,2/10. ()