Nerozluční kamaráti Štěpán a Kendy sú študenti maturitného ročníka gymnázia v malom okresnom meste. Obaja majú umelecké ambície - jeden skladá verše a druhý ich zhudobňuje. Riaditeľka školy však považuje Štěpánovu tvorbu za nemravnú, a po škandále s pesničkou im vnukne nápad urobiť niečo poriadne, napríklad naštudovať divadelné predstavenie. Chlapci sa rozhodnú pripraviť experimentálne divadlo, ktoré by sa zapísalo do dejín mestečka. Voľba padne na hru Josefa Kajetána Tyla Lesní panna aneb Cesta do Ameriky, ktorú naštudujú v trochu netradičnom prevedení - s hudbou, spevmi a radom neobvyklých rekvizít. Kým Kendy v divadle vidí príležitosť poriadne si užiť, pre Štěpána je to šanca zblížiť sa s pôvabnou Marcelou Borůvkovou, prezývanou Borůvka, o ktorú sa uchádza aj uhladený úradník Nádeníček. To, čo bolo pôvodne len študentskou recesiou, sa obom autorom začne čoskoro vymykať z rúk, a to nielen v dôsledku svojrázneho hereckého obsadenia, ale tiež vďaka informáciám v tlači, o ktoré sa postará otec jednej zo spolužiačok. Udalosť naberá na význame, a dokonca sa ozve aj televízia, ktorá prejaví záujem nakrútiť o predstavení reláciu. V tej chvíli je Štěpánovi s Kendym jasné, že katastrofa je neodvratná... (TV JOJ)

BoPo

Vstup do populárnej českej série, u ktorej ja osobne mám rád len film č. 2. Miroslava Šafránková nebola pre mňa to pravé orechové. ()

Xquick

Ideální kombinace českého inteligentního humoru, trapných situací, romantiky a perfektních písniček :) ... co víc si přát ()

roswelll

První díl Básníků nasadil hodně vysokou laťku..myslím, že taková ta první nesmělost hlavních hrdinů dnes už šestidílné ságy, kupodivu filmu hodně pomohla a každý další díl byl vtipný v něčem jiném. V každém případě když si jednotlivé díly pustím v průměru jednou za rok, pokaždé se směju něčemu jinému a to je na tom filmu to nejkrásnější. Děkuji pane Kleine. ()

Kryton

Celá stará trilogie básníků má své kouzlo a atmosféru. První z nich ve své jednoduchosti a dětské naivitě patří pop právu ke zlatému fondu komedií (a další dvě pokračování jakbysmet). I po téměř 30 letech neztrácí na vtipu a kouzlu. V nemalých rolích vynikají pan Filipovský či Ringo Čech. Není nad vychlazený budvárek pěkně po sauně! ()

NinonL

Ale ano, klasika, romantika, nenaplněná láska. Vše v podání nesmělého básníka a jeho protřelejšího spolužáka. Jedna z nejlepších sérií pro mladé i dospělejší. (kromě porevolučních rychlokvašených dílů) ()

Adasin

Aneb jak mě ten film v průběhu úplně přestal zajímat. Zhlédnuto v podstatě jen pro doplnění filmových znalostí. 5/10 ()

kobejn

Básníky snad budou dávat až do soudnýho dne, takže každej rok si zas dát básníky, tomu se člověk nevyhne...což ale není konkrétně zde a mnou míněno jako výtka...já tuto kroniku ztracených iluzí a let a všeho mám celkem rád... ()

Pierre

To  je zajímavý. Ať řekneš sebevětší pitomost, když to podáš náležitě vědecky, vždycky se najde nějákej blbec, co ti zatleská. Svatá pravda. A proto mohu říct, že jsem taky  takový básník...Akorát bez básniček, chemických znalosti, zato také se zájmem o amatérské divadlo...Akorát bych nesáhl po Tylovi. Jinak jsem rád, že jsem před časem smazal hodnocení ohodnoceným dílům série a rozhodl se na ni podívat radši komplet celou znovu. Sice jsem utržky (hlavně z prvních dílů) už několikrát viděl asi jako každý v této republice  (nejvíce znám a mám v paměti asi třetí díl s hláskující paní Hlaváčovou), ale celé jsem to neznal dostatečně. Tady v tomto prvním díle mám pocit ještě menší rozehřívačky   a toho, že to nejlepší snad ještě přijde. I tak´si nakonec nebudu ponechávat moc velkou rezervu v hodnocení a klidně hned sáhnu po 4.hvězdě. Už jenom kvůli Borůvce.:o A taky úvodní písničce. Jde snad lépe a veseleji popsat první lásky? Tohle je prostě ideální znělka na jaro.:o Navíc v jedničce mám ještě z Básníky asi téměř stejný věk a opravdu nás spojuje i to divadelní prostředí. A jít vymýšlet nápady do sauny a bazénu mi příjde taky jako zajímavý nápad.:o Jen kdyby mě tam někdo zavřel (notabene František Ringo Čech), tak bych byl asi zdrcen.  V  podstatě celý film byl takový veselý, bezstarostný a najednou mě přímo na konci zarazila závěrečná hláška ve vnitřním monologu, která ve mě doznívá ještě teď po zhlédnutí a možná ještě dlouho bude...Že by nám ji chtěl Štěpánek říct, že nejlepší na vztahu je právě první přijetí, začátky, zato pak odchází romantické představy?  Básnící mají obtížné začátky a konce. Zato mezidobí je radostné a plodné. Jsem na konci.....Tak svět přichází svět o básníky. ()

kaylin

Nikdy jsem nedal téhle pentalogii pořádně šanci a vlastně jsem tenhle snímek poprvé pořádně viděl až dnes, když píšu tenhle krátký názor. Překvapivě, jsem byl z filmu nadšený. No, možná to až tak překvapivé není. Ve srovnání s dnešními komediemi je tohle chytré, zábavné, navíc se to dobře dokáže opřít jak do člověka a jeho chování, tak i do společnosti. Výborné herecké výkony jak mladých herců, tak i starých veteránů. Opravdu škoda, že jsem se jim vyhýbal tak dlouho, i když je pravda, že jsem "Básníkům" nijak zásadně nepropadl. ()

blackrain

Laskavý a pohodový film. V hlavních rolích dva neokoukaní kluci. Velmi dobře obsazený. I v malých rolích jsou totiž jejich představitelé nezapomenutelní (Luděk Kopřiva a František Filipovský, no, a vlastně taky Ringo Čech). Míla Myslíková hrála velmi laskavou a hodnou maminku. Musela mít se synkem svatou trpělivost. Tenhle film moc hezky odstartoval celou sérii. ()

rt12

Tihle vykutálení kluci přinesli do filmu nový čerstvý vítr, inteligentní vtip a kritiku doby. Což se objevuje ve třech dílech. ()

movieband

"Žák, který myslí je pro studium efektivně ztracen." Dlouho jsem se při komedii nenasmál a dlouho mě nic, tak dobře nepobavilo. Perfektní dialogy, vtip, co člověka rozesměje, a herci, kteří si celé natáčení vyloženě užívali (Somr, Císler, Kříž, Filipovský, Kostelka). Hodně jsem se ztotožňoval s Křížem. S ženskýma je to těžké, o tom snad každý chlap ví svoje. A práce na divadle není vůbec jednoduchá (hlavně, když má člověk sepsaný scénář divadla a režíruje to někdo jiný, než on sám. Z vlastní zkušenosti.) "Sex na jedničku ovládá Pán Bůh, na dvojku já, na trojku... hergot to musíš pořád číst?" ()

topi

"Včera večer po šťourání." :D "Hugo, ty máš kukadla, jak zrcadla." "Božínku!" :D. Emil Nádeníček RULES!!! První díl ze série Básníků nastavil laťku hodně vysoko. Originální animované vsuvky, výborný inteligentní humor, skvělé hlášky, bezvadné herecké obsazení, uvěřitelnost a jakýsi šarm. A hlavně lidskost. Štěpánova mamka v podání Míly Myslíkové nebo František Filipovský v roli důchodce Valeriána nemají chybu a životním poznáním přímo čiší. První čtyři části básnických osudů se staly téměř kultovní. Bohužel s posledními díly laťka tohoto druhu vtipu klesla až na zem a zaryla se hluboko pod povrch. ()

stration

Nezapomenutelná dobrodružství Štěpána Šafránka. Kouzelně napsané (Pecháčka já rád) a perfektní role Kopřivy a Navrátila. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)