Mladý Nikolaj Gogol se zoufale pokouší uspět jako autor, ale jeho knihy se míjí se čtenáři i kritiky. K tomu trpí silnými epileptickými záchvaty, během kterých má podivné vize. Vyšetřovatel Jakov Guro však jeho vidiny nebere na lehkou váhu a uvědomuje si, že spisovatelovy vize obsahují stopy a indicie, které by mohly pomoci při řešení skutečných zločinů. Společně se Gogol a Guro začnou zabývat obzvláště bizarním případem, který je přivede do malé vesnice Dikanka, kde má podle všechno každý co skrývat. Seriál je revoluční směsí žánrů: vychází od thrilleru prodchnutého erotikou a tajemnem, ale zahrnuje také akci, drama, detektivní pátrání, černý humor i hororové prvky. Všechny tyto žánry se překrývají v podivném fantastickém příběhu volně založeném na biografii jednoho nejznámějších ruských literárních klasiků, Nikolaje Vasiljeviče Gogola. (Serial Killer)

verbal

Všechny tři díly jsou velkolepě natočenou, přímočarou, temnou a zábavnou fantasy, jakou by jeden od Sojuzmultfilmu rozhodně nečekal, zvláště, když na vlastní oči viděl, jak děsivě Štěpčenko v roce 2014 zprasil Vije. Zároveň jde o více než důstojné moderní kompoziční zpracování bubavé povídkové tvorby (Večery na samotě u Dikaňky + Vij) asi nejlepšího autora klasického ruského romantismu. Satanžel to Nikolaj Vasiljevič tenkrát nevydal jako homix ani se toho nechytil povrchní mrvelovský lobotomizér, tudíž dnešní dyslektičtí pubertální kokoti považují jméno velkého spisovatele a jednoho z pilířů světové literatury i dramatu jen za špatně napsaný název šmírackého webového prohlížeče. Rozhodně nesmírně oblažující vidět po všech těch Dyznyho přitroublých furtdokolových svištících bukanýrech až edukativně, dost brutálně, téměř hororově a výpravně zpracovanou mykologii Kyjevské Rusi s pořádným literárním základem a bez podprahového kokotporátního mentorování náctiletých potratů dělnické třídy ke stádovému konzumerizmu a pošlapávání kulturní svébytnosti. Jediné, co tomu můžu vytknout je urputná snaha vykreslit Gogola jako astrálního podivína, která nechtěně vedla k tomu, že z něj udělali tak trochu iritujícího slizáka. ()

Fr

„SCHOPNOSTI NIKOLAJE VASILJEVIČE MOHOU BÝT ZCELA MIMO VAŠE CHÁPÁNÍ…“ ///    Zajímavý hororově - mysteriózní pojednání o básnickým střevu. Fantasy masakr s přístupností 18+. Kdo to dneska má?...   ///  NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Knihu „Večery na samotě u Dikaňky“, kterou v roce 1830 napsal Nikolaj Vasiljevič Gogol, neznám. 2.) Každý ráno mám nohy od bláta. /// Thx za titule „peta.jashek“.   /// PŘÍBĚH  ****  HUMOR  ne  AKCE  ne  NAPĚTÍ  ** ()

*CARNIFEX*

Začalo to ako z veľkej knihy. Postupne sa ale noha z plynu dávala dolu, pričom z hororu skĺzol snímok do (skutočne) televízneho fantasy, ktoré občas baví viac, inokedy (ale že) absolútne. Človek má z toho fakt zmiešané pocity a prevláda viac pocit sklamania ako nadšenie. Medzi dva-3 no pokračovaniu šancu dám. ()

kulyk

Díl první. Hohol zaujme svou zálibou v epileptických záchvatech, komatózních stavech i narkolepsii. Nastěnky se docela koukatelně prsí všude, kde to jen jde, proto je Začátek jako jediný přístupný až od osmnácti. Vizuál výborný, mužici uvěřitelní, smrdí i z obrazovky. ()

darkrobyk

Výborný ruský horor v duchu současných filmů, jako je třeba Vij. Hollywoodský vizuál čerpající z Van Helsinga, Ospalé díry či série Underworld přesně tak, jak tomu je u již zmiňovaného snímku podle Gogola. A já mám tenhle temný, namodralý surrealistický svět rád. Dojde i na příjemné gore korunované prostřelenou hlavou. Ostatně hned úvod v lese je výživný. Černý jezdec připomíná Nazgula, chová se jako Mozkomor a projíždí černým lesem, kde kořeny ožívají. Dojde i na sex a nahotu. Hlavně je ale pátrání po vrahovi napínavé, i když světoznámý spisovatel občas leze na nervy. Čarodějnictví, pitvy, oživlí mrtví. Potěší i klasické hororové kulisy - větrný mlýn, rozlehlý dům na samotě, strašidelný les, temná řeka. A krve je dosti, i když v mrtvolách by se jí nedořezal...Pěkná noční můra na dobrou noc. ()

Necrotongue

Hmm, v poslední době se mi nějak často stává, že mě ruští filmaři překvapí něčím, co bych od nich nečekal. Pravda, film mi stylem i atmosférou silně připomněl Sleepy Hollow, takže se nebojím tvrdit, že právě odsud Rusové čerpali inspiraci, ale to nic nemění na faktu, že natočili vydařenou mysteriózní záležitost s hororovými prvky. Nuda mi v žádném případě nehrozila, bavil jsem se výborně, jen to v jednu chvíli vypadalo, že ruská plastická chirurgie v časech Gogolových a Puškinových dosahovala vskutku překvapivých výsledků. Ale co už, nebudu bazírovat na detailech a radši se zmíním o skvělém Olegu Meňšikovovi. Ten předvedl opravdu výborný výkon, ale možná ho jen nekriticky obdivuji, protože patří k hercům, na které se vždycky těším. ()

JASON_X

Obšlehnutý Sleepy Hollow, to každopádně. Ale obšlehnutý ve velkém a hlavně ruském stylu. Takže víc syrovosti, víc krve, víc chlastu, víc fantasmagorie, víc brutality, víc nahatých ženských. A taky členitější děj... No, možná chvílemi i trochu zamotaný děj. Zatím dávám provizorně čtyři (hlavně za tu nechutnou uřvanou tlustou ženštinu v závěru) a vrhám se zvědavě na další dva díly! ()

oLí

Šel jsem do toho naslepo s tím, že půjde o tři filmy na motivy Gogolových povídek. Ach, jak rád se v takových případech mýlím. A opět  se vyplatilo předem si o snímku nic moc více nezjišťovat :) Naprosto parádní, vynikající fantasy hororový romantický příběh. Má to vše. Rozhodně hodnotím jako celek - jednotlivé filmy jsou na sobě závislé, jedná se o celek rozdělený na tři části pro dlouhou stopáž, je to více méně téměř šestihodinový snímek, co utíká a co dokoukat musíte. Má to vynikajicí prostředí, herce, akci, postavy i vtip a ducha. Navíc se to vyvine takovým směrem, který je absolutně nemožno předvídat a zároveň nepůsobí na sílu či absurdně a krásně to do sebe zapadne. Já musím jen a jen chválit. Prozatím dávám celému dílu 8.5/10 a moc moc doporučuju úplně všem, kdo mají rádi hororovou pohádkovou atmosféru. Dojde i na vtip a dost tragickou romantickou linii. Téměř 5* ()

Astaroth12

Filmy, ktoré sa podobajú  na ospalú dieru mám dosť rád a tento nebol výnimkou. Je tu killer, ktorého opradajú legendy, je tu i vyšetrovateľ, ktorý má netradične metódy a sú tu aj povery, ktoré to cele ešte viac zamotajú. Od začiatku je tu slušná ponurá atmosféra a nezabúda sa ani na krvavosť i keď tej som čakal o niečo viac. Ale čiastočne si to vynahradzoval dianím vo filme, ktoré vobec nenudí a práve naopak. Stále sa tam niečo deje a divák je v napätí, ako to bude pokračovať. Tak sa teším na dvojku, lebo som videl už niekoľko spracovaní Vij a niektoré sú viac než dobré. ()

C0r0ner

Ospalá díra + Sherlock + nějaké ty ruské legendy a je z toho celkem inovativní, místy vtipná, místy temná a především moc pěkně udělaná záležitost, u které člověk nehypnotizuje hodiny, aby už byl konec, a ani nekroutí hlavou, že je to blbost. Postava jezdce excelentní a těším se na další dva díly. 75% ()

Skeksis

Aj ja píšem sprostosti, a to ani nemám bludy. Ak svoje texty Gogoľ písal v záchvatoch, tak mal šťastie, lebo "Ono sa to napísalo samé". Už dávno som sa tak nezasmiala. Áno, je to trochu slaboduché, ale to už asi aj ja. Dobrá komédia. ()

Pannutella

Absolutní bizár. Sice každé 2 minuty kroutíte hlavou a říkáte si, jak se tohle mohlo stát, ale film má neuvěřitelný spád a vtáhne vás do děje. Místy to připomíná Sleepy Hollow, místy záběry z palubních kamer ruských řidičů. ()

Bozvav

Velmi dobrý rozjezd, byť za mne z celé trilogie asi nejslabší. Všechny filmy jsou velkolepě natočené, mají působivý vizuál, jistou dávku tajemna a později i napětí. Za mne jednička 75%. ()

helraiser

Nemohu si pomoci, ale tohle byla prostě nádhera. Úžasná ruská temná fantasy, která se inspirovala u Ospalé díry a rozhodně ji nedělá ostudu právě naopak. Prostředí ruské samoty je úžasné a exkurze do ruské duše se opravdu povedla. Je to napinavé, tajemné a opravdu to má slušnou atmosféru. Že se jedná o vizuální hody se nemá cenu vůbec zmiňovat. V tomto případě dávám palec jednoznačně nahoru a jsem opravdu zvědavý jak tohle bude pokračovat, jelikož tahle Story o záhadném temném jezdci po němž zůstávají zástupy mrtvol má opravdu veliký potencionál. Zatím tedy opravu velká spokojenost . ()

prochyn

Temná fantasy na základě života autora a jeho knih, především Večerů na samotě u Dikanky. Díly na sebe navazují a jejich atmosféra je opravdu hustá. ()

Mamutol

Na Ospalou díru od Tima Burtona tenhle ruský pokus nemá ani omylem. Ve vesnici Dikanka, kde kdysi možná bydlela Marfuša s Nastěnkou a kolem se potuloval kouzelný Mrazík a silák Ivan, vraždí lidi nějaký ruský Nazgûl. Do vesnice přijíždí vyšetřovatel Guro s mladým vyšinutým Gogolem (mimochodem skutečný N.V.Gogol byl skutečně depresivní vyšinutej jedinec). Asi takhle, jakmile začal ruskej rádoby doktor pitvat tu tlustou bábu a chlastal u toho tu koňskou moč nebo co to bylo za kořalku, tak jsem si pro sebe řekl, ještě jsi všechno neviděl ... ()

Sopholojong

Priemerna ruska verzia Ospalej diery bez burtonovskej bizarnej hravosti a nadhladu, naproti tomu vsak s krvavejsimi hororovymi scenami a erotikou. Na rusky televizny film viac ako podmanivy vizual, ktory sa bez problemov moze rovnat akejkolvek hollywoodskej stomilionovej produkcii. Typicky spinave ruske dediny, bohate interiery slachty, temne hvozdy, coolovy vrah-jazdec s ostnami, carodejnice, pitvy a na konci i "Baba Jaga". Vsetko spomenute v priamociaro si iducej, nicim nevybocujucej detektivke s divnym hlavnym hrdinom a este divnejsimi obyvatelmi "skanzenu". Silne tri hviezdy a velky potencial k dalsim dvom castiam, ktore su hodnotene ovela vyssie... ()