Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

B!shop

Druhej dil basniku ma v podstate porad stejnou kvalitu, jako prvni dil, s tim rozdilem, ze pusobi vic profesionalne, ale zas na druhou stranu uz neni tak bezstarostnej, problemy se skolou atd. Ale opet je vse podano humornou formou. Stepanovo holka Adriana Tarábková je taky perfektní, ale precejen mam radsi Boruvku. Ale jinak se v podstate o tomhle filmu da napsat to samy, co o prvnim dilu, akorat je tu mozna vic hlasek, hlavne diky vysokoskolskejm profesorum. Opet skvela zabava. ()

Galadriel

Tenhle díl se mi líbil ještě o fous víc, než jednička - hlavně krásný Svěrákův seminář o umístění věcí na pracovním stole nemá chybu. ()

Gemini

Naprosto geniální komedie ze života studentů prvního ročníku medicíny, ale všichni víme, že to přece není to hlavní, že?;) Hlavní jsou naprosto geniální hlášky, kterými nás častují pánové Kříž, Matásek, Roden a obzvlášť Přeučil a Suchařípa. 80% PS: Jsem rád, že jsem studoval, co jsem studoval:) ()

Tosim

Menza, první skušenost s "protekcí" a hlavně změna prostředí Básníkům velmi prospěly. S nimi je to tak, že se na ně mohu dívat znovu a znovu bez omrzení... :-) ()

Radyo

Dvojka a trojka o něco kvalitativně předčily jedničku a ve své době to byly opravdové megahity. Dnes už samozřejmě trochu "vyšuměly" (i díky neustálým televizním opakováním), ale i tak jde stále o velmi dobrou zábavu. ()

novoten

Vrchol série, co se postav, hlášek a nápadů týče. Mireček, Vendulka, sektorové rozpracování pracovního stolu a Pavel Kříž v nejlepší formě. Jestli je nějaký český film jako ze života, je to tenhle. ()

Kulmon

Asi nejlepší díl o básnících. Vzpomínky na prvák na vysoký jsou s tímto filmem uplně živý. "... kvantitativně předimenzované nakumulování učebnic v sektorech A1, A5 a B1. Tři hromady je skutečně moc" :-) ()

Jara.Cimrman.jr

"Ty jsi na tý škole kvůli talentu, kdežto já tady už čtvrt roku předstírám inteligenci." Studentské problémy budoucího MUDr. Šafránka mne zastihly chvíli před nástupem na vysokou školu a tak se musím přiznat, že jsem z nich opravdu svědomitě čerpal. Zejména se jednalo o soužití s něčím podobným jako byl Numira Cassa Tomba alias Mireček, dále jsem rychle odhalil studentku zaujímající pozici Vendulky Utěšitelky a nejvíce mne obohatilo schéma Leffingwellova psacího stolu s modifikaci dle Bronschteina. Jen si nejsem jist, zda byl dobrý nápad přesunout poznámkový blok z dominantního sektoru A2 do ergonomicky výhodnější polohy v sektoru B5, protože já bych hromádku učebnic ze sektoru A5 dal na uvolněnou A2, zápisník by pak mohl být v ergonomicky stejně výhodném sektoru A5 a student by si pak mohl svobodně vybrat, na kterou pozici ze zcela volného sektoru B mu upadne hlava. ()

flanker.27

V jednom z komentářů se objevuje tvrzení, že druhý díl Básníků je "historickým filmem o skutečné podobě vysokoškolského studia pozdního komunismu". Já jsem studoval sice jiný obor než medicínu, a to v období rané až (prý) rozvinuté demokracie, přesto jsem podstatné rozdíly nezaznamenal... ()

Sarkastic

No 1. díl se mi asi líbil více. Sice jsem se hodně pobavil u scének s novými spolužáky (klíííd!) a vůbec školy, ale ostatní mi přišly takové vyšumělé. Takže 4*, více ne. ()

Gilmour93

Hravě, moudře i poeticky o nástrahách studia, prchavých iluzích a sexuálních touhách (viz. známý song s masturbační tématikou o žhavícím Béďovi). Apropo, Sejkora by teď za tu politicky nekorektní poznámku na přednášce o „kolegovi z rozvojové země“ doprofesoroval.. ()

sportovec

Druhý díl BÁSNÍKŮ je dnes komediálním historickým filmem o skutečné podobě vysokoškolského studia pozdního komunismu. Hravost a nadhled, které ho provázejí, nezmizely, dospělost a vážnost, kterým se při nejlepší vůli nemohl vyhnout, nepřevládají. Výhody, nabízené tehdejším režimem, musejí na jedné straně dnešním studentům připadat jako sen, na straně druhé však dnes musí stejně zákonitě šokovat úzkost obzorů, příznačných pro předlistopadovou dobu. Příběh o dospívání, který mi ve své komediální podobě připadá jako varianta obdobně komponované a postupně vznikající Truffautovy pentalogie, si pohrává s variantností budoucího života: tou slušnou a nezištnou a tou rvavě konzumistickou. Bezradnost, kterou vyzařuje, není v žádném případě autorským selháním; naopak skvěle postihuje skutečný ráz doby karikatur rezavějících ideálů. Nenápadnost kvality je nápadným rysem poctivého Kleinova i Pecháčkova umění. Tuto formu nenápadnosti jim lze jen upřímně závidět. ()

TeeAge

|| Scenár: Ladislav Pecháček, Dušan Klein | Hudba: Zdeněk Marat || Príjemná zábava na jeden večer nie len pre medikov. Vydený ako 1. z viacerých dielov ságy. ()

genetique

Po prvých skúsenostiach s problémami okolo lásky a prvých erotických radovánkach sa na Štěpána a Kendyho rúti ďalšia životná nástraha, ktorou je obávaná vysoká škola. Vtipné situácie, ktoré prináša študentský život majú však skutočne veľmi kvalitnú úroveň, k tomu nejaké ďalšie pobláznenie a o zábavu je postarané. A keďže život študáka je podobne v tuzemskej problematike zobrazený asi len tu, tak tento diel ešte máličko preskočil prvý. Čo iné sa dalo čakať, hneď od začiatku som vedel, že jednoizbové spojenie černocha, Moraváka a dvoch flákačov nemôže dopadnúť zle. 85%. ()