Ako básnikom chutí život

• Československo Jak básníkům chutná život (viac)
všetky plagáty

Kamera:

Josef Vaniš

Hudba:

Zdeněk Marat

Pavel Kříž, David Matásek, Eva Vejmělková, Jana Hlaváčová, Rudolf Hrušínský, Míla Myslíková, Joseph Dielle, Karel Roden, Václav Svoboda, Tomáš Töpfer (viac)

Po úspešnej promócii sa čerstvý doktor Štěpán Šafránek vracia do rodného mesta, aby nastúpil v miestnej nemocnici na interne, vybavený školskými znalosťami a mamičkiným radami. Úsmevné študentské roky sa skončili a Štěpán sa zoznamuje s novým životom a prostredím. S prísnu primárkou prezývanou Obočenka (Věra Vlčková), záletnými kolegom Sahulákom (Tomáš Töpfer), kolegyňou Tupou (Kateřina Burianová) aj nevrlou upratovačkou. Podarí sa mu rozzúriť primárku, keď k jej prominentnej pacientke pridelí na perfektne vybavenú dvojlôžkovú izbu pani Hubáčkovú (Blažena Holišová). Na druhej strane sa však vďaka tomu zoznámi s jej pôvabnou dcérou Alenkou (Eva Vejmělková). Čo je síce pekné, ale draho zaplatené. Pre svoje postoje a zásady totiž čoskoro narazí a pri najbližšej príležitosti ho preložia na voľné miesto dedinského obvodného lekára do Bezdíkova. Tu sa musí v malej ordinácii s pecou na uhlie a výrečnou zdravotnou sestrou Toničkou (Jana Hlaváčová) vyrovnať nielen so zástupmi čakateľov na pečiatky a rôzne potvrdenia, ale aj s popoludňajším návštevami u pacientov. A opäť sa stretne s Alenkou, ktorá žije na miestnom zámku s rodičmi, ktorí tu pracujú ako kasteláni. Keď v televízii zazrie bývalého spolužiaka a spolubývajúceho Mirečka, teraz delegáta medzinárodnej zdravotníckej organizácie, spojí sa s ďalšími spolužiakmi Venošom, Honzom a Vendulkou a spoločne ho unesú na flám do Venošovej vínnej pivnice. Stále viac času však Štěpán venuje učiteľke Alenke, ktorej začne hovoriť Píšťalka. Zamiluje sa do nej, hoci je zasnúbená s prízemným učiteľom Hájkom (Rostislav Kuba), ktorý má život naplánovaný do najmenších podrobností. Nakoniec dá Píšťalka Štěpánovi prednosť pred Hájkom, ale skôr než sa tak stane, musia obaja prekonať ešte veľa prekážok. (TV JOJ)

Anderton

Zo školy do praxe je všade poriadny šok a medicíny sa to bude týkať asi dvojnásobne. Odsunutie niekde do prdelákova, kde sa nelieči, ale razítkuje, na sebavedomí nepridá. Ale je tam niekde zámok so svojou krásnou pani a táto romantická kombinácia priam vyzýva k básneniu. Čo som si z filmu odniesol? Nikdy neplánuj život na desať rokov dopredu, aj tak sa vyvinie úplne iným smerom. Atmosféra je taká akási trochu temnejšia, alebo smutnejšia, čo korešponduje s presunom deja zo strednej a vysokej školy do života. A romantická línia funguje v (dovtedy) trilógii najlepšie. ()

Frajer42

Spoilery! Pavel Kříž není žádný amatér a moc dobře ví, že ty lepší kusy žen bývají zpravidla zadané a ty úplně nejlepší vdané, nebo těsně před vdáváním. V rámci série básnických filmů zpravidla s těmi největšími nýmandy a ubožáky, takže nikdy nečelí příliš obtížné výzvě. Tím spíše, když divák může pozorovat, že co se kurvení týče, tak se ženy 80. let příliš nelišily od těch současných. Konečně nám Pája taky trošku zestárl a poprvé jeho sexuální experimenty nesmrdí pobytem v teplácích ve státem hrazeném hotelu. Jinak je schéma snímku znovu velmi podobné, ale proč narušovat něco, co docela dobře funguje. Jakožto největší odborník na této databázi zastávám názor, že tato série filmů má vzestupnou kvalitativní tendenci a tento díl byl zatím nejlepší. Docela se mi zamlouval děj, kde hlavní hrdina zažil přesun z poměrně košatého a velmi teoretického života na vysoké do všedního, sterotypního a hodně praktického života v zaměstnání. Název díla je výstižný a opravdu ochutnal život. Moc se mi líbila zastávka ve sklípku, která je nám píčům velmi důvěrně známá a celkově tento díl, co se humoru týče, vůbec za ničím nezaostával. Nejvíce mě potěšila role Rudolfa Hrušínského, naopak František Filipovský se do děje moc nehodil a poprvé nedostal takřka žádný prostor. Taky ze zásunem to poprvé vypadalo velmi bledě, což by mě mrzelo ze všeho nejvíc, protože Pájův vkus na ženy také postupem času roste. Při pohledu na Evu Vejmělkovou, bych se na chvíli s radostí zřekl svého puritánství snad i já. Nakonec to dobře dopadlo a prosouložili spolu historickou postel, která nebyla na podobné kousky navyklá. Samotný závěr mi poprvé přišel takový lehce vyumělkovaný, ale proč ne. [78 %] ()

nascendi

Ešte včera som si myslel, že úpadok básnikov začal až jeho štvrtou časťou. Dnes už viem, že sa tak stalo už v tretej časti. Vykresľovanie Štěpána, ako debila, ktorý si kupuje zhnitú fiatku, nahradenie postáv figúrkami, orgánmi schválená opatrná kritika režimu zrážajú výsledok do podpriemeru, ktorý nezachráni ani prostoreká Jana Hlaváčová, epizódny Rudolf Hrušínský a na obežnú dráhu vyslaná pôvabná Píšťalka. ()

PetrPan

Trojka je stejně dobrá jako oba předešlé díly, nezapomenutelná je zejména Jana Hlaváčová - "a co myslíte? Měl ho tam..." Čerstvý lékař Štěpán po neshodách s primářkou v nemocnici končí jako obvodní lékař kdesi v Bezdíkově a poznává učitelku na flétnu a průvodkyni na zámku, svou další lásku Píšťalku.... ()

nash.

Lahodně hořkosladkoúsměvné vyprávění o tom jak se teorie sráží s praxí a ideály s realitou. Stejně dobré jako předchozí dva díly a vzhledem k tomu co následovalo bych řekl výborné pokračování, kterému nechybí humorné situace, slušně napsané dialogy, nápadité a zábavné odkazy na předchozí dílya asi nejpůvabnější Štěpánova láska. Navíc tu staré známé doplnilo několik nových postav, mezi nimiž bezpochyby kraluje nezapomenutelná Jana Hlaváčová coby ukecaná Tonička. ()

Willy Kufalt

(2x) ♫ V tom, už jsi, hochu, zkrátka v tom... aneb "když nemůžeš, tak nemusíš!" Třetí pokračování populární série o Básnících přineslo humorný pohled do světa začínajícího lékaře, který v novém prostředí vedle nových lidí potkává i své staré známé. Dle mého názoru si film o osudech bývalých spolužáků súspěšně udržel úroveň dílu předešlého a laťku ještě pozvedl přítomností hořkých chvil vedle humoru z každodenního života... aneb ,,když lékař filozofuje, je to beznadějné, a když filozof léčí, je to katastrofa". Z nových tváří této série v nezapomenutelných vedlejších rolích upoutala Jana Hlaváčová, která v roli sestřičky Toničky předvedla nebývale komický talent (,,...jako když pan Haničinec v televizi předvádí infarkt, dží se za srdce a vzdýchá: rychle vůz, umírám, umírám!" :o)) a ve vážnější rovině Rudolf Hrušínský coby zámecký malíř Hubáček (,,Já maluju jen zámek... já si maluju, co chci a jak chci... já maluju jenom když mám deprese."). Skvěle pobavila i bujará oslava v moravském vinním sklípku, okouzlila krásná Eva Vejmělková a docela zamrazilo z náhlého přesunutí do dramatu (nejvíc to podtrhla asi scéna s převážením nemocného profesora v podání Josefa Somra do sanitky uprostřed studené, zasněžené krajiny). Výborný film, který v lehkých narážkách již reflektuje dobu rozjíždějící se perestrojky, na což pak Dušan Klein skvěle navázal v dalších dvou (tragi)komediích v roce 1988 a 89. (90%) ()

Šandík

"Trojka" je, hlavně na počátku, ještě o dost nevyrovnanější než "dvojka". Trapné vtipy střídají vtipy docela povedené, vcelku slabé herecké výkony se někdy i prakticky v téže scéně perou s hereckými výkony velmi obstojnými. Barvité vylíčení ukázkového maloměsta plného rázovitých postaviček je ovšem obecně dost příjemné a hezky chycené. Možná, kdyby tvůrci míň šlapali na plyn, nechtěli být za každou cenu vtipní a "společenskokritičtí" a scény plné překvapivých zvratů a point jim nepršely za sebou jako na běžícím páse, bylo by to o dost lepší. Ta "nevtipná" a komorní složka filmu totiž není vůbec špatná... Čtyři hvězdičky především za další krásnou roli pro Rudolfa Hrušínského... Celkový dojem: 75% ()

triatlet

Vítá vás Bezdíkov: skvělá Tonička, kouzelná Píšťalka a její potenciální manžel - plánovač. Tandem Dušan Klein - Ladislav Pecháček baví i ve třetím pokračování. "My tady na ministerstvu víme všechno." ()

honajz

Společně s druhým dílem nejlepší díl série. Hlášek je tu tolik, že o ně divák zakopává, realita venkovského doktora uvěřitelná, Vejmělkové to ještě slušelo, Hrušínský rulez ("Vám se moje obrazy nelíbí?" - "Ale Šafránek je taky?"), zkrátka vydařený mix příhod. ()

MM11

Trefa do černého! Na první pohled rizikový podnik, natáčet třetí díl na pohled už vyčerpaného námětu, ale Dušan Klein postavil tyto předpoklady na hlavu. Ano, i básníci No.3 si udržují všechny úspěšné atributy předchozích částí. Jako jedna z kuriozit je takřka úplné obměnění stěžejních postav, což je v případě zachování postavy hlavní velkou ukázkou režijního umu. Toho, co bohužel v dalších dílech dostal dost do těla... ()

eraserhead666

Viděl jsem to už několikrát, ale až teď mi došlo, jak se z toho, oproti předchozím dvěma dílům, skoro vytratil humor (i když Hlaváčová zabíjí) a jede se hlavně na tu romantickou linii. Čímž film hodně ztrácí. Najednou mi to přijde poměrně dost prázdné a utahané. Ani ta Vejmělková to nezachrání (z těch básnických blondýn působí nejvíce jako leklá ryba). ()

Ištván87

To nejlepší SKORO nakonec. Jak říká Golfista, tady to mělo skončit, protože Konec básníků v Čechách byl neskutečně blbej a Jak básníci neztrácejí naději byl dost slabý pokus o nápravu (ale mnohem lepší než díl předchozí). ()