Básnik Štěpán Šafránek (Pavel Kříž) sa stal študentom prvého ročníka medicíny. Kendy (David Matásek) odišiel študovať réžiu na FAMU, a tak sa zoznámime sa s novými Štěpánovými spolužiakmi, najmä spolubývajúcimi na internáte - sebavedomým Honzom Antošom z Kolína (Karel Roden), ktorý sa môže pochváliť fotografickou pamäťou, bodrým Moravanom Venošom Pastyříkom (Václav Svoboda), ktorý má bohato vyšívaný kroj a hlavne bohaté zásoby proviantu, a černochom Numirom Cassom Thombom (Joseph Dielle), ktorému všetci začnú hovoriť stručne Mireček. Štěpán nevykročí do školského roka práve najšťastnejšie. Nevhodne sa uvedie pred docentom anatómie Sejkorom (Jan Přeučil) a navyše dostane svadobné oznámenie od Borůvky, ktorá sa vydáva za snaživého úradníka Emila Nádeníčka. Hoci všetci majú učenia nad hlavu, jediný Štěpán nedokáže nájsť tú správnu metódu, ako všetko zvládnuť. Nepomôžu prednášky docenta katedry duševnej hygieny Zajíca (Zdeněk Svěrák), prášky na povzbudenie od študenta štvrtého ročníka Masaříka (Akram Staněk), sex, kyslík, inhalovaný priamo z fľaše, ba ani protekcia, ktorú mu zariadi Kendy. A akoby problémy s anatómiou a učením nestačili, Štěpán sa zamiluje sa do odmietavej študentky zdravotnej školy Markéty (Adriana Tarábková), ktorej hovorí Jeskyňka, a nastúpi kvôli nej na brigádu do nemocnice, kam chodia na prax. Tu však narazí na protivného doktora Fasta (Jiří Štěpnička), ktorému sa Jeskyňka páči tiež. A tak Štěpán študuje, pracuje, miluje a občas aj básní. Ako strašiak nad ním visí blížiaca sa skúška z anatómie a nepriateľský docent Sejkora, ktorého zdolať nebude ľahké. (TV JOJ)

Brylin

Velmi příjemná komedie se spoustou vtipných momentů a hlášek. Skvělý Pecháčkův scénář nechává děj volně plynout a dává prostor zábavným scénkám a jednotlivým humorným příhodám. A čtyři hvězdičky tudíž dvojce Básníků padnou jako ulité. ()

Hepy13

Minimálně stejně dobrý (pro mě však vúbec ten nejlepší) díl básníků. Nezapomenutelná Vendulka utěšitelka, Honza Antoš z Kolína s fotografickou pamětí. Samozřejmě Mireček from Užumbura, a jeho záliba v prsenkách. V tomhle díle básníků se mi ještě víc líbí vedlejší postavy v podání pana Pechy a Preučila. ()

Bozvav

Skvěle udělaný film. Vtipný, milý. Lépe natočený film o vysokoškolském životě jsem snad neviděla. Můj druhý nejoblíbenější. Kříž a Matásek excelují.Vendulka nesmrtelná. Za mne 95%. ()

Brtniik

Básníci jsou dokonalí tím, že pojednávají o něčem, s čím každý tak nějak nemotorně zápolil – o lásce. Co do prostředí, scénář se nepotácí od ptákoviny k ptákovině, kterak si prostředí umělec vybájil, ale historky jsou opsané ze života, jak je zažili děcka pánů Pecháčka a Kleina, viz bonusy DVD. Těžko říci, zda je „druhý“ díl lepší „prvního“. Ale odlišnost vznikla zcela novým prostředím a nejspíš i tím, že se dej rozběhl stresem z přetížení učivem a rozličnými způsoby odreagovávání. ___ Dnes to mají hoši složitější – nejenže se na básničku nezmůžou – on by ji stejně nikdo neocenil, ale hlavně se vytratila radost z dobývání. I když nyní s „tím“ holky nemají problém, nejsou zdaleka tak atraktivní jako ty z porna. Ostatně všichni jako single by si do svatby nevrzli a tak si vzájemně vyhoví a akci pak okomentují na FB. ___ Film připomněl obecnou pravdu – jeden se snaží jako blbec, do balamutění dá úplně vše, leč smetanu blíže někdo jiný... Čas je ovšem dokonalý léčitel - neúspěšný Don Juan si po letech může gratulovat, že v tom kterém případě, neuspěl. ()

zdeny99

Kendy se Šafránkem jsou přijati na vysokou školu. Jeden na filmovou režii, druhý na medicínu. Tím opouští své maloměsto a vydávají se do víru velkoměsta. Tahle změna prostředí básníkům velice prospěla. A to nemyslím jen vyměněné maloměsto za Prahu, ale především střední školu za vysokou. Šafránek se na koleji seznamuje s dalšími dnes již legendárními postavami, a to Mirečkem, Honzou Antošem z Kolína, Venošem z Kyjova a Vendulkou utěšitelkou. Po svatebním oznámení Borůvky tu pozná svoji druhou lásku, Jeskyňku. Mnohem hezčí ženskou, ovšem také i tím více nafrněnou. S větším počtem postav se naskytla větší porce pro dnes již legendární scénky a hlášky, a to je právě ten důvod, proč i tento díl je stále tak vynikající. Podle mě dokonce lepší než minulý, ne-li nejlepší z celé série. Situace, kdy Šafránek přinese místo dortu kosti na oslavu, přeřízne mrtvolu na pitevně, Béďovo žhavení či vysvětlování Svěrákova stolu jsou vynikající, ovšem nad tím vším jsou ještě o stupínek výš hlášky samotných profesorů. [24421. hodnocení, 318. komentář, 78%] ()

Andronikos

Tak som si to konečne pozrel - na odporúčanie kamaráta. To, čo avizoval, sa v podstate naplnilo. Jednak ide o tvrdenie, že je tu zachytená atmosféra vysokoškolských štúdii. Keď nad tým uvažujem, redukuje sa mi obsah filmu na sex (prípadne teoretizovanie o ňom a príbuzných témach) a učenie sa. No, osobne nemám pocit, že by toto moje niekdajšie štúdium stopercentne charakterizovalo, ale uznávam, že na tom niečo je. Bohužiaľ ma však film ako skica študentského života predsa len nenadchol, hoci to nedokážem odôvodniť. Po druhé, kamarát mi parafrázoval niekoľko vo filme sa vyskytujúcich vtipov. Aj tu však musím s poľutovaním konštatovať, že mi táto sekundárna reprodukcia pripadala vtipnejšia, než vtipy zhliadnuté potom naživo. Pri pozeraní na obrazovku som sa ani raz nezasmial! Jedinú pre mňa naozaj pamätihodnú situačnú komiku vytvoril - signifikantne? - Z. Svěrák. Ďalej mi bolo sľúbené, že vo filme uvidím mne známe kulisy Mělníka a kolejí a menzy Kajetánky. Toto sa do bodky naplnilo. Obzvlášť ma to síce nevzrušilo, ale predsa len sa mi aspoň sprvu pri príslušných záberoch v hlave rozlial pocit dobre známeho, ktorý absentoval pri zmienenom bode č. 1 (charakter štúdia). To je však príliš málo na to, aby som o ilúzie pripravených Básnikov považoval za obzvlášť dobrý film. Najmä keď ma nerozpracovaná a vo svojich rudimentárnych prejavoch plochá psychológia, ba niekedy napr. i hlasový prejav ("Jeskyňka") postáv akurát tak štvali. Podobne ako niektoré pokusy o vtipy (napr. výklad o sexuálnom význame kroja) či bezmála neustála prítomnosť onoho sexuálneho motívu v deji či dialógoch (dtto). Film, ktorý má akúsi "líniu", na záver i pointu či dokonca posolstvo, rozmanité postavy, pevne daný žáner etc., avšak vo všetkých smeroch zostáva napokon značne sterilným. Nedotiahnutým. - Žasol som (v pozitívnom slova zmysle) nad mladšou podobou, hlasom a občas i hereckým prejavom (aj keď ten bol miestami neohrabaný) K. Rodena, ktorý ma v súčasnom hereckom vydaní nenadchýňa. ()

Illioplius

Znamenitý film o vysokoškolskom štúdiu v našom prostredí, aj keď časy sa už isto zmenili (na medicíne možno nie). Film má dobrú hudbu, príjemný ľahký humor, ale vo viacerých bodoch opakuje prvky predošlého dielu. Osobitne sa mi páčil Leoš Suchařípa v role profesora medicíny, ale aj ostatní vysokoškolskí vyučujúci, ktorí sú úplne presne vystihnutí. ()

Hapretor

Je to dějem, postavami a událostmi protivný film - jen z totální nouze a Pavel Kříž je podle mě jeden z nejhnusnějších herců u nás. Ble ! ()

helloween93

Pohodová komedie ze studentského života na medicíně. Štěpán je takový naivní trouba, ale tahle série je především o vedlejších postavách. Zde skvělý Přeučil, Svěrák, Somr a další. 3* ()

gombarix

solidní 4*, ale pátou přidávám za Svěrákovu přednášku o organizaci pracovního stolu, to je dokonalost. - - - Ošklivé káčátko, do přízně jehož zazobané rodiny se Štěpán pokouší vetřít, je samozřejmě brýlaté, a v následováníhodné tradici čs. normalizační kinematografie jde o lehké spojky. :-9) ()

MickeyStuma

Chlapci, tedy Štěpán a Kendy, odmaturovali a šli do života dál. S tím se však museli tvůrci krapet poprat, neboť literární předloha jako na předešlý snímek už neexistovala. Režisér Dušan Klein se však s autorem Ladislavem Pecháčkem na to podívali rázně a s respektem na sebe samé. Rozhodli se, že oba protagonisté půjdou na vysokou školu a protože Ladislav Pecháček je doktor a syn Dušana Klaina udělal zkoušky na medicínu, šel na medicínu i Štěpán a protože režisér Dušan Klein vystudoval FAMU, Kendy šel na FAMU. Jak jednoduché a prosté. Snímky o životě študáků jak ve škole, tak i na koleji, vždy přitahovaly a co si budeme povídat, přitahují stále. Spousta humorných situací ve škole, na praxi i na koleji, mimoškolní aktivity a zábava, typické rošťárny, a samozřejmě opět také i nějaká ta moudra a filozofie. A co nejhlavnější, romantická dějová linka co se týče Štěpána. Tentokrát se jedná o Jeskyňku, která má stejný půvab a kouzlo jako Borůvka. Zahrála si jí slovenská neherečka Adriana Tarábková, kterou však namluvila Miriam Chytilová. Je však ale někdo, kdo si toho všiml? Nové prostředí, spousta nových postav, spousta nových charakterů. Asi největší zajímavostí je přítomnost Zdeňka Svěráka v roli profesora vysvětlující pořádek na stole. Je to zvláštní, ale humor divadla Járy Cimrmana tu skutečně výborně zapadl. Druhý snímek je tedy opět ze studentského prostředí, který splňuje veškerý potenciál nestárnoucí zábavnosti. Dějově je bohatší, atmosféricky živější a úsměvnější, opět plný hlášek a určitého životního nadhledu i naivismu. Snímek rozhodně předčil očekávání a stejně jako předchozí film se stal zaslouženě legendárním. ()

Joeey

Druhý díl je velice povedený, i když to studijní prostředí trošku deprimující...zvlášť docent Sejkora... Přesto však hlášky a básničky vytvoří nestárnoucí atmosféru, kterou nepoškodí ani pesimistický slogan v názvu... ()