Nerozluční kamaráti Štěpán a Kendy sú študenti maturitného ročníka gymnázia v malom okresnom meste. Obaja majú umelecké ambície - jeden skladá verše a druhý ich zhudobňuje. Riaditeľka školy však považuje Štěpánovu tvorbu za nemravnú, a po škandále s pesničkou im vnukne nápad urobiť niečo poriadne, napríklad naštudovať divadelné predstavenie. Chlapci sa rozhodnú pripraviť experimentálne divadlo, ktoré by sa zapísalo do dejín mestečka. Voľba padne na hru Josefa Kajetána Tyla Lesní panna aneb Cesta do Ameriky, ktorú naštudujú v trochu netradičnom prevedení - s hudbou, spevmi a radom neobvyklých rekvizít. Kým Kendy v divadle vidí príležitosť poriadne si užiť, pre Štěpána je to šanca zblížiť sa s pôvabnou Marcelou Borůvkovou, prezývanou Borůvka, o ktorú sa uchádza aj uhladený úradník Nádeníček. To, čo bolo pôvodne len študentskou recesiou, sa obom autorom začne čoskoro vymykať z rúk, a to nielen v dôsledku svojrázneho hereckého obsadenia, ale tiež vďaka informáciám v tlači, o ktoré sa postará otec jednej zo spolužiačok. Udalosť naberá na význame, a dokonca sa ozve aj televízia, ktorá prejaví záujem nakrútiť o predstavení reláciu. V tej chvíli je Štěpánovi s Kendym jasné, že katastrofa je neodvratná... (TV JOJ)

pursulus

Houby s voctem.¬         Poznámka: Toto opoznámkování a i mé (zprůměrované) hodnocení je za všechny díly "Básníků" v režii D. Kleina a podle předlohy/scénáře L. Pecháčka. Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".¬                 Slušně udělaná romantická řada se sestupující kvalitou, točící se kolem studentů medicíny. Mně osobně to připomnělo americký veleúspěšný seriál "Přátelé", k němuž mám obdobné výhrady dající se stručně shrnouti do stejné věty: Je to nasáklé umělostí, chtěností, nevěrohodností; že to je ze života, se tak pouze tváří. Ještě jinak, co lze odpustiti (poněvadž tam to není důležito) v "Dívce na koštěti" Vorlíčka, Frankové a Macourka, to není odpustitelno zde — byť jde o komedii —, v romantickém příběhu "ze skutečnosti".¬                 Tento první díl patří mezi ty lepší z řady "Básníků" a naděluji mu 3 *. ()

Sany33

Príbeh o ničom a pre nikoho. Keď sa aj naskytne nijaká originálna scéna tak vo finále ju zazdí nijaká sprostosť a nepríde na vyvrcholenie ani rozuzlenie v deji. Celý film sa točí okolo divadelnej hry, ktorej sa divák ani nedočká. Sekundárny príbeh je venovaný sexuálnemu zážitku s borúvkou a toho sa tiež divák nedočká. V podstate sa jedná o polotovar filmovej tvorby a tie ja teda veľmi nemusím. Mám rád dobre postavené príbehy a ukázané všetko čo má byť ukázané a vypovedané všetko čo má byť vypovedaní. Na to aby som si niečo domýšľal nemusím pozerať filmy ale stačí mi moja predstavivosť. Herecké výkony hlavných protagonistov sú to jediné čo zachraňuje moje hodnotenie. 38% ()

Autogram

V tomto prvom dieli mi oproti ďalším chýba trochu toho dospelého pohľadu na svet. Borůvka nebola príliš charizmatická partnerka básnika, tie prišli až neskôr. Ale aj tak nadpriemerná, len trochu zostarnutá česká komédia. ()

manonfire

Slovo příjemný mi vždy vyvstane na mysli. A taky udělaný přesně tak jak měl být. Humor zde má hned několik tváří, od chytře sarkastického mudrování Štěpánova, přes nezapomenutelně maloměšťácky přízemního Emila Nádeníčka v podání Oldřicha Navrátila, či neodolatelně arthomosexuálního choreografa Luďka Kopřivy. A to nemluvím o hrozivé to hrozbě energetického stupně vyřčené správcem Lubomírem Kostelkou....Lodyha, LODYHA!!! 80% ()

ranp

Výborný začátek jedné velké série. Dnes už naprostá klasika. S holkama jsou to někdy patálie, to ostatně dokazují i další díly básníků. A Mirka Šafránková fakt měla kukadla jak zrcadla :-) ()

Sdoom

Jednička je pro mě osobně jednoznačně nejslabším dílem původní trilogie. A to i přes asi nejlepší Štěpánkovu osudovou lásku Borůvku. Ale zbytek nic moc, celý film se točí okolo příprav divadla a Kříž tu nemá moc jak vyniknout. Každopádně kouká se na to příjemně, s nostalgií po gymnaziálních letech a 3 hvězdičky tomu i přes občasnou nudu a absenci většího množství vtipných scének dám. ()

herr_carter

Na můj vkus tam toho divadelního nacvičování bylo až příliš, jinak ale společně s dvojkou to nejlepší z celé série..............moje hodnocení = 6,5 z 10. ()

Maynard.

Jako prvním dílem se to hodně nakoplo, což pak voto :o). Ale já když tam vidím toho Matáska, tak se musím smát, páč o pár leto pozdějc se tenhle týpek spřáhnul s Ladnou do Orlíku a tam už se to zvesela hajlovalo jako by se nechumelilo :o). Ale tohle mu nezazlívám, páč Orlík a jejich debutové CD Oi! sem slyšel nejednou a musím říct, že je to i takle po letech pecka :o). No, ale to sme trošku odbočili. Štěpánek mi nikdy nepřišel jako sympaťák, ale je to jeho životní role, kterou respektuju. V tomhle díle zazní nejvíc hitovek, který už teď mají jisté místo v filmovo-hudební síni slávy :o). Šůbydůby amerika... Tak to je samozřejmě největší pecka! Jo a nepřišla mi moc sexy jeho první holka, ale tak je to už starej film no :o) ()

klúčik

Týmto filmom začína veľká séria o básnikovi Štepánovi. Bolo to niečo nové a na tú dobu dobré. Rád sa vždy na tieto filmy pozriem. Nezabudnuteľné pohybové variácie F.R.Čecha. 80%. ()

Wally

Bezkonkurenčně nejlepší díl této série bez kterého bychom nevěděli, že v Américe je blaze :-) Na druhou stranu představitelka hlavního zájmu Štěpánka Borůvka mi přišla ze všech dílů nejslabší. I s tímto 'mínusem' je však na co vzpomínat - hospodského štamgasta F. Filipovského, učitele J. Somra nebo vnadnou L. Kořínkovou. ()

Zagros

Začátek Básníků přišel chvíli přede mnou. Hrdinové celé veleúspěšné série jsou zhruba o dvě dekády starší, proto jsem se s nimi nikdy neztotožnil naplno a nestali se mým nejoblíbenějším filmovým vesmírem. Přesto je mám rád a patří ke klasikám naší tvorby. Pro Pavla Kříže to byla doslova životní role, ze které se nikdy nevymanil a ani dobře zahraný Hitler (Lída Baarová), na tom nic nezmění. První film patří spíše do průměru. Navíc Borůvka pro mě nebyla nejsympatičtější z jeho lásek a to pragmatické vyznění na konci pro mě bylo vždycky až moc hořké. Přes všechny výhrady dám tři hvězdy a jednu navíc, za odstartování dlouhé a divácky úspěšné série. ()

cold

Bez básníků ani ránu, pustím si je i po ránu. "Namaluji tvoje záda, aby byla máma ráda. Namaluji je pak znovu, naštvem při tom tátu trochu." Kendy, Štěpán, Borůvka roztomilá malůvka. Pecháček to s Kleinem zvládli vydělali slušnou gáži. Poslední však zůstala a je, u básníků malá naděje. ()

Zemřel herec Jiří Hálek

Zemřel herec Jiří Hálek

19.12.2020

Ve věku 90 let nás včera opustil český filmový, televizní a divadelní herec Jiří Hálek. Rodným jménem Hugo Frischmann vystudoval pražskou DAMU a ve filmu se poprvé objevil v roce 1948 v kraťasu… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)