Nerozluční kamaráti Štěpán a Kendy sú študenti maturitného ročníka gymnázia v malom okresnom meste. Obaja majú umelecké ambície - jeden skladá verše a druhý ich zhudobňuje. Riaditeľka školy však považuje Štěpánovu tvorbu za nemravnú, a po škandále s pesničkou im vnukne nápad urobiť niečo poriadne, napríklad naštudovať divadelné predstavenie. Chlapci sa rozhodnú pripraviť experimentálne divadlo, ktoré by sa zapísalo do dejín mestečka. Voľba padne na hru Josefa Kajetána Tyla Lesní panna aneb Cesta do Ameriky, ktorú naštudujú v trochu netradičnom prevedení - s hudbou, spevmi a radom neobvyklých rekvizít. Kým Kendy v divadle vidí príležitosť poriadne si užiť, pre Štěpána je to šanca zblížiť sa s pôvabnou Marcelou Borůvkovou, prezývanou Borůvka, o ktorú sa uchádza aj uhladený úradník Nádeníček. To, čo bolo pôvodne len študentskou recesiou, sa obom autorom začne čoskoro vymykať z rúk, a to nielen v dôsledku svojrázneho hereckého obsadenia, ale tiež vďaka informáciám v tlači, o ktoré sa postará otec jednej zo spolužiačok. Udalosť naberá na význame, a dokonca sa ozve aj televízia, ktorá prejaví záujem nakrútiť o predstavení reláciu. V tej chvíli je Štěpánovi s Kendym jasné, že katastrofa je neodvratná... (TV JOJ)

Skip

První Básníci nemají chybu. Na tom se shodnu snad s každým. Luděk Kopřiva jako baletní mistr, to je postava, která se nedá zapomenout, Císler si nechává říkat rejžo, František Ringo Čech zase odkoukal pohyby v televizi a Štěpán Šafránek boduju u Borůvky...atd. atd. Velmi příjemný film. ()

kajas

"Chemii na jedničku umí pánbůh, na dvojku já, na trojku soudružka ředitelka, na čtyřku ti nejlepší z vás a na pětku všichni ostatní. Byl jsi nejlepší?" Hezké písničky, skvělé hlášky, ale Borůvka byla s prominutím úplně blbá, že se rozhodla tak, jak se rozhodla. A proto plný počet nedám. ()

Aleee89

Jednička to sice celé nastartovala, ale podle mě není nejlepší. Moc mě nebaví. Dvojka a trojka super, čtyřka a pětka, ty už zaostávají dost, ale jednička je něco mezi tím. Není to špatný film, ale těch super hlášek tam není tak moc, jako třeba ve dvojce... ()

Anglie

Začátek životní cesty Štěpána Šafránka, aneb jak je těžké upozornit na sebe talentem na malém městě.. Slibný rozjezd, ale o kousínek slabší než další díly. ()

MartinNDL

Sympatický Kříž, krásná Šafránková, i překvapivě milý a nedrsný skinhead Matásek - to jsou první básníci. A jsou ze všech dílů nejzdařilejší. ()

lekr

Studentská komedie po česku!! Češi to ale moc neumějí!! Pár dobrých hlášek byse našlo ale to je asi tak všechno protože příběh i divadelní hra o jejíž zpracování se ve snímku snaží je totálně o hovně..promiňte ale dívat na bandu blbců který dělaj píčoviny na divadelních prknech se dívat nebudu a nazávat to klasikou už vůbec ne!!! ()

rakovnik

Příjemná komedie o středoškolských studentech, dnes již legendární dvojce Štěpán - Kendy, kteří vymyslí projekt, jímž rozehrají příběh o životě na malém městě, jejich postavách a postavičkách, vztazích, prvních láskách, radostech i strastech těchto obyčejných lidí. Spousta skvělých hlášek, vynikající herci i v menších rolích (Kopřiva, Filipovský, Kodet, Somr) a hezký příběh jako ze života, učinili tento film dnes již téměř klasickým dílem naší kinematografie. ()

tomtomtoma

Je to laskavé a lehké, vyfoukané a osvěžující, elegantní a odlehčené. To laskavé pohlazení provází diváka od začátku až po úplný konec. A výtvarná stránka Stanislava Holého je vhodným doplňkem s občasnou hlavní rolí. Dospívání přináší tolik nových zážitků! Dospívat lze duchaplně a vzdorovitě, s chutí a touhou. K dospívání patří první ochutnávky lásky a rebelantské sebevyjádření. Hlavní postavou je student maturitního ročníku gymnázia Štěpán Šafránek (sympatický Pavel Kříž). Má básnické nadání, přesně daný cíl svého vyznávání citu lásky a společensky vynucovanou povinnost s osobním zapojením do kulturního života obce. Druhým v pořadí je Štěpánův spolužák a věrný kamarád Marek alias Kendy (příjemný David Matásek). Oba mají podobné vidění světa, oba mají podobné směřování a touhy, jednou je více poetičtější a podruhé zase více praktičtější. Hlavní ženskou postavou je cíl Štěpánových milostných tuh a básnických vyznání Marcela Borůvková alias Borůvka (pohledná Miroslava Šafránková), mladá sekretářka a bývalá Štěpánova spolužákyně ze základní školy. Život je pohodlnější s finančním zabezpečením, ale i tak lze prožít ty velkolepé okamžiky lásky a okouzlení. Z dalších rolí: Štěpánova starostlivá maminka a švadlena na volné noze (láskyplná Míla Myslíková), gymnaziální profesor chemie Libor Ječmen (dobrý Josef Somr), cílevědomý ctitel Marcely a suchopárný propagační referent Emil Nádeníček (solidní Oldřich Navrátil), Kendyho múza a bezstarostná servírka Vránová (Lenka Kořínková), svérázný důchodce s neumdlévající chutí do života Valerián Adolf (dobrý František Filipovský), ochotný režisér studentského divadelního kusu a řezník Čermáček (Jiří Císler), Kendyho otec a ředitel socialistického závodu Karel Marek (Adolf Filip), ochotný a náročný choreograf Hugo Snowden (sympatický Luděk Kopřiva), nadšený saunař a amatérský houslista Bouchal (František Ringo Čech), trpělivá třídní profesorka Šindlerová (Zdena Hadrbolcová), pracovitý televizní režisér v rozpacích Pergl (Jiří Kodet), či vnadami obdařená spolužákyně hlavních postav Jana Hrdličková (Barbora Štěpánová). Není to o ochotnickém představení, je to o dospívání, o láskách, o touhách, o ambicích i o zakořeněné rebelii a snaze dospívajícího provokovat. A zůstává nadhled, lehký vtip a laskavost, se kterou se pohlíží na svět a všechny jeho rozmanité krásy. ()

zette

Dejove velice slaby snimek, pisnicky ale nemaji chybu, jsou velice vtipne a trefne. Druhy a treti dil jsou zase o neco lepe koukatelnejsi. ()

MarekT

Nebýt Kleinova citu pro výběr malých rolí, tak bych asi snímek odepsal úplně. Takhle si zejména Císler, Filipovský a překvapivší František Ringo Čech vysluhují dvě hvězdy. ()

kvasiva

První díl z dnes už klasické série o básnících. Já osobně nevím, který z filmů (z prvních 3 samozřejmě) se mi líbil více. Já první tři díly stavím na stejnou úroveň. Líbili se mi stejně. V české kinematografii toto dílko patří k hodně kvalitnímu nadprůměru. ()

pakobylka

----- "Láska patří k mládí, jako mládí k socialismu." ----- Geniální … a silně nostalgické, neboť všechno, čím byli básníci (i já), už dávno odnesl čas. Nicméně ohlédnutí za jejich peripetiemi je věčně mladé, idealistické a inspirativní, nezatížené úskalími dospělého života, jeho vzestupy i pády, ostrými lokty, ústupky a kompromisy ... které s sebou - v nějaké podobě - přináší každý společenský řád. P.S.: ----- "Ty máš kukadla, jak zrcadla !" ----- ()

BoXBe

Úvodní snímek dnes již pentalogie o milostných a životních trampotách Štěpána Šafránka nejlépe vystihuje niterní monolog hlavní postavy na prvním setkání ke zkoušce ochotníků hry Lesní panna. "Ti lidi mohli sedět doma, jíst, dívat se na televizi, milovat se a oni tady blbnou jen proto, že dva studentíci se chtěli pobavit..." a tak to je s celým filmem, dnes již klasikou českých televizních obrazovek. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)