Reklama

Reklama

VOD (1)

Obsahy(1)

Nerozluční kamaráti Štěpán a Kendy sú študenti maturitného ročníka gymnázia v malom okresnom meste. Obaja majú umelecké ambície - jeden skladá verše a druhý ich zhudobňuje. Riaditeľka školy však považuje Štěpánovu tvorbu za nemravnú, a po škandále s pesničkou im vnukne nápad urobiť niečo poriadne, napríklad naštudovať divadelné predstavenie. Chlapci sa rozhodnú pripraviť experimentálne divadlo, ktoré by sa zapísalo do dejín mestečka. Voľba padne na hru Josefa Kajetána Tyla Lesní panna aneb Cesta do Ameriky, ktorú naštudujú v trochu netradičnom prevedení - s hudbou, spevmi a radom neobvyklých rekvizít. Kým Kendy v divadle vidí príležitosť poriadne si užiť, pre Štěpána je to šanca zblížiť sa s pôvabnou Marcelou Borůvkovou, prezývanou Borůvka, o ktorú sa uchádza aj uhladený úradník Nádeníček. To, čo bolo pôvodne len študentskou recesiou, sa obom autorom začne čoskoro vymykať z rúk, a to nielen v dôsledku svojrázneho hereckého obsadenia, ale tiež vďaka informáciám v tlači, o ktoré sa postará otec jednej zo spolužiačok. Udalosť naberá na význame, a dokonca sa ozve aj televízia, ktorá prejaví záujem nakrútiť o predstavení reláciu. V tej chvíli je Štěpánovi s Kendym jasné, že katastrofa je neodvratná... (TV JOJ)

(viac)

Zaujímavosti (22)

  • Komunistické noviny Rudé právo pozvali do kín divákov titulkom recenzie "Jenom legrácky nemohou stačit". Toto slovné spojenie režisér použil v pokračovaní Ako básnici prichádzajú o ilúzie (1984), kde Štěpán (Pavel Kříž) hodnotí Kendyho (David Matásek) snímku natočenú ako študentskú prácu na FAMU. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)
  • Pri schvaľovacej projekcii riaditeľ českého filmu, slovenský básnik Milan Lajčiak, po oneskorenom príchode hneď tvrdo zaspal. Následne film zhodnotil slovami, že je mu z toho zle a niečo, čo hanobí spoločnosť, nemôžu pustiť do kín. Nakoniec rozhodnutie zmenili, keď režisér súhlasil, že vystrihne dve básničky, ktoré v zastúpení Štefana Šafránka (Pavel Kříž) zložil MUDr. Pecháček. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)
  • V Barrandove zaradili scenár do výroby, ale na úspech moc neverili. Skeptický odhad možností sa prejavil aj tým, že tvorcovia nedostali kvalitnejší farebný materiál Eastman color, ale oveľa horší ORWO, ktorý vyrábali v NDR. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)
  • Dušan Klein našiel pri písaní scenára dosť inšpirácie u svojich dvoch synov, vtedy takisto stredoškolákov. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)
  • Nápad k filmu sa zrodil tak, že Dušan Klein bol ako porotca vyslaný na súťažný festival filmových komédií do Nového mesta nad Metují. Nebol to vtedy dobrý rok na veselé filmy a porotcovia sa po ňom vyčítavo a smutne pozerali. Klein kolegov bránil, že nie sú dobré námety. Jeden z miestnych usporiadateľov mu následné požičal Pecháčkovú novelu. (Zdroj: instinkt.tyden.cz) (Raccoon.city)
  • Film videlo v kinách 1,6 miliónov divákov. (Raccoon.city)
  • Když jsou Štěpán (Pavel Kříž) a Kendy (David Matásek) v hospodě s panem Valeriánem, ten mluví o Bezrukém Frantíkovi, jenž nohama psal, maloval i si stříhal nehty. Jednalo se o spisovatele Františka Filipa, jenž se narodil v roce 1904 jako tělesně postižený a svou houževnatostí a pílí se mj. naučil i sám se holit, nasadit si límec, řídit auto, plést košíky či psát na stroji. Napsal několik knih, stal se populárním svými vystoupeními. Po roce 1948 mu však bylo komunisty zakázáno vystupovat a za devět let zemřel v necelých 53 letech. (VN85)
  • V roli hlavního kameramana ČST, povětšinou sedícího za režisérem Perglem (Jiří Kodet), si zahrál skutečný kameraman filmu Emil Sirotek. (Ganglion)
  • Oldřich Navrátil (Emil Nádeníček) jezdil ve filmu vozem československé značky Škoda 120, vyráběným v letech 1970-1990 (JARDAHONDA)
  • Shodou okolností ztvárnila ve filmu přítelkyni Šafránka (Pavel Kříž) Miroslava Šafránková. (M.B)
  • Celý film je natočen v reálných prostředích, štáb nestrávil ani jeden den v ateliéru. (jenik71)
  • Děj je sice zasazen do fiktivního města Hradiště, ale na jedné z cedulí si můžeme všimnout nápisu "Okresní muzeum Mělník". Filmovalo se také v Psychiatrické nemocnici Bohnice. (hippyman)
  • Miroslava Šafránková se před kamerou odmítala svléknout, a tak ji režisér navrhnul, že to vyřeší animovanými pasážemi. Nakonec se mu tento způsob zalíbil a více ho zakomponoval do filmu. (hot_spot)
  • Honorář pro Pavla Kříže činil 120 Kčs na den a celkově si vydělal 2400 korun. (hot_spot)
  • Žhavými kandidáty na ústřední role byli i Lukáš Vaculík a Ondřej Vetchý. Oba nakonec dostali v sérii aspoň menší roličky. U režiséra to nakonec vyhráli Kříž s Matáskem, kteří spolu studovali a už tehdy se kamarádili. Do natáčení se zapojili i přes to, že to jako studenti měli zakázané. Škola jim to později oplatila trojkami z chování. (hot_spot)
  • Ústřední výbor tehdy vydal direktivu, že se o filmu nesmí psát v tisku. (hot_spot)
  • Při schvalovací projekci Klein zažil horké chvilky, protože se nikdo ani nezasmál. (hot_spot)

Súvisiace novinky

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

Reklama

Reklama