Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

vancho

Ešte snáď lepšie ako prvý diel. Tiež to bežalo v kontexte môjho života, lebo film bol natočený tesne po skončení môjho štúdia medicíny. Svojské medické vtípky, navyše nezabudnuteľný Svěrákovský písací stôl. Poetický milostný príbeh s recitovaním modrej básničky, modrej sestričke v modrom svetle. Jednoducho klasika. Hollywood mohol ísť na študijný pobyt, aké majú byť romantické komédie. ()

EddieIron

Jednička skvělá,dvojka ještě lepší!Velkou zásluhu na tom mají nové postavy-Venoš,Vendulka a především Mireček museli utkvět v paměti úplně každému.Z velkolepé kolekce vtipných scén bych vyzdvihl Štěpána,prodávajícího večerní Prahu nebo narozeniny Saši,dcery důležitého tatínka.A vynechat Bédu,žhavícího drát by byl také hřích.Zkrátka první rok na fakultě uteče hrozně rychle a hlavní hrdina jede domů,leč mimořádně pěknou Jeskyňku přebere Štěpánovi doktor Fast /skvělý Štěpnička/,což je ještě větší blbec než Emil Nádeníček a tak mladý básník slíbí Kendymu,že už recitovat nebude.Ale bude,naštěstí... ()

Zirael

Podle mě je to nejlepší díl série díky změně prostředí a spoustě nových postav a množství geniálních hlášek. Navíc prvák na medicíně je vylíčen celkem realisticky. Nejlepší byla ta Svěrákova okénka o uspořádání věcí na stole... a nejhorší na tom je, že takové sračko-předměty jako Duševní hygiena fakt máme. ()

gezper

Laťka se drží stále extrémně vysoko. Opravdu se nedokáži rozhodnout, zda je lepší tento či první díl. Oba jsou skvělé a každý trochu jiný. [100%] ()

Aidina

Velmi dobrý humor a herecké obsazení. A co hláška to perla. Ovšem Zdeněk Svěrák, jako profesor katedry Duševní hygieny, tak to je cimmrmanština jak vyšitá, to nemá chybu: „Při studiu pramenů jsme na naší katedře Duševní hygieny objevili i studii Alexandra Bronschteina a řekněme rovnou, že posunula náš výzkum o notný kus dopředu. Máme před sebou původní schéma Leffingwellova psacího stolu, ovšem už s modifikaci dle Bronschteina. Na první pohled je zřejmé, že máme co dělat s pozoruhodně objevnou prací. Bronschtein redukoval redundantní počet učebnic ze tří hromádek na dvě, A1 a A5. A proč prosím pěkně? No? No protože si uvolnil bé jedničku. Ale to není všechno, přátelé. Bronschteinův přínos spočívá především v tom, že přesunul poznámkový blok z dominantního sektoru A2 do ergonomicky mnohem výhodnější polohy v sektoru B5. Sektory B1, B2, B3 a B4 zůstaly prázdné, zde Bronschteinovy pokusy přerušila válka…“ ()

fafejt001

ASI nejlepší díl . Vtipné hlášky , studenský život , klííííd , prostě senza . No a starostlivá maminka . Takže plný počet . Pěkný díleček . JO , jsi modrá jako hladina . . . ()

klapqua

Môj najobľúbenejší diel. Ozaj príjemný film, ktorý neomrzí ani po stom pozretí, fajn herecké výkony, milá úvodná pieseň a celkovo dobrý námet. Spokojnosť. ()

zigy

Pavel Kříž si prochází prvními zážitky na VŠ a my znalí prostředí si říkáme: jo, jo, tak takhle to tam chodí.....parta kolem Pavla je boží, jedno větší individuum než druhé - Mireček, Moravák či Roden s fotografickou pamětí. Nejlepší byl ale stejně Přeučil jako přísný učitel. Chcete nějakou hlášku z filmu? Bude stručná: "Klíííííííd!!!" ()

silvusaak

Par scen si vybavim z cele tetralogie, ktere me rozesmali, treba Mirecek v kroji me naprosto odrovnal, bohuzel takovych tam neni az tak moc. Pavel Kriz jako nemastny neslany student podruhe - nic pro me. ()

Winster

Jo někdo vidí při studiu LF vzor v seriálu chirurgove, či doktor House. Pro mě byl a vždycky bude doktor Šafránek :-)....BTW. Anatomie pokořena. ()

Kozlowski8

V "básnické" dvojce prožíváme se Štěpánem jeho druhou velkou lásku (Jeskyňka) a taky jeho trable a slasti coby studenta medicíny. Kendy studuje FAMU a logicky nemá v příběhu tolik prostoru. Ten ale dostávají Štěpánovi spolužáci Honza, Venoš a "Mireček" a tyto postavy jsou úžasně vyprofilované a jedinečné. Taky v ostatních aspektech drží film prvním dílem vysoko nastolenou laťku. 95%. ()

r007

Nejlepší z celé série. Trefně popsaný život na kolejích, Pavel Kříž ve formě a nejlepší hlášky ze školy. K tomuto dílu se vracím asi nejčastěji. ()

PTuranyi

Absolútna klasika. Láskavá komédia o študentských príhodách filmára, medikov moraváka, černocha, maníka s fotografickou pamäťou a básnika. Tento mix je zárukou príjemnej zábavy. Romantika v štýle Fontány pre Zuzanu akurát bez pesničiek (ale s básničkami) a motorkárov. Kopa zľudovených scén, Svěrákove legendárne rozloženie učebných pomôcok a jeho katedra duševnej hygieny. ()

Scaevola

Vysokoškolský díl si v mých očích nese neuvěřitelný náboj a předkládá nejzásadnější hlášky celé série, i když se vlastně stále jedná jen o romantiku v televizních mantinelech upocených osmdesátých let, kdy komunismus už rezignoval i sám na sebe. Sled scének a gagů pouze pomalu graduje k strojenému finále, které je navíc brutálně uťato hned následující scénou, ale stále platí, že se ke snímku ještě určitě vrátím, byť vtípky mohu citovat zpaměti, a tudíž už zdaleka tak nebaví. ()