Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

mirkaaa

Třetí díl je opět výborný a nabitý dobrými hláškami. Nejlepší z celého filmu je Jana Hlaváčová v roli zdravotní sestry Toničky. Její hlášky nemají chybu. A špatný není ani Pavel Zedníček v menší roli saniťáka Písaříka. ()

TAMEHEMP

Doba přeje různým, ale ne těm, kteří si něco zaslouží. Přežívat ze dne na den, vyčkávat na to, kám vás osud zavede, vychutnávat si každý okamžik, je už dávno přežité dogma, bohužel. ()

spiritus

Kvalitativně na stejně dobré úrovni, jako předchozí díl a taky poslední dobrý kousek této série. Tento díl navíc doplňuje, jako obvykle skvělý, Rudolf Hrušínský. ()

mira007

Nejlepší díl - studenstká poetika je tatam a už je tu i kritika komunistického zdravotnictví nenápadně - ale je to vtipné a jsou zde legendární hlášky, který ten film dělají nesmrtelný - DOVOLENÁ V JUGOSLAVII ( tuším, že je naplánovaná za pět let, dneska můj dvanáctiletej synovec - syn samoživitelky, procestoval víc zemí než kdy za celý život viděli zasloužilí pracovníci socialismu, takže pokud si člověk všímá detailu v tom filmu, tak vidí socialismus v posledním tažení ) ()

Ollie235

Pohodová atmosféra se snících básníků drží i ve třetím díle. Ani v rámci lékařské praxe Štěpán neztrácí nic ze své romantické povahy a jeho snahu o krásnou Píšťalku je radost sledovat. Film navíc opět baví vtipem a těší svojí lidskostí a nenuceností. Radost sledovat. ()

Emzet

O něco slabší než předchozí dva díly, především kvůli určité dávce melancholie, přesto si stále udržuje solidní úroveň (jako poslední z celé série)... ()

Hepy13

Vůbec se nebojim říct že Básníci jsou nejkvalitnější česká filmová série. A třetí díl to kvalitativně potvrzuje. Je zde spousta doktorských vtipů, a třeba o proti kameňáku, velmi vhodně zakomponovaných do celého filmu. Vejmělková je nejhezčí Štěpánova holka, a jedna z nejhezčích hereček tehdejší doby. Nejednoho potěší známé vedlejší postavy/herci (Mireček,Vendulka, herci - Vetchý, Roden). Mě osobně také malinké roličky známých herců které mám rád (Zedníček, Zindulka, Töpfer, Větrovec). Ale bezkonkurečně nejlepší je ve třetím díle zdravotní sestra Jana Hlaváčová. ()

jasanka

Teda asi jsem sledovala jiný film než většina ostatních. Jestliže první dva díly nebyly nic extra, pak by se tohle dalo definovat jako film naprosto o ničem. Nebo maximálně tak o situaci absolventů medicíny. Kdybych se ale o ní chtěla dozvědět něco víc, tak si pustím nějaký dokument, a ne komedii. Jedna hvězdička za plán přítele Píšťalky, který už dávno zlidověl. Víc pozitiv na filmu bohužel nenajdu. ()

Bozvav

Za mne nejlepší díl. vtipný, vyzrálý, milý i poetický. Lehce kritizující humor, nadsázka i herecký koncert všech zúčastněných. Dialogy smysluplné a Šafránek v nejlepší kondici. Za mne plný počet. ()

zdeny99

Štěpán Šafránků a spol. udělali státnice, odpromovali a hurá pravou nohou do života. Což v kontextu této ucelené trilogie dává význam, že se básníci vymotali ze školních lavic. Na druhou stranu už to tu stojí jen na samotném Šafránkovi, jelikož Kendy, Vendulka utěšitelka, Venoš z Kyjova či Mireček dostali málo prostoru. S tím odchází i humor, kterým se první dva díly tak vyznačovaly, a proto už kvalita básníků začíná klesat. Štěpán už ani tolik nepíše básně, naopak poznává život ve špitále a poté převážně coby obvoďák v Bezdíkově, kde to vypadá, že je to pouze jen o razítkách. [21861. hodnocení, 252 komentář, 73%] ()

Andronikos

Pozoruhodná kritika pomerov v zdravotníctve, v malomeste (resp. snáď na vidieku?), medzi starými (kedysi dobrými) spolužiakmi, platná nielen pre 80. roky, ale v jadre i pre dnešok, pre mňa zaujímavá, hoci povrchná štúdia nástupu dezilúzií po vstupe do "života"... Pretože ma prvý ani druhý "básnický" film neupútali - to say the least -, pristupoval som k tretiemu bez očakávaní či v horšom prípade s očakávaniami najhoršieho a dokázal som si tento v rozpore so svojím komediálnym odórom vcelku vážny film užiť, a to aj napriek snahe tvorcov získavať divácku sympatiu pomocou starých známych (rádoby dobrých) figúr, hoci aj v niektorých prípadoch už iba s jednou nohou, a napriek trestuhodnému poškodzovaniu historického nábytku v zámockom múzeu. ()

Hapretor

Je to dějem, postavami a událostmi protivný film - jen z totální nouze a Pavel Kříž je podle mě jeden z nejhnusnějších herců u nás. Ble ! ()