55 schodov

(festivalový názov)
  • Česko 55 schodů (viac)

Eleanor Riese trpí záchvatmi paranoje a je hospitalizovaná na psychiatrickom oddelení sanfranciskej nemocnice. Postupne však zisťuje, že niečo v jej liečbe nie je v poriadku, preto požiada lekárov o zníženie dávok liekov. Keď jej žiadosť odmietnu, obráti sa na právničku Colette Hughes. Príbeh podľa skutočných udalostí zo 70. a 80. rokov minulého storočia. Následný súdny proces sa stal v USA precedensom v oblasti psychiatrickej liečby. Dramatická snímka je poctou skutočným aktérkam pamätnej právnickej udalosti. (Art Film Fest)

Malarkey

Herecký koncert Heleny, u které vlastně doteď nevím, co si o ní myslet. Ve své roli, která je navíc podle pravdivé události, se doslova našla a myslím si, že v ní reálně zahrála samu sebe. Na právnický případ poměrně zábavně zfilmováno. ()

*CARNIFEX*

O okamihu bezmocnosti, kedy sa stávate nástrojom tých, ktorí sú skalopevne presvedčený o tom, že sa Vám snažia pomáhať, i keď Vám vlastne napriek Vašej vôli - ubližujú. Je náročné rozpoznať okamih, kedy ľudom s poruchami osobnosti pomáhate, a naopak, kedy ubližujete. Tento "Tanec na tenkom lade" by si z môjho pohľadu vzhľadom na vážnosť prípadu zaslúžil emocionálnejší náboj. K lepšiemu hodnoteniu ho ťahá najmä herecký výkon Carterovej, ktorá má obdobné role doslova schopnosti. Dobrý, poučný snímok .. ()

misterz

Sa čudujem, že Helena Bonham Carter nebola nominovaná na žiadnu cenu, aspoň o tom nemám žiadnu vedomosť. Hrala to výborne. Životopisný príbeh, ktorý má čo povedať a rozhodne má potenciál chytiť za srdce nejedného diváka. Dokonca zaujímavé boli aj scény zo súdneho pojednávania, ktoré mi nie vždy celkom sadnú, no dialógy mali čo povedať. Slušný nadpriemer. 80/100 ()

sochoking

Filmom založeným na skutočných udalostiach zvyknem dokonca jednu hviezdičku nadhodiť, avšak toto ma nechytilo absolútne za srdce. Očakával som, že sa väčšina filmu bude zrejme odohrávať v súdnej sieni a hlavnou obhajkyňou bude Hilary Swank. Bohužiaľ, nič takého sa nekonalo. Hoci záver filmu, kedy má Colette Hughes preslov, bol pomerne emotívny, nedá sa mi ísť s hodnotením vyššie. ()

Anderton

Keď už sú tie Vianoce, tak trochu nadhodnotíme. August s Rosinom pripravili film, ktorý má síce zaujímavú zápletku, ale vhodnú skôr pre dokument. No a podarilo sa im, spoločne predovšetkým s herečkami, vytvoriť príťažlivý film hraný. Možno sa inšpirovali aj u Erin Brokovich, ale keďže sa scenár zameriava skôr na Eleanor, je stále 55 schodov dosť originálne životopisné dielko. Je to síce najmä o Carterovej, ale Hilary vyzerá s tými rozpustenými kučerami najlepšie za poslednú dekádu. ()

Dzeyna

Miluju filmy, kde je nějaký soudní spor, který se táhne celou dobu. Navíc, Helena Bonham Carter předvedla naprosto úžasný výkon, ostatně jako vždycky. Je to plné lidskosti, lásky a odhodlání. Jen mi to trošku narušovala Hilary Swank. Ne, že by mi nějak vadila, jen na ní asi nejsem moc zvyklá. ()

silentname

"55 Steps" je podľa mňa skutočne skvelý film. Myslím si, že podáva zaujímavý príbeh, o ktorom som nepočul, má veľmi dobré dve hlavné protagonistky a chceme, aby dotiahli boj do zdarného konca. Helen Bonham Carter podáva fantastický herecký výkon, ktorý jej verím všetkými desiatimi a pritom je súčasne veľmi sympatickou postavou, ktorú chceme vidieť zvíťaziť nad nemocnicou, ktorá jej dáva vyššie dávky liekov proti jej vôli. Hilary Swank je rovnako skvelá. A je pre mňa zaujímavé vidieť ako sa z jej advokátky postupne stáva jej priateľka. A ako si snažia jedna druhej pomôcť vo svojom živote. Prípad je jedna vec, no sú rovnako schopné ovplyvniť jedna druhej aj svoj vlastný život. Neviem ako sa to tvorcom podarilo, no je to jednoznačne film, ktorý musím vysoko oceniť. Ale nielen pre jeho príbeh a herecké výkony. Myslím si, že je rovnako skvele zrežírovaný a sú tu scénky, na ktoré nezabudnem. Je v tom veľká dávka energie, film sa nesnaží tlačiť na city a byť depresívny. Má v sebe veľkú dávku optimizmu a dobrých a príjemných momentiek. Alebo dokonca šťastných momentov. A myslím, že práve tie tomu dávajú to srdce, ktoré to potrebuje, aby to celé fungovalo. Osobne film odporúčam na pozretie a rozhodne patrí medzi vysoké karty roku 2018. A verím, že to nadchne aj vás. Hodnotenie: A ()

Marze

Na tyto dva složité lidi je snadné se dívat, alespoň tedy na plátně. Jde o melodrama o boji se systémem s relativně zajímavým příběhem. Film nekončí tak vznešeně jak jsem očekával. ()

Chrustyn

Film, který vlastně nemá výrazné chyby, ale zároveň nic, čím by vyčníval z řad dramatů o silných ženských hrdinkách, které se postaví systému. ()

Arsenal83

Neznámy festivalový film, a to nielen u nás, a pritom s tak známymi hercami. Aktuálne má aj na IMDB len 438 hodnotení a 60%. Stojí za to ho pozrieť najmä pre fantastický herecký koncert Heleny Bonham Carter. Príbehovo ma to až tak nedostalo. ()

Flego

Zaujímavý príbeh podľa skutočnej udalosti, v ktorej vyniknú najmä herecké výkony oboch zainteresovaných hrdiniek. Tie posúvajú film do hlbšej roviny, treba však oceniť aj sústredenú Augustovu réžiu. ()

Morholt

Právnická rutinka, v níž další z advokátů stojí proti molochu bez větší šance na vítězství. Nicméně v tomto případě to přeci jen působí trochu decentněji a na autenticitě přidává i to, že se tvůrci vyhýbají klasickým divadelním představením, která jsou pro filmové soudní síně charakteristická. Nicméně největší devízou je výkon Helen Bonham Carter v roli psychicky nemocné ženy, která svou roli zvládla na výbornou a to jak výrazově, tak pohybově. Všichni ostatní vedle ní působili jen jako komparz a to včetně Hillary Swank. 75% ()

jhrasko

Starosvetsky až televízne nakrútené, čož pri Bille Augustovi ani neprekvapuje. Žiadne veľké efekty, žiadna zbytočná hudba. Sila príbehu a Helena s Hilary, ktorých zvláštna nechémia vlastne vo výsledku funguje. Prekvapujúco, až šokujúco, pre mňa, na imdb k dnešnému dňu hodnotilo len 2049 users. ()

Lacike

Taký priemerný film o problematike toho, že doktori na psychiatrii mali nad pacientami neobmedzenú moc, čo sa týka dávkovania rôznych liekov, čo nebolo úplne správne. Sledujeme prípad jedenj pacientky, ktorá sa stane precedentom zmeny tejto praxe, ale je to podané tak fádne, že po vyhratom procese som si povedal: a to bolo všetko? Hlavným kladom filmu sú herecké výkony ústrednej dvojky filmu. Bohužiaľ ale nejak extra sympatické postavy to nie sú. Helena Bonham Carter má občas nepríjemné záchvaty a Hilary Swank sa práci oddáva až príliš na úkor svojho súkromného života. V tomto smere je ešte hrá ešte horšiu postavu ako vo filme Freedom Writers. Výsledkom je fiim na jedno pozretie. 5/10. ()

Lukrecie

Herecký koncert Heleny Bonham Carter, které dobře sekunduje Hillary Swank, dojemné, věrohodné, lidské. Mrzí mě, že film nezískal ani jedno ocenění, zasloužil by si ho jednoznačně. Smutné, když si člověk uvědomí, že ČR má v psychiatrickém oboru zhruba tak 30 let, možná i víc, zpoždění a odnáší to právě pacient, kterým se může stát v dnešní extrémně náročné době opravdu kdokoliv!..... ()

ivishka

Komentář obsahuje spoilery. Za perfektní výkony především herečkám v hlavních rolích by si Hilary a Helena zasloužily obě metál. Nevím proč jsem sama na sobě vždy taková masochistka, že koukám na takové dojemné filmy. Ale vždy mě potěší, že svět ještě není tak úplně zkažený, když se děje tolik dobra o kterém se natáčí filmy. Kdybych byla jedním z takových pacientů jako byla Eleanor, tak bych si přála mít tolik štěstí a ještě toho rozumu, abych našla někoho kdo mě alespoň na sklonku života vyslechne a bude se ke mě chovat s respektem. Protože takovou obyčejnou věcí jako je lidská konverzace o maličkostech o hudbě, dárcích o čemkoliv - můžeme udělat někomu velkou radost. Rozhodně bych film doporučila, ale hlavně si k jeho sledování kupte pořádný balík kapesníků. ()

Sidonka

Zajímavé téma, dozajista závažné a důležité. Příjemně se na film nekouká, je skličující, je však dobré o problematice nadužívání léků a o jejich vedlejších účincích něco vědět. P.S: Udivuje mě, jaký byl mentálně postižené pacientce poskytován bezvadný servis v podobě bezplatných právnických služeb, včetně toho, že pacientka mohla obětavou právničku navštěvovat v jejím soukromí, že právnička s klientkou slavila kde co (narozeniny, Vánoce, úspěch v soudní síni) a říkám si, jak moc byl asi příběh nadsazen oproti skutečnosti. Právnička měla jistě svoje profesní důvody, kromě toho, že to byla oblast její specializace si chtěla na případu patrně vybudovat kariéru, možná i skutečně pacientům pomoci, ovšem jen těžko se mi věří, že alespoň u nás v ČR by byla vůbec možná taková komplexní a přátelská péče. Dávám čtyři hvězdy za informační přínos, pocitově mám hodnocení trochu níže. ()

PP66

Krásné zakončení Febiofestu. Režisérovi Pellého Dobyvatele se tento snímek velmi povedl. Herecké výkony Carter a Swank byly koncertem. Měl jsem před filmem trochu obavy z těžkého tématu, které hned od počátku rozptýlil jemný dějový a konverzační humor. Za mně 4,5 hvězdy. Přežil jsem i prostory multikina :o)) ()

radektejkal

Příběh právničky, jejímuž pracovnímu nasazení nic neodolá, a která svým přesvědčením dotlačí všechy za oponu. Nejvíc se jí zpěčuje fyzicky a psychicky nemocná Eleanor Riese, která jí svým vystupováním přivedla nakonec přece jen na správnou cestu (alespoň to tvrdí, byť poněkud zvláštním způsobem: "I first met Eleanor Riese as her lawyer, but soon - because Eleanor was Eleanor - Eleanor became my friend. And soon, because Eleanor was Eleanor, she became my protector, guardian, my worst critic, and my greatest support."). Zato Doktor Robert (jako ostatně všichni muži), je tu vyobrazen jako pouhý domestik, asi ve smysu Lennonova: "He helps you to understand / He does everything he can. To, že mě rozvedení ani vyvrcholení příběhu dostatečně nezaujalo vidím v tom, že mi při jeho sledování bloudily myšlenky nejrůznějšími směry: např. hned ve vstupní scéně to byl 130 Shakespearův sonet (jeden z mých nejoblíbenějších), ve kterém je i tento příměr: "If hairs be wires, black wires grow on her head", a to se maskérům sakra povedlo. Pozn.: Navíc v závěru jsme mohli vidět fotografie advokátky žalované a samotné žalované, a mohly je porovnat s jejich hereckým zastoupením. Porovnat běžné, nepříliš zajímavé tváře s maskéry zušlechtěnými, zářícími tvářemi - že i advokátce se zdálo, že to je příliš (to jako žert). Proč nemůže být hercem obyčejně vypadající člověk? No není jednoduchá otázka! ()

easaque

4* tento film na mě svou atmosférou působil podobně jako Temple Grandinová, který jsem před pár měsíci viděl. Sice každý je o něčem jiném, ale hlavní postava (asi i tady bych ji označil jako autistku) má neuvěřitelné síly a energie dotáhnout svou věc do konce. Tady jí ještě sekunduje právnička, nebýt její trpělivosti, tak by se taky nic nezměnilo. Zpracování je slušné, ale rozhodně za pozornost stojí herecké výkony, zejména ten u Heleny Carter. Co mě však na konci překvapilo bylo, jak si byli herci podobní se svými skutečnými předlohami ;-) Nezbývá než doporučit dále, protože pozornost si určitě zaslouží větší než teď aktuálních necelých 400 hodnocení po 3 letech od uvedení. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1+ /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()